"Rusia fara Putin": mii  de rusi protesteaza la Sankt Petersburg, in frunte cu Garry Kasparov si Alexei Navalni

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2012, 14:23 Actualitate | Internaţional


Mii de rusi protesteaza sambata la Sankt Petersburg, scandand "Rusia fara Putin!", la apelul liderilor opozitiei, printre care se afla si campionul mondial de sah Garry Kasparov, si care au promis o mobilizare masiva dupa alegerile prezidentiale din 4 martie, relateaza AFP.

O coloana formata de aproximativ 2.000 - 3.000 de oameni, potrivit corespondentului AFP din marele oras rusesc, marsaluieste in centrul orasului spre Piata Koniushennaia.

Kasparov, fostul campion de sah, angajat de ani de zile in randul opozitiei liberale, precum si Serghei Udaltsov, un lider extrem stanga, alaturi de avocatul Alexei Navalni, lider carismatic si nationalist, se afla in fruntea coloanei.

Elicoptere survoleaza orasul la joasa altitudine, pentru a supraveghea marsul.

In timpul unei conferinte de presa organizate inaintea protestului, cei trei lideri au cerut populatiei sa voteze impotriva lui Putin la alegerile prezidentiale, in care fostul agent KGB este cotat castigator din primul tur.

"Daca vor fi din nou fraude, va trebui sa ducem o lupta decisiva dupa 4 martie", a spus Udaltsov.

In marsul de sambata, nationalistii au format o coloana distincta de cateva sute de oamenii, unii dintre ei fluturand steaguri tariste iar altii avand fetele acoperite cu masti negre.

"Rusia impotriva lui Putin", scria pe un afis aflat in fruntea coloanei. Mai multi participanti salutau in modul specific nazistilor.

Miscarea de contestare fara precedent aparuta in Rusia dupa alegerile legislative din decembrie, cand opozitia si observatorii OSCE au raportat numeroase fraude, a reunit o coalitie de liberali, militanti de extrema-stanga, nationalisti si personalitati din cultura sau mass media.

Ziuganov, care conduce cel mai mare partid de opozitie din Parlament, este cotat cu 15% din preferintele electoratului si pare a nu avea nicio sansa in fata celor 60 de procente cu care este creditat Vladimir Putin.

"Puterea s-a decis sa-l declara pe Putin invingator din primul tur, prea putin conteaza cat va avea in realitate", afirmase Garry Kasparov.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1945 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    la Putin (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 14:34)

    smen [anonim]

    au iesit 120 de mii de oameni,kasparov e platit de americani lucru dovedit de mult
    • +2 (8 voturi)    
      Aha, deci (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 16:25)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui smen

      E bine sa fie Putin presedinte din nou, da? Pentru ca, evident, Kasparov e platit de imperialistii americani.
      • -2 (8 voturi)    
        ? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:57)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        ce zice el si ce raspunzi tu. Omul a spus ca la Putin au iesit 120 de mii si aici mii, ceea ce este adevarat, si ca fostul sahist e platit sa faca asta, ceea ce iar este adevarat.
    • +1 (7 voturi)    
      dupa caderea bolsevismului ,Rusia a fost (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:21)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui smen

      impartita de trei gasti de hoti,sub umbrela lui Eltin =
      1.CIA
      2.mafia israelita de origine rusa
      3.generalii KGB corupti
      din intelegere doar primele doua parti au castigat,generalii ramanand cu buza umflata -drept care l-au propulsat pe Putin,care a inceput sa strice jocurile primelor doua gasti ,ceaa ce a produs mare suparare .
      sa spunem ca nu am dreptate !atunci cum va explicati ca ,de douazeci de ani liderii politici rusi sunt aceiasi =Jirinovski clovnul ,Ziuganov comunistul ,indiferent ca pierd permanent orice alegeri,Kasparov civicul evreu,Putin tatucul responsabil ,Medvedev roata de rezerva ,etc ???
      peste 20 de ani tot astia vor fi sau alte marionete KGBiste puse sa rezolve ecuatia *furam pentru noi!
    • +2 (6 voturi)    
      Eh (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 18:00)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Bila ta nu poate concepe ca un om poate avea convingeri. Sa scoti senin asemenea enormitati e cat se poate de trist.
  • -5 (13 voturi)    
    Garry Kasparov = Garry Kimovich Weinstein (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 14:41)

