Papa Benedict: Casatoriile homosexuale ameninta viitorul umanitatii

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:08 Actualitate | Internaţional

Papa Benedict al XVI-lea
Foto: Agerpres
Casatoriile homosexuale reprezinta una din cele cateva amenintari la adresa familiei traditionale care pun in pericol "viitorul umanitatii", a declarat Papa Benedict al XVI-lea, citat de Reuters. Comentariile Suveranului Pontif, unele dintre cele mai dure la adresa casatoriilor intre persoane de acelasi sex, au fost facute intr-un mesaj de Anul Nou catre corpul diplomatic acreditat la Vatican, in care a vorbit despre cateva dintre problemele economice si sociale cu care se confrunta lumea astazi.

Seful Bisericii Catolice le-a spus diplomatilor ca educatia copiilor are nevoie de "un cadru potrivit" si ca "un loc de cinste in acest context este acordat familiei, bazata pe casatoria intre un barbat si o femeie".

"Aceasta nu este o simpla conventie sociala, ci mai degraba celula fundamentala a fiecarei societati. Prin urmare, politicile care submineaza familia ameninta demnitatea umana si chiar viitorul umanitatii", a spus papa.

Reuters precizeaza ca Vaticanul si oficiali catolici din intreaga lume au protestat impotriva deciziilor de a legaliza casatoriile homosexuale in Europa si in alte parti de pe glob.

Biserica Romano-Catolica, care are 1.3 miliarde de adepgti in intreaga lume, afirma ca tendintele homosexuale nu sunt un pacat, insa actele homosexuale sunt. Biserica afirma ca copiii trebuie sa creasca intr-o familie traditionala, cu o mama si un tata.

Casatoriile homosexuale sunt legale in cateva tari europene, intre care Spania si Olanda.

Unele religii care au permis casatoriile homosexuale, femeile preot, preotii si episcopii homosexuali au pierdut adepti in favoarea Catolicismului, iar Vaticanul a luat masuri pentru facilitarea convertirii acestora.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2102 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    E bine (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:15)

    Versace [anonim]

    daca o iau chinezi pe moda asta sau indienii .se mai raresc si ei.
    • +7 (15 voturi)    
      culmea (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:20)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Versace

      chiar in gradina Papei se intampla practici ''sataniste''...
      • -3 (13 voturi)    
        cum ar fi? (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:44)

        Denoro [utilizator] i-a raspuns lui ady

        Ia numeste tu niste practici sataniste! Sau vorbesti sa pari si tu interesant si "cult"! Oamerni de rahat, care stiu numai si numai sa imprastie cu noroi in lucruri care sunt atat de sus fata de ei incat nu-s capabili nici macar sa incerce sa le inteleaga!
        • +4 (12 voturi)    
          shit man (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:12)

          ady [anonim] i-a raspuns lui Denoro

          oficial 130 de cazuri de pedofilie sunt anchetate de justitia italiana in care sunt implicati preoti catolici italieni ...
          • +2 (14 voturi)    
            pedofilia (unora) si prostia (voastra) (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:24)

            Denoro [utilizator] i-a raspuns lui ady

            Populatiile au in general un procentaj mediu de pedofili de 4%. Printre cultele religioase, catolicii au cel mai mic numar de pedofili dintre toti: mult sub 1%. (pe la 0.4%)
            Dar nimeni nu ataca pe ceilalti, biserici sau societati pentru pedofilie. Sunt considerate exceptii,. Pentru catolici, desi sunt cele mai putine exceptii dintre toti, se ataca masiv!
            E o metoda atat de simpla! In ORICE, dar ORICE comunitate de oamani (iar preotii catolici sunt in jur de 400 000), exista si uscaturi. SI vor exista mereu, e imposibil sa scapi complet de ei! Se ia acea infima minoritate dintre ei (in cazul acesta pedofili si presupusii pedofili), se mediatizeaza masiv si se asociaza astfel identitatea acelei comunitati cu pedofilia (in cazul de fata).
            Iar voi sunteti niste fraieri ca puneti botul la aveasta manipulare.
            SI apropo. Dintre aceste acuzatii de pedofilie, pare cate sunt adevarate si cate povesti inventate de oameni rai sau mai ales avizi de bani si santaje?????
            Pai mai loazelor, vedeti? Care Biserica mai ataca "corectitudinbea politica" si stanga agresiva cum o face cea Catolica? E o lupta fraierilor, si Biserica Catolica a cam raman printre putinii actori implicati in acesta lupta impotriva imoralilor, a celor care inverseaza valorile.
            • +3 (9 voturi)    
              Copiii mei şi homosexualii lor... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:52)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui Denoro

