Presa internationala despre proteste: Ingrijorarile privind violentele din Romania au ajuns pana la Washington. Romanii intra in a doua saptamana de demonstratii

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 17:58 Actualitate | Internaţional


Ingrijorarile privind confruntarile violente din Romania au ajuns pana la Washington, scrie presa internationala, preluata de Mediafax. Ziaristii straini amintesc ca  purtatorul de cuvant al diplomatiei americane, Victoria Nuland, a cerut joi manifestantilor si autoritatilor romane sa se "abtina" de la orice "violenta". Publicatiile din strainatate noteaza ca demonstratiile au intrat in cea de-a doua saptamana.

"Ce le transmitem Romaniei si romanilor este acelasi lucru pe care il transmitem tuturor din intreaga lume si pe care l-am cerut si grecilor la momentul respectiv", a spus Nuland.

Acest mesaj este ca "sustinem dreptul persoanelor din intreaga lume sa protesteze si sa-si exprime punctul de vedere de o maniera pasnica, dar cerem atat manifestantilor cat si autoritatilor sa se abtina de la orice folosire a violentei", a adaugat ea.

Ce scrie presa straina:

* Associated Press: Sute de persoane au protestat vineri pentru a opta zi în capitala României, la scurt timp după ce un oficial american a făcut un apel către români să evite violenţele. Majoritatea protestelor din ţară au fost paşnice, dar s-au înregistrat şi ciocniri între protestatari şi forţele de ordine.

* Reuters: Sute de romani au protestat sambata impotriva masurile de austeritate luate de guvern, dar zapada abundenta i-a descurajat pe multi sa participe la demonstratiile, uneori violente, din aceasta saptamana, ce au cerut demisia Executivului. Pana in prezent, Romania a fost afectata putin de tipul de revolte vazute in alte tari europene lovite de austeritate, precum Grecia, si, daca protestele au fost relativ scazute, ele au reprezentat cele mai grave violente din tara in mai bine de un deceniu.

*Novinite: Îngrijorările privind confruntările violente din România ajung până la Washington, titreaza agentia bulgara, care relatează că sute de persoane au manifestat vineri la Bucureşti, generând temeri privind izbucnirea unor noi violenţe. Aproximativ 100 de profesori s-au alăturat protestelor de vineri, afirmând că educaţia este subfinanţată şi nu pot trăi din salariile lor, care au fost reduse cu un sfert.

* Voice of America: SUA le cer românilor să evite violenţa alimentată de furia faţă de reducerile cheltuielilor guvernamentale şi alte măsuri de austeritate, adoptate în baza unui acord de împrumut cu Banca Mondială, Uniunea Europeană şi Fondul Monetar Internaţional.

* Wall Street Journal: Protestele din România nu au pus presiuni semnificative asupra activelor româneşti, jucătorii de pe piaţă aşteptând să vadă dacă manifestaţiile iau amploare sau Guvernul se clatină.

* Russia Today: Manifestaţiile au intrat în cea de-a doua săptămână, iar protestatarii au devenit mai fermi după ce forţele de ordine au avansat folosind gaze lacrimogene.

* Site-ul Partidului Revolutional al Muncitorilor: Romanii spun ca sunt victimele celor mai dure masuri de austeritate din UE, in afara de Grecia. Oamenii pun sub semnul intrebarii natura sistemului capitalist din Romania, cerand sfarsitul dictaturii UE... Clasa muncitoare din Romania a fost vizata de regim cu conciedieri in masa, masuri de privatizare, plata somajului temporar si inlaturarea liderilor sindicatelor comerciale... Cel care dicteaza aceste masuri este presedintele Traian Basescu, protectorul intereselor capitalului global si al pietelor libere, care inca lupta impotriva "oligarhiei comuniste" din tara.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2563 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Rusine USL (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:07)

    roxana man [anonim]

    aceasta este rezultatul tandemului Ponta -Antonescu, care au platit protestarii si au instigat la violente. Rusine USL !!
    • +12 (12 voturi)    
      Precizari (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:18)

      eu [anonim] i-a raspuns lui roxana man

      Nu marionetele au platit ci oameni de genul; Ioan Niculae, Vantu, Voiculescu, Becali si alte ''viirfuri'' morale ale societatii. De unde sa aibe cei doi pisoi bani, unu se da cu masina si nu are timp de munca, iar celalalt doarme si se uita din cind in cind in oglinda sa vada cit de destept este.
    • -11 (11 voturi)    
      rusine (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:26)

      xmen [anonim] i-a raspuns lui roxana man

      iar tu esti platit de pdl
      • +3 (5 voturi)    
        Interpretare usl-ista (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 22:16)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui xmen

        Oricine nu e de acord cu USL este platit de PDL. Dar tari va mai credeti fratilor! Sau se aplica proverbul cu chelul care isi pune mana in cap. Stiu de niste plati masive din sectorul de trista pomenire 5 adica V de la Vanghelir care platea spectaori de umplutura p[entru com=ngrsele pedeseriste. De ce nu ati palti acum si demonstranti care sa bruieze demonstrantii care sunt nemultumiti de inbtreaga clasa politica? Ca de paltit postaci ne-am lamurit de mult. Problema este de unde mai aveti bani? Se pare ca ati furat mult mai mulkt decat ne inchipuiam.
    • +1 (7 voturi)    
      Ce îngrijorări ? (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 19:10)

      rom [anonim] i-a raspuns lui roxana man

      Americanii au grijile lor: demonstraţii cu MII de persoane în sute de oraşe, o economie falita, milioane de şomeri, bani tipăriti fără acoperire... 95% din ei nici nu ştiu ce-i aia Românistan...
  • -1 (1 vot)    
    parerea mea (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:43)

