VIDEO UPDATE Sanctiuni dure asupra Iranului: Ministrii UE au aprobat embargoul petrolier

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 23 ianuarie 2012, 16:53 Actualitate | Internaţional

Ministrii de externe din Uniunea Europeana au aprobat luni sanctiuni fara precedent asupra Iranului, impotriva programului nuclear, informeaza BBC. Sanctiunile presupun o interdictie imediata de realizare a unor contracte noi pentru petrol cu Teheranul, iar cele deja in vigoare vor fi onorate pana pe 1 iulie.

UE achizitioneaza in prezent circa 20% din exporturile de petrol ale Iranului.

Pe langa embargoul petrolier, UE a inghetat luni activele bancii centrale iraniene si a interzis partial tranzactiile cu aceasta institutie.

UE a inghetat anterior activele a 433 de companii si 113 persoane, la care se adauga acum alte opt companii, intre care banca iraniana Tejarat, cu filiale in Marea Britanie, Franta si Germania, si alte trei persoane.

UE a extins totodata o interdictie de investitii in industria petrochimica si a suspendat vanzarile de aur si alte metale pretioase si diamante catre Iran.

Luni, Agentia Internationala de Energie Atomica a confirmat ca va trimite o echipa in Iran intre 29 si 31 ianuarie.

Reactii in comunitatea internationala

Ministrul britanic de externe William Hague a declarat ca embargoul arata "determinarea UE in ceea ce priveste problema Iranului".

"Este absolut corect sa facem acest lucru atunci cand Iranul continua sa incalce rezolutile UE si refuza sa participa la negocieri semnificative pe programul sau nuclear", a spus el.

Ca raspuns la anunt, un politician iranian a declarat ca Teheranul ar trebui sa sisteze toate vanzarile de petrol catre tarile europene imediat, inainte de termenul limita de 1 iulie, asa incat "preturile sa creasca si europenii sa aiba probleme".

Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a reactionat spunand ca "sanctiunile unilaterale nu ajuta chestiunea" si a facut apel la o reluare a discutiilor intre Iran si comunitatea internationala.

Insa in comunicatul remis de ministerul de externe rus, citat de Reuters, Moscova a exprimat o pozitie si mai dura.

"Este clar ca ceea ce se intampla este o incercare de a pedepsi Iranul pentru un comportament refractar. Este o linie profund gresita, asa cum le-am spus partenerilor europeni de multe ori. Sub asemenea presiune, Iranul nu va cadea de acord sa faca nicio concesie sau sa isi schimbe politica", se arata in comunicat.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a laudat sanctiunile. "Cred ca este un pas in directia buna. Deocamdata, este imposibil sa stim care vor fi rezultatele acestor sanctiuni."

In cazul Spaniei, renuntarea la o cantitate de petrol echivalenta cu 12% din consum reprezinta "un sacrificiu foarte important", a declarat ministrul de Externe, Jose Manuel Garcia Margallo, cu ocazia unei reuniuni cu omologii sai din Uniune, la care s-a decis embargoul, potrivit AFP.

Margallo a dat insa asigurari ca vor fi gasite alternative.

Alte tari producatoare de petrol, in special din Golful Persic, au promis sa compenseze livrarile Iranului.

Decizia a fost dificila si in cazul Greciei, care importa din Iran 30% din necesarul de petrol.

Grecia, afectata grav de criza datoriilor suverane, beneficia de conditii avantajoase din partea Iranului, iar autoritatile se tem ca noii furnizori ii vor cere garantii financiare dificil de acordat.

Autoritatile de la Atena au renuntat la obiectii in schimbul promisiunii ca partenerii europeni sa discute problema tarilor dependente de petrolul iranian cel tarziu pana in aprilie.

Ministrul francez de Externe, Alain Juppe, a avertizat ca pentru unele tari din UE ar putea creste dificultatile legate de conditiile de aprovizionare cu petrol.

Statele Unite au decis deja la sfarsitul lunii decembrie sa inghete activele institutiilor financiare straine care colaboreaza cu banca centrala iraniana in domeniul petrolului.