              Dacă cineva se atinge de copilul meu în felul în care se atinge minoritatea asta de care tu vorbeşti cu o nonşalanţa care mă disperă îl omor cu mâna mea imediat fie că e preot catolic, ortodox sau că este un ateu. Dacă însă doi oameni adulţi care îşi dau consinţământul au relaţii homosexuale îţi mărturisesc că nu mă interesează deloc pentru că este treaba lor ce fac între ei. Biserica (şi nu numai cea Catolică) a luptat de-alungul timpului împotriva multor "himere" şi "pericole", poate că ajungeam unde suntem acum cu 100 de ani înainte dacă nu omora Biserica nişte oameni de ştiinţă extraordinari. Dar nu despre asta este discuţia ci despre umanitatea pe care o distrug homosexualii, uită-te să vezi ce contribuţie extraordinară au avut nişte oameni pentru umanitate care au fost şi homosexuali.
            • 0 (6 voturi)    
              stupid man (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:57)

              ady [anonim] i-a raspuns lui Denoro

              .dar ce te faci cand o comunitate prin reprezentantii ei'(papa) musamalizeaza cazurile folosindu-se de tratatul lor cu Italia unde oficialii printre care preotii si cardinalii au imunitate..iar imoralitatea aia pe care o trambiti suna la fel ca capcaunul care nu a vazut padurea din cauza copacilor..a fost ,va fi si va mai fi ,,..
            • +3 (9 voturi)    
              statistici... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 18:29)

              RazvanA [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

              si daca tot vorbim in %, cam de unde ai luat "statisticil" astea? nu de alta, dar sa nu ne lasam iar "prostiti" de vorbe in vant...
        • -2 (10 voturi)    
          lasa-i .... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:29)

          Misa [anonim] i-a raspuns lui Denoro

          Cei care arunca cu noroi in biserica, nu-si dau seama ca, in fata lui Dumnezeu, un preot ticalos este de o suta de ori mai pacatos decat un om de rand, iar, dincolo de judecata de care va avea el parte pe pamant, judecata lui cereasca va fi cu mult mai dura. Dar, ca sa crezi in judecata de apoi, trebuie sa crezi in valorile crestinismului.
          Din pacate, cea mai mare realizare a diavolului este tocmai aceea ca a reusit sa-i faca pe oameni sa creada ca el nu exista.
          • +1 (3 voturi)    
            :) (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 13:49)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Misa

            Ce ti-e si cu oamenii astia si cu nevoia lor de a crede in ceva atotputernic si atotstiutor...
            Nu ai dreptate... Un preot este in primul rand un om, un om care a ales o viata diferita de a noastra.... Aceasta viata lipsita de anumite placeri, anumite experiente de viata, lipsita de o educatie completa creeaza anumite frustrari, care in timp se aduna, se aduna, devin din ce in ce mai apasatoare. Unii mai slabi cedeaza...si sunt cuprinsi de framantarile interioare bolnave.
            Vezi tu...pe toti i-as pedepsi la fel, insa e mai grav cand un om de rand face asa ceva...parerea mea.
            Cat despre valorile familiei...sa ma mai scuteasca nenea. Violenta domestica nu ameninta familia traditionala? Dar violul? Dar avortul? Atata timp cat o persoana se comporta cu respect si bun simt in societate, pe mine nu ma intereseaza cu cine doarme el noaptea sau cu cine isi face el acte...e alegerea lui, chiar daca unora nu li se pare normal.
            Cred ca societatea per ansamblu are multe alte probleme mult mai grave decat casatoriile homosexuale.
      • +1 (11 voturi)    
        Felicitari Papei, un om de caracter (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:29)

        Blestemul dictaturii 'corectitudinii politice' [anonim] i-a raspuns lui ady

        E normal ca Papa, sef al unei biserici cu 1,3 miliarde adepti (mai mult decat intreaga populatie a Chinei!), sa exprime un punct de vedere religios si nu unul copiat de la activistii homosexuli, e in firea libertatii de exprimare.

        Relatiile sexuale homosexuale sunt tolerate in toate societatile libere si civilizate, nu si in salbaticiile islamice sau in statele retardate social-economic.

        Casatoriile homosexuale sunt insa cu totul altceva si doar cateva tari in lume le tolereaza sau le accepta legalitate, pentru ca nu mai este vorba de niste relatii ca urmare a unor impulsuri biologice bazice, animalice, ci este vorba de implicarea aparatului judiciar statal in protejarea acestor relatii.

        Societatea umana are nevoie de familia heterosexuala pentru a se perpetua fara anarhie, incest si degenerare genetica (urmare a relatiilor cosangvine, pt ca fara trasabilitatea in acte a familiilor nici n-am sti bine cine ne sunt verii..).

        De aceea, familia heterosexuala e protejata de lege, incurajata de intreaga societate.

        Mai mult, dezvoltarea psihica normala a copiilor necesita o permanenta referire la binomul masculin-feminin, la cele doua roluri fundamentale, de tata-mama.

        Uniunile homosexuale nu prezinta nici un fel de interes pentru societate, sunt expresii ale unor placeri personale, fara efecte sociale majore, de aceea statul nu considera necesar sa cheltuie bani si efort pt a proteja astfel de uniuni.

        Umanitatea nu merge catre mai bine si e vizibil, Europa e in mod particular afectata de scaderea natalitatii si prabusire demografica.

        A incuraja relatii homosexuale, sterile de la inceput prin natura lor biologica, nu face decat sa accelereze decaderea Europei, a societatilor noastre extrem de tolerante.