    Botvinnik [anonim]

    Garry este evreu după tată. Armean dupa mamă. Asta explică multe ;)
    Pentru Putin, prima şi cea mai mare provocare după 4 martie cand va fi ales presedinte din primul tur, este reprezentată de duşmanii săi dinăutru, respectiv oligarhia evreiască. Evreii (ruşi, dar nu numai) jefuiesc Rusia de mai bine de două decenii, şi Putin este conştient că poporul rus nu mai poate tolera la nesfârşit această stare de fapt. Această adevărată "Coloană a 5-a" acţionează metodic şi fără scrupule pentru a distruge din interior ordinea statală şi stabilitatea internă vizând două lucruri diabolic "ţintite": etnicitatea şi unitatea poporului rus şi credinţa creştin ortodoxă a acestuia.
    • +2 (10 voturi)    
      Ilegal (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 16:26)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Botvinnik

      Postarea lui Botvinnk este ilegala conform legii. Instiga la ura contra unei etnii bazat doar pe apartenenta la etnia respectiva.

      Rog HotNews sa ia masuri imediate.
      • +3 (7 voturi)    
        asta-i buna (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 16:59)

        Nadisimo [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        Mai orfias, daca tu vezi instigare la ura contra unei etnii in textul de mai sus inseamna ca te simti foarte "asuprit" si "nedrepatit" in general. So sad panda.
      • +1 (7 voturi)    
        NENEA (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:22)

        SMEN [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        ia ma dute mata in taramul ales,stim ca nu va place sa fiti atinsi nici macar cu o floricica,dar voi aveti dreptul sa ucideti civili nevinovati,sa dati cu bmbe cu grafit,sa nu respectati decizii ale onu s sa aveti bombe nucleare
      • 0 (8 voturi)    
        dreptul la libera exprimare e constitutional (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:25)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        doar cenzura Hot Newspoate incalca acest drept legitim!daca isi schimba actionariatul )))))))
        iar tu Orpheus nu mai posta pe HN daca esti asa deranjat de libera exprimare,aveti si in Haifa forumuri ....
    • +1 (5 voturi)    
      Botvinnik = Mihail Moiseievici Botvinnik (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:06)

      unmihai [anonim] i-a raspuns lui Botvinnik

      (Mihail Moiseievici) Botvinnik, fost campion mondial de sah si antrenor a lui Kasparov, tot evreu a fost. Sa inteleg ca faci parte din 'jefuitorii Rusiei'?
    • -1 (7 voturi)    
      Sigur (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 18:07)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Botvinnik

      Ia sa fi fost Kasparov de partea lui Putin, pai ce tip de treaba ar mai fi fost, neam de rus autentic, nu armean, nu evreu. Minti spalate, voi nu concepeti decat unanimitati cand vine vorba de tatucul vostru suprem.
      Era bun Kasparov cand era campion mondial la sah, acum va pute, pentru ca nu gandeste la fel ca prostimea.
  • -12 (12 voturi)    
    Estul copiaza Westul... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 15:14)

    stefan jicol [anonim]

    Putin nu poate sa cada fara un exemplu din Vest, adica fara exemplul caderii lui Basescu si Orban...
    Parerea mea...
    • +4 (6 voturi)    
      Parere (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 16:27)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      Si parerea asta se bazeaza pe ce, exact? Nu ca ii apar pe cei doi, dar nu vad legatura.
      • -1 (1 vot)    
        Asaaaaa! (Duminică, 26 februarie 2012, 10:43)

