Vladimir Putin a promulgat legea care clasifica ONG-urile ce primesc finantare externa drept "agenti ai strainatatii"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iulie 2012, 12:58 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Agerpres/AP
Presedintele rus Vladimir Putin a semnat controversata lege care califica drept "agenti ai strainatatii" ONG-urile ce primesc finantare din afara tarii, a anuntat sambata Kremlinul, potrivit AFP. Legea fusese adoptata recent de cele doua camere ale Parlamentului de la Moscova si vizeaza ONG-urile considerate ca avand "activitate politica" si beneficiaza de resurse financiare din strainatate.

Potrivit legii, ONG-urile vor trebui sa permita controale in ceea ce priveste resursele si datele contabile si sa isi publice in mod regulat sursele de venituri si datele de administrare.

Aceasta noua lege este vazuta de analisti drept un raspuns la criticile lansate de ONG-uri la adresa alegerilor prezidentiale din martie si a scrutinului parlamentar din decembrie, in conditiile in care in Rusia au avut loc ample manifestatii de protest impotriva Kremlinului si au fost acuzate fraude electorale.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2394 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Putin,parea baiat destept! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:17)

    mircea [anonim]

    Pe baza de reciprocitate,putem spune ca ONG-urile finantate de Moscova si acolitii ei sunt considerate "agenti ai Moscovei".Ii convine lui Putin definitia?Sau Putin vrea sa ne confirme ceia-ce stiam de mult;ca toate aceste ONG-uri care lupta pentru mediu,caini,pisici ,broaste si alte lighioane ,de care bastinasii nu prea le pasa sunt finantate de Moscova si trebuie considerate ca agenti ai Moscovei.Cine trebuie sa speram ca aude si vede.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e adevarat (Duminică, 22 iulie 2012, 2:46)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      asa ceva nu exista, ongurile ca prodemocratia
      tovarasului pirvulesku si altele sint finantate nu de noi, ci de agentiii nostri patriciu sau voiculesku, care sint mandatati de parlament, adica de poporul roman.
      Deci, io, putin , va vreau numai binele, dar mai sint elemente dusmanoase care nu inteleg. Astia trebuie reeducati cit mai repede. Noi stim foarte bine, am mai facut asa ceva si a dat rezultate exceptionale..
      Na zdarovaia, tovarasi romani!
  • +2 (4 voturi)    
    urmeaza antonescu si ponta (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:22)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    si ei or sa faca acelasi lucru
  • +4 (6 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:31)

    Orpheus [utilizator]

    Agenturili straine revin la moda :)
  • +24 (24 voturi)    
    Salutari! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:37)

    Supastar [utilizator]

    Guvernul Romaniei saluta initiativa Rusiei!
  • -21 (27 voturi)    
    BRAVO Rusiei DEMNE ! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:46)

    Gabriel Boazu [anonim]

    Am vizitat Rusia anul trecut. Este o tara LIBERA, CIVILIZATA si NORMALA,asa cum AR TREBUI sa fie si Occidentul BOLNAV,care raspindeste CANCERUL GLOBALIST prin ILEGITIMULGuvern PARALEL (NE-ALES DEMOCRATIC),care sunt asa-numitele Organizatii NON-Guvernamentale, promotoarele AGRESIVE ale TOTALITARISMULUI GLOBALIST.
    Am TRAIT si in Occident si STIU exact CE spun.
    Occidentalii sunt DISPERATI de INVAZIA de MAIMUTE NE-Europene si NU MAI POT sa se OPUNA acestei INVAZII care ii EXTERMINA LENT,pe Europeni,la EI ACASA. Daca Romania face PROSTIA de a intra in Schengen,800.000 de maimute afro-asiate astapta,in Grecia,sa ne invadeze (o spune generalul Tutilescu,responsabil cu intrarea in Schengen).
    Putin STIE acest PERICOL si TAIE RAUL GLOBALIST de la RADACINA. De aceea URLA toti ONG-istii Occidentali si PROPAGANDA LOR TOTALITARA impotriva lui Putin, care isi APARA Tara de INVAZIE si de PATOLOGIA SEXUALA (homosexualitate, pedofilie, lesbianism, sex oral etc) garnisita cu DROGURI, prin care ONG-istii GLOBALISTI D I S T R U G FIINTA UMANA.
    BRAVO Rusiei DEMNE si NORMALE si RUSINE
    PSIHOPATILOR POLITICI din Occident care DISTRUG OMUL !
    • +3 (5 voturi)    
      fugi ca vine ambulanta (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:58)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Boazu

