Atacul armat din Toulouse, Franta: Atacatorul a actionat metodic si cu sange rece. Nicolas Sarkozy anunta gradul maxim de alerta terorista la Toulouse

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2012, 22:48 Actualitate | Internaţional


​Un atac cu focuri de arma a izbucnit luni dimineata in fata unei scoli evreiesti la Toulouse (sud-vestul Frantei), provocand moartea a cel putin 4 persoane, intre care 3 copii si ranirea grava a altor doua, potrivit politiei si martorilor, relateaza AFP. Autorul a fugit ulterior pe un scuter.

In jurul orei 8:00 dimineata, intr-un cartier linistit din Toulouse, un barbat isi parcheaza scuterul si se apropie de o scoala evreiasca. Barbatul se pregateste sa comita un masacru in fata liceului Ozar-Hatorah.

"A tras", "un profesor de religie si doi copii au cazut", povesteste Nicole Yardeni, responsabilul regional al Consiliului Reprezentativ al Institutiilor Evreiesti din Franta. "A intrat apoi in curtea liceului si a prins o fetita de opt ani, fiica directorului, pentru a o impusca direct in cap. Apoi a fugit cu motocicleta sa", a mai spus Nicole Yardeni.

Potrivit martorilor, autorul crimelor a avut "curajul" sa actioneze intr-un moment in care straduta din fata liceului era aglomerata cu masinile parintilor care isi aduceau copiii la cursuri.

Rabinul si directorul institutiei, Yaacov Monsonego, se ruga in sinagoga in momentul in care un elev i-a adus trupul neinsufletit al fiicei sale, in varsta de numai 8 ani si avand rani grave la nivelul capului.

Martorii nu au putut vedea chipul criminalului din cauza ca acesta purta o casca. Curios este faptul ca autorul a folosit acelasi scuter si aceeasi arma precum in cazul atacului armat de saptamana trecuta, cand un motociclist a deschis focul asupra unor militari la Toulouse si Montauban, atac soldat cu trei morti si un ranit.

Inca o data, atacul se dovedeste rapid si metodic, un masacru realizat cu sange rece si cu o eficienta ingrijoratoare. Misteriosul autor nu a lasat sa-i scape nimic. Desi pistolul automat de calibrul 11,43 de mm a ramas fara gloante, barbatul avea o arma de schimb, de 9 mm, cu care a si incheiat masacrul.

Kevin, un fost elev, se afla in incinta institutiei, deoarece mergea in fiecare dimineata sa se roage in sinagoga colegiului. "Am auzit focurile de arma in jurul orei 8:02. S-a creat o panica generala. Nu stiam unde se afla agresorul. Personalul scolii a incercuit perimetrul din jurul scolii in asteptarea politiei, la zece minute dupa", a declarat Kevin.

Un alt martor, Baroukh, in varsta de 29 de ani, crede ca l-a vazut pe criminal. "Am iesit la ora 8:00 pentru a merge sa ma rog la sinagoga. (...) L-am vazut pe prietenul meu si cei doi copii ai sai asteptand, ca de obicei, masina care sa duca copiii la gradinita", isi aminteste Baroukh. Este vorba de profesorul de religie care a fost ucis impreuna cu cei doi copii ai sai.

"L-am salutat si am mers mai departe. Imediat am auzit focurile de arma in spatele meu, am fugit sa ma ascund inauntru si nu m-am mai intors. Daca as fi facut-o, m-ar fi ucis si pe mine", a precizat tanarul.

Nicolas Sarkozy isi suspenda campania electorala prezidentiala si ridica alerta terorista la gradul maxim

Presedintele francez, Nicolas Sarkozy, a confirmat, luni seara, ca o singura persoana este la originea atacurilor asupra unei scoli evreiesti si unor militari din doua orase din sud-vestul Frantei si a anuntat instaurarea nivelului maxim de alerta terorista in aceasta regiune.

