Reuters si France Presse comenteaza evolutiile politice de la Bucuresti: Romania, situatie ingrijoratoare dupa o ofensiva a majoritatii aflate la putere

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 21:57 Actualitate | Internaţional

Agentiile de stiri Reuters si France-Presse prezinta noile evolutii politice din Romania, notand ca ofensiva majoritatii parlamentare este "ingrijoratoare", riscand sa conduca la un blocaj institutional si la blocarea reformelor economice solicitate de FMI, relateaza Mediafax.

"Romania, situatie ingrijoratoare dupa o ofensiva a majoritatii aflate la putere", titreaza Agentia France-Presse, prezentand noile evolutii politice de la Bucuresti.

"Noua coalitie de centru-stanga aflata la putere in Romania a lansat marti o ofensiva in razboiul impotriva presedintelui de centru-dreapta, destituindu-l, printr-un vot-surpriza si contestat, pe presedintele Senatului, in ceea ce opozitia a catalogat drept o lovitura de stat", scrie Isabelle Wesselingh, in materialul publicat de France-Presse.

Evenimentele politice de la Bucuresti sunt comentate si de Reuters, care noteaza ca, "potrivit analistilor politici, actiunile USL ameninta statul de drept si separatia puterilor in stat".

"Disputele politice au paralizat, efectiv, procesul decizional, conducand la intarzierea reformelor importante convenite in cadrul acordului de asistenta financiara incheiat cu FMI", comenteaza Reuters.


Citeste mai multe despre   






















9858 vizualizari

  • -19 (21 voturi)    
    referinte (Marţi, 3 iulie 2012, 22:00)

    theli [utilizator]

    Adaugati si linkurile catre site-urile pe care le citati va rog. Ca tot se face atata tam-tam cu plagiatul
    • -7 (7 voturi)    
      mai greu cu referintele.. (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:14)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui theli

      Cand vrei sa amplifici o stare de nervozitate mai dai si stiri "pe surse" sau le traduci "interpretabil"

      Am gasit pe reuters un singur articol despre cum a notificat CCR institutiile europene... cam atat. Se vorbeste si despre blocarea acordurilor cu FMI dar care dintre ele, nu se stie.

      De curiozitate puteti citi articolul dianei abdalah aici: http://www.reuters.com/article/2012/07/03/us-romania-politics-idUSBRE8620QI20120703

      Celalalt articol, mai ascuns, foloseste resurse gen postari pe twitter sau declaratii de la oameni de casa ai presedintelui. Iar ingrijorarea este doar a doamnei care semneaza articolul.

      Dar asa e pre vremea mineriadelor. Iar el marinaio stie cel mai bine
  • -22 (24 voturi)    
    incepe dictatura majoritatii (Marţi, 3 iulie 2012, 22:00)

    zeita anticoruptiei [utilizator]

    oare o fi rau sa conduca majoritatea? o fi dictatura cand conduce majoritata aleasa prin vot?
    • +11 (11 voturi)    
      Da (Marţi, 3 iulie 2012, 23:15)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      Pentru ca exista posibilitatea ca acea majoritate sa abuzeze de putere, asa cum vedem acum. In doar 2 saptamani s-a incalcat Constitutia de catre Ponta & Co de mai multe ori decat ar fi putut sa o faca Boc si MRU cat au stat ei la guvernare. Mai mult ca niciodata, statul de drept si separarea puterilor in stat sunt amenintate, iar CCR a fost redusa doar la stadiul de institutie de forma. Avem parte de o lovitura de stat clara.
    • +13 (15 voturi)    
      spalarea creierului (Marţi, 3 iulie 2012, 23:31)

      Catalin_N [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      De care majoritate aleasa vorbesti, "diebase" ? Aia care nu ne mai reprezinta demult si care in 3 luni isi pierd scaunele?

      Pai de asta se agata toti USL-isti de putere ca sa isi asigure locurile pt urmatorii 4 ani. Acum ca A.Nastase e dupa gratii au inteles toti penalii si mincinosii din Parlament sa isi uneasca puterile sa distruga Institutiile care mai puteau sa ii traga la socoteala.

