Blogul lui Paul Krugman, laureat Nobel pentru Economie: E randul acelora dintre noi carora le pasa de constitutionalism, democratie si statul de drept sa ne facem griji pentru Romania

de George Stefan     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 15:10 Actualitate | Internaţional

Acum e randul acelora dintre noi carora le pasa de constitutionalism, democratie si statul de drept sa ne facem griji pentru Romania, se arata intr-un post gazduit de blogul laureatului premiului Nobel pentru economie din 2008, Paul Krugman. "O criza politica a cuprins Romania, de cand premierul de stanga Victor Ponta face slalom si arde etape intr-un efort de eliminare a concurentei sale politice. In ultimele zile, Ponta si USL au schimbat presedintii Camerelor Parlamentului, au concediat avocatul poporului, au amenintat judecatorii Curtii Constitutionale cu punerea sub acuzare si au interzis Curtii Constitutionale sa controleze acte ale parlamentului - toate cu scopul de a-i usura lui Ponta eliminarea presedintelui Basescu. Ponta spera sa realizeze acest lucru pana la sfarsitul saptamanii", se arata intr-o postare semnata de Kim Lane Scheppele (Universitatea Princeton) pe blogul lui Krugman.

In doar cateva luni de la numire, guvernul lui Ponta a produs mari daune politice. Avand in vedere urmatoarele alegeri, guvernul lui Ponta a trecut o lege electorala (respinsa ulterior de Curtea Constitutionala) care ii va face mai usoara ramanerea la putere.

Guvernul a neutralizat deja efectele legale ale deciziilor oponentilor cheie - Curtea Constitutionala si presedintele - luand controlul asupra publicarii monitorului oficial, care determina cand legile si deciziile intra in vigoare. Daca guvernul nu reuseste sa publice deciziile Curtii Constitutionale si decretele presedintelui, aceastea pur si simplu nu sunt legi. Deasupra tuturor, Ponta a lansat si un razboi cultural, este notat pe blogul economistului.

"Faptul ca situatia din Romania nu e atit de rea ca in Ungaria - inca - nu inseamna ca totul e ok in Romania. Viteza cu care criza a escaladat, ca si tenacitatea cu care Ponta se agata de putere, sint ambele motiv de ingrijorare. Daca Ponta reuseste sa-l dea jos pe presedintele Basescu si sa puna botnita Curtii Contsitutionale, o lovitura constitutionala ramine o posiblitate in Romania. De aceea oamenii carora le pasa de democratia constitutionala trebuie sa fie atenti", concluzioneaza autoarea postarii.


Citeste mai multe despre   






















8827 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    L-am citit, e foarte bun (Joi, 5 iulie 2012, 15:20)

    Grammaticus [anonim]

    right on the money!
    • +11 (11 voturi)    
      sa-i arda la bani (Joi, 5 iulie 2012, 15:36)

      val [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

      asta ma gandeam si eu ieri, o reactie eficienta a lui Basescu ar fi sa-i arda unde-i doare pe uslamisti, la bani.
      evident, ca nu e organizat de Basescu, dar intamplator asta e un gol nesperat in poarta uslamistilor. atitudinea lui Krugman (articolul inteleg ca nu e scris de el, dar l-a preluat, deci e de acord) ii arde la viitorul "cash flow".

      pe de alta parte i-a ars la legea energiei, intorcand-o la Parlament. si asta ii deranjeaza la bani, pentru ca era in acordul cu FMI.
    • +11 (11 voturi)    
      Subscriu (Joi, 5 iulie 2012, 15:46)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

      Foarte bine documentat , omul ala chiar a analizat atent tot ce s-a intamplat pana acum la noi , spre deosebire de multi oficiali vestici care au trimis comunicate in 2 peri . Bine bine inteleg , la nivel oficial se folosete limbajul democratic , dar nu ar fi stricat sa se puna punctul pe i .