Cea mai mare parte a vanzarilor de petrol ale Iranului au loc in Asia, unde europenii si americanii incearca sa convinga state precum India sa isi reduca importurile.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3934 vizualizari

  • +6 (32 voturi)    
    era si timpul (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:05)

    zaboo [utilizator]

    m-am saturat de nemernicul de Ahmadinejad
    • -9 (33 voturi)    
      Ai vorbit si tu ca sa te afli in treaba (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:24)

      Yoaaa [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Ce treaba ai tu cu Ahmadinejad? Traiesti in Iran? Sau tastezi doar ca sa nu dormi? Oricum Europa si-a cautat-o cu lumanarea si acum o sa si-o ia bine de tot, pentru slugareala pro-americana!
      • +5 (9 voturi)    
        trista viata ai (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:33)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Yoaaa

        si inutila
    • -7 (27 voturi)    
      .. (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:37)

      dan [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Dar de ce e nemernic? Pentru ca asa doreste Israelul?
      Prin toate aceste sanctiuni dure, se doreste de fapt provocarea Iranului. Odata ce Iranul va bloca stramtoare Hurmuz, se va da startul razboiului. Israelul si SUA sunt mai pregatite ca oricand pentru un razboi in zona.
      Apropo, de Libia ce se mai aude? Sunt mai fericiti libienii acum dupa jumatate de an de la moartea lui Gaddafi? Se simt mai liberi, au un nivel de trai mai crescut? Media corporatista internationala vad ca nu mai e interesata de poporul libian. Tot ce stiu este ca SUA a trimis acolo 12000 de soldati americani. Dar in rest, nada.
    • -1 (5 voturi)    
      te poti inscrie voluntar (Marţi, 24 ianuarie 2012, 8:49)

      jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      in caza, ca.. :-)

      o sa vezi ce'o sa te saturi la pompa !

      bucuria chinejilor si a altor asiatici, caci vor putea beneficia de cantitati mai mari din petrolul iranian.

      o alta posibilitate, sa cumperi benzina din iran via rusia, la un pret mai ..acomodat.

      nordicii si britanicii nu au probleme cu petrolul.
      iar nemtii, francezii, italienii s'au aranjat, probabil, cu libia. :-)

      sa vedem noi.
      poate dela rusi...
      • +4 (4 voturi)    
        corectie (Marţi, 24 ianuarie 2012, 11:35)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui jimmy yckx

        concluziile tale sunt bazate pe supozitii, mai exact pe banuiala ta ca germania anglia si alte state nordice trag petrol din Libia. Vezi ca Germania nu a fost de acord cu ofensiva din Libia...mai trage o concluzie de aici.
        De asemenea ia in ipotezele din care tragi conluzii si faptul ca Golful Persic a declarat public alaturi de Emiratele Arabe ca sunt gata sa exporte deficitul petrolier al UE in urma embargoului.
        Mai mult s-a propus si alternativa la stramtoarea Ormuz.
        Stiu ca am dreptate nu trebuie sa imi confirmi. Multumeste-te sa imi dai un vot negativ lipsit de argumente concrete. :)
    • 0 (4 voturi)    
      Te-ai trezit vorbind (Marţi, 24 ianuarie 2012, 9:22)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      Pai..du-te in Piata Universitatii cu o pancarda anti-Iran ca oricum e moda sa se mearga acolo cu toate neroziile. Te mai prinde o camera, ajungi la TV...
  • 0 (22 voturi)    
    Inchizi o usa se deschide alta! (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:12)

    Constantin [anonim]

    Tocmai le-au facut rost chinezilor de petrol ieftin.
  • -1 (23 voturi)    
    inceputul sfasitului (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:17)

    dion [utilizator]

    UE si USA se tem de moarte că Iranul va incepe sa vanda petrol contra aur în loc de dolari. Acest lucru ar provoca panică şi haos complet. Chiar şi la 30 de barili pe uncie, ceea ce ar fi o afacere extrem de buna, s-ar depăşi producţia de aur din lume. Aceasta ar trimite preţului aurului pe Lună.