        Papa are dreptatea lui si ea are justificare in realitatea trista a disparitiei lente a civilizatiei europene.
        • +1 (9 voturi)    
          scaderea demografica e benefica (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:21)

          alextorex [anonim] i-a raspuns lui Blestemul dictaturii 'corectitudinii politice'

          Scaderea demografica e benefica. Ea e compensata de cresterea longevitatii.
          Atata timp cat global populatia creste intr-un ritm ametitor orice scadere a populatiei nu poate fi decat benefica. Deja consumam mai multe resurse decat ne poate da planeta in mod sustenabil.
          Cat despre casatorie in ultima vreme devine demodata. 50% din casatorii sfarsesc in divorturi. Din cauza vietii moderne oricum cuplul nu are timp sa se ocupe de copil si tot altcineva se ocupa de el (bunica sau dadaca).
          Si sexul e cam demodat. El implica riscuri de a lua boli si nu poti controla calitatea embrionului. In viitor reproducerea in eprubeta ar putea deveni medoda preferata.
          Se prefigureaza ca barbatul e pe cale de disparitie. S-ar putea sa se ajunga la lesbianism generalizat. Cu noile progrese medicale 2 femei pot face un copil.
          • -1 (1 vot)    
            Scadearea demografica.. (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:43)

            aki [anonim] i-a raspuns lui alextorex

            ...o fi benefica, dar numai in cultura marxist-leninista(comunista pentru marea majoritate) si oricare alta asemanatoare acesteia.. Dar nu si in Crestinism..
            Asta cu consumul de resurse e goaga mestere.. Exista zone pe glob in care nu e picior din picioarele celor 7mld. de oameni ... si exista locuri unde sunt foarte multi oameni si nu sufera de nimic..asa cum exista locuri unde sunt putini oameni si sufera de multe lipsuri..
            Mai deschide putin ochii, mai citeste, mai informeaza-te si apoi spune ca nu sunt resurse.. exagerari exista peste tot si dintotdeauna, cele mai multe ca sa creeze oamenilor senzatia asta pe care o ai tu acum.
        • +1 (9 voturi)    
          in sfarsit un om normal (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:26)

          Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Blestemul dictaturii 'corectitudinii politice'

          In sfarsit un om normal pe forumul asta! Stai sa vezi ce te ataca nebunii de pe aici!
        • +2 (6 voturi)    
          Eşti homosexual sau nu... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 18:00)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Blestemul dictaturii 'corectitudinii politice'

          ... nu cred că are sens să ne facem griji că homosexualii vor prolifera pentru că nu e ca la recalmele de detergenţi, asta face rufele mai albe şi toţi îl cumpără. Cine este homosexual este şi gata. Ce şanse are să devină homosexual un heterosexual doar pentru că sunt legalizate căsătoriile între homosexuali? Îţi răspund eu: 0%. Nu înţeleg de ce vă interesează viaţa initimă a doi oameni adulţi care îşi dau acordul în ceea ce priveşte activitatea lor sexuală. Nu mai aveţi alte subiecte care vă afectează în mod real şi pentru chiar merită să vă cheltuiţi energia?
        • -2 (2 voturi)    
          Si doar din cauza lor?.....Avorturile!!! (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 5:16)

          Costy [anonim] i-a raspuns lui Blestemul dictaturii 'corectitudinii politice'

          Sunt in total de acord cu ceea ce exemplifici in cateva paragrafe..nimic de reprosat.

          -Doar ca aici "Umanitatea nu merge catre mai bine si e vizibil, Europa e in mod particular afectata de scaderea natalitatii si prabusire demografica.,,
          -Nu stiu cum sa ma exprim ca sa nu fiu gresit inteles tie personal sau ma rog celor care citesc aceste randuri ti se pare ca din cauza Homosexualitatii care este tolerata sau netolerata in unele state este cauza scaderii natalitatii in europa??...
          -Sa fim realisti si sa vedem adevarata problema...Avortul!...pe care din cate cunosc eu un barbat nu il poate comite este mai putin rusinos/pacatos fata de un act sexual intre doua persoane de acelasi sex????????....
          -Eu personal spun DA este mult mai rusinos/pacatos din punct de vedere religios sa curmi sa ucizi o viata de om inca ne nascut de cat acest act dintre doua persoane de acelasi sex...

          -Se numeste din punctul meu de vedere CRIMA cu buna stiinta.

          Deci adevarata problema in Europa si nu numai este AVORTUL nu Homosexualitatea

          Daca vrem sa ne facem o parere in mare a acestei probleme cititi urmatoarele randuri...