      Cand justitia va incapea pe mainile lor atunci jaful, ipocrizia si bataia de joc fata de cei care muncesc cinstit si carora inima le bate pt neamul nostru romanesc vor deveni noua lege.

      Haideti sa ne unim eforturile si sa fim alaturi de Initiativa Civica de centru dreapta, joi la ora 18, ca sa le aratam ca nu vrem Impostura si Minciuna sa domneasca la noi in tara!
    • +14 (16 voturi)    
      comunismul (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:23)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      ....tot dictatura a majoritatii a fost. La fel si nazismul.

      Nu e vorba cine conduce ci cum conduce.
      E un motiv pentru separarea puterilor in stat intr-o democratie (motiv care tie iti scapa).

      Iar ce fac Ponta & Antonescu acum aduce a ce au facut Hitler & Stalin in secolul trecut. Subordonarea diverselor puterilor unei singure autoritati totalitare.

      Uslamistii inchid gura celor care nu sunt de acord cu ei si care le dau in vileag mediocritatea si ipocrizia, toate astea ca sa duceti linistiti tara la groapa.
    • +9 (9 voturi)    
      faci pe naivul ... (Miercuri, 4 iulie 2012, 1:48)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      adica tu nu stii ca "majoritatea" pe care o invoci este de fapt grupul de traseisti, de cei care si-au cumparat pentru doua sute de mii de euro scaunasele calde, de cei speriati de procesele care ii pasc pentru hotie, de plagiatori, de personaje ciudate votate de cei pe care i-au cumparat cu galeti, faina, ulei. Tu stii una si buna: o majoritate. Cand aceasta majoritate incalca grav statul de drept, legile si bunul mers al tarii "oare o fi rau sa conduca majoritatea"? Eu spun ca da, e foarte rau.
    • +6 (6 voturi)    
      URSS? (Miercuri, 4 iulie 2012, 3:00)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      Asta imi aminteste de cum au venit comunistii la putere dupa razboi...
      De fapt si astia tot comunisti sint, Iliescu se stie, Ponta-Guevara si el a declarat ca e comunist. Ce legatura are comunismul (USL) cu democratia?
    • +1 (1 vot)    
      hotarari posibile (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:25)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      parlamentul poate: A. sa inerzica lipovenilor limba materna B. sa vanda Hidro lui Felix C. sa inchida Hot-News D. sa desfiinteze sentintele Curtii de Apel Iasi E. sa interzica pe 6 luni ziarul Adevarul etc etc. Unde reclami aceste decizii " ale majoritatii" ,ca CCR nu mai poate analiza hotararile parlamentului? Tu mizezi pe onoarea lui Ponta, Crizel, Zgonea??? good luck si vezi sanu plangi cu lacrimi amare!
  • +16 (18 voturi)    
    Form inside out (Marţi, 3 iulie 2012, 22:01)

    agentii FAZ [anonim]

    Presedintele a vazut bine. Intrebarea este daca cei nominalizati Ponta, Antonescu, Hunor, Oprea si Constantin vor trece peste protocoalele politice ale noii majoritati parlamentare si vor rezona la apelul presedintelui de a inceta actiunile impotriva Statului Roman. Se pare insa ca prin revocarea lui Blaga si Anastase in seara aceasta vor sa incalece complet Romania. indivizilor astora nu le pasa de imaginea Romaniei in UE, nu le pasa de munca depusa pana acum de reforma a statului.
  • +21 (21 voturi)    
    tres bien (Marţi, 3 iulie 2012, 22:04)

    cetateteanuTurmentat [utilizator]

    sa tipe toata lumea, poate ii aud si ai nostri. iarasi suntem coada europei, din cauza unor infractori cu frica mare de justitie.
  • +18 (20 voturi)    
    ad (Marţi, 3 iulie 2012, 22:04)

    doro [anonim]

    cata putere are Nasturel de la racoare, a facut in 3 zile sa l uitam in puscarie.

