Bill Gates solicita o “revolutie digitala” pentru a lupta impotriva foametei

de George Stefan     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 14:46 Actualitate | Internaţional


Bill Gates
Foto: Agerpres
Bill Gates, fondatorul Microsoft, a pledat joi in favoarea unei “revolutii digitale” pentru a lupta impotriva foametei si pentru a imbunatati productivitatea sistemelor de satelit, a tehnologiei video sau a selectiei semintelor, relateaza AFP. “Trebuie sa ne gandim foarte serios la modul in care se poate profita de revolutia digitala pentru a genera inovatii, inclusiv in domeniul agriculturii”, a declarat miliardarul filantrop la Roma, in timpul intalnirii anuale a Fondului International pentru Dezvoltare Agricola (FIDA), o agentie specializata a Organizatiei Natiunilor Unite.

"Daca va ocupati de cei mai saraci, trebuie sa va ocupati de agricultura. Noi suntem convinsi ca este posibil ca micii fermieri sa isi dubleze sau chiar sa isi tripleze productia in urmatorii 20 de ani, pastrandu-si in acelasi timp terenurile", a adaugat Gates.

El a folosit ca exemplu utilizarea tehnologiei informatiei in cazul genomului de manioc (arbust tropical din care se extrage tapioca), care a permis fermierilor sa previzioneze randamentul semintelor folosite si sa reduca timpul de dezvoltare a unui nou soi, de la 10 la 2 ani.

Miliardarul american a anuntat si ca fundatia sa caritabila va face o donatie de 200 de milioane de dolari pentru finantarea cercetarii unor noi tipuri de porumb, mai rezistent la seceta, cercetarea unor vaccinuri pentru animale si proiecte pentru formarea fermierilor.

“Investitiile in agricultura reprezinta cea mai buna arma contra foametei si saraciei” a mentionat Bill Gates, precizand ca fundatia sa a planificat investitii totale de doua miliarde de dolari adresate fermierilor si agriculturii.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2281 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Alimente si bauturi digitale ? (Joi, 23 februarie 2012, 15:01)

    utug [anonim]

    S-a reusit ca la plante, flori, pe ecranul monitorului, video, sa se adauge miros, digital. Nu s-ar putea realiza si alte proprietati precum gust ? Sa se realizeze si alimente, bauturi, digitale ? Se taiau paduri intregi pentru biblioteci si carti. Amazon vinde in prezent 115 carti digitale la 100 carti pe hartie. Restaurante si cantine digitale. De ce nu ?
    • 0 (0 voturi)    
      vom manca INSECTE! (Vineri, 24 februarie 2012, 17:50)

      raid [anonim] i-a raspuns lui utug

      Insects will be important part of UK diet by 2020, says scientist

      • Consumers in the UK will turn to insects as food as conventional meat becomes scarce, says entomologist
      • Insects could be the key to meeting food needs of growing global population

      http://www.guardian.co.uk/environment/2011/mar/31/insects-uk-diet-2020
  • +2 (4 voturi)    
    Alternativa (Joi, 23 februarie 2012, 15:36)

    JDK [anonim]

    Folosirea bucatilor de orgonita plasate intre plante sau a apei trecuta prin turbina cu implozie a lui Dan Winter cresc recoltele de 2-3 ori fara nici o investie in cercetari genetice, costa ridicol de putin (poti sa ti le construiesti singur) si nu sunt poluante. De fapt aceasta crestere e o revenire la valoarile nominale ale plantelor asa cum au fost ele proiectate de natura. Puteti sa sariti daca vreti dar am experimentat eu personal lucrurile acestea.
    • -2 (2 voturi)    
      Intrebare (Joi, 23 februarie 2012, 16:36)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui JDK

      Unde sa sarim? :)
    • -1 (1 vot)    
      Turbina implozie (Joi, 23 februarie 2012, 17:07)

      falco [anonim] i-a raspuns lui JDK

      Ok eu te cred ca ai experimentat dane si nou un link sau date sa o putem face si noi .
      • +1 (1 vot)    
        Info (Joi, 23 februarie 2012, 17:36)

        JDK [anonim] i-a raspuns lui falco

        1) Scuze! Nu e turbina e duza(nozzle)! ln mare nu este altceva decat o cale prin care apa curge in 3D pe o spirala PHI (care respecta proportia nr. de aur) (folosind niste ghinturi pt dirijare). Prin asta extrage orgon din Eter si il baga in apa.