          Rezultate: aproximativ 26 de milioane de avorturi legale şi 20 de milioane ilegali au fost efectuate la nivel mondial în 1995, rezultând o rata avorturilor la nivel mondial de 35 la 1.000 de femei in varsta de 15-44. Printre subregiunile lumii, Europa de Est au avut cea mai mare rata avorturilor (90 la 1.000) şi Europa de Vest cea mai scăzută rată (11 la 1.000). Printre ţările în care avortul este legal fără restricţie în ceea ce motiv, cea mai mare rată de avort, 83 pe 1000, au fost raportate pentru Vietnam şi cel mai mic, şapte la 1000, pentru Belgia şi Ţările de Jos. Ratelor de avort nu sunt mai puţin frecvente în zonele în care avortul este, în general, limitată prin lege (şi în cazul în care multe avorturi sunt efectuate în condiţii nesigure) decât în zonele în care avortul este permis legal.
          Facetiva o parere personala si dupa mai vb.
  • +6 (18 voturi)    
    la fel spuneau si de vrajitoare (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:22)

    lungu bogdan [anonim]

    pai cand reinfiintati inchizitia? despre fanatismul religios crestin nu scoateti o vorba nu? se vede greu barna din ochii bisericii.
    • -6 (16 voturi)    
      inchizitia si prostii (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:46)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui lungu bogdan

      Mare-i prostia si rautatea umana, taica Bogdane! Si tu expemplifici asta din plin! DIn cauza cateorva ani de inchizitie de acum multe sute de ani, Papa din anul 2012 nu are voie sa isi exprime o parere, ca sar moralistii, precum esti tu, "la scandal cu inchizitia". Vai si amar!!!!!!!!
    • -5 (13 voturi)    
      Bravo Papei Benedict !! (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:01)

      john [anonim] i-a raspuns lui lungu bogdan

      ca sa nu mai vorbesti prostii, da o fuga la biblioteca; stiu ca multi sunt experti in zvonistica dar informatiile se iau din carti documentate; deci iti recomand:

      Henry Kamen, The Spanish Inquisition: A Historical Revision. (Yale University Press, 1999)
    • -1 (5 voturi)    
      si matale acum (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui lungu bogdan

      cu birna, ca te vad cam musliman, pe cind casatoria cu camiloiul ce l-ai primit mostanire?
      • 0 (6 voturi)    
        ma bucur... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:44)

        lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ... ca exista interes pentru aceasta tema. haideti sa o luam metodic:
        de ce trebuie sa-i ponegrim si sa-i discriminam pe cei ce alta opinie/orientare decat cea a majoritatii?
        pe baza caror studii sociologice a ajuns papa la concluzia ca homosexualii ameninta viitorul umanitatii?
        si anume in ce masura vor contribuii la extinctia speciei?
        papa nu isi exprima o parere DENORO (nu inteleg de ce nu iti dai numele real in aceasta discutie). papa este exponentul bisericii iar orice "opinie" a lui este luata drept stindard de catre o multime de credinciosi. asta inseamna ca "sfatul" papei de a-i marginaliza pe homosexuali este de fapt instigare la ura intre oameni (fie ei crestini sau nu).
        john stai linistit ca eu sunt in fiecare seara in biblioteca, nu vorbesc ca la televizor aici.
        daca mai vreti mai putem continua discutia. astept opinii asupra subiectului.
        • -1 (1 vot)    
          Elegant (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 9:51)

          Semiramidul [utilizator] i-a raspuns lui lungu bogdan

          Biserica are concluzii la orice, insa nu ofera nicio explicatie.
    • +2 (6 voturi)    
      Da domnisoara... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 18:05)

      Misa [anonim] i-a raspuns lui lungu bogdan

      Fanatismul religios crestin este condamnabil si trebuie sa ni-l asumam. Istoria i-a judecat pe inchizitori si nu doar istoria.
      Insa dincolo de aceste atrocitati intreaga civiliizatie europeana, cu sincopele ei, a fost fundamentata pe doctrina crestina. Nu poti minimaliza rolul crestinismului in dezvoltarea societatilor europene doar pentru ca, niste preoti ticalosi, au comis atrocitati infioratoare. Cand iubitul tau de duce la Viena, ce iti arata. Nu cumva cumva Stephan's Dom?! Cand vorbesti tu cu fetele despre ce-ai vazut la Milano, nu pomenesti de alt Dom?! Nu te-a laudat niciodata la cosmetica intre doua depilari anale, ca ai fost la Paris si ai vazut acolo o catedrala mare ...Cum ii zicea... Ups ai uitat ! Dar ai exemple si mai aproape... Nu stiu daca ai auzit de MANASTIRILE Bucovinene.. Nu ar strica sa mergi ...sa le vezi. E, pe una dintre ele, o reprezentare a iadului, foarte inteleapta. Si in Transilvania mai sunt tot niste obiective importante...BISERICILE fortificate sasesti. Ce sunt toate astea pasarica?!! Nu cumva vestigii CRESTINE. Prin urmare condamnam nenorocirile intamplate in numele crestinismului, insa nu putem sa ne inclinam in fata unor valori care NU SUNT ALE NOASTRE. Putem eventual sa le toleram, insa nu te astepta sa le aplaudam si nici sa ramanem PASIVI, atunci cand ele ne invadeaza vietile si atenteaza la ceea ce noi am invatat din stramosi ca e de bun simt, atunci cand un copil nevinovat, ajunge din cauza unui sistem pervertit sa creada ca e normal ca pe tat'su sa-l cheme Ion si pe ma'sa Vasile!
      • +1 (1 vot)    
        fata, nu ai inteles nimic (Marţi, 10 ianuarie 2012, 21:43)

        lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui Misa

        fata, eu nu contest valorile crestine care stau la baza valorilor ocicidentale (apropo, una dintre valori e toleranta despre care noi nu prea stim cum arata in realitate), nici faptul ca noi avem o gramada de monumente crestine de care ne batem joc si le lasam in paragina (de.. e mai cool sa-i injuri pe homosexuali decat sa repari o biserica), eu contest instigarea unor oameni impotriva altora, iar acest lucru se face fara nici o baza reala. banuiesc ca in mintea ta e mai bine ca acel copil sa creada ca pe ma'sa trebuie sa o cheme monica iar pe ta'su irinel. apropo fata, aia de care spuneai tu in viena... dupa epilat, stii tu.... se cheama Stephansdom (sau, daca nu pricepi germana, St. Stephen's Cathedral).
        P.S. nu inteleg de ce cei care ii apara pe homosexuali sunt implicit PASIVI? poate sunt ACTIVI.
      • -1 (1 vot)    
        confuzie totala... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 22:29)

        dumitru vaduva [anonim] i-a raspuns lui Misa

        Dumneata confunzi crestinismul cu niste constructii.Credinta crestina nu se rezuma la lacasurile despre care vorbesti ci la relatia intima cu Dumnezeu a fiecarui individ. Daca mergi la biserica numai de dragul constructiei maiestoase si frumos decorata cu icoane,n-ai facut nimic.
        Pericolul despre care vorbeste Benedict al XVI-lea,este unul real.Au existat cazurile Sodomei si Gomorei,prezentate in Vechiul Testament,despre care se spune ca erau doua cetati locuite de zeci de mii de oameni,care devenisera in totalitate homosexuali . Dumnezeu a distrus aceste cetati,iar urmele acelei distrugeri se vad si azi. Este clar ca numarul homosexualilor este in crestere rapida,in zilele noastre si n-ar fi exclus ca peste o suta de ani ,un sfert din populatia globului sa inceapa practicarea acestui obicei.Ce s-ar putea intampla peste cateva sute de ani? Probabil ca omenirea va fi amenintata de o epoca a homosexualitatii in care vor exista legi de condamnare a normalitatii sexuale. Omul poate fi in stare s-o faca si p-asta.
        • 0 (0 voturi)    
          m-ati inteles gresit (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 17:34)

          Misa [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

          Nu confund in nici un caz crestinismul cu niste ziduri. Am dat exemple cu acele monumente pentru scoate in evidenta impactul crestinismului nu doar asupra vietii spirituale ci si asupra societatii europene in general. In rest, suntem de acord si va apreciez punctul de vedere.
      • +1 (1 vot)    
        . (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 2:11)

        adi.i [utilizator] i-a raspuns lui Misa

        atunci de ce mai avem nevoie de o catedrala?
  • -1 (11 voturi)    
    care viitor? (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:41)

    Denoro [utilizator]

    Casatoriile intre homosexuali au fost legalizat in unele tari occidentale, plus cateva tari din America de Sud (oricum si ele fiind oarecum occidentale).
    Homosexualitatea, pe de alta parte, este incurajata de mediu cultural numai si numai in Occident. Este foarte "trandy" si "cool" sa fii "gay". Sau cum e sloganul, "proud to be gay".
    Ori, in acelasi Occident, natalitatea populatiei (a celei albe, care inca constituie majoritatea) este clar negativa. (nu din cauza homosexualitatii, sa fie clar asta). Aceeasi oameni care propovaduiesc casatoriile intre homosexuali, ei insisi nu se casatoresc niciodata, daca se casatoresc o fac tarziu si repede divorteaza si mai ales, nu prea fac copii. Un copil e standardul, doi deja e prea mult!
    Rasa alba oricum dispare, prin proprie auto-extintie. Si asta arata matematica elementara, nu e "impresie" sau "parere".
    Si mi se pare absolut normal ca o civilzatie (albii, ca sa o numim generic asa) care tocmai se sinucide (prin natalitate mult prea mica), sa nu dea doi bani pe viitor! Si in conditiile astea, ce mai conteaza daca sunt sau nu legalizate asa-zisele casatorii intre homosexuali?
    Papa asta saracu' se streseaza, dar n-are cu cine!
  • -2 (8 voturi)    
    rata natalitatii (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:45)

    becdor [anonim]

    o sa fie foarte redusa daca se bazeaza pe copiii nascuti din astfel de maritisuri!
  • +2 (8 voturi)    
    io zica ca... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:52)

    popcorn monta [utilizator]

    daca parintii homosexualilor aveau aceeasi mentalitate ca ei,nu prea mai avea cine sa organizeze gayparade, asa frumoase...oare de ce?
  • +6 (16 voturi)    
    ce povesti...... (Marţi, 10 ianuarie 2012, 15:53)

    soso [anonim]

    bai fratilor, cu sau fara casatoria dpv legal, tot va exista aceasta orientare, la fel se vor inmultii sau imputina oamenii pe acest pamant....ce retard trebuie sa fi sa crezi ca oficializarea unei casatorii ameninta viitorul umanitatii....pffff.....
    • -2 (12 voturi)    
      e doar varful (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:14)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui soso

