Presa in Diagonala

Reactii in presa internationala despre situatia din Romania: USL acuza liderii opozitiei de subminarea economiei nationale / Premierul Victor Ponta nu a plagiat in teza de doctorat / Guvernul roman a dublat numarul sectiilor de vot din strainatate

de M.B.     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2012, 22:50 Actualitate | Internaţional

PRESA INTERNATIONALA
Foto: Colaj foto
Guvernul roman a dublat numarul sectiilor de votare din strainatate pentru referendumul asupra suspendarii presedintelui Traian Basescu, au anuntat joi oficialii, dupa ce s-a hotarat ca peste jumatate din electorat trebuie sa fie prezent la vot pentru validare. Decizia guvernului Ponta creste numarul sectiilor de la 150 la 301 pentru referendumul national din 29 iulie. Sondajele arata ca romanii vor vota pentru eliminarea lui Traian Basescu, din cauza masurilor de austeritate impuse de acesta, dar si pentru coruptia din randul aliatilor sai politici. Milioane de romani traiesc in strainatate, in special in Spania si Italia, care impartasesc radacini comune lingvistice. Acestia l-au sprijinit in mod traditional pe Traian Basescu, inclinand chiar echilibrul in 2009, cand acesta a fost reales in functia de presedinte, scrie Reuters.

Coalitia de centru-stanga aflata la putere in Romania a depus joi o plangere impotriva a 15 lideri ai opozitiei, acuzati ca au defaimat tara la Comisia Europeana, in urma raportului dur primit de la Bruxelles. Uniunea Social Liberala acuza opozitia de centru-dreapa ca a subminat economia nationala si a raspandit informatii false, provocand critici din partea oficialilor UE privind "presupuse incalcari ale statului de drept si ale democratiei". Cei 15 lideri, intre care si presedintele suspendat Traian Basescu, "au realizat o campanie de intimidare a membrilor Parlamentului, Guvernului, Curtii Constitutionale si a Avocatului Poporului", a anuntat USL. "Acesti oficiali au manipulat grosolan opinia publica si organizatiile europene si internationale", a declarat si Eugen Nicolaescu, oficial USL, anunta AFP.

Tot AFP aminteste si despre plagiatul lui Victor Ponta: O comisie stabilita de catre Ministerul Educatiei din Romania a eliminat joi acuzatiile de plagiat asupra tezei de doctorat a premierului Victor Ponta, constatand ca acesta a indeplinit cerintele academice aflate in vigoare in anul 2003. Componenta comisiei a fost schimbata la scurt timp dupa ce guvernul Ponta a venit la putere, in luna mai, cand a trebuit sa se pronunte asupra acuzatiilor de plagiat impotriva fostului ministru al educatiei, Ioan Mang. Revista britanica Nature a prezentat pe 19 iunie documente elaborate de catre un informator anonim, in care se arata ca mai mult de jumatate din teza de doctorat a lui Victor Ponta era copiata fara a se prezenta referinte.

Mai intai Ungaria, acum Romania si probabil urmeaza Bulgaria: tarile din estul Europei fac una dupa alta pasi inapoi de la democratia liberala. Unul dintre obiectivele explicite ale extinderii europene spre est a fost de a consolida democratiile liberale (sau in cazul Romaniei, de a finaliza tranzitia la democratia liberala). Nici premierul ungar Viktor Orban si nici Victor Ponta nu au dreptul sa trimita acuze de "euro-colonialism" spre Bruxelles. Orban, care a comparat Uniunea Europeana cu turii, habsburgii, rusii si alti asupritori ai maghiarilor iubitori de libertate, se plange ca "UE incearca sa ne spuna cum sa traim". De fapt Orban si Ponta isi amintesc cum maghiarii si romanii au vrut sa traiasca atunci cand au aderat la UE in 2004 si, respectiv, 2007, scrie Jan-Wener Muelle in The Guardian.