"Stim ca este aceeasi persoana, aceeasi arma care a ucis militari, copii si un profesor", a declarat Sarkozy, la finalul unei reuniuni la Palatul Elysee in prezenta premierului Francois Fillon.

Presedintele a anuntat "masuri de protectie exceptionale in regiunea" sud-vest. "Am decis ca va fi activat planul Vigipirate, culoarea stacojie", a afirmat el.

Este pentru prima data cand nivelul maxim al planului Vigipirate, care evalueaza amenintarea terorista, este activat in Franta, unde nivelul rosu este in vigoare de la atentatele din Londra, din iulie 2005.

Nicolas Sarkozy, care candideaza pentru un nou mandat la alegerile prezidentiale din 22 aprilie si 6 mai, a precizat ca isi suspenda campania electorala "cel putin pana miercuri". "Imi suspend participarea la campania electorala cel putin pana miercuri", data funeraliilor militare ale soldatilor ucisi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7273 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    curios? (Luni, 19 martie 2012, 23:43)

    iulia [anonim]

    ce-i curios?

    e clar fie ca-i aceeasi persoana, fie ca-i acelasi organizator.

    iar descreieratii isi planifica atent asemenea masacre - vezi cazul lui Breivik, vezi aia care-si dau drumul la mitraliera prin scolile din SUA si asa mai departe.

    nu-i nimic curios aici.

    e oribil ca traim intr-o lume care accepta deja cu nonsalanta bombardarea femeilor si a copiilor si a zonelor locuite de populatie civila; o lume care in curand va accepta ca fiind normala si masacrarea copiilor in scoli, gradinite etc.
  • +6 (18 voturi)    
    primirea fara masura (Marţi, 20 martie 2012, 1:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    a muslimanilor in franta isi arat din nou roadele.
    Exact din acest motiv a facut breivik ce-a facut.
    Pina nu vor fi expulzati sau complt asimilati, ceea ce este imposibil, considerind rasa si religia, asa va fi. Asta e doar o mostra.
    • +11 (11 voturi)    
      Franta: 6M Muslims vs. 0.7M Jews (Marţi, 20 martie 2012, 1:31)

      abac [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Heh, nici o tara nu va putea sa expulzeze vreodata 10% din populatie, cu atat mai putin Franta!
      Caci in Franta traiesc peste 6 milioane de musulmani la o popuatie de 63 milioane. Franta are cel mai mare numar de musulmani dintre toate tarile europene. Sunt mai multi musulmani in Franta decat sunt in UK si Germania la un loc!
      E drept ca in Franta traieste si cea mai mare comunitate de evrei din Europa de vest - 700.000, din care la Toulouse 25.000
    • +5 (11 voturi)    
      adica esti de acord cu atacul (Marţi, 20 martie 2012, 7:31)

      iulia [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      "Exact din acest motiv a facut breivik ce-a facut." - ca erau prea multi... spui asta in conditiile care au fost omorati evrei in Toulouse - oras cu o populatie mare de evrei.
      asta se intampla cand ura o ia inaintea gandirii.

      ca sa fie clar: Breivik este un criminal ne-scuzabil. musulmanii, evreii, europenii get beget - au acelasi drept inalienabil la VIATA atat in Europa cat si in celelalte parti ale lumii.

      daca te deranjeaza minoritatile in crestere, modifica economia care cere forta de munca prost platita.
    • +5 (9 voturi)    
      informare (Marţi, 20 martie 2012, 9:05)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Inainte de a da vina pe musulmanii din franta ar trebui sa stii ca dementul care a deschis focul in scoala evreiasca, a omorat 3 soldati francezi de origine araba. Chiar daca e musulman in cazul de fata avem de-a face cu un dezechilibrat mintal (probabil fost militar). Imi aduce aminte de cazul din Norvegia.
      • +3 (7 voturi)    
        arab == musulman ? (Marţi, 20 martie 2012, 11:03)

        alt gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Eu am auzit ca erau maghrebieni. Asta nu inseamna arabi. Iar arabi nu inseamna neaparat musulmani.
        • +1 (7 voturi)    
          magrebieni (Marţi, 20 martie 2012, 11:48)

