Presa in diagonala

Presa internationala despre suspendarea presedintelui Traian Basescu: Fostul capitan de vas este acuzat de depasirea autoritatii si afirmatii rasiste fata de romi si persoane cu handicap / In ultimii doi ani popularitatea lui Basescu a scazut brusc

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 22:36 Actualitate | Internaţional

Presa internationala
Foto: Colaj foto
Presedintele roman Traian Basescu a fost suspendat din functie cu 256 voturi favorabile, in urma disputelor cu premierul Victor Ponta. Referendumul va avea loc pe 29 iulie, cand se va decite daca Basescu va ramane in functie sau va fi demis. In anul 2007, Traian Basescu a trecut cu bine de referendum, dupa prima suspendare. Crin Antonescu va indeplini functia de premier interimar.

Coalitia de guvernare din Romania a adoptat vineri suspendarea presedintelui Traian Basescu, dupa ce seful senatului Crin Antonescu declarase ca Parlamentul nu va astepta decizia Curtii Constitutionale. Basescu a fost acuzat de depasirea autoritatii sale de implicare in problemele guvernamentale si juridice. Ales presedinte in anul 2004, acesta a negat acuzatiile. In anul 2007 Traian Basescu a fost suspendat pentru prima data, dar a fost validat in cadrul referendumului. In ultimii doi ani popularitatea lui a scazut brusc. Fostul capitan de vas, in varsta de 60 de ani, este acuzat si de afirmatii rasiste fata de romi si persoane cu handicap. Basescu isi sustine dreptul la libera exprimare si considera ca nu poate fi suspendat doar pentru declaratii. Coalitia de guvernamant va organiza referendumul pe 29 iulie, pentru ca Traian Basescu sa nu aiba prea mult timp pentru campanie, scrie Yahoo News.

Parlamentarii romani au votat vineri in favoarea suspendarii presedintelui Traian Basescu
, in timp ce Comisia Europeana si Berlinul s-au aratat ingrijorati de posibile incalcari ale democratiei din partea coalitiei de centru-stanga aflate la putere. In total 256 de senatori si deputati din 432 au votat suspendarea lui Basescu, conform senatorului Uniunii Social-Liberale (USL), Dan Radu Rusanu. Suspendarea poate deveni definitiva cu exceptia cazului in care presedintele este validat prin referendum, organizat in termen de 30 de zile. In functia de sef interimar al statului a fost desemnat presedintele Senatului, Crin Antonescu. Dupa ce a preluat mandatul de premier la inceputul lunii mai, liderul USL Victor Ponta l-a acuzat pe Traian Basescu de incalcarea Constitutiei si de masurile de austeritate impuse, care au saracit populatia, anunta AFP.

O lupta pentru putere interna a guvernului divizat din Romania a evoluat in suspendarea presedintelui
de centru-dreapta al tarii, Traian Basescu. Decizia trebuie sa fie aprobata prin referendum popular in termen de 30 de zile. Deputatii au sustinut ca Basescu si-a asumat ilegal atributiile de prim-ministru in 2010, cand a anuntat masuri drastice de austeritate. Presedintele a anuntat ca aceasta campanie dusa impotriva lui pune in pericol stabilitatea si reputatia tarii. UE si-a exprimat ingrijorarea cu privire la subminarea statului de drept in Romania. "Statul de drept, controlul democratiei si independenta justitiei sunt pietrele de temelie ale democratiei europene, indispensabile pentru increderea reciproca in cadrul Uniunii Europene", a avertizat Comisia Europeana, informeaza Deutsche Welle.

Guvernul de stanga din Romania a finalizat procedurile de suspendare a presedintelui Traian Basescu incepute miercuri, pe fondul relatiilor tensionate cu prim-ministru Victor Ponta. In aceasta saptamana alianta aflata la guvernare a adoptat o lege care face mai usoara suspendarea presedintelui. Coalitia de guvernamant a demis in aceasta saptamana sefii celor doua camere ale Parlamentului, apropiati ai lui Basescu, si i-a inlocuit cu politicieni apropiati premierului. Traian Basescu a declarat marti ca situatia actuala poate fi comparata cu revoltele care au avut loc in iunie 1990, cand minerii au protestat violent pe strazile Bucurestiului, cu scopul de a schimba regimul politic, scrie CNN.

