Republica Moldova condamna crimele comunismului si interzice simbolurile sale

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Joi, 12 iulie 2012, 22:35 Actualitate | Internaţional

Parlamentul Republicii Moldova a adoptat joi o lege care condamna crimele regimului comunist din fosta tara sovietica si interzice simbolurile sale, printre care secera si ciocanul, anunta AFP.

La proiectul de lege depus de Partidul Liberal au votat in favoare 56 de membri ai coalitiei pro-europene, doi membri s-au abtinut, in timp ce sapte alesi ai Partidului Comunist au votat impotriva, iar alti 36 au parasit sala in semn de protest.

"Este de datoria noastra morala sa condamnam crimele regimului comunist totalitar", a anuntat presedintele Partidului Liberal, Mihai Ghimpu, adaugand ca, in timpul ocupatiei sovietice, "Partidul Comunist a organizat colectivizarea fortata, deportarea in masa si infometarea populatiei. Comunistii au distrus sistematic viata si cultura noastra, traditiile, istoria si limba pe care o vorbim".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1766 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ptii (Joi, 12 iulie 2012, 22:42)

    Mr John [anonim]

    nu le dau viata lunga..apare si la ei un Ponta imediat..Moscova vegheaza
  • +5 (5 voturi)    
    !!! (Joi, 12 iulie 2012, 22:43)

    CMD [utilizator]

    Poate ne mutam in R Moldova!!
    • +2 (2 voturi)    
      Dacă (Joi, 12 iulie 2012, 23:34)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui CMD

      avem loc toți 19 mil în Rep Moldova...
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo (Joi, 12 iulie 2012, 22:46)

    brabus [utilizator]

    Un exemplu de urmat !!
  • +6 (6 voturi)    
    o stire buna... (Joi, 12 iulie 2012, 22:46)

    Ciprian77 [utilizator]

    In sfarsit o stire buna printr-o gramada de stiri proaste in perioada asta... Ce-i drept, stirile proaste vin din Romania, in timp ce stirea asta vine din Republica Moldova...
  • +5 (5 voturi)    
    Romania (Joi, 12 iulie 2012, 22:51)

    ion [anonim]

    Ok ...dar cand ne unim odata?
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo lor! (Joi, 12 iulie 2012, 22:51)

    florin [anonim]

    Ca romanii...ca vai de ei ! O tin langa cu ce idee buna e comunismul. Popor slab...spagar...(adica plin de severini nenorociti)...
  • +4 (4 voturi)    
    brava (Joi, 12 iulie 2012, 22:54)

    Sorrows [utilizator]

    bravo mah moldovenilor! pe bune. Like.
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 12 iulie 2012, 22:56)

    Adriana [anonim]

    Bravo! felicitari Moldovei! :):):)
  • +3 (3 voturi)    
    Romanii din Basarabia au scapat de COMUNISTI (Joi, 12 iulie 2012, 23:29)

    bacovia2012 [utilizator]

    Romanii din Basarabia au scapat de COMUNISTI,iar ROMANII din Tara sunt sub jugul HUNTEI COMUNISTE,numita USL!! TOTI ROMANII sa se uneasca intr-o singura vrere si sa scapam pentru totdeauna de GLOATA COMUNISTA,sluga Mosocvei,nimita USL!!!
  • +3 (3 voturi)    
    ne depasesc si fratii nostrii (Joi, 12 iulie 2012, 23:37)

    dezamagitul [utilizator]

    La noi inca nu s-a intamplat sa condamnam comunismul doar cu o jumate de gura de catre basescu .Cum sa fie condamnat cand cei care sant la putere sant urmasii comunistilor si clonele lui ceusescu si iliescu si au aceleasi apucaturi (corlateanu , sova, banicioiu si paste ,isar ), nu pleaca din functie decat cu picioarele inainte (ponta- paste) si dau lovituri de palat cum a facut si tatucul lor iliescu dar acestia de acum mai putin violent.
    • +2 (2 voturi)    
      felicitări!! (Vineri, 13 iulie 2012, 0:01)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      basarabia o ia înaintea României. îmi amintesc ce scandal și fluierături în parlament la evenimentul respectiv. aceiași parlamentari care au dat zilele acestea lovitura de stat
  • +3 (3 voturi)    
    bravo! (Vineri, 13 iulie 2012, 0:00)

    olandezu [utilizator]

    felicitari moldovenilor!
  • +1 (1 vot)    
    Bravo fratilor ! (Vineri, 13 iulie 2012, 1:43)

    Alexandru [anonim]

    E ceva totusi.

    Bravo frati moldoveni ! Romanii care nu sunt purtati de vanturi si de vremi va saluta si va asteapta.

    Semnat: un bucovinean.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce? (Vineri, 13 iulie 2012, 1:45)

    Alexs [anonim]

    Pentru ca Republica Moldova este ca si in Romania si le-a iesit un pic din radar. Stanga si-a concentrat atentia asupra Romaniei, iar pe moldoveni ii rezolva pe urma la pachet.
  • +1 (1 vot)    
    +1 (Vineri, 13 iulie 2012, 2:05)

    Vizitiul [utilizator]

    Belea!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitări Parlamentului de la Chișinău (Vineri, 13 iulie 2012, 2:05)

    24alex24 [utilizator]

    Românii din Basarabia au dat dovadă de multă demnitate și curaj, mai ales că cizma rusească încă mai apasă țara sora.

    Incep să cred că românii adevărați sunt dincolo de Prut și nu la București, unde avem un guvern de plagiatori cu apucături totalitare.

    Tot respectul pentru românii din Basarabia!