Danemarca a adoptat o lege care permite casatoria cuplurilor homosexuale in Biserica de stat

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2012, 18:55 Actualitate | Internaţional


Parlamentul danez a adoptat joi, cu o larga majoritate, o lege care permite cuplurilor homosexuale sa se casatoreasca la Biserica luterana de stat, spre nemultumirea Partidului Crestin-Democrat, care va lansa o procedura de recurs in fata justitiei, relateaza AFP.

Proiectul de lege, depus de guvernul de centru-stanga in 14 martie, a fost adoptat cu 85 de voturi pentru, 24 impotriva si 2 abtineri. Restul de 179 de deputati erau absenti.

Danemarca este prima tara din lume care a permis cuplurilor homosexuale casatoria civila, incepand cu 1989.

Totusi, potrivit noii legi, fiecare pastor va avea libertatea de a refuza celebrarea casatoriilor homosexuale.

Partidul Crestin-Democrat, care nu mai dispune de niciun deputat in Parlament, si-a anuntat intentia de a ataca legea in justitie.

La 1 ianuarie 2012, Biserica luterana de stat numara aproape 4,5 milioane de membri, respectiv 79,8% din populatia daneza, potrivit ministerului pentru Afaceri ecleziastice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2084 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    uite (Joi, 7 iunie 2012, 19:05)

    trei [anonim]

    de aia Europa va fi in 100 de ani islamica.
    Aberatie mai mare nici ca putea sa existe.
    Contract intre persoane indiferent de sex...ok,
    dar sa-l implici si pe D-zeu in asta......niste cretini.
    • +3 (5 voturi)    
      extraordinar, man! (Joi, 7 iunie 2012, 21:03)

      fara un sfert [anonim] i-a raspuns lui trei

      Exact prima idee care mi-a venit si mie cand am citit stirea!
      Daca li se ia oamenilor ultimul refugiu de intarire a spiritului, asta se va intimpla. Este o zi demna de retinut. Echivalentul consecintei instaurarii lui Caligula pentru Imperiul Roman.
    • -1 (5 voturi)    
      Esti sigur? (Joi, 7 iunie 2012, 21:12)

      orly [anonim] i-a raspuns lui trei

      De mai bine de 100 de ani religia este in continua degradare in UE si nu numai. Curentul care domina acum se numeste agnosticism, mai exact nu mai intereseaza pe nimeni daca exista divinitate si care e ce-a corecta.
      Problema UE cu islamul este legat de conduita in public, mai exact rugaciuni pe strada, si oprimarea femeilor, mai exact valuri pe fata.
      Religia nu mai are ce cauta in societatea moderna, deoarece nu mai are nimic de oferit, indiferent care ar fi acesta.
      De ex. se poate experimenta cat de credinciosi sunt romanii daca se taie orice finantare a bisericii de la stat, si vor trebui sa suporte din buzunar diverse cheltuieli din proprie initiativa. Incercam?
      • +3 (5 voturi)    
        Lasa vrajelile astea filozofice (Joi, 7 iunie 2012, 22:29)

        trei si un sfert [anonim] i-a raspuns lui orly

        As vrea sa-i vad pe astia care se dau mareti agnostici, cand le moare iapa sau cand li se scutura avionul.
        Zi mai bine la subiect: cum vine treaba cu nunta Zamfiroilor?
        In primul rand e o chestie care tine cel putin de bunul simt elementar. Problemele de genul asta, pe care orice ramura stiintifica (sau agnostica daca vrei) le incadreaza la deviatii comportamentale, erau tinute discret in afara zonelor de atentie ale minorilor. Acum se muta direct in inima comunitatii.
        Dar de ce sa ne mai miram: nordici - vikingi - rudimentari - superficiali - decazuti. Sa se spele cu "biserica" si "insurateii" lor pe cap.
        Apropo, cum se stabileste care dintre cei doi fericiti este "mireasa"?
        • -2 (4 voturi)    
          asa, si... (Joi, 7 iunie 2012, 23:15)