Viviane Reding cere infiintarea unui post de ministru al Justitiei in UE pentru a garanta statul de drept, dupa criza politica din Romania. Indignarea legata de situatia politica din Romania este generala la Bruxelles. In urma publicarii raportului MCV de catre Comisia Europeana, un mare numar de responsabili politici europeni i-au cerut primului ministru roman Victor Ponta sa se conformeze celor 11 solicitari formulate de Comisie saptamana trecuta, scrie Euractiv.fr. Comisarul european pentru Justitie Viviane Reding isi doreste acum intarirea eventaiului de instrumente aflate la dispozitia Europei pentru a forta statele membre sa se conformeze regulilor jocului democratic si ale statului de drept. Intr-un interviu publicat de cotidianul german "Frankfurter Allgemeine Zeitung" miercuri, 18 iulie, luxemburgheza cere crearea unui post de ministru european al Justitiei.


Citeste mai multe despre   






















5842 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Cine a subminat economia? (Joi, 19 iulie 2012, 23:00)

    Mon`Lisu [anonim]

    Cine a subminat economia tarii ? Voi ma lepre ordinare, care in primavara si in iarna trecuta cerseati puterea prin proteste, cheltuiati cu protestele milioane de euro din banii statului. Voi care plateati amaratii sa strige impotriva lui Basescu! Bai lepre ordinare, puterea se castiga, cinstit, onest ... nu cum incercati voi prin atacuri murdare! Voi infractorilor care aveti toti dosare penale, voi care vreti sa readuceti comunismul in Romania, voi bolsevici impututi! S-au adunat in USL toata mizeria din politica Romaneasca. Asta sunteti voi USL-isti!
    • -8 (12 voturi)    
      cata finete democratica! (Vineri, 20 iulie 2012, 2:48)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui Mon`Lisu

      ...aveti grija ca s-au topit cubuletele in pahar! Nu va mai enervati in privinta bratarilor alea, vor fi la mare moda, se asorteaza cu portocaliul...
  • +22 (24 voturi)    
    suntem celebri (Joi, 19 iulie 2012, 23:06)

    IoanaDC [utilizator]

    In fiecare zi apare noi si noi articole in presa internationala despre Romania, unul mai ingrijorator decat celalalt. Populatia insa continua sa se uite linistita la Antena 3 unde domneste adevarul absolut. Somn usor, Romania!
    • +4 (4 voturi)    
      Din pacate ai dreptate! (Vineri, 20 iulie 2012, 0:08)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui IoanaDC

      In fiecare zi mascaricii Romaniei scot noi minciuni, pe care in aceeasi zi zic ca nu le-au spus,ca a doua zi sa ne debiteze altele.Imi aduc aminte de copilarie si de povestile baronului Munchausen(cu diferenta ca noi avem acum doi!). Imi pun si pun tuturor o intrebare:cat de nesimtit si nepasator fata de soarta tarii tale poti sa fii,ca sa nu vezi sau sa nu iti pese de soarte tarii in care traiesti?Oare chiar nu isi da seama majoritatea populatiei de ce se petrece si de pericolul ca Romania sa fie izolata in Europa?
  • -1 (3 voturi)    
    raspuns pentru @suntem celebri@ (Joi, 19 iulie 2012, 23:35)

    oana [anonim]

    Multumesc!! Tu/VOI ce faci/faceti pentru a "restabili ordinea si statul de drept in Romania"? te uiti la B1TV sau poate votezi NU la referendum???
    • +2 (2 voturi)    
      votul este secret (Vineri, 20 iulie 2012, 10:23)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui oana

      mai ales cand nu vine din stomac, dupa cum scrii, capul iti este de decor..., pardon, plin de adevar absolut, pana si crinulet cel fara de pata sustine ca cine nu gandeste ca el este fascist, indiefrnt ca este roman sau mai grav, de la ue...
      asta este sistemul pe care il doresti?astia nici macar nu sunt comunisti adevarati, aia au mai facut cate ceva, astia sunt mafioti adevarati, mult mai periculosi...
  • +3 (3 voturi)    
    furt (Vineri, 20 iulie 2012, 0:03)

    marian [anonim]

    numai in romania se putea intampla asa ceva. hotii ne fura tara iar baba se piaptana.
    • -3 (3 voturi)    
      te referi la perioada pdl .. nu ? (Vineri, 20 iulie 2012, 11:31)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui marian