      No2 . Nu's de ce se grabeste CCR sa respecte termenul lui Antonescu , data trecuta le-a luat 2 saptamani .Macar sa-i faca pe alesi sa-si strice vacanta de anul asta daca tot se tin de lovituri de stat .
      • +7 (7 voturi)    
        the conscience of a liberal (Joi, 5 iulie 2012, 16:22)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

        sper ca ati remarcat cum se numeste blogul domnului Krugman... :)

        pe hotnews nu e clar, dar de fapt articolul este scris de Kim Lane Scheppele
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:37)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          dar sint convins ca krugman a citit si aprobat apoi publicarea textului. Desi nu sint de acord cu ideile lui economice, se dovedeste a fi un om de onoare.
      • +5 (5 voturi)    
        doamna (Joi, 5 iulie 2012, 16:33)

        guitarist2 [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

        de fapt e o doamna, kim lane scheppele
  • +26 (26 voturi)    
    cea mai dura reactie de pana acum (Joi, 5 iulie 2012, 15:21)

    val [anonim]

    cred ca asta doare cel mai mult. multi nu ii iau in serios pe "birocratii aia de la Bxl". dar nu cred sa fie vreun potential investitor pe care il lasa rece ce spune nenea asta.
    • +8 (8 voturi)    
      Corect (Joi, 5 iulie 2012, 15:28)

      George [anonim] i-a raspuns lui val

      Si nu va fi singurul care va avea ceva de spus. Drama e ca uslasii condusi de Copy-Paste si Somnorila vor manipula in continuare opinia publica. Desigur, pe toti cei care sunt dispusi sa le inghita minciunile slinoase.
      Sa vedeti cum se va duce economia la vale din cauza acestor borfasi dezgustatori care si-au pus labele slinoase pe Romania.
    • +6 (6 voturi)    
      cu siguranta! (Joi, 5 iulie 2012, 15:31)

      cristinastoian [anonim] i-a raspuns lui val

      caci cine ar vrea sa investeasca in asa o nebuloasa politica unde doar spaga va vorbi daca USL e lasat sa continue
    • +7 (7 voturi)    
      mda (Joi, 5 iulie 2012, 15:48)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui val

      Vezi ca articolul nu e scris de Krugman ci de Kim Lane Scheppele (o buna cunoscatoare a politicii est-europene).

      Articolul este foarte bun.
    • +7 (9 voturi)    
      mica corectie (Joi, 5 iulie 2012, 15:56)

      Ana D. [utilizator] i-a raspuns lui val

      "ce spune nenea asta."
      De spus, spune o tanti, scrie clar.
      Articolul e scris de Kim Lane Scheppele, profesoara (cu multe titluri) la Princeton. E doar publicat pe blogul lui Krugman.

      Sincer, ma deranjeaza putin felul in care Hotnews titreaza stirea asta si il subliniaza si scoate in evidenta pe Krugman. Desi probabil este de acord cu continutul articolului, altfel nu-l publica pe blogul sau, totusi ii apartine lui Schepelle.

      In rest, vad ca lucrurile se vad foarte clar de peste ocean.
      • -1 (1 vot)    
        nu toti vad (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:38)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ana D.

        altii, ca yahoo, vad ca base e rasist si cam atit.
  • +9 (9 voturi)    
    Blog... (Joi, 5 iulie 2012, 15:23)

    chess [anonim]

    Oare Paul Krugman o fi plagiat si el Premiul Nobel ?
    O sa vina VVC (scuze VVPonta) si o sa spuna ca nu il cunoaste pe nenea si o sa ne roage sa nu-l ascultam ...
    • +3 (3 voturi)    
      copy & lotul (Joi, 5 iulie 2012, 18:06)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui chess

      ...o sa spuna ca aia nu stiu despre ce vorbesc... ca trebuie sa faca el o comisie de experti, de juristi si ca numai aia vor putea emite opinii pertinente
  • +5 (5 voturi)    
    O sa vina Copy paste.... (Joi, 5 iulie 2012, 15:24)

    Cititor [anonim]

    si va spune ca si asta e in solda lui Basescu....
  • -10 (10 voturi)    
    democratie (Joi, 5 iulie 2012, 15:27)

    gigi [anonim]

    D-l Krugman poate ne spune cum se adinceste criza ,cum e posibil ca miile de miliarde sa se strecoare fara a rezolva nimic ,se vintura intre speculatori fara efect economic concret ,cum saraceste lumea si creste somajul in conditiile in care tarile dau faliment ,datoriile cresc inv. scad -atunci unde sunt banii?Poporul acesta stie singur sa-si caute drumul nu avem nevoie de falsi democrati care au adus ec. mondiala in halul asta in care citiva iat decizii dar numai in favoarea celor bogati cind rezolvarea e simpla schimbarea raportului intre ce iau cei ce produc si ce iau (grosul)speculatorii si cei din elita.
  • +2 (2 voturi)    
    DP te-am plagiat pe FB (Joi, 5 iulie 2012, 15:28)

    predel [utilizator]