Agitat si cu mana pe ochelarii de citit, presedintele roman Traian Basescu a privit neputincios cum Parlamentul l-a suspendat pana la referendumul ce va avea loc pe 29 iulie, cu 256 voturi pentru si 114 impotriva. Coalitia de centru-stanga a Uniunii Social Liberale (USL) l-a acuzat pe Basescu de abuz de putere, incalcarea Constitutiei si uzurparea rolului de premier si a puterilor sale, dar si de nesocotirea rolului constitutional de mediator intre institutii, anunta El Pais.


Citeste mai multe despre   






















13790 vizualizari

  • +31 (45 voturi)    
    ROtatie (Vineri, 6 iulie 2012, 22:44)

    sebagain [utilizator]

    Poate trebuie lasat si Crin sa vina intr-o pozitie de conducere sa ne arate ce poate. Ponta deja ne-a aratat.
    • +16 (22 voturi)    
      :) (Vineri, 6 iulie 2012, 23:36)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      ...va fi pentru 5 ani. esti sigur?
      • +27 (27 voturi)    
        Mda, ai dreptate... (Vineri, 6 iulie 2012, 23:44)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        Ma rog, eu vorbeam de interimat atata cat o fi el. :). Ponta ne-a aratat deja de ce este in stare.
      • +20 (28 voturi)    
        Nu va fi (Vineri, 6 iulie 2012, 23:55)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        Castiga PDL alegerile in toamna si apoi il suspenda pe Crin.
        • +14 (14 voturi)    
          nu pentru 5 ani (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 1:38)

          ion [anonim] i-a raspuns lui V.R.

          crin poate fi pentru maxim 3 luni, apoi alegeri prezidentiale (daca Basescu pierde la referendum)
    • +17 (17 voturi)    
      dorm (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:14)

      crin doarme [anonim] i-a raspuns lui sebagain

      Va rog sa ii puneti mustata lui CriniciPogonici. Seamana cu Hitler. Acest aidiat e mult prea departe de marinar. Hai sa scapam de un aidiat! Sper ca acest aidiat se va tine de cuvant!
    • -1 (1 vot)    
      stai linistit (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 10:47)

      werg [anonim] i-a raspuns lui sebagain

      crin va fi cel mai bun presedinte pe care l-a avut tzara. de asta se tem basistii. va avea 2 mandate in care romanii vor vedea ce inseamna cu adevarat demnitatea acestei functii. ponta va fi un bun premier. vor fi si poticneli, inevitabile, au si ei coruptii lor, uscaturile lor pe care sper sa le curete! sper sa ramana doar 2 partide puternice iar udmr sa dispara din politica romaneasca. e un partid politic pe criterii etnice, inacceptabil in Europa. aici, rusine iliescu! sper ca base si toata camarila lor sa se regrupeze LA BRUTARIE!!! altfel, actuala clasa politica ar avea mult de pierdut la imagine. in sfarsit sunt conditii de lucru in politica interna.
  • +21 (27 voturi)    
    mda (Vineri, 6 iulie 2012, 22:52)

    potaissa [utilizator]

    se vede in news influenta uslmanilor....Mi-e greata
    • 0 (2 voturi)    
      "secu" (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 8:37)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui potaissa

      parca presa straina era aperiata de lovitura de stat din romania ... cum de s au schimabat asa dintr-odata ... nu stiu ... intreb si eu ... ma gandesc ca intre timp s-au mai informat si singuri ... oricum bafta Base ... si "mars la cotet " alaturi de Nastase
  • +23 (25 voturi)    
    asta cu rasismul (Vineri, 6 iulie 2012, 22:59)

    Mr John [anonim]

    sa-l ia ei pe ti...ul de Voiculescu la ei si apoi sa mai vb de rasism,,
  • +28 (40 voturi)    
    ..... (Vineri, 6 iulie 2012, 23:08)

    sentenced [utilizator]