      ahahahahahahaha! multumesc, m-ai facut sa zambesc :)))
      • +2 (2 voturi)    
        nu credeai ca mai exista asa oameni (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 19:45)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui constantin

        este?
    • +5 (7 voturi)    
      Aha (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:17)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel Boazu

      Proletari din toate tarile, uniti-va!
    • -2 (4 voturi)    
      Hotnews, dar vai! Pot comenta si cei nelogati! Uau (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:19)

      om [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Boazu

      Stimate domn, subscriu la ce spui dumneata, am vizitat cam toata Europa si Asia si pot sa spun cu mana pe suflet ca ceea ce se intampla in Europa de Vest si la americani e absolut sinucidere culturala, etnica si demografica.

      Ai sa iti iei tone de minusuri de la postacii de aici, dar realitatea e asta. Daca vom continua sa aplicam politicile UE vom fi pentru totdeauna o colonie de mana a-2-a iar tiganii vor constitui majoritatea in curand.

      UE face eacum exact ce facea Stalin in URSS. O incercare grosolana de nivelare a societatii si de amestecare TOTALA a popoarelor din care e alcatuita in scopul evident de a crea acel "melting pot" fara identitate nationala si perfect manipulabil.

      Guvernele Romaniei nu au avut absolut nici o politica demografica in ultimii 22 de ani. Nimic! IN Rusia oricine da nastere unui al doilea copil primeste 6000 de euro ajutor de la stat.

      Cand o sa avem si noi o lege de genul asta cum au dat rusii acum, vom putea sa fim cu adevarati independenti politic de cei care ne manevreaza din exterior in momentul de fata.

      Hideti, sariti cu minusurile!

      P.S.: Hotnews, cum de ati lasat articolul asta sa fie comentat la liber? Mai nou doar utilizatorii logati comenteaza pe saitul vostru, adica angajatii Hotnews. As ase explica de ce toate comentarille, sau 98% din ele sunt EXACT pe aceeasi linie si orice articol e plin la refuz de laudatori.
    • +3 (3 voturi)    
      ajutor pt Gabriel Boazu (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:59)

      eute [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Boazu

      cred ca asta te poate ajuta:
      http://www.google.com/products/catalog?hl=en&q=pill+reminder&um=1&ie=UTF-8&tbm=shop&cid=10185939955859275850&sa=X&ei=zpgKUIWDB6fP4QTehYG9Cg&ved=0CFoQ8wIwAg
    • +3 (5 voturi)    
      Nu stiam ca exista Internet la casa de nebuni (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:26)

      ins [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Boazu

      Observ ca rata penetratiei Internetului in Romania e in crestere.
      • +3 (3 voturi)    
        nuuuuuu (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 19:45)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ins

        ala era sediul USL....
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 17:44)

      rusnac [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Boazu

      nu sunteti cetatean rus, sa (n-)aveti drepturi si egalitate la sanse. Ati fost in trecere. Nu e acelasi lucru, ca expat ti se arata doar ce este frumos. In plus nimeni nu va opreste sa va mutati in Rusia si sa cereti cetatenie, asta e frumusetea. Sau nu vreti sa fiti totusi cetatean rus. din cate se vede sunteti puternic xenofob, intolerant si probabil antisemit, si probabil ruda cu sova. putin este impotriva a ceea spuneti dvs, dar numai in ochii populatiei, oamenii lui din partid si oligarhii sunt consumatorii cei mai numerosi de orgii sado-maso-sexo din occident. va recomand o tura pe la monte carlo sigur va trebuie sa transformati in musca ca sa intrati in zonele exclusiviste sa-i vedeti. dar pana atunci va urez drum bun.
    • 0 (0 voturi)    
      o spuneti cu mult foc:) (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 20:39)

      dumi [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Boazu

      si aveti dreptate! 100/100.
  • +17 (17 voturi)    
    Harasho democratie! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:47)