    Imi voi da demisia daca se ia vreo decizie impotriva mea...
  • -9 (9 voturi)    
    Another contribution from my Princeton colleague (Joi, 5 iulie 2012, 15:34)

    mil [anonim]

    asa se pierde credibilitatea.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 5 iulie 2012, 19:50)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui mil

      Ce nu e credibil in articol?
    • +2 (2 voturi)    
      Sigur asa e (Vineri, 6 iulie 2012, 10:05)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui mil

      Un laureat al premiului nobil e de-credibilizat daca denunta derapajele unor maimute politice dintr-o tara cu democratie incipienta, mai ales daca il supara pe Dorel. Stai miluta mama la somn ca sunt lucruri peste nivelul tau.
  • +4 (4 voturi)    
    Romanii de rnd vor plati (Joi, 5 iulie 2012, 15:34)

    Dora [anonim]

    Pacat ca va fi doar poporul roman, nu si politicienii romani, care va acita nota de plata pentru ransformara Romaniei in ringul de boxdintre USL si Basescu
  • +6 (6 voturi)    
    Surprinzator... (Joi, 5 iulie 2012, 15:34)

    Ducu [utilizator]

    Mai ce Presedinte avem noi in Romania, pe toti ii are la mana. Pe francezi, pe germani si acuma si pe Paul Krugman, chiar ca le-a facut dosare la toti. :)
  • +5 (5 voturi)    
    greucean (Joi, 5 iulie 2012, 15:36)

    mihai [anonim]

    Va dati seama ca asta a dat un tweet cu articolul, tweet pe care cei 800.000 de followers il vor citi.
  • +15 (15 voturi)    
    Nu doar un blog! E si articol in New York Times! (Joi, 5 iulie 2012, 15:41)

    CN Tower [anonim]

    Articolul in cauza este in fapt publicat de catre cotidianul New York Times, nu doar un simplu blog. Nu e cazul sa mai insist asupra influentei sale in mediul politic american.

    Ponta azi a tras de urechii pe unii cu autostrada si face un efort dement sa se detaseze de actiunile Parlamentului care ii afecteaza zdrobitor imaginea externa.

    Politic este terminat datorita plagiatului, iar USL se va debarasa de el in toamna.

    Tot ceea ce s-a intamplat in ultimele zile este ilegal, iar odata cu restaurarea statului de drept peste 4 sau 8 ani, toti cei implicati vor fi anchetati penal pentru lovitura de stat. Nu va fi usor, dar se va intampla; exact cum a platit Nastase Adrian dupa ani si ani de zile, cand nu mai credea nimeni.

    Vor urma o declaratie a Angelei Merker si a Departamentului de Stat probabil. Intai se sesizeaza ambasadorii care trimit apoi acasa sinteze detaliate cu ceea ce se intampla.
    • 0 (0 voturi)    
      statul de drept va mai fi restaurat? de cine? (Duminică, 8 iulie 2012, 16:55)

      adrianpopa [anonim] i-a raspuns lui CN Tower

      chiar crezi ca statul de drept va mai fi restaurat peste 4 sau 8 ani? de cine? eu ma tem ca nu. romanii sunt mult prea prostiti / indobitociti, raportul de salariati privat / buget este in favoarea bugetarilor, mai multi pensionari decat salariati. au plecat din romania 4-5 milioane de romani, majoritatea anticomunisti, anti FSN, anti PSD, multi care puteau sa schimbe lucrurile pe aici - dar au plecat pentru ca in romania nu li s-a oferit sansa unei vieti decente (cu sau fara studii universitare). si vor mai pleca dupa ce se intampla in 2012.
      dupa 1989 pana astazi, pe scena politica sunt aceleasi forte si personane care s-au afirmat in 1989. nu sunt destui votanti impotriva PSD si nu exista nici o forta politica noua si mai putin compromisa, care sa aiba o politica mai serioasa si coerenta.
      mi-e greu sa cred ca usl face tot acest circ (sau sa spun lovitura de stat mascata? ca si in 1989) si vor pleca de la putere daca nu vor fi votati. este o inclestare pe viata si pe moarte. ma indoiesc si ca referendumul / alegerile parlamentare din 2012 nu vor fi furate. vom trai si vom vedea. dar nu mai am nici o speranta.
  • +6 (8 voturi)    
    superb articol (Joi, 5 iulie 2012, 15:44)

    dj [utilizator]

