Legalizarea casatoriilor intre homosexuali e asemanatoare legalizarii sclaviei, afirma seful bisericii catolice din Marea Britanie

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2012, 20:51 Actualitate | Internaţional

Seful bisericii catolice din Marea Britanie, cardinalul Keith O'Brien, considera casatoriile homosexuale drept o "aberatie" si le aseamana cu sclavia si avortul, scrie The Daily Telegraph.

Cardinalul afirm ca tarile care legalizeaza casatoriile intre homosexuali actioneaza impotriva "legilor naturale" si nu ar trebui sa considere aceste actiuni drept "progrese".

Acesta a declarat, pentru BBC Radio 4, ca o legalizare a casatoriilor intre persoane de acelasi sex va aduce "alte aberatii iar societatea va degenera si mai mult".

Acest interviu vine dupa un articol publicat de O’Brien in Sunday Telegraph, in care leaga casatoria intre homosexuali de sclavie.

"Imaginati-va pentru un moment ca guvernul decide sa legalizeze sclavia dar ofera asigurari ca nimeni nu va fi obligat sa aiba un sclav".

"Ne vor calma astfel de asigurari fara valoare furia? Justifica ele renuntarea la un drept uman fundamental?", s-a intrebat el.

Legalizarea casatoriilor intre homosexuali ar "schimba intreaga notiune a ceea ce casatoria si familia sunt. Afecteaza copiii care sunt nascuti, care au dreptul la o mama si un tata", argumenteaza el.


Citeste mai multe despre   






















3973 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    copii au dreptul si la mancare sau scoala... (Luni, 5 martie 2012, 21:18)

    remus [anonim]

    Nu sustin legalizarile acestor casatorii, dar in privinta copiilor lor, probabil facuti prin inseminari artificiale sau adoptie, sigur vor fi mai responsabili parintii acestora decat acei care se reproduc ,, natural,, conform instinctelor , care dupa noua luni se mira ca nu au ce face cu copilul ...ce sa mai cheltuie bani cu el ?...
    Si sa nu uitam ca acum cateva zile distinsa doamna Francesca Minerva, cercetător asociat al Universităţii Oxford sustine si argumenteaza ,, lichidarea ,, bebelusilor care nu ne convin pe criterii stiute de ea si alti asociati...
    • -1 (3 voturi)    
      ai dreptate... (Luni, 5 martie 2012, 22:30)

      kansas [anonim] i-a raspuns lui remus

      In loc de cantec de leagan, sugarii vor fi adormiti cu o felatie. Copiii vor fi desvirginati in ''familie'' de parintii grijulii, fara riscuri inutile, iar educatia tinerilor va cunoaste noi culmi ale libertatilor de tot felul.
      In viitor, familiile hetero vor fi vanate si scoase in afara legii, ca o piedica in calea progresului civilizatiei homo.
      Paradis.
      • -1 (1 vot)    
        Mda (Marţi, 6 martie 2012, 10:27)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui kansas

        Adevaru-i ca modul in care ai fost educat tu e vizibil superior. Cred, totusi, ca o pereche de maimute ar fi facut o treaba mai buna in a te educa. Probabil esti mandru de obscenitatile pe care le gandesti/debitezi iar asta indica perfect cat de atenti au fost cei care te-au format.
    • 0 (2 voturi)    
      Noua viziune asupra sexului si reproducerii la om (Marţi, 6 martie 2012, 0:21)

      AT [anonim] i-a raspuns lui remus

      Ce-ar fi ca statul, printr-un pachet de legi in acord cu noua etica a reproducerii umane, sa implementeze urmatorul sistem de legi:
      -sexul neprotejat este interzis
      -orice sarcina rezultata in urma incalcarii articolului precendent va fi intrerupta
      -singurul mod de reproducere permis este prin inseminare artificiala. Numarul inseminarilor va fi controlat astfel incat sa asigure un numar optim de locuitori ai planetei
      -copiii nascuti in acest mod vor fi crescuti in institutii speciale ale statului, sau pe baza de cerere, in urma unor anchete, vor fi plasati in grija doritorilor, care pot sa fie persoane singure sau grupuri de persoane care coabiteaza. Anchetele vor atesta calitatea de tutori responsabili a doritorilor, capabili sa creasca cetateni devotati cauzelor nobile ale statului si societatii

      Eu cred ca as ramane la modelul traditional (dar voi mai avea de ales?)
    • 0 (2 voturi)    
      au dreptul la o viata normala (Marţi, 6 martie 2012, 1:41)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui remus

      Pe langa instinctele asa zise animalice, omul mai are intre altele si instincul matern si partern care se declanseaza odata cu nasterea fatului. Probabil ca amorezii homosexuali vor trage la sorti sa se decida care o sa preia instincul matern si care cel patern.
      Asta una.
      2 - dupa tine vad ca sexul se reduce strict la satisfacerea unor pofte animalice iar copiii deci sunt accidente nefericite. pe cale de consecinta si tu pe lumea asta esti o intamplare nefericita.
      Clericul catolic a avut o pozitie justa. Dar fireste ca va fi acuzat de fascism si discriminare - cum adica se impotriveste el instincului natural al oamenilor ?
  • 0 (2 voturi)    
    Comparatie (Luni, 5 martie 2012, 22:19)

    Florin [anonim]

    Iar legalizarea religiilor este ca si cand am face ambasade ale martienilor pe pamant fara sa avem demonstratia ca exista si ca au intrat in contact cu noi. Astea sunt locurile de cult, ambasade ale unor zeitati aliens.
  • 0 (0 voturi)    
    ceea ce casatoria si familia sunt (Luni, 5 martie 2012, 23:51)

    AT [anonim]

    A se traduce: "ceea ce sunt casatoria si familia", domnilor anglofoni.
  • 0 (2 voturi)    
    casatoriile intre homosexuali (Marţi, 6 martie 2012, 1:10)

    Dana Necredinciosa [anonim]

    Acest cardinal ar trebui sa aiba grija mai degraba de preotii catolici pedofili (cei care sint asa, evident nu toti) si sa se abtina de la comentarii anacronice si aberante. Ce legatura are legalizarea casatoriei intre homosexuali cu scavia?????????????? Sa-si vada de treeba lui, nu l-a intrebat nimieni nimic.
    Am vazut un film pe care-l recomand tuturor "The kids are allright" (cu Anette Benning si Julianne Moore) in care doi copii conceputi prin donare de sperma au o viata mult mai normala decat multi cu parinti heterosexuali.