    Iranul ar putea, de asemenea, sa vanda petrol in Japonia, India si Korea (astia sunt marii lui clienti, nu UE) cu plata in Yeni.

    In mod normal, drept raspuns la aceasta samavolnicie, Iranul ar trebui sa taie IMEDIAT toate livrarile de petrol spre UE. Cele mai lovite vor fi Grecia, Italia si Spania. Ceea ce ar insemna o lovitura de gratie (meritata de altfel) data Eurozonei si UE in ansamblu precum si colapsul monedei unice.
    • +2 (18 voturi)    
      addendum (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:07)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui dion

      1. Iranul poate sa vanda petrol contra uraniu, platina sau chiar titan, nimeni nu ESTE obligat sa cumpere.
      2. Atat euro cat shi dolarul nu sunt legati de pretul aurului.

      Morala: Shi din ditamai analistul geopolitic ai ramas in chilotii goi shi cu privire tampa.
      • +1 (3 voturi)    
        atat euro, cat si dolarul (Marţi, 24 ianuarie 2012, 9:48)

        ginel de la hamangia [anonim] i-a raspuns lui toro

        vor fi influentate de pretul petrolului.

        nimeni nu este obligat sa cumpere !
        iaca o afirmatie geniala !

        nici noi nu suntem obligati sa cumparam gazul dela rusi !

        masura politicienilor ioropeni va fi resimtita de multi dintre cetatenii ioropeni.
        cand vor merge la pompe, la benzinarii.

        irnaienii nu vor fi pedepsiti, caci cumparatori sunt, chiar bucurosi ca le ramane mai mult.

        vezi ce zicea cineva mai sus de chinezi, japonezi, indieni, si toata asia, in crestere economica, industriala.
        • +2 (2 voturi)    
          nu ai dreptate (Marţi, 24 ianuarie 2012, 11:38)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ginel de la hamangia

          cine crezi ca ar vrea intr-o economie monetara sa dea aur pe petrol?
          ideea ta geniala nu sta in picioare.
          In aur se pastreaza rezerve de obicei... cine crezi ca e dispus sa riste rezervele nationale care ofera stabilitate pe combustibil fosil...cand poti sa dai bani (hartie) ca orice alta natie...
  • -2 (20 voturi)    
    nu doar embargo petrolier! si mai grav! (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:33)

    dion [utilizator]

    Articolul este incomplet. Nu mentioneaza partea cea mai dura a ceea ce s-a hotarat azi la Bruxelles:

    "EU governments also agreed to freeze the assets of Iran's central bank and to ban all trade in diamonds, gold and other precious metals with the bank and other public bodies."

    Adica INGHETAREA ACTIVELOR Bancii Centrale a Iranului, precum si interdictia de tranzactionare a diamentelor, aurului si altor metale pretioase apartinand Bancii Centrale a Iranului si altor organisme publice din Iran.

    Romania este si ea parte la aceasta samavolnicie si rapt prin prezenta lui Baconski astazi la sedinta ministrilor de externe UE de la Bruxellles. Noroc ca votul lui (daca l-o fi intrebat cineva ceva p'acolo) e nul , caci a fost demis de dimineata de Boc la Bucuresti !! LOL
  • -3 (15 voturi)    
    bravo UE esti pe craca cu euro (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:40)

    valer [anonim]

    --bravo UE esti pe craca si incepi sa subminezi interesele CHINEI SI RUSIEI -va rog la loc comanda domnilor ministrii de externe ai U[nde]E[sti]
  • +5 (15 voturi)    
    îmi amintesc (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:41)

    altul [anonim]

    Îmi amintesc faptul ca, înainte de a începe razboiul cu Irak-ul, aceasta tara a trecut printr-un embargo foarte sever. Ma tem ca istoria se va repeta.
  • +3 (15 voturi)    
    up cu cotatia la petrol! (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:45)

    Delu [utilizator]

    Iar se duce dracu pretul petrolului! Nu stiu pe cine avantajaza razboiul asta, dar pe Europeni NU!
  • +2 (12 voturi)    
    addendum 2 (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:12)

    toro [utilizator]

    1. La momentul votului reprezenta Romania, deci votul lui Baconski este valabil.
    2. Rapt este un cuvant cu un sens diferit de ceea ce crezi tu.