      ?
  • +3 (3 voturi)    
    tradare (Vineri, 20 iulie 2012, 10:10)

    MirceaIo [utilizator]

    Sunt sigur ca dreptatea NU este departe. In regimul Adrian Nastase s-au dat cele mai mari lovituri impotriva poporului roman. Victor Ponta RISCA enorm daca protejeza mafiotii. Curand o sa fi arestat pentru INALTA TRADARE. Eu ca cetatean roman ma simt tradat prin deciziile dictatoriale pe care le-a semnat. Si-ai facut consiliu care sa spuna ca nu a PLAGIAT. RUSINE …TRDARE!!!!
    Adrian Nastase Nu a incercat sa se sinucida, el a inscenat asta pentru a scapa de puscarie. Caracterul duplicitar a lui Victor Ponta s-a vazut cand a mers la spital la Floreasca si a declarat: "acum sunteti multumit d-le Basescu?" s-a vazut clar ca e implicat alaturi de Ioan Rus in acest caz. Sunt INGROZIT ca revine iar regimul Nastase la putere!!!!!!!
    Cum poate cineva sa minta "pe fata" si cu zambetul de M Mouse sa te oblige sa il crezi!? Vreau sa se termine cu mizeriile gen. Ponta, Crin!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    BOICOT (Vineri, 20 iulie 2012, 10:37)

    Radu [anonim]

    Poate Ponta sa infiinteze si 1000 de sectii noi de votare in strainatate. Noi oricum vom boicota referendumul USL.
  • +4 (4 voturi)    
    presa internationala si situatia din Romania (Vineri, 20 iulie 2012, 10:58)

    indignare [anonim]

    Este evident ca trebuie sa respecti reguli si principii cand aderi de buna voie si in baza unor conditii la UE. La fel este si cand, In Romania, esti membru al unei fundatii, asociatii, etc - nu poti face chiar ce-ti trece prin cap: daca faci ceva contrar regulilor stabilite, potrivit statutului, esti exclus. Cred ca Ponta, Sova, Nicolaescu, Chioariu, Antonescu si ceilalti sunt orbiti de putere. Pentru ei nu conteaza absolut nimic decat sa obtina intreaga putere. Pentru asta au facut si produs tot felul de lucruri neconstitutionale. Cum si-or imagina ei ca oficialii europeni sunt cu capul in sac si nu ar putea gandi cu capul lor? Ce oficial european responsabil s-ar lua dupa vorbe fara acoperire in realitate. Da ce, ordonantele de urgenta le-au elaborat cei impotriva carora s-a depus plangere penala?
  • +4 (4 voturi)    
    Atacul (Vineri, 20 iulie 2012, 11:02)

    omliber [utilizator]

    Se spune, în sport, că cea mai bună apărare este atacul. Se pare că şi politicienii de la noi gândesc la fel. Atunci când trebuie să răspundă pentru o faptă a lor, de vină sunt ceilalţi - pe ei!!!
    Politicienii din România, mare parte dintre ei - în special la vârf, sunt putrezi de corupţi.
    În România nu se face politică - spun asta pentru că politicienii nu sunt legaţi de o doctrină şi trec de la un partid la altul cu atâta linişte şi seninătate de parcă şi-ar schimba cămaşa. Sub pretextul imunităţii (care ar trebui să fie doar pentru declaraţii politice) se pot sustrage de la tot ceea ce este inconvenabil pentru ei: în special de la a răspunde în faţa legii. Nu există răspundere pentru mandatul pe care l-au avut: cu raport la sfârşitul mandatului, cu sancţiuni pentru ceea ce n-a fost în regulă şi apoi preluarea mandatului de cel nou venit. USL spune că va face audit pe fiecare minister! Ar fi foarte bine. Singura problemă este: la cât timp de la preluarea guvernării îl fac şi evident - cine îl face...
    Povestea asta că poţi fi parlamentar pe viaţă, sau primar, sau secretar al Consiliului Judeţean, sau prefect, sau ministru, sau mai ştiu eu ce funcţie... pe viaţă este aberant. Două mandate sunt de ajuns. Trebuie să fie schimbaţi oamenii pentru că altfel şi cei aleşi sau numiţi şi cei care aleg sau numesc îşi pierd viziunea. Nu mai apare nici o altă personalitate, ramânem închistaţi într-un cerc vicios - cum suntem acum - un rău foarte mare şi un rău mai puţin mare.
    Venirea la guvernare înseamnă (pentru politicieni) demolarea a tot ceea ce a fost înainte de ei (bun sau rău). Alte ţări păstrează cu sfinţenie lucrurile bune care s-au făcut înainte, le promovează. De aceea ei au tradiţii şi noi nu!
    Să acuzi pe cineva "că a defăimat ţara" fiindcă a luat o poziţie sau alta şi prin asta a subminat economia naţională, în anul 2012 este penibil. Orice declaraţie a unui leader din România apare instantaneu la orice agenţie de presă din lume. Lumea ne judecă după fapte!!!
  • +5 (5 voturi)    
    NU VOTEZ=PROTESTEZ FATA DE USL! (Vineri, 20 iulie 2012, 11:32)

