VIDEO YouTube a blocat accesul la filmul antiislam in Libia si Egipt

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 13 septembrie 2012, 9:05 Actualitate | Internaţional

YouTube a anuntat miercuri ca a restrictionat accesul in Libia si Egipt la filmul controversat si ostil la adresa Islamului care a provocat violente antiamericane la Benghazi, acesta fiind in continuare disponibil in alte zone, relateaza AFP. Indonezia, statul musulman cel mai populat din lume, a cerut YouTube joi sa retraga clipul.

"Data fiind situatia foarte dificila din Libia si Egipt, am restrictionat temporar accesul (la film) in aceste doua state. Gandurile noastre se indreapta catre familiile persoanelor ucise in atacurile de ieri din Libia", arata un comunicat al YouTube, detinut de Google.

"Noi lucram pentru a crea o comunitate apreciata de toata lumea si care sa permita fiecaruia sa exprime o opinie diferita", a adaugat acesta.

"Aceasta reprezinta o provocare deoarece ceea ce e fara probleme pentru o tara poate fi ofensator pentru o alta. Acesta inregistrare, disponibila pe scara larga pe Internet, se conformeaza regulamentului nostru si va ramane astfel pe YouTube" in alte tari, adauga comunicatul, citat de AFP, potrivit Mediafax.

Lungmetrajul intitulat "Innocence of Muslims" ("Inocenta musulmanilor") pare a fi un atac grosolan si ironic cu buget redus la adresa Islamului.

Publicitatea facuta in jurul filmului a inflamat multimile in Egipt si Libia.

Proteste violente la Benghazi (Libia) au provocat moartea a patru americani, printre care si ambasadorul Statelor Unite in Libia, si o manifestatie antiamericana in fata ambasadei Statelor Unite din Egipt.
























1996 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    Autorii filmului sunt niste.. (Joi, 13 septembrie 2012, 9:43)

    OzzyO [utilizator]

    ...ah,dar stai, ca sunt evrei si nu am voie sa-i caracterizez asa cum as vrea. E o legislatie care interzice treaba asta, ca noi suntem democrati, ce mama ma-sii, nu ca musulmanii aia jegosi care se atacă pentru un film.
  • -1 (17 voturi)    
    * (Joi, 13 septembrie 2012, 9:52)

    0m [utilizator]

    cei care au creat filmulețul sunt iresponsabili.
    Într-o eră în care informația circulă foarte repede, trebuie să ai grijă ce spui, cu toată libertatea de exprimare oferită de unele state.
    • +2 (10 voturi)    
      TARE (Joi, 13 septembrie 2012, 11:35)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      vezi ce spui, ca prostii se ofenseaza. Eroarea este ceea ce spui sau faptul ca la prea multi mintea e mai slaba ca bratul?
  • +1 (17 voturi)    
    Exagerari (Joi, 13 septembrie 2012, 10:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Reactiile musulmane din intreaga lume sint o exagerare absolut condamnabila. Cum e posibil sa sa incendiezi si sa omori datorita mesajului cretin al unui film foarte slab??!!

    Toate tarile libere ar trebui sa protesteze impotriva exagerarilor musulmane, nejustificabile. Chiar musulmanii cetateni ai lumii libere ar trebui sa-si condamne public, fratii infierbintati.
    • -2 (4 voturi)    
      E foarte simplu (Joi, 13 septembrie 2012, 20:17)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Filmuletul ala - prost realizat, cu scenariu si interpretare de mana a 2-a, dar care spune niste lucruri pentru care exista destule dovezi istorice - nu e CAUZA reactiei barbare a musuImanilor ci PRETEXTUL ei. E o foarte mare diferenta intre cele doua concepte si asta spune multe despre cum vad ei relatia lor cu lumea civilizata !
  • -2 (14 voturi)    
    Youtube e de obicei foarte vigilent (Joi, 13 septembrie 2012, 11:13)

    justin puscasu [utilizator]

    si blocheaza filmuletze mult mai nevinovate decat enormitatea in discutie.
    Eu sunt foarte surprins ca un asemenea film a putut sta pe youtube pana cand a provocat deranjul din Libia.
    Oricum, incidentul ilustreaza nivelul exploziv de frustrare care exista in lumea musulmana si ar trebui sa dea de gandit.
    Si cred ca autorul filmului ar trebui tras la raspundere pentru moartea unor oameni nevinovati.
    • -1 (13 voturi)    
      Nu (Joi, 13 septembrie 2012, 11:58)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Nicidecum. Autorul filmului exprima niste idei slabute, fara valoare. Poate incalca o legislatie, si doar in cazul asta ar putea fi acuzat.

      Dar filmuletul asta cretin NU ESTE CAUZA violentelor! Autorii violentelor sint cauza violentelor! Conform normelor noastre, acestia ar fi rapid inchisi. Dar cultura musulmana, usor inapoiata, inca mai permite nemernicilor sa scape de raspundere, chiar si celor violenti.

      Ar trebui ca toata lumea libera sa inceapa o campanie de mass-media fara de sfirsit, sa condamnam TOATE abuzurile practicate traditional de o parte (mica sper!) a lumii musulmane. Ar trebui sa-i criticam pina le iese din cap ca vreo religie (sau o cultura) are dreptul sa umileasca individul sau minoritatile.
      • -2 (6 voturi)    
        Daca dai bobarnace unui idiot inarmat (Joi, 13 septembrie 2012, 14:17)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        si ala, "de nervi", impusca niste oameni, cine e de vina? Idiotul? Cel care i-a dat arma? Sau cel care i-a dat babarnacele?
        • +5 (7 voturi)    
          Simplu (Joi, 13 septembrie 2012, 14:40)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

          - Ala care a dat bobirnacul e vinovat ca a dat bobirnacul.

          - Ala care i-a dat arma e vinovat ca i-a dat arma.

          - Iar ala care a impuscat e vinovat pentru ca a impuscat.

          - Daca cei trei constituie un grup infractional organizat, atunci incadrarea penala se schimba si e mai grava pentru fiecare dintre ei.

          - Daca unul dintre ei colaboreaza cu procurorii, va primi o pedeapsa diminuata.

          De ce trebuie sa transformam problemele simple in probleme complicate?
        • +1 (5 voturi)    
          in acest caz, se pierde statutul de homo sapiens (Joi, 13 septembrie 2012, 14:49)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

          in acest caz, se pierde statutul de homo sapiens, sa face un tarc - pardon - rezervatie si se restrictioneaza accesul.