        fractalfield com / superimploder

        pe scribd.com search "Fist-Fights-With-Physicists-The-Caduceus-Coil"

        2) Orgonita se face amestecand o substanta paramagnetica cu una diamagnetica. Ex. Cu si rasina epoxy. Gasiti pe net cum se construieste in diverse variante: matrice de mica, medie, mare densitate, etc
    • 0 (0 voturi)    
      Desigur (Joi, 23 februarie 2012, 21:53)

      Sue J. Paula [utilizator] i-a raspuns lui JDK

      Si marmota...
  • 0 (6 voturi)    
    Ce gargara (Joi, 23 februarie 2012, 16:06)

    Cain [utilizator]

    Asta e lup in blana de oaie. Acum cateva luni zicea ca trebuie redusa populatia prin vaccinuri, acum plange de grija flamanzilor.
    • 0 (6 voturi)    
      Da (Joi, 23 februarie 2012, 16:37)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Cain

      Trebuie redusa si populatia de prosti, mi-e ca raman doar eu si cu Gates :) LOL
    • +1 (5 voturi)    
      Comparatie cu oamenii de afaceri romani (Joi, 23 februarie 2012, 16:44)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui Cain

      Din 2007 si pana acum, Bill Gates a donat 48% din castigurile sale, adica 28 de miliarde de dolari, bani cu care a salvat aproape sase milioane de vieti, potrivit unui raport publicat de frugaldad.com si citat de Business Insider.

      http://www.gandul.info/international/cati-bani-a-donat-miliardarul-bill-gates-in-5-ani-9148409
    • +1 (5 voturi)    
      @Poenaru (Joi, 23 februarie 2012, 17:02)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Cain

      @Poenaru : vezi ca ai gresit miliardarul......Donald Trump parca a zis aia....nu Bill Gates. Si ca idee, stii totusi in ce tip de proiecte se implica acum Bill Gates? Uita-te pe Google canalul de cursuri academice unde sunt niste prezentari la ceea ce face Bill Gates.....si o sa vezi ca tipul e la un nivel de gandire doar al lui......un mod de abordare a problemelor cat se poate de pragmatic si umanitar. Lasa frustrarea de linuxist care uraste Microsoftul fara a intelege ca Microsoftul a creat practic lumea pe care o vedem noi acum in domeniul informaticii. Drept, nu Microsoft le-a inventat pe toate insa au fost singurii care au avut claritatea de a le face utilizabile de catre cei multi....si asta conteaza...
  • -1 (5 voturi)    
    solutia (Joi, 23 februarie 2012, 16:25)

    dorin [anonim]

    Lupta impotriva foametei trece prin politici demografice responsabile, s-a ajuns aici pt. ca o parte din clasa politica mondiala sunt niste fripturisti si nu gandesc pe termen lung. S-a incetatenit obiceiul sa-i faceti pe cei cu burtile pline sa se simta responsabili de foametea de la 15 mii de km departare, desi niciodata nu se spune ca acolo familiile sunt foarte numeroase, iar numarul lor mare nu a fost decis de cetateanul cu burta plina, ca sa-l facem responsabil.
  • 0 (4 voturi)    
    Adica... (Joi, 23 februarie 2012, 16:48)

    CezarN [utilizator]

    Digitala, adica li se arata degetul mijlociu celor care vor mancare. :))
  • -1 (3 voturi)    
    solutia practica este: (Joi, 23 februarie 2012, 17:32)

    Demigod [utilizator]

    Telefoane gratis la toata africa, cu aplicatii de pe care sa-si poata downloada wallpaper-uri cu mancare!
  • 0 (4 voturi)    
    ...e ca in bancul... (Joi, 23 februarie 2012, 19:31)

    V [anonim]

    Mos Craciun in Somalia, intr-un sat... se aduna toti copilasii... Spun poeziile, cantau atat de frumos, de-ti rupeau inima. Baga mosul mana in sac si cand sa scoata ceva, realizeaza ca toti sunt extremi de slabi si ii intreaba:
    -De ce sunteti atat de slabi?
    Toti raspund intr-un cor:
    -Pentru ca nu mancaaaaam...
    Mosul:
    -Ehhhh, cine nu mananca, nu primeste cadouri...