    claudiu [anonim]

    Ca simplu cetatean al tarii in semn de protest fata de puciul indreptat impotriva poporului roman al celor de la USL voi face plangere penala.
    • +1 (1 vot)    
      Daca nu aprobi,mai bine ai vota (Vineri, 20 iulie 2012, 11:49)

      mman [anonim] i-a raspuns lui claudiu

      In cazul in care cei care dezaproba ce se intampla isi impart optiniile intre a vota NU si a nu vota, atunci exista marea posibilitate ca cvorumul sa fie intrunit si rezultatul sa fie in favoarea USL. CARE AR FI UN DEZASTRU.
      ROMANIA TREZIREA!!!!! VREM NU VREM, TREBUIE SA MERGEM LA VOT, SA NE APARAM!
    • +1 (1 vot)    
      Ne plangem tribunalului International de (Vineri, 20 iulie 2012, 12:00)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui claudiu

      la Haga!! Pentru : lovitura de stat ( chiar daca pare ca are o fatza democrata, tot lovitura de stat este) pentru subminarea intentionata a economiei nationale si asa fragile, pentru risipirea banilor pe un referendum impus de ei.. pentru atitudine duplicitara si apoi de flit fata de institutiile europene!
      Si nu in ultimul rand pentru starea de neliniste si insecuritate creata cetatenilor , stiind ca la conducerea Romaniei se afla o banda de hoti si mincinosi.. si care nu stim sigur daca sunt in toate mintile
      • 0 (0 voturi)    
        re (Marţi, 4 septembrie 2012, 0:20)

        katy [anonim] i-a raspuns lui Inna100

        dar Basescu e in toate mintile?economia era pe cele mai inalte culmi si a subminat-o USL? risipirea banilor pe borduri si asfalt care se reface periodic e in regula ,nu?discrepanta dintre averile lor si pensiile noastre e in regula,nu?inseamna ca nu stim noi ca asta inseamna democratie,intr-o tabara unii care nu au ce face cu banii si in cealalta tabara unii care nu stiu daca vor iesi din iarna in propriile case?....scuzati atunci,traiti in iluzia voastra ca fara "tatucul Basescu" nu vom exista,eu am impresia ca nu mai avem de ce sa existam,nu mai avem popor,nu mai avem prieteni,ne sfasiem intre noi pentru niste politicieni care se bat pentru ciolan,ne place sa ni se asculte telefoanele,etc,etc...
  • +3 (3 voturi)    
    eu propun! (Vineri, 20 iulie 2012, 12:54)

    aburitor [anonim]

    sa se revina la pedeapsa capitala si sa ii impuscam pe toti 15 doar in timpul guvernarii lor a crescut ratingul de tara,au echilibrat bugetul tarii, au introdus legi noi in
    educatie,civil,penal,codurile muncii,in acord cu ceea ce se intampla in lumea civilizata.
    Trebuie pedepsiti ce dreacu,ii lasam sa scape asa usor doar si-au mancat ani din viata ca sa puna lucrurile pe un fagas normal.
    Apropo si sant de acord ca fata de 2004 veniturile romanilor au crescut cine nu recunoate asta sa se uite pe fluturasul de salariu sau pensie.
    Bine ca iliescu ne-a lasat la 3000e salariu si in vremea lui TB am ajuns la 500e!
    • -1 (1 vot)    
      impuscate-te si gata.... (Vineri, 20 iulie 2012, 14:33)