    E fain insa, Europei ii pasa de Noi, ca Noua nu prea...
  • +15 (17 voturi)    
    sd (Marţi, 3 iulie 2012, 22:09)

    kla [anonim]

    The Economist, despre Victor Ponta: „My name is Paste. Copy Paste”
  • +18 (20 voturi)    
    dupa distractia asta (Marţi, 3 iulie 2012, 22:11)

    johndoe [anonim]

    ... or sa ne deie si mai multi bani, "pt ca e cinstit",
    PS: o fost un ctrl+V accidental de 85 de pagini, ne trebuie juristi ca sa vedem asta
  • +17 (19 voturi)    
    Îmi este rusine (Marţi, 3 iulie 2012, 22:20)

    Ozzy [anonim]

    Lucrez intr-o companie multinațională prezenta în peste 40 de tari. Săptămână viitoare avem o conferință la care vor participa majoritatea colegilor din aceste tari. Ce o sa le spun când voi fi întrebat ce se întâmplă la mine în tara? Sa le spun ca avem o clasa politică plina de oameni ratați? Sincer imi este foarte rușine. Din păcate Îmi este iarăși rușine de acțiunile conaționalul mei.
    • +4 (4 voturi)    
      Le spui... (Marţi, 3 iulie 2012, 23:17)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Ozzy

      Adevarul, oricat de dureros ar fi, ne meritam soarta, cand am ales USL am ales raul.
  • +10 (12 voturi)    
    Solidaritate romanii din tara (Marţi, 3 iulie 2012, 22:27)

    MASD-RO [utilizator]

    Paris, Londra, Roma, Madrid etc. Haideti sa ne adunam, este vremea sa fim reactionari!

    http://www.petitieonline.com/miscarea_pentru_apararea_statului_de_drept_din_romania

    http://www.facebook.com/pages/Miscarea-pentru-apararea-statului-de-drept-in-Romania/441712469182648
    • -13 (15 voturi)    
      Luati-l voi pe chior (Marţi, 3 iulie 2012, 23:01)

      dan [anonim] i-a raspuns lui MASD-RO

      Pai nu vreti sa il luati voi pe chior la Paris, Londra, Madrid si unde mai vreti voi? Ca voi l-ati pus presedinte nu noi!!!. Ups.Nu il mai place Baselu pe Oprea. Vai pai pana acum cum era? Pai voi ce ati vrea daca ramane PDL cu 2 parlamentari tot Roberta si Blaga sa fie sefi? Dar cand numara Roberta din 10 in 10 cum era?
      • +10 (12 voturi)    
        stai să vină ziua votului... (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:00)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui dan

        ... şi-o s-o iei iarăşi de la noi, căpşunarii, ca-n ultimele două ocazii.
  • +22 (24 voturi)    
    Nu-i oprim daca nu ne trezim (Marţi, 3 iulie 2012, 22:28)

    gelu [anonim]

    Ponta si Crin trebuie opriti, vor ingropa Romania.
    Romani, daca mai vreti democratie treziti-va.
    Unde va ajunge cursul Euro/Leu de maine. Degeaba au marit salariile cu 8%. De fapt le-au marit doar pt impresie, ca oricum nu le-au marit de la ei, tot de la noi. Si nici nu am vazut vreo masura de-a lor care sa arate ca guvernul lucreaza pt tara. Acum se vede clar pt ce au lucrat, doar pt putere, insa ce e culmea, la astia le trebuie puterea cu orice pret. Chiar cu pretul sacrificarii poporului roman si a democratiei.
    Deja Europa vuieste, iar poporul roman va fi cel ce va suferi.
  • +16 (16 voturi)    
    (New York) NBC NEWS, acum 4 zile:"...romanian-pm-" (Marţi, 3 iulie 2012, 22:36)

    vasile [anonim]

    (New York) NBC NEWS, acum 4 zile:
    ...National Council for Attesting Titles, Diplomas and University Certificates, said it had determined 85 of the 307 pages it assessed had been copied without proper attribution.

    http://www.nbc-2.com/story/18915321/academic-panel-says-romanian-pm-plagiarized
    • -17 (19 voturi)    
      Frustrarea e mare (Marţi, 3 iulie 2012, 22:59)

      un "comunist" [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Doar au destituit-o? Anastase ar trebui sa numere gratiile cum a numarat voturile! Nu va mai agitati ca Pepsi, ca doar hotii mai mari striga "hotii" :)
  • +6 (6 voturi)    
    I-auzi! (Marţi, 3 iulie 2012, 23:13)

    ddd [anonim]