          Denoro [utilizator] i-a raspuns lui alt gigi

          Ba da, magrebienii sunt arabi. Magrebul este considerata o zona din nordul Africii care cuprinde tari cu o majoritate covarsitoare de arabi.
          Nu toti arabii sunt musulmani, e adevart, o mica parte dintre ei sunt crestini. Dar de obicei arabii crestini sunt foarte discriminati in societatile lor (de exemplu in Egipt, inainde de primavara araba in care prin lege crestinii nu aveau voie sa acceseze functii importante). Si in prezent de altfel in multe tari musulmani crestinii sunt vanati si ucisi ca sobolanii, dar de obicei Occidentul nu face deloc tam-tam din cauza asta. Occidentul e obsedat de corectitudine politica ori a fi crestin e cumva desuet si de nedorit pentru corectitudinea politica.
          • +3 (5 voturi)    
            maghrebini nu inseamna arabi (Marţi, 20 martie 2012, 18:08)

            nicidecum [anonim] i-a raspuns lui Denoro

            Maghrebul a fost colonizat de arabi - ceea ce inseamna ca populatia locala are si elemente arabe - dar la fel are si elemente europene sau evreiesti - inca de la expulzarea musulmanilor (spanioli sau mauri) si a evreilor din Spania.

            si vorbesc limba araba pe langa berbera.

            este mai degraba un sens cultural: sunt arabi la fel cum spunem ca sunt latini despre romani, francezi, spanioli etc.

            nici macar egiptenii nu sunt doar arabi - ci o populatie combinata. cu atat mai putin magrebienii.

            cat despre crestini, persecutarea lor a fost incurajata de regimurile LAICE dictatoriale - vezi cazul Egiptului.

            sau conflictele inter-religioase au fost aranjate si sustinute de puteri exterioare - vezi amestecul Israelului in conflictele dintre crestini si musulmani din Liban - cu un numar fioros de victime de ambele parti.
  • 0 (10 voturi)    
    OPINIE. (Marţi, 20 martie 2012, 2:29)

    cornel19 [utilizator]

    Indubitabi ca este acelasi individ. Faptul ca a ucis militari si apoi evrei, conduce la concluzia ca este vorba de un fanatic islamist. Ironia face ca a exzistat un anume gen de radicalism francez, privitor la tigani si prin generalizare la romani. Eu fac un paralelism la toleranta spaniolilor fata de nemernici nostri, contextualizand cu atacurile teroriste de la ei vrs. franta, tot tara latina si olanda, momentan fara mari probleme cu terorismul islamic.....
    • +4 (6 voturi)    
      Nu numai Sarko... (Marţi, 20 martie 2012, 6:24)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui cornel19

      ...ci toti candidatii si-au suspendat campania.
      Ma ingrijoreaza Marine Le Pen, este mult mai abila decat tatal ei, avand acelasi fond. Nu a avut nici un derapaj pana acum, reactia a fost excelenta. Iar Sarko este presat sa se apropie de temele FN, cu amenintarile denuntarii tratatulu Schengen etc. Slava Domnului ca Vadim nu are un astfel de urmas.
    • +4 (8 voturi)    
      Documentati-va inainte sa aruncati vorbe. (Marţi, 20 martie 2012, 8:12)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      Nu e un fanatic islamist, in atacul de saptamana trecuta a ucis doi militari musulmani.