    Dragos [anonim]

    parerea mea http://ochiulformat.wordpress.com/
  • +5 (7 voturi)    
    presa internat (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:54)

    bc [anonim]

    ponta si antonescu sunt considerati de catre oamenii de rand ca fiind inconstienti. in loc sa propuna masuri ce vor fi luate de ei cand vor ajunge la guv rostesc mecanic si continuu binomul boc-basescu sau invers. acum nu mai fac promisiuni electorale pt ca contrar celor crezute de ei, romanii nu sunt prosti. sau saturat de minciuni electorale. pdl=usl=mizerie e un adevar scris in piata universitatii. in timp ce pdl a luat masurile grele pt populatie dar necesare, cei doi bat campii fara a da o speranta romanilor. daca nu au solutii nu au ce cauta la guv. rau cu rau dar mai rau fara rau. cresterea economica prin masurile luate de guv e de cca 2.5% pt 2011. deci se pare ca masurile guv sunt bune. la aceasta stire sa vedem cum vor reactiona cele 2 tv de aservire rusinoasa si mercenara a usl.
  • +5 (5 voturi)    
    Site-ul Partidului Revolutional al Muncitorilor? (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:57)

    ovidiu [anonim]

    cine care cum? al caror muncitori? din China poate?
    • +1 (1 vot)    
      pai (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 19:22)

      AT [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      http://www.wrp.org.uk/modules.php?name=News&file=article&sid=7197

      Britanici. Comunismul este o boala a intelectualilor din tarile bogate.
  • -5 (5 voturi)    
    sua... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 19:28)

    ChavaLito [utilizator]

    As vrea ca cei care conduc SUA si anume FED Pentagon CIA FBI FMI BM sa fie spanzurati si judecati pentru toate relele care le'au cauzat. ei sunt responsabili pentru situatia actuala din lume.
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 22:11)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui ChavaLito

      Ai văzut dezvăluirea celor de la MadTV? Incredibil!
      http://www.youtube.com/watch?v=bj_1hz37m-M
  • +4 (6 voturi)    
    Ochii sunt pe noi (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 20:44)

    alexx [anonim]

    Deja ati reusit cu protestele domnilor sa aduceti o impresie negativa asupra tarii. S-a raspandit vestea peste ocean. Ce mai dorinta de a fi oameni civilizati care traiesc intr-o societate. Ne pretindem a face parte din Europa insa iesim ca niste scandalagii in strada ? Violenta face parte din Evul Mediu nu din 2012 !
  • 0 (2 voturi)    
    stati olecuta (Duminică, 22 ianuarie 2012, 3:25)

    MirceaA [utilizator]

    cati din acesti romani au mers la manifestatii doar ca sa strige "hua Steaua, sau Dinamo"???
  • -1 (3 voturi)    
    Presa internationa scrie ce e BINE, e foarte bine! (Duminică, 22 ianuarie 2012, 12:31)

    lili [anonim]

    Asa cum spune mereu Dl Boc, Romania e bine, bine, e foarte bine!!
    Dar nu a stiut guvernarea portocalie sa le spuna cat de bine e Romania oamenilor din strada carora NU le este deloc bine!
    Nu au stiut cum sa le spuna oamenilor cat de bine ii este clientelei portocalii aflata in functii inalte si care fura cat poate, asa cum sincer nevoie mare recunoscu Presedintele vinerea trecuta in fata natiunii!!
    Nu stie nimeni unde-s banii contribuabililor adunati de CNAS, aflata DIRECT sub coordonarea Guvernului Boc, recunoscu Presedintele lejer nevoie mare in fata poporului care l-a ales!!!!!!!!!
    De ce-or manifesta oamenii aia de8 zile?!
    Ghici ?!!!
  • +1 (1 vot)    
    _ (Duminică, 22 ianuarie 2012, 13:22)

    ghita [anonim]

    Oare de ce s-a ajuns la aceste masuri de austeritate?Asta nu se intreaba nimeni din ce cauza s-a ajuns aici.Din cauza celor de la PSD care au guvernat inaitea PDL-ului si care au furat cat au putut si au facut in asa fel incat sa isi bata joc de Romania. Efectele acestor masuri se vor observa dupa ce va mai trece putin timpul cand oamenii o sa-si dea seama ca si-au cam pierdut timpul cu protestele lor conduse de usl-isti.
  • -1 (1 vot)    
    Coincidenta (Luni, 23 ianuarie 2012, 13:19)

    icsusx [anonim]

    La inceputul anului directorii Romgaz si alte personaje erau acuzate de subminarea economiei nationale. La sfarsitului anului trecut si in aceste zile, apare in discutie dl. Adrian Nastase. Nu vi se pare ciudata instigarea la proteste dupa aceste evenimente? Oare nu au o legatura?