      Legalizarea casatoriilor intre homosexuali este doar varful unui aiceberg privind o tendinta (sustinuta masiv de multe medii) de a provoma agresiv homosexualitatea. E o tehnica psihologica destul de parsiva.
      S-a pornit de la ideea, corecta de altfel, de a opri discriminarea si "aratul cu degetul" a homosexualilor. Pana aici totul e ok. Esti homosexual, poti s-o recunosti deschis si eu nu am dreptul sa te resping din aceasta cauza.
      Ei, dar s-a mers muult mai departe. Acum a fi gay este - in cultura de masa sustinute de mediile stangisti - este ceva de dorit, este "cool", este "trendy", sau mai pe romaneste, este grozav!
      Sa stii ca Papa nu-i deloc, dar deloc "retard", cum spui si e printre putinele forte (ma refer la Biserica Catolica per ansablu) care mai lupta impotriva inversarii valorilor, impotriva relativizarii agresive a valorilor (totul e relativ, binele nu mai este definit exact, raul nici atat.....), in fapt o labareala generalizata din care cei interesati sa poata obtine maximul de profit, de o natura sau alta.
      • +1 (3 voturi)    
        Libertatea de a a lege pentru tine (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 9:59)

        Semiramidul [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

        Ceea ce vad scris pe aici ma sperie.
        Exista indivizi (ca si Denoro) care considera ca statul trebuie sa intervina pentru a forta individul prin mijloace directe (legi care sa suprime anumite libertati) in vederea atingerii unor scopuri care ii sunt benefice (discutabil) statului, dar nebenefce indivizilor.
        Haios e ca niste cetateni romani, adica nonvestici, fac analiza critica a unor societati mult mai avansate civic, politic, economic si social. Niste oameni care probabil au copiat la bsc (sic!).
        Referitor la beneficiile statelor cu demografii mari: suprapopularea duce in timp la scaderea veniturilor, la tulburari sociale, la masuri interventioniste din partea statului pentru redistributia bogatiei nationale, la servicii de mai proasta calitate etc.
        Dupa sute de ani de exercitiu social statele occidentale laice considera ca deciziile se iau in virtutea fericirii indivizilor, si nu a vreunui zeu.
        • 0 (0 voturi)    
          de acord (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 12:58)

          aki [anonim] i-a raspuns lui Semiramidul

          Sunt de acord cu pericolul pe care il sesizezi, dar precedentul exista deja: statul a impus in scoli religia si ,de asemenea, simbolurile religiei oficiale a Romaniei.. Scoala nu mia este o institutie laica, ci, sub obladuirea statului nostru minunat, se indreapta spre o institutie clerica.. probabil asa au inteles ei sa combata "Viciile" societatii moderne.. Prin aceasta actiune a statului s-a creat un precedent foarte periculos pentru o societate moderna.
          Personal nu agreez oficierea casatoriilor de homosexuali: motivul e simplu -> casatoria este o instituite sacra, ce consfiinteste in fata comunitatii si a lui Dumnezeu(in cazul Crestinilor) uniunea intre un barbat si o femeie. Casatoria nu e un moft, nu e o joaca, nu e o gluma. Daca doi oameni de acelasi sex vor sa traiasca impreuna, toata viata lot, nu au decat, dar sa pretinda sa fie casatoriti, sa fie recunoscuti oficiali de o comunitate, care ii ignora sau ii blameaza.. e absurd si exagerat. Nu mai spun de Biserica sau, de ce nu, de Dumnezeu. Biserica are o pozitie cat se poate de clara fata de acest "fenomen" si e foarte corecta. Cat despre Dumnezeu: cititi Biblia(Noul/Veciul testament) si nu o sa gasiti nicaieri precizat vreun lucru despre casatoria intre homosexuali, sau ceva de bine vis'a'vis de relatiile homosexuale si de homosexuali...
          Ce pot sa spun mai mult unui homosexual, decat ca din punct devedere religios este considerat un pacatos si ca pacatul lui este aceasta forma de desfrau? Ce pot sa ii spun mai mult unui homosexual ca preferintele lui sexuale sunt nenaturale, nefiresti? Sunt sigur ca orice homosexual e constient de acest lucru.. Dar atunci cand un om, care este inafara oricaror legi(bine acum vorbesc doar de cea naturala si cea Crestina relativ la acest caz) cunosute majoritatii, in acest domeniu, vine si incearca sa impuna o lege noua, doar a lui, sau a unei minoritati, aceasta este o exagerare..Eu nu am nimic cu homosexualii atat timp cat nu isi etaleaza preferintele..
    • -2 (10 voturi)    
      ..dar si ce realitati (Marţi, 10 ianuarie 2012, 16:29)