      "The shooting occured a week after two other shooting attacks in the area, against uniformed paratroopers, in Toulouse and Montauban.[5] Four paratroopers were killed, two of them Muslim, and all of them either North African or Caribbean in origin.[6]"

      http://en.wikipedia.org/wiki/2012_Toulouse_shooting
      • +1 (7 voturi)    
        e fanatic islamist (Marţi, 20 martie 2012, 11:57)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

        pentru el muslimani imbracat in uniforma franceza inseamna tradarea cauzei islamiste.
    • +4 (4 voturi)    
      parere (Marţi, 20 martie 2012, 8:40)

      UCK [anonim] i-a raspuns lui cornel19

      se pare ca militarii in care s-a tras erau de origine maghrebiana si antileza (negri) asa ca ar putea fi un nou Breivik.
  • +2 (8 voturi)    
    Geert Wildersi de Romania (Marţi, 20 martie 2012, 5:27)

    ghostface [anonim]

    Oameni buni, mai usor cu hate speech-ul pe scari. Uitam ca devenim inversunati cand 'vesticii' se poarta urat cu noi, insa la randul nostru revarsam ura peste altii doar pentru ca sunt diferiti.

    De unde stiti ca atacatorul este musulman sau fanatic islamist? Au fost atatea atacuri armate (Alphen aan de Rijn, Olanda 7 morti; Norvegia, 76 morti; Ohio, 3 morti) in ultima vreme si niciunul din ele nu a fost pus la cale de "musulmani" sau "fanatici islamisti". Incetati sa urati oamenii doar pentru ca nu sunt la fel ca voi. Nu mai folositi cifre doar in detrimetul altora cand aceleasi cifre pot fi folosite pentru a arata ca problema e artificiala.

    Cum poti gasi o justificare in ceea ce a facut Brevik? Si, culmea, cum poti pune tot in cârca musulmanilor crimele lui? Cum poti sa te bucuri ca islamistii comit crime doar pentru ca asta demonstreaza ca nu romanii/tiganii sunt cei mai ai naibi de pe lumea asta? Si culmea, toate astea sunt spuse de catre romani care la ei in tara n-au vreo problema din pricina musulmanilor?!?

    Hate-speechul nu ne va duce nicaieri. Departe de mine gandul de propune sa stam in cerc si sa aruncam porumbei spre cer, dar condamnarea unor oameni doar pentru ca au alta religie si doar pentru ca nu sunt "ca noi" nu ne va duce nicaieri. Din nou, inainte sa ii judecati pe altii ganditi-va cum va simtiti voi cand sunteti judecati doar pentru ca aveti pasaport romanesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu la comentariu @ ghostface (Marţi, 20 martie 2012, 19:54)

      cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui ghostface

      Unele din pdv personale coincid cu ale dumneavoastra. Ce am incercat eu sa exprim, se pare eronat, este ,,mecanismul,, complex/subtil, etc. care priveste un aspect, mai mult sau mai putin complicat in opinia publica, individual in indivizi. Privind islamismul, devenita tema secundara din contextul abominabilei actiuni, sunt un relativ cunoscator/observator al fenomenului. Va multumesc ptr. atentie, cu consideratie, cornel.
  • +4 (6 voturi)    
    Radicalizarea discursului politic (Marţi, 20 martie 2012, 8:36)

    Eu [anonim]

    Cred ca este doar o problema de timp pana cand vor aparea manifestari extremiste similare care vor viza si alte comunitati (religioase sau etnice - musulmani, tigani, romani, albanezi....).
    Asa se intampla atunci cand politicienii incep sa cuvante cu accesnte nationaliste, atunci cand problemele tarii (generate de cele mai multe ori de incompetenta politicienilor) se explica de potentii vremii prin existenta "evreilor lacomi", musulmanilor, veneticilor de oriunde, noilor miscari religioase, etc, etc...
    Cred ca atacatorul se va dovedi ca fiind un "bun" francez....
  • -4 (4 voturi)    
    greseala (Marţi, 20 martie 2012, 9:09)

    Eu [anonim]

    Curios este faptul ca autorul a folosit acelasi scuter si aceeasi arma precum in cazul atacului armat de saptamana trecuta, cand un motociclist a deschis focul asupra unor militari la Toulouse si Montauban, atac soldat cu trei morti si un ranit.