    I-auziti ba PeNaListilor, ce zic strainii, cica "coalitia de centru stanga" aflata la putere, adica voi sunteti pielea plii! Ce-ati fost in `40, aia ati ramas si acum, un partid de fomistI oportunisti, tradatori cu patalama! Cred ca le faceti scarba si odraslelor voastre...
  • +2 (2 voturi)    
    Associated Press / FoxNews (Miercuri, 4 iulie 2012, 0:56)

    ampersand [utilizator]

    US 'concerned' about Romania amid power struggle:
    http://www.foxnews.com/world/2012/07/03/us-concerned-about-romania-amid-power-struggle/
  • +1 (1 vot)    
    NOUA MAJORITATE ? (Miercuri, 4 iulie 2012, 6:48)

    LIVIUS [anonim]

    Au fost cumva alegeri si le-am pierdut ? Sau doar transferuri de comunisti liberi de contract intre partidele de tot rasul pe care le avem ?
    vezi reactia, actiunile si declaratiile udmr, unpr din ultimele 60 de zile !
    Roberta sau Zgonea ? Mi-e egal ! pdl sau usl ? Tot degeaba platesc impozit. Dati-mi un singur exemplu de actiune proactiva din ultimele 60 de zile ale guv. ponta sau parlamentului ro... ce-mi ramane de facut ? GREVA FISCALA.
  • -1 (1 vot)    
    Presa straina vrea binele romanilor ? (Miercuri, 4 iulie 2012, 7:19)

    hyykrrhkrkhh [anonim]

    Nu mai pot eu de ingrijorarea interesata a presei straine. Daca Romania vindea aurul, gazul de sist, cuprul, daca mai trimetea in somaj cateva sute de mii de oameni, daca ar fi cumparat avioane second hand scumpe si vechi, daca importau scump multe lucruri, ambasadorul SUA si presa straina nu ar fi fost ingrijorata, ba chiar ar fi zis ca
    " Uite domnule, in Romania se fac reforme !"
    Ne-am luat 23 de ani dupa presa si interesele straine si uite unde a ajuns Romania. Milioane de someri reali (nu numai cei inregistrati) , milioane de romani plecati in bajenie prin lume dupa un colt de paine, aproape toata industria inchisa si flotele desfiintate (flota comerciala si flota de pescuit oceanic) , mare parte din resurse instrainate, bonus o datorie uriasa la FMI si Banca Mondiala.
    Nu cred ca cercurile din afara , care se implica zilele astea fatis in politica interna a tarii ne vor binele asa cum nu l-au vrut nici ultimii 23 de ani in care tara a ajuns aproape colonie.
    Auzi ce formulare " ofensiva majoritatii parlamentare" ! Pai daca e majoritatea votata si refacuta intr-un tarziu , abia acum se exprima votul cetatenilor.
    Presa straina nu s-a imflamat cand oamenii au votat in 2008 in majoritate PSD si PNL si sperau intr-un guvern Klaus Yohanis , iar de iesit a iesit alta guvernare. Uita si nu-i intereseaza cum au ajuns sa ocupe aproape toate posturile de conducere ale tarii pedelistii , de la orice nivel , prin ruperea partidelor votate si crearea altei majoritati.
    Eu cred ca abia acum s-a restabilit dorinta cetatenilor si presa straina ar fi trebuit sa reflecte, daca nu era interesata, acest adevar.
    Cred ca USL ar trebui sa protesteze clar si vocal pe langa guvernul SUA , fata de implicarea ambasadorului fatisa in politica interna din ultimile luni, cand eu consider ca si-a depasit cu mult atributiunile , ceea ce m-a indispus proifund.
    Evident ca nu se va publica , dar ma simt bine sa spun adevarul.
  • 0 (0 voturi)    
    presa germana (Miercuri, 4 iulie 2012, 16:34)

    alex [anonim]

    http://www.sueddeutsche.de/politik/machtkampf-in-rumaenien-regierung-will-praesidenten-aus-dem-amt-draengen-1.1401461



    http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/rumaenien-amtsenthebungsverfahren-gegen-staatspraesident-basescu-11809696.html