    L-am detestat intotdeauna pe Basescu pentru ca si-a imbracat nevasta in tiganca si a facut hora cu bercea mondial.
    Dar l-am si iubit cand a facut-o pe aia tiganca imputita.
    Astia din usele au mizat pe o carte gresita cand l-au acuzat de rasism... Eu cred ca romanilor, indiferent de orientari politice, le-a placut cand Basescu a facut-o pe aia tiganca, prin urmare, ca sa dea mai bine la public, asta era un motiv de lauda la adresa presedintelui.
    Dar banuiesc ca nu mai aveau cu ce umple pagina de acuze.
    • +32 (36 voturi)    
      Exactly :) (Vineri, 6 iulie 2012, 23:35)

      Pishcot [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Chiar ieri, alaltaieri vorbeam cu niste prieteni despre episodul cu 'tiganca imputita'.

      Si culmea, ziceam ca m-a uns pe suflet cu sintagma 'rasista'.

      Intr-adevar ziaristii europeni, cetatenii nemtiei sau frantiei sau belgiei se pot 'sensibiliza' la (vezi doamne) mesajele rasiste ale presedintelui. Dar orice roman (care a trait prin Ro macar cativa ani) stie ce inseamna aceasta etnie pentru noi....si lasand la o parte rasismul . . . ce a spus atunci constituie un adevar in 99% din cazuri.

      Adica chiar put. Si la propriu si la figurat
      • +17 (17 voturi)    
        episodul tiganca imputita (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:08)

        was [anonim] i-a raspuns lui Pishcot

        As mai adauga faptul, ca presedintele a rostit "tiganca imputita" in privat (a spus sotiei cat timp telefonul tigancii a3 era in buzunar) si nu public. Si avea dreptate, era o tiganca, poate nu imputita, dar era - ca majoritatea "reporterilor" de la antene.
        Mai era si contextul: omul se duce cu sotia la cumparaturi intr-un supermarket, apare o ... sa zicem reporterita care pe langa faptul ca filmeaza cu telefonul ce au cumparat in cos, mai baga telefonul sub nas-ul Presedintelui tarii, si incearca sa faca un reportaj (mai ales ca era de la antene, pe care alaturi de mine nici Presedintele nu agrea).
  • +28 (30 voturi)    
    stire de ultima ora! (Vineri, 6 iulie 2012, 23:24)

    kata70 [utilizator]

    Marga intors din drumul spre Paris! Ministrul de externe francez i-a anulat vizita.
    • +12 (12 voturi)    
      SI ASTA ESTE DOAR INCEPUTUL (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:02)

      nostradamus12 [utilizator] i-a raspuns lui kata70

      trantitului usilor in nas al cancelariilor europene! Cred ca ponta si antonescu vor mai vizita doar Mizilul si dabuleniul ca "inalti oficiali".
    • -6 (14 voturi)    
      ai o referinta oficiala? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:07)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui kata70

      .
    • +12 (12 voturi)    
      turbulente (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:13)

      was [anonim] i-a raspuns lui kata70

      Sper sa apara ceva turbulente puternice (atmosferice) pe drumul spre casa, sa pise pe el de spaima, poate face un infarct miocardic fatal. As fi dorit sa pice cu tot avionul, dar acolo sunt si oameni care doar fac meseria (piloti, curve etc, ce mai are pe acolo)
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 10:11)

      Ariona [anonim] i-a raspuns lui kata70

      Nu a avut nici o intrevedere cu ministerul extern francez nici in data de 5 iulie cand a fost in Bucuresti
      http://www.mae.ro/agenda/d/2012-07-05

      iar in data de 6 iulie conform agendei MAE -
      " Participarea ministrului afacerilor externe Andrei Marga la Conferinţa Internaţională „Prietenii Poporului Sirian” Paris, Franţa
      http://www.mae.ro/agenda/d/2012-07-06
  • +17 (17 voturi)    
    Un alt test pentru UE (Vineri, 6 iulie 2012, 23:25)

    sebagain [utilizator]