      nae [anonim] i-a raspuns lui soso

      chiar daca orientarea exista, asta nu este un motiv sa fie liberalizate casatoriile homo.
      pentru ca, altfel, acceptam si casatoriile incestuoase, pentru care exista cereri, de asemenea.
      Papa vorbea de pastrarea sistemului clasic, optim de crestere si educare a copiilor.
      in plus, un procent important din homosexuali sufera de boli grave transmisibile, ceea ce, in opinia mea, face indezirabil un astfel de mediu pentru cresterea copiilor.
      asta cu bolile, inclusiv SIDA, o spune Ministerul Sanatatii din USA:
      http://www.cdc.gov/hiv/topics/msm/index.htm
      si corelam asta cu tendinta copiilor crescuti in medii homo de a face sex homo mai des decat copiii crescuti in medii "clasice", cu pericolele medicale de rigoare.
      asta o spune Judith Stacey, sociolog si sexolog.
  • -3 (7 voturi)    
    haos moral (Marţi, 10 ianuarie 2012, 17:34)

    Denoro [utilizator]

    Din cate am citit pe forum aici si pe alte forumuri, in care totusi participa in general oameni inteligenti (HotNews nu-i un site prea vizitat de catre OTV-isti, de exemplu), constat un singur lucru: exista enorm de mult haos valoric. Oamenii chiar sunt complet dezorientati ce e bine si ce e rau!
    Casatorii oficiale intre homosexuali..... mai baieti (si fete), treziti-va odata din mlastina asta morala! Permiteti-mi o metafora! Chiar daca sunt atatia care lauda fecalele, ma refer la asa numitii "corecti politic", asta nu face nici macar cu un milimetru ca acele fecale sa fie mai bune sau mai valoroase! Asta ii face doar pe mancatorii de fecale niste oameni cu anumite probleme serioase! Nu va luati dupa ei! Pastrati-va valorile morale care le-ati mosteniti de la parintii si bunicii vostri, ce primiti pe gat in ziua de azi de la TV si net sunt, intr-o mult prea multa masura, doar niste fecale cu fundita! Nu le mai consumati!
    Sunt convins ca acest haos nu este intamplator si - fara a fi catusi de putin conspirationist - este totusi coordonat. De o singura persoana, ci de grupuri puternice de interese (nici macar oculte) la nivel mondial.
    • -2 (2 voturi)    
      mihai.naglici@yahoo.com (Marţi, 10 ianuarie 2012, 22:48)

      Misa [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      Asa e prietene! Inversarea valorilor are consecinte dramatice. Gandeste-te ca un proxenet este adus in fata instantei si este judecat de catre un judecator membru MISA, adept al "amorului liber si fara restrictii", un biet bautor de pisat , in fond. Cum va judeca acesta faptele inculpatului? Dupa lege, sau sub influenta invatamintelor primite de la guru ?
      Ce vor invata copii nostrii de la un cadru didactic homesexual? E greu de crezut ca respectivul nu le va impuia capul cu prostii de genul "libertatii sexuale" . Si iata cum anormalul tinde sa devina normal... Si iata cum vom ajunge sa toleram rele din ce in ce mai mari... Si oare cui profita asta? Cuiva care sta in spatele tuturor acelor grupuri de interese de care vorbesti tu. Entitate oculta?! Nu fratioare. Baiat bun chiar. El ne permite sa fim si rai si desfranati si hoti. Ne permite sa luam in ras cele sfinte si cele zece porunci. Ne permite sa punem pe primul plan buna-starea noastra materiala si sa nu ne gandim nicio clipa la cei care nu au. Tolerand rele mici la inceput, ne vom obisnui cu raul si vom incepe sa toleram rele din ce in ce mai mari. Pana in momentul in care nu vom mai stii ce e bine si ce e rau sau, mai grav vom considera raul ca fiind bine. Si atunci el, cel care sta la panda, isi va arata adevarata fata. Si ne vom cutremura. Dar va fi prea tarziu! Pentru ca atunci cand am avut la indemana precepte morale cu care sa ne impotrivim perfidiei sale, in loc sa le folosim ca pe niste arme, noua ne-a convenit sa-l urmam.
      • +1 (3 voturi)    
        dar tu? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 2:37)

        wowboy [anonim] i-a raspuns lui Misa

        dar de la tine ce a invata copilul tau, draga heterosexualule? In afara de dezbinare si intoleranta i-ai mai predat ceva? L-ai terorizat bine cu ce-l asteapta daca da challenge la autoritate? L-ai batut bine sa stie ca e al tau? I-ai explicat doctrina crestina "bataia e rupta din rai?".