    Pai ori avea motocicleta si era motociclist, fie avea scooter si nu era motociclist.
    Conform DEX: MOTOCICLÍST, -Ă, motocicliști, -ste, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. Persoană care conduce o motocicletă; sportiv care practică motociclismul. 2. Adj. Care aparține motocicliștilor (1) sau motociclismului, privitor la motocicliști sau la motociclism; care folosește motocicleta. – Din fr. motocycliste.
    • +1 (3 voturi)    
      scutere si motociclete (Marţi, 20 martie 2012, 10:26)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      Conform legislatiei in vigoare, cel putin cea romana, ceea ce numim noi generic scutere, se imparte in doua categorii. Prima categorie, care au motor de 50 cmc, sunt denumite generic ciclomotoare si cele de peste 50 cmc, care sunt asimilate motocicletelor. Eu de exemplu am un scuter de 125 cmc: iti spun, are exact aceleasi acte ca si o masina, inclusiv numarul de inmatriculare e la fel (mai putin forma lui, e patrata, nu dreptunghiulara, din considerente practice). Si am nevoie de carnet de conducere minim categoria A1 (daca motorul era mai mare de 125, aveam nevoie de cateoria A, exact ca la motociclete).
      Deci tehnic vorbind, un scuter de peste 50 cmc este asimilat motocicletelor. Si intr-un fel e si normal: urca linistit la peste 100 km/h (asta al meu de 125 cmc), dar exista scutere care urca pana la 200 km/h, cu motor de 600 cmc - e greu sa-l numesti pe ala "doar un scuter"...
  • -2 (2 voturi)    
    poate ca (Marţi, 20 martie 2012, 9:47)

    altcineva [anonim]

    e doar un plan de a invrajbi diverse etnii, sau de a comite anumite abuzuri sub acoperirea planului Vigipirate.
  • -2 (2 voturi)    
    Raspuns (Marţi, 20 martie 2012, 10:54)

    Cos [anonim]

    Cred ca in cel mult 3 zile va fi prins,si torturat de Mossad.
    • -2 (6 voturi)    
      torturat? (Marţi, 20 martie 2012, 11:08)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Cos

      cred ca mai degraba decorat...
      prietenii stiu de ce...
  • +3 (5 voturi)    
    documentati-va! (Marţi, 20 martie 2012, 11:02)

    Dinu [anonim]

    Documentati-va inainte sa comentati aiurea. Cititi presa franceza si pe urma trageti concluziile.
    Suuspectii principali sunt 3 militari neonazisti exclusi acum cativa ani din regimentul de parasutisti din care fac parte primele doua victime.
    Asta se stie de ieri si pentru cine era curios sa aiba date corecte despre subiect le putea gasi in presa europeana. Dar constat ca pentru majoritatea nu este decat un motiv sa-si dea cu parerea aiurea in tramvai despre arabi si islamism si sa-si arate ignoranta.
  • -4 (6 voturi)    
    Coincidenta (Marţi, 20 martie 2012, 11:31)

    Cata [anonim]

    coincidenta dar seamana un pic cu atacurile organizate de mosad in Iran in care au fost omorati diversi cercetatori, tot cu motocicleta a venit cu arme asemanatoare si a plecat in fuga.
    Eu nu m-as mira sa nu fie tot o actiune Mosad, este prea bine organizata
    • +2 (4 voturi)    
      srsly? (Marţi, 20 martie 2012, 12:21)

      yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Cu o asemenea gandire retrograda, nu ai ce cauta pe langa orice medium de a-ti raspandi ideile bolnave.
  • 0 (4 voturi)    
    Lasii sunt in stare sa faca asa ceva. (Marţi, 20 martie 2012, 12:32)

    letitia [anonim]

    foarte trist si dureros.Din pacate se intampla cam des asemenea tragedii.Dumnezeu sa-i odihneasca.Antisemitismul nu ajuta la nimic bun.Cu ce ar fi mai buni cei ce nu-s semiti?Ar trebui ca multi sa studieze Biblia sa cunoasca fiecare soarta sa pe acest pamant si unde isi va petrece fiecare eternitatea.Fiecare fiinta umana se va intalni la finele vietii cu Mantuitorul lumii care s-a intrupat ca om in Israel.Acest Mantuitor,Isus Cristos care a zis ;Eu sunt Calea,Adevarul si Viata ii iubeste pe evrei .El a spus ca 'Mantuirea vine de la iudei",deci cine-s contra iudeilor sunt si contra lui Dumnezeu Isus Cristos.Cititi Biblia si convingeti-va,departati-va de planurile si duhurile diabolice care duc la ura,la antisemitism.
    • -2 (2 voturi)    
      Solutia este ... Madrasa Crestina ! (Marţi, 20 martie 2012, 14:33)