    Berzelius [utilizator]

    Spre asta ne indreptam si noi?
    • +2 (2 voturi)    
      Varane... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:25)

      marii cai albastri [anonim] i-a raspuns lui Berzelius

      pune mana pe telefon si zi-le slugilor tale Ponta, Antonescu si Daniel Constantin (sluga la patrat) sa scoata carnetelul de notite si sa ia aminte la tatucul Putin...
  • +4 (4 voturi)    
    noi avem deja lista tradatorilor ! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:22)

    nash pandelica [utilizator]

    intrebati peneleii.
  • +3 (3 voturi)    
    Vai, de mine! Ce surpriza !... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:32)

    John M. [utilizator]

    Cum se poate ca Rusia, bastionul democratiei mondiale din toate timpurile, poate face o asemenea afirmatie, in total dezacord cu toate garantiile democratiei si al dreptului uman pe care ei l-au promovat si garantat cu legi scrise in piatra (funerara, cam in toate cazurile) incepand de la Petru cel Mare pana la Gorbacev.
  • +4 (4 voturi)    
    WOW ! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:33)

    adi [anonim]

    Tavarash Putin, poate intri si in dictionare/enciclpoedii oleaca, sa ne redefinesti termenul "investitie" :-)
  • +5 (5 voturi)    
    In curand si la noi (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 14:52)

    banel [utilizator]

    Are grija Ponta
  • +3 (3 voturi)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:22)

    Victor [anonim]

    Tovarasul Putin a promulgat si legea prin care ONG-uri din alte tari care primesc finantare din Rusia, spre exemplu PSD si PNL, sunt numite "agenti ai prieteniei"?
  • +1 (1 vot)    
    Victoras, (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 23:27)

    florinb1 [utilizator]

    priveste si invata! :))))
  • +1 (1 vot)    
    Nu ma intelegeti gresit (Duminică, 22 iulie 2012, 0:41)

    AliKimiku [utilizator]

    Desi pentru mine imperialismul rusesc reprezentat acum de Putin reprezinta cea mai mare amenintare la adresa poporului si statului roman nu as trata stire de mai sus ca pe o dovada a totalitarismului desantat a lui Putin.
    Putin stie foarte bine ca URSS a sponsorizat ani de zile ONG-urile de gen Greenpeace care loveau la greu in imperialistul american sau francez dar uitau cu desavarsire sa atace cu aceeasi moneda blocul sovietic. Deci stie ca ONG-urile au fost si vor fi intotdeauna dependente de finantator(scuze tinerilor idealisti care chiar cred ca lupta pentru idealuri pure si neintinate ideologic si/sau comercial)
    Revenind la zilele noastre acum vreo 2 luni Canada a taiat de la statutul de neplatitori de taxe ONG-urile care erau platite din afara(US). De ce ? Fiindca baietii se puneau de-a curmezisul unor proiecte energetice canadiene(conducta Alberta-Pacific) si interesele economice mascate de cele ecologice erau prea vizibile.
    Deci mi se pare perfect normal ca toate ONG-urile sa isi declare ca orice alt SRL sursele veniturilor si sa fie ultra transparente asupra scopurilor lor.
    Pentru mine ONG-urile globalizate sint pe termen lung o amenintare mai mare decat Rusia lui Putin.
    Luati in calcul ca rezervele rusesti de petrol se duc in maxim 100 de ani iar Putin mai traieste sa zcem 40. ONG-urile sint acele organisme in care indivizi pe care nu i-a ales nimeni sa conduca fixeaza trenduri si influenteaza politici care afecteaza lumea intreaga.
    PS imi cer din nou scuze sutelor de ONG-uri care au scopuri bine delimitate, care muncesc enorm sa faca un bine comunitatilor lor. Pentru ei am tot respectul si consideratia.