          viki [anonim] i-a raspuns lui trei si un sfert

          ...dezvolta idea ci iapa! Chiar, ce faci daca-ti moare iapa? Iti da popa alta? Si daca se scutura avionul ce faci? Te rogi? Foarte bine, pe tine asta te face sa te simti mai bine si e ok pentru tine. Eu m-as gandi la ce buba cauzeaza turbulenta... Apoi m-a gandi logic ca turbulente sunt mereu la mare altitudine, nimic fantastic.
          ...
          Si zici ca nordicii is decazuti? Ai fost acolo? Stii tu ca is decazuti...
          ...
          Si in final, chestia cu acceptanta homosexualilor e o chestie de mentalitate moderna, evoluata. O chestie de drepturile omului. E posibil ca astea sa fie pe locul doi intro societate care inca se scalda intr-o mocirla bizantina veche de mai bine o mie de ani. Daca biserica daneza a acceptat asa ceva inseamna ca e pe aceeasi lungime de unde cu societatea moderna care se dezvolta nonstop.

          Noapte buna.
          • +2 (4 voturi)    
            Biserica daneza (Joi, 7 iunie 2012, 23:54)

            AT [anonim] i-a raspuns lui viki

            Din cate am citit eu nu zice ca biserica luterana a acceptat, nici macar ca a fost intrebata. Zice ca parlamentarii au hotarat. Liberalismul asta vine cu o mare prezumtie din partea statului.
      • +3 (5 voturi)    
        Culmea (Joi, 7 iunie 2012, 23:45)

        AT [anonim] i-a raspuns lui orly

        Daca religia nu mai are ce cauta in societatea moderna, la ce le trebuie sa se casatoreasca in biserica?
  • -5 (7 voturi)    
    :) (Joi, 7 iunie 2012, 19:53)

    triton [utilizator]

    corect, casatoria ar trebui desfiintata cu totul, nu mai traim in evul mediu sa-l amestecam pe dumnezeu in toate. cred ca un parteneriat civil intre indivizi indiferent de sex e absolut suficient.
    • +4 (4 voturi)    
      democratie (Joi, 7 iunie 2012, 20:47)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui triton

      de aia e democratie, ca tu poti sa nu te duci la biserica daca nu-ti convine si, cel mai important, este ca nu poti DESFIINTA casatoria doar pt ca asa vrea muschiul tau de minoritar "modern"
      • -3 (3 voturi)    
        :) (Vineri, 8 iunie 2012, 1:31)

        triton [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        imagineaza-ti ca nu sint "minoritar"...daca nu e un efort prea mare.
        eu unul m-am saturat de omniprezentele validari ale bisericii, sintem totusi in sec. 21.
        in schimb imi asum complet cealalta titulatura, cea de modern. multumesc.
        • +2 (2 voturi)    
          aiurea (Vineri, 8 iunie 2012, 9:33)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui triton

          sa vrei sa desfiintezi institutii doar pt ca nu sunt pe placul tau, sa crezi ca parerea ta are valoare absoluta si ca ar trebui impusa tuturor nu este ceva modern ci este ceea ce facea biserica acum vreo 500 de ani. nu esti modern,esti un inchizitor in forma noua.
      • 0 (0 voturi)    
        Desffintare? (Vineri, 8 iunie 2012, 19:12)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Domnule Gigel, cine vorbeste de desfiintarea casatoriei? Ca eu nu am citit asta pe nicaieri, si sunt destul de informat pe referitor la acest subiect.

        Sau esti cumva unul dintre cei care cred ca daca doua persoane de acelasi sex capata dreptul de a se casatori, persoanele heterosexuale vor fi mi reticente sa faca acelasi lucru?

        Avem deja state in SUA unde casatoriile de genul asta sunt permise de ani de zile. Le fel si in Europa. A rezultat asta intr-un numar mai mic de casatorii intre heterosexuali, cumva?
  • +2 (4 voturi)    
    Culmea (Joi, 7 iunie 2012, 23:50)

    AT [anonim]

    De stat teocratic am mai auzit, dar de stat care sa se amestece in asa hal in treburile bisericii n-am mai auzit.