        Te crezi superior moral pentru ca faci parte dintr-o turma. Bravos
        • +1 (1 vot)    
          cum spui tu .. (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 13:53)

          Misa [anonim] i-a raspuns lui wowboy

          Superior? Daca a crede in anumite valori si a condamna incercarile unora de a le calca in picioare, inseamna ca ma cred superior, asa o fi. Moral? Incerc sa fiu atat cat pot. Nu am pretentia ca-mi iese de fiecare data. Turma? Atata timp cat tendinta mondiala este de a accepta si chiar de a aplauda valori anticrestine, cred ca si tu faci parte dintr-una mai mare. Dar pana la urma, turma ne-o alegem singuri.
          Intoleranta? Nu-mi bat copilul. Voi incerca mereu insa, sa-l fac sa respecte cele scrise in cele zece porunci. E dreptul lui sa asculte sau nu. Si fii linistit/a! Nu il voi invata sa te urasca, ci sa-i fie mila de tine! Tu cu al tau, ala pe care iti va permite statul la un moment dat sa-l infiezi alaturi de nevasta ta sau de sotul tau de acelasi sex cu tine, ce vei face? Ii va explica cat de normal/a esti tu si cat de anormal sunt eu, nu?
          Observ insa cat de insistent incercati voi, cei toleranti, sa acreditati ideea ca un copil crescut dupa valori crestine este terorizat. Ca educatia in spirit crestin se face cu bataia. Ca noi, cei care pacatosi la randul nostru, ne straduim in lumea asta plina de rautate sa stam cat de cat aproape de credinta stramoseasca, suntem niste incuiati, niste needucati. Asta pentru a va justifica voi comportamentele deviante si pentru a induce opiniei publice ideea ca propagarea lor nu este daunatoare.
          • 0 (0 voturi)    
            stai asa (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 14:31)

            wowboy [anonim] i-a raspuns lui Misa

            1. De ce crezi tu ca daca apar niste oameni ce mi se par marginalizati de gasca voastra de intoleranti, automat m-ai inclus in categoria gay to be married? Nu ma deranjeaza sa fiu inclus acolo, stiu eu mai bine care imi e sexualitatea, insa vroiam doar sa-ti indic simplitatea gandirii tale: daca aperi gay, esti gay. :) Sa inteleg ca de asta nu va da mana voua crestinilor sa fiti toleranti ?

            2. Nu aplaud valori anticrestine, ci niste valori. Faptul ca papa(si odata cu el toti orbii din spatele lui) condamna aceste valori nu inseamna ca aceste valori sunt anticrestine. Get it? Personal sunt deranjat de gay pride parade, mi se pare ca au dus-o prea la extrem ("in your face"), dar daca popii au voie sa iasa pe strazi si sa cante, cu siguranta au voie si homosexualii.

            3. Faptul ca il inveti pe fiul tau sa aibe mila de mine demonstreaza superioritatea morala de unde ma privesti :) Exact ce iti ziceam adica, nu exista sincer multi crestini care sa nu se simta superiori celorlalti, e o samanta pe care popa stie bine s-o inradacineze.

            4. Daca bataia nu e rupta din rai in viziunea crestinului mediu, imi retrag fara probleme afirmatia. Insa experienta mea zice altfel, am exemple f apropiate in familie.
        • 0 (0 voturi)    
          ..si tu? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:18)

          aki [anonim] i-a raspuns lui wowboy

          Dar tu te crezi superior moral doar pentruca esti mai cornut ca altii? Te iei de unul din turma.., dar de ce te simti asa de unic?
          Bataie au luat multi... Nu poti asocia homosexualitatea cu vreo forma de superioritate. Si nici nu poti judeca asa usor un om, doar pentru ca isi exprima o parere, diferita de a ta.. si posibil, doar la suprafata, asemanatoare cu a criticilor tai. Sau crezi ca daca esti altfel ai dreptul sa judeci marea majoritate..
  • -1 (3 voturi)    
    nenea Papa asta (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 0:00)

    visio [anonim]

    a luat-o razna: nu casatoria este o amenintare ci faptul ca se permite ca aceste uniuni "nepotrivite" sa adopte copii; oricum, homosexuali au existat de cand lumea si pamantul si vor mai fi; unii/unele ajung asa din cauza deceptiilor, de parca nu ar fi destula marfa pe piata, altii ajung de curiozitate, altii din cauza profesiei(vezi Ponta vs antonescu), etc; dar, numai atat face biserica? nicio alta masura? oricum, nu cred ca sunt in stare sa dea ei lectii atata vreme cat viermele este si in casa lor; inteleg placerea sau viciul (si mie imi place viteza) dar hai sa ne revenim pentru ca avem o varsta; apropo, Papa asta isidsa seama cand vorbeste? sau ii place sa se faca de ras?
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Miercuri, 11 ianuarie 2012, 16:28)

      aki [anonim] i-a raspuns lui visio

      Stii multe dupa cate vad... poate stii si ce e cu aceasta casatorie? ce scop are ea? de ce o apara cu atata indarjire Biserica(nu neaparat Catolica)? ce inseamna aceasta casatorie? ce simbolizeaza ea? Omul nu a dat lectii. Eu am vazut acest discurs ca pe o manifestare a grijilor majoritatii enoriasilor din Biserica Catolica.. Eu cred ca acesti oameni chiar sunt ingrijorati de cursul evenimentelor si chiar sunt speriati de acest fenomen. In articol scrie destul de clar "ca unul din motive" este casatoria intre homosexuali, nu "unicul motiv".. Articolul se axeaza, ulterior, pe aceasta tema, dar inceputul lui este destul de clar : "Casatoriile homosexuale reprezinta una din cele cateva amenintari la adresa familiei traditionale.."