    Concluzia. Esthi un mare fasss.....
  • +6 (18 voturi)    
    Embargoul poate fi un pas inainte: (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:14)

    eu [anonim]

    Embargoul poate forta, daca pretul petrolului urca foarte mult, gasirea de surse alternative de energie, surse care exista, insa sunt mai scumpe. Cresterea pretului petrolului si instabilitatea din zona pot face sursele alternative rentabile. Asta inseamna eliminarea din schema a exportatorilor de petrol (pe care eu, si multi oameni, nu ii prea iubesc).

    Al doilea aspect pozitiv este ca lumea civilizata vorbeste pe un singur ton impotriva bombelor atomice; o astfel de bomba in mana unor extremisti - da, orice tara unde religia este cea care decide la nivel de stat e extremista - este periculoasa. O astfel de bomba e periculoasa in mana oricui, si celor care nu o detin nu ar trebui sa li se permita sa o detina, iar cei care deja o au ar trebui, incet, incet, sa renunte la ea. Exista arme mai eficiente, insa mai putin periculoase pe termen lung.
    • -4 (18 voturi)    
      Esti un tampit (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:22)

      Aurel [anonim] i-a raspuns lui eu

      Si cu asta am spus tot!
      • +3 (19 voturi)    
        De ce? (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:45)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Aurel

        Vrei sa permiti oricui sa detina arme nucleare?

        1. Cine nu are pana acum nu are nevoie! Cine are sa scape de ele!
        2. Petrolul ar trebui eliminat din consum, e o sursa primitiva de energie. Si se termina, in scurt timp. Pe deasupra provoaca si incalzire globala.
        3. Religia nu ar trebui sa conduca o tara! Citeam ca in Indonezia cineva risca 5 ani de puscarie pt ca a scris pe facebook ca dumnezeu nu exista. Ti se pare corect sa faci puscarie pentru asta (daca da, poti oricand emigra)?
  • -2 (14 voturi)    
    Solutii (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:26)

    Daniels22026 [utilizator]

    Acest embargo e riscant. Dar a nu-l impune ar fi mult mai riscant. Eu personal nu mai sper ca pedepsele pot influenta tendintele sinucigase de la Teheran. Regimul iranian trebuie inlaturat, si cu voia divinitatii, iranienii vor iesi in strada.

    Desi nu putem impiedica Beijing-ul sa cumpere petrol iranian, sint sigur ca pentru aliatii SUA din Asia (Japonia, Coreea) se vor gasi solutii.
    • +3 (7 voturi)    
      Se vor alia si asiaticii. (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:06)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      japonia,China,Coreea vor santaja Iranul la pret.Si cum nu vor vrea sa piarda,iranienii nu vor accepta un pret ridicol de mic(asa li se va oferi).Mai mult nu are rost sa continuu.
      • +2 (2 voturi)    
        Iran (Marţi, 24 ianuarie 2012, 7:23)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        exporta 2.5 mil barili pe zi. Prod mondiala se invarte la 85-86 si de cand varful care ba a fost in 2005 ba in 2007 nu a mai putut fi crescuta si barilul a ajuns 100.
        www.eia.gov
        Arabia Saudita se lauda ca poate sa creasca de maine productia cu 2.5 mil desi eu ma indoiesc, poate temporar pe cateva saptamani. La fel si SUA au ceva la stocul de rezereva care poate fi pus la bataie.
        Eu zic sa ne pregatim pt 200 pe baril la primavara.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 24 ianuarie 2012, 8:37)

    eu [anonim]

    uraaaaaaa

    petrom poate scumpi acum benzina pana la 10 lei pe litru, iar motorina pana la 15 lei pe litru

    pai acum au si motive... embargo la iranieni

    vai de fundul nostru...

    vai de aceasta UE, aceasta gluma de uniune cu un picior in groapa... si mai rau ca facem si noi parte din ea.. cu drepturi minime.. dar cu contributii maxime