      zeze [anonim] i-a raspuns lui aburitor

      aleluia brother! (glumeam)am impresia ca toti pdl-istii sunt autisti :)).bah frate, nu esti sanatos?cum poti vomita asemenea aberatii?
      ps: unde ai facut scoala, pe dorobanti?
  • +1 (1 vot)    
    Avand (Vineri, 20 iulie 2012, 15:48)

    altom [utilizator]

    in vedere ca ce au incercat astia sa faca adica, mai draga, O LOVITURA DE STAT CU FATZA UMANA, am avut noroc daca se poate zice, cu UE. Problema e, ca dupa cum pare, doar i-au incetinit un pic si daca nu facem noi ceva, in noiembrie, astia o iau de unde au lasat-o vezi doame cu legitimitate si atunci probabil Europa ne va da sutul in cur final. Eu cel putin nu-mi doresc chestia asta, pentru ca am trait destul pe vremea mancarii rationalizate si a televiziunii cu acelasi profil de programe cu cel a Voiculescului. Apropo, am o amintire din adolescenta - jucam badmington cu prietenii pe strazile din zona Casin. Ca si acum, in zona erau multe case vechi, frumoase, dar una era chiar superba si pe un stalpisor la poarta era o placuta pe care scria CRESCENT si ceva cu Cipru parca.
    Portile erau pazite de niste flacai zdraveni cu curele albe la uniforma - vestita paza de la securitate. Deseori acestia intepeneau in pozitie de drepti cand venea seful tolanit in mertzan. Era minunea lumii pentru toti, era singurul privat roman, singurul afacerist prosper in vremuri in care amaratii de mandatari erau bagati la ilicit pentru un pol, era singurul roman nesecurist pe care-l salutau intepeniti toti gradatii. Era ingerasul neprihanit d-l Voiculescu. A venit lovitura de stat a lui Iliescu, apoi toata lumea a intrebat unde sunt banii securitatii si de atunci totul e istorie....Si tot nu-i mai ajunge.....
  • 0 (0 voturi)    
    Explicati, va rog (Vineri, 20 iulie 2012, 16:27)

    dilema [anonim]

    Ciudat popor, in iarna protesta vehement impotriva conducerii de atunci. Au venit altii, se pare ca nu sunt mai buni. Ce nu inteleg, e cum au devenit "fostii" buni?
  • 0 (0 voturi)    
    ciudatenii (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 8:36)

    omliber [anonim]

    Nu pot fi acuzati de subminarea economiei nationale, nici de tradare, nici de manipulrea populatiei: sunt declaratii politice. Ideea este ce se ascunde in spatele acestor acuzatii? Ce mai intentioneaza USL-ul sa puna la cale? Nimic bun, evident. Dar ce?
    Ma poate lamuri si pe mine cineva de ce nu au avut rabdare pana in toamna? Ce este in spatele acestei nerabdari?
  • 0 (0 voturi)    
    Cine defaimeaza tara ? (Duminică, 22 iulie 2012, 16:37)

    Calin [anonim]

    La fel ca in timpul dictaturii ceausiste, acum cine critica puterea politica instalata este catalogat ca defaimator al Romaniei, atentator la siguranta nationala, etc.
    Sa ne intelegem bine, Romania inseamna campii, dealuri, munti, ape,etc. si poporul insusi. Eu nu am cunostinta ca vreun roman ar fi criticat in afara tarii campiile romanesti ca fiind neroditoare sau muntii saraci si urati, nici ca ar fi spus ceva de rau despre poporul roman. A critica conducerea politica a tarii si greselile ei nu inseamna a critica Romania, ci numai actiunile unui grup. Dupa cum bine zicea T.Vladimirescu "partria se chiama poporul, iara nu tagma jefuitorilor".
    Practica denuntata mai inainte este una tipic comunista care ar trebui sa inceteze, iar cei ce o folosesc sa inteleaga ca nu suntem prosti.