    Poate Romania este un alt test gen Grecia pentru UE. Depinde foarte mult cum vor vota romanii. Pentru circulatie libera fara granite sau prabusirea Uniunii.
  • +19 (19 voturi)    
    UE (Vineri, 6 iulie 2012, 23:47)

    sebagain [utilizator]

    Vreau o sclipire! Sau mai multe! Asta cu intoarcerea din drum a lui Marga m-a uns pe suflet. Unde e stirea?
  • +29 (31 voturi)    
    suspendarea presedintelui (Vineri, 6 iulie 2012, 23:47)

    batranul [utilizator]

    Sunt un om trecut de 70 ani, dar si acum ma uit cu admiratie la presedintele suspendat. Acest OM a demonstrat ca vrea sa faca ceva pentru binele comun. A dorit sa modernizeze statul dar in permanenta a avut opozanti din randul clasei politice. Un politicea destept, cu simtul realitati si luptator pentru o justitie libera si functionala. A avut si are incredere in tineri, pe care pe parcursul activitatii ia promovat, demostrand o cunoastere deosebita in ce priveste oameni. Ca politicean nu se poate compara cu actualul cuplu de conducere a USL. Acestea din urma sunt niste exaltati, impostori, necunoscan munca de conducere.
    • +1 (1 vot)    
      va stimez! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 9:22)

      eggo [utilizator] i-a raspuns lui batranul

      sa fiti sanatos in continuare!
  • +13 (15 voturi)    
    acum avem o problema cu adevarat mare! (Vineri, 6 iulie 2012, 23:53)

    Lucian* [utilizator]

    Din cauza acestor reactii externe USL va incerca totul pentru ca sa castige referendumul si astfel sa justifice in ochii strainilor suspendarea presedintelui.
    Cand zic totul , ma refer ca ma astept sa vedem furtul de voturi, depopularea/popularea localitatilor si regizorul John Romero o sa crape de ciuda cand o sa vada cum zombii lui din filme sunt depasiti la inteligenta de mortii din Romania care stiu sa voteze.

    Serios acum, daca USL castiga suntem in buda nu din cauza guvernarii ci mai ales din cauza ca UE ne va inchide toate usile si portitele care s-au deschis din 2007 pana in prezent si orice capital de incredere, oricat ar fi el de mic, se va evapora.
    Doar nu o sa va asteptati ca sa vedeti cancelariile vestice stand de vorba cu un premier recunoscut la nivel international ca si plagiator si cu un presedinte ajuns la putere prin calcarea in picioare a constitutiei?
    Ce incredere pot sa inspire aceste personaje?
    Ce politician vestic o sa vrea sa se afiseze cu astia doi si sa-si riste credibilitatea in fata propriului electorat?

    Daca castiga presedintele, nu stiu daca este o idee prea buna sa dizolve parlamentul. DE CE NU?
    Pai nu prea exista nici un partid care sa poata prelua fraiele.
    PDL nu prea mai are suflu si nici nu a fost prea inteligent in guvernare.
    UDMR si UNPR au dovedit fara echivoc ca sunt doar niste grupuri cu interese proprii care pot face piruete in ce sens le convine lor si de restul lumii li se cam falfaie. La primii, oficial le pasa de vreo 5% din populatie (de fapt nici de aia) iar cei din urma sunt doar un partid de traseisti si fosti generali care vor sa mai rupa ceva banuti din fabricile ROMARM-ului si eventuale contracte cu armata,
    PP-DD, hmm, hai sa fim seriosi! In ciuda ultimelor evenimente, guvernul nu este si nici nu trebuie sa fie un zero TV. Nu le doresc asa ceva nici la dusmani.
    Partidul Noua Republica, nici macar nu au invatat unde sunt toaletele in Parlament si este cam prea devreme sa se apuce de guvernat.
    Si totusi.. Cine?
    • +1 (1 vot)    
      Pai tocmai asta se vrea! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 7:54)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Adica, daca Europa nu ne / le mai da bani sa-si plateasca bugetarii si acolitii, caricatura de Marga, precum si sefii sai o sa mearga "hat in hand" la tatucu' Putin care nu va putea sa ii lase sa inchida pravalia, mai ales acum, cand au vopsit-o intr-un rosu aprins... Pacat ca nu s-a gasit cineva (inca) sa mai scrie si "Coca Cola" pe ea...
    • 0 (0 voturi)    
      esti mic copil in ale piliticii (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 16:02)