    Clar, la obiect. Din pacate pentru noi...
  • +12 (12 voturi)    
    Bai, a naibii Base! (Joi, 5 iulie 2012, 15:53)

    maxi rodrigues [utilizator]

    L-a platit si pe Krugman! Nu mai exista om in lumea asta care sa nu fie sub controlul lui Base! Jos!

    [comentariu de luat cu copy-paste de postacii USL, sa nu se ma chinuiasca sa compuna ceva original; josul din final a fost pentru a indica exact locul unde trebuie sa se uite postacii USL ca sa stie ce au de facut]
  • +8 (8 voturi)    
    o mica eroare de traducere (Joi, 5 iulie 2012, 16:01)

    Diana [anonim]

    Blogul zice de fapt: 'Acum e randul Romaniei sa ne creeze griji celor dintre noi carora ne pasa de constitutionalism, democratie si lege.' Eu vad o unda de critica in ton, nu una de solidaritate volitiva. Pe de alta parte, articolul se incheie cu un indemn: 'That is why people who care about constitutional democracy must pay close attention.'

    Bine ca au inceput sa se auda voci din afara, sper sa continue tot asa...
  • +8 (8 voturi)    
    e clar! (Joi, 5 iulie 2012, 16:02)

    Ovidiu [anonim]

    "Basescu se tine de barfe si l-a intoxicat pe Krugman".
    V. Ponta
  • -8 (8 voturi)    
    Intrebare (Joi, 5 iulie 2012, 16:19)

    miguelito [utilizator]

    asta stie unde e Romania?
    • +6 (6 voturi)    
      se pare ca da... (Joi, 5 iulie 2012, 17:30)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Articolul este scris de Kim Lane Scheppele...eu zic ca daca a locuit 5 ani in Ungaria si alti ani in Rusia cam stie si pe unde se afla Romania nu?

      Kim Lane Scheppele is the Laurance S. Rockefeller Professor of Sociology and Public Affairs in the Woodrow Wilson School and the University Center for Human Values as well as Director of the Program in Law and Public Affairs, Princeton University. She joined the Princeton faculty in 2005 after nearly a decade on the faculty of the University of Pennsylvania School of Law, where she was the John J. O'Brien Professor of Comparative Law. From 1994-1998, Scheppele lived in Budapest, doing research at the Constitutional Court of Hungary and teaching at both the University of Budapest and at Central European University, where she was a founding director of the Program in Gender and Culture. Scheppele’s work concentrates on the intersection of constitutional and international law, particularly in constitutional systems under stress. After 1989, Scheppele studied the emergence of constitutional law in Hungary and Russia, living in both places for extended periods. After 9/11, Scheppele has researched the effects of the international "war on terror" on constitutional protections around the world. In short, when the Berlin Wall fell, she studied the transition of countries from police states to constitutional rule-of-law states and after the Twin Towers fell, she studies the process in reverse. Her many publications on both post-1989 constitutional transitions and on post-9/11 constitutional challenges have appeared in law reviews, social science journals and in many languages (including Russian, Hungarian and French). Her new book is called The International State of Emergency: The Rise of Global Security Law. It will appear in 2013 with Harvard University Press.
    • +7 (7 voturi)    
      raspuns (Joi, 5 iulie 2012, 17:30)

      danil [anonim] i-a raspuns lui miguelito

      Oamenii care isi iau doctorarele pe bune stiu multe, multe lucruri.
    • +2 (2 voturi)    
      Dar tu (Vineri, 6 iulie 2012, 10:03)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      El cu siguranta stie, dar oare tu stii pe unde te afli. Nu suntem nici in Asia sau Federatia Rusa - stiu ca e socant pentru unii ca tine , ca Ilici Iliescu, Marga, Ponta, etc - dar asta e realitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      dar (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:40)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      tu, ma, stii unde e acum Romania?