      *|* [anonim] i-a raspuns lui letitia

      Musulmanii sunt mult mai tari in credinta decat noi crestinii. Poate ca ar trebui sa invatam din metodele lor de catehizare. Parteneriatul cu biserica propus de Dl Presedinte Basescu sa fie dus mai departe. Sa renuntam la separarea bisericii de scoala. Sa facem ce au musulmanii, Madrasa, care este scoala impreuna cu religia. Concursuri cu premii de invatat Biblia pe de rost cum este la musulmani. Olimpiade pentru Biblie cum au musulmanii pentru Coran. Papa era deeprimat; numarul crestinilor scade si numarul musulmanilor creste. Sa unim la loc biserica cu scoala.


      Defense minister hailed for sponsoring Qur’an contest
      http://arabnews.com/saudiarabia/article582745.ece
      • +1 (3 voturi)    
        Sau ... (Marţi, 20 martie 2012, 14:54)

        utug [anonim] i-a raspuns lui *|*

        Sau renuntarea la toate catehizarile si indoctrinarile religioase si cautarea unei noi utopii. Timpul va arata ca religiile nu vor fi fost decat o etapa in istoria utopiilor. Omul a aparut in urma cu 250.000 ani iar religia crestina acum 2.000 ani. Musulmana inca mai tarziu. Este nevoie de o utopie noua.
        • +4 (4 voturi)    
          Utopia lu' peste (Marţi, 20 martie 2012, 15:18)

          OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui utug

          Religia crestina nu a aparut acum 200 de ani. Atunci doar a inceput sa se numeasca asa.

          Timpul arata ca tot ce s-a spus atunci este inca adevarat si valabil.

          S-ar putea ca sa ai mari surprize in privinta a care a fost "utopie" si care nu.

          Unii nu invata nimic din istorie si din greselile altora. Nu invata nici macar din ale lor.
      • +1 (7 voturi)    
        La ... (Marţi, 20 martie 2012, 15:31)

        *-* [anonim] i-a raspuns lui *|*

        La ce ai propus as avea ceva de adaugat. Regele Arabiei Saudite si-a adaugat la nume si <Protector al Celor Doua Sfinte Moschei>.
        Si Presedintele Basescu ar trecui sa isi adauge <Protector sau Custode a Sfintei Catedrale a Mantuirii (eventual, de tot ?) a Neamului> ?

        The Custodian of the Two Holy Mosques
        King Abdullah bin Abdulaziz Al Saud
        http://www.saudiembassy.or.jp/En/SA/custodian2.htm
        • 0 (0 voturi)    
          Ceva se intampla ... ? (Marţi, 20 martie 2012, 21:26)

          utug [anonim] i-a raspuns lui *-*

          Articol neobisnuit si surprinzator in principalul ziar <Arab News> al Arabiei Saudite si Regelui Abdullah !

          "Dispretul Statelor unite pentru legi ale altor state suverane.
          Statele Unite un stat fascist neo-nazist a caror lideri si militari au pe mainile lor sangele a milioane de victime ale unor razboaie ce nu se mai termina , razboaie de genocid si exterminare in masa a unor popoare si natiuni lipsite de aparare ... "
          In:
          US rides roughshod over sovereign state laws
          http://arabnews.com/opinion/columns/article589348.ece

          The White House is proficient in pointing fingers at terrorists, war criminals and murderers provided such criminals don’t hold American passports ...