      DUMI [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      dupa ce Basescu pica vei vedea c a romanii au procedat corect (nea nicu s-a plimbat cu caleasca cu regina)
  • +26 (28 voturi)    
    mi-e sila (Vineri, 6 iulie 2012, 23:55)

    marius [anonim]

    sunt pleacat din tara de pese 13 ani si fiind destul de departe nu vin acasa numai o data la doi ani dar sotia si cele doua fetite vin in fiecare an in RO si se bucura de familie, prieteni etc.. pt cel putin doua luni. Mi-am facut casa in Rocu gandul sa ma intorc acasa. Prin multa munca si ...noroc am facut un masterat in State(se poate verifica spre deosebire de altii), am o slujba f bine platita si mi-am permis sa trimis o multime de bani acasa. Acestea fiind spuse vreau sa spun mersi curentului guvern si a partidelor politice din RO ca imi dau posibilitatea de acum inainte sa ma bucur de bani si vacante in alte parti deoarece au reusit sa "piarda" ca turist/cetatean roman.
    Imi vine sa plang cat imi e mi-e scarba de voi: Ponta, Antonescu, Patriciu, Voiculescu, Oprea, etc.. sper sa va gasiti "nasul" cat de repede ca nu exista pedeapsa destul de mare pe pamant care sa fie prea dura pt voi
    • +12 (12 voturi)    
      Nu este legatura (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:10)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Marius, nu lega existenta trecatoare a unui guvern dubios de vizitarea sau nevizitarea Romaniei. Unii dintre noi am ales sa nu lasam tara asta pe mana Lor!
    • +13 (13 voturi)    
      la fel aici (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:31)

      Uzu_buzu [utilizator] i-a raspuns lui marius

      de 13 ani in Canada. merg acasa in Ardeal in fiecare an cu toate ca ma costa 2 saptamani in Romania mai mult decat m-ar costa sa imi aduc parintii in vizita doua luni aici. o fac si pe asta din cand in cand dar ei nu sunt incantati de zborul cu avionul.
      le multumesc si eu lui Ponta si Antonescu precum si clasei politice la putere pentru ca m-au convins sa-mi petrec in locuri mai potivite cele doua saptamani de vacanta pe care le petreceam in Romania.
      O sa merg sa imi sustin la vot presedintele.
      Macar sa stie ca unii au inteles politica lui Boc si a lui Basescu.
    • +16 (16 voturi)    
      Te inteleg... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 1:01)

      AR.1 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Frate, te inteleg perfect...

      Am facut si eu doctoratul in US, si tot mai mult imi vad locul departe de Romania.

      Scarba de politicienii romani, asta ar fi sentimentul ce il am cand scriu...

      Oare o fi ceva tratabil ?
  • +4 (4 voturi)    
    Rromania / din pacate :-( (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:39)

    Clop [utilizator]

    Presa interrnationala este mioapa convenabil. Vede doar ce vrea si cand vrea.

    *Presa vestica poate fi balcanica. Pentru ca interesele economice intr-o tara bananiera dovedita sunt cu mult mai inalte decat politica mioritica.