        stefan jicol [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        Revolutiile sunt contagioase si cum spuneam in titlu ,,Estul copiaza Westul'', de cel putin 200 de ani... de la Petru cel Mare.
        O revolutie in vest va inflacara imediat estul. Asa s'a intamplat si cu revolutiile portocalii din 2004.
        Cine cunoaste fenomenul il si exploateaza...
    • +3 (5 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:59)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      si ridicarea impostorilor chiulangii
    • +1 (3 voturi)    
      Exista mari diferente intre cei... (Duminică, 26 februarie 2012, 10:43)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      ...trei Crai de la Rasarit...pe care matale i-ai bagat in aceeasi oala in scopul de a-l face Diktator pe...Base.... ha,ha,ha.....Putin si Orban sunt doi maestri ( papagali )ai propagandei nationaliste si totodata doua catastrofe economice...Basescu m-i se pare mult mai serios politico-economic...Dar , este adevarat si ca Putin sau Orban au sprijinul cvasimajoritatii popoarelor rus respectiv ungar, Basescu nefiind sprijinit decat de 10% din poporenii romani...Iar intre Putin si ceilalti doi Tirani...sunt si mai mari diferente...in Ungaria si Romania ziaristii nu sunt impuscati in fata liftului...Sa vedeti ce patesc mitingistii rusi...ce poze frumusele s-au facut din elicopter pe setarea "Portrait"...ha,ha,ha,ha...
  • +1 (11 voturi)    
    Kasparov presedinte! (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 15:40)

    jos_iliescu [anonim]

    Gary Kasparov ar fi cel mai bun presedinte pe care-l poate avea Rusia in acest moment.
    • 0 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 16:54)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui jos_iliescu

      Ar fi bun ca sa vanda totul hamburgerilor de peste ocean contra celebrului program hrana contra petrol?
  • +1 (5 voturi)    
    Prea tarziu! (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:07)

    Ivan Turbinnin [anonim]

    De geaba, Prea tarziu,S-a ratat momentul, aceste demonstratii de masa trebuiau organizate de acum sase luni , cel putin. (Ras)Putin va fi reales, din nefericire pentru Rusia si nu numai! Si in primul rand pentru noi!
    • +2 (4 voturi)    
      Nu pentru noi (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 19:30)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Ivan Turbinnin

      Pentru noi conteaza prea putin, pot sa il aleaga si pe Stalin ca nu se schimba fundamental lucrurile. Problema e ca Rusia ar fi avut posibilitatea sa devina o democratie, dar va fi in continuare condusa de un autocrat (sau tar, daca vreti).
      Dupa jongleria cu Medvedev e clar ca Putin nu are de gand sa cedeze puterea in timpul vietii, pentru ca el e cel mai bun, mai frumos si mai destept dintre rusi.
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 19:45)

      ^|^ [anonim] i-a raspuns lui Ivan Turbinnin

      Garry Kasparov Hopes Arab Spring Spreads to Russia

      http://www.youtube.com/watch?v=9n93EkpZ6X4
      • +1 (3 voturi)    
        Kasparov vs. Deep Thought (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:50)

        Botvinnik [anonim] i-a raspuns lui ^|^

        Acest (Weinstein Kimovich) Kasparov, sahist celebru al anilor '80, a renuntat la sah acum 7 ani pentru a se consacra exclusiv politicii. Formatiunea politica creata de el, "Frontul Civil Unit", fara audienta in Rusia, are o singura deviza "Jos Putin".
        Pacat de el ca s-a bagat in politica ca diletant. Pe deasupra si patimas, caci in videoclipul de pe Youtube vorbeste cu ura si dispret de Rusia, tara care l-a facut sa fie cineva in viata.
  • +3 (3 voturi)    
    au un model (Duminică, 26 februarie 2012, 2:35)

    Baltaretu [utilizator]

    1.opozitia a auzit de rezultatele execelente pe care le are Romania in cei 22 de ani, cu privire la rotirea partidelor la furat.Ei sunt mai pre jos de noi?
    2. daca se stie ca Putin iese presedinte din primul tur, sa nu mai cheltuie banii cu votarea din 4 martie
    3.pentru circul ce urmeaza dupa 4 martie, sa poposeasca la Bucuresti, si sa ia notite de la circarii si mascaricii Romaniei , care au fortat fel de fel de greve, mitinguri, proteste parlamentare etc.Au de invatat nu gluma Dar .cu conditia ca vindem smecheriile (care s-au facut in 22 de ani) pe gaze.Cred ca avem ce arde ceva timp gratis
    Stie cineva un clasament al golaniilor pe partide? sa vedem cine contribuie mai mult cu gaze gratis in cosul consumumatorilor romani?