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-12717845-din-top-100-exportatori-96-sunt-companii-straine-relansam-exporturile-sau-exportatorii-10-solutii-concrete-pentru-relansarea-industriei-romanesti.htm

    Tre' sa vina enshpe John ca sa ne invete cum sa facem exporturi. Din top 100 exportatori, 96 sunt companii straine. :D

    De la capra vecinului citire: bulgarii ne-au luat la turism de calitate si legumicultura.
  • +8 (8 voturi)    
    Este un blestem (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 2:11)

    Andrei Florian [anonim]

    Romanii nu isi vor gasi linistea, pacea, prosperitatea, decat dupa ce vor termina ceea ce au inceput '89.
    Bolsevizarea Romaniei este o boala de lunga durata, asa ca, desi este vara, va sfatuiesc sa va cumparati haine groase.
    Acum, adica zilele acestea, pana cand economiile in lei nu vor deveni ridicole.
  • +9 (11 voturi)    
    Nu conteaza Basescu (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 2:28)

    NicolaeA [utilizator]

    Nu conteaza nici Basescu nici Antonescu sau ce promit sau ce au facut. Conteaza ca legea in tara asta a fost facuta pres de sters pe jos de catre cei care trag sforile la acesti doi maimutoi care cica conduc USL.
  • 0 (0 voturi)    
    Legea sunt eu (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 7:40)

    Dedalus [anonim]

    Presa internationala zice si ea ce are priza la public. Ca si ea trebuie sa se vanda.

    Cum se vede Romania de departe?

    Ca o monarhie de drept divin, in care cine ajunge la putere schimba legea dupa bunul plac, exclusiv din interese absolut personale, nici macar de grup.

    Situatia din aceste zile a semanat perfect cu lovitura de stat parlamentara impotriva lui Eltin. Mai putin tancurile de pe strazi, dar trebuie sa avem si noi ceva specific....
  • 0 (0 voturi)    
    presa internationala (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 9:06)

    melcuviclean [anonim]

    asa, si totusi ce a spus presa internationala ?
    ati luat cumva reporteri de la libertatea ?
  • 0 (0 voturi)    
    anti basescu (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 10:20)

    ana [anonim]

    sper din tot sufletul ca basescu sa piarda la referendum, nu pot uita cat dispret a aratat acest om fata de oameni,cu cata ironie a tratat problemele reale a oamenilor ,cata rautate a avut atunci cand dintr-un orgoliu personal a dispus disponibilizari in randul angajatilor mai ,doar ptr ca acei oameni au partcipat la un miting anti-basescu,in concluzie cred ca trebuie sa ii dam o pauza binemeritata lui basescu,sigur observ ca nu sunt in tot cu ceilalti ce au scris pe forum si tocmai deaceea spun ca intreadevar ne meritam soarta,la un asemenea presedinte un asa popor
  • 0 (0 voturi)    
    Si daca trece cu bine D-l presedinte de referendum (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 10:22)

    Niculaie [anonim]

    se schimba si guvernu si capii tuturor institutilor 'revizuite' de guvernu Ponta?
    dar daca 'cariga' Ponta referendu?
    Il gratiaza noua justitie romaneasca pe nastase pina inainte de Sfintii (mucenici) C-tin si Elena??
    ia sa vedem care chestie iese prima....
  • 0 (0 voturi)    
    baietii lui basescu (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 12:01)

    nu e important [anonim]

    Dap. Basescu a platit destul de binisor personaje ca sa-l sustina prin diverse cai ( sincer m-as fi bagat si eu ) . Baieti ! Cu cat va plateste ? ...
    • +1 (1 vot)    
      Am primit (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 13:36)

      was [anonim] i-a raspuns lui nu e important

      Dupa o scurta negociere m-au platit cu 800 EUR + TVA si inca 50 EUR/post pro Basescu. Initial vroiau numai 600! Te bagi si tu "neimportantule"?

      Acum gata cu gluma. Ce crezi, ca daca cineva este pro-Basescu, atunci este platit? Nu, nu este ca la postaci USL, aici nu se dau bani.
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate cu handicapatzi (Duminică, 8 iulie 2012, 13:30)

    sica [anonim]

    Sunt prea multzi care nu se pricep la furat. Problema ie ca nu mai au ce. Norocul cu Ponta si Antonescu care a descoperit mina de produs capital. Pe hotzi ia ascuns .Pina nu cotizeaza ii stoarce cu geamurile deschise sa-i auda, cei de pe strada, cine ie la putere.
    Concret datzi si va lasam sa furatzi.Nu datzi la bulau sa statzi.