Rusia: Iranul nu detine rachete cu raza medie sau lunga de actiune, nici tehnologia necesara pentru a le fabrica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2012, 12:02 Actualitate | Internaţional

Iranul nu detine rachete cu raza medie si lunga de actiune si "nici nu este aproape de a le avea", in conditiile in care iranienii nu au "tehnologie necesara pentru a fabrica rachete cu raza medie de actiune sau rachete intercontinentale cu raza lunga de actiune", sustine Ministerul rus al Apararii, citat de AFP. Aceasta este o prima reactie la o zi dupa ce presa oficiala din Iran a scris ca Teheranul ar fi testat cu suces, pentru prima data, o racheta sol-mare cu raza lunga de actiune Ghader.

Rusia este un aliat traditional al Iranului, Teheranul construindu-si prima centrala nucleara cu ajutorul Moscovei, care i-a furnizat si combustibilul necesar pentru ca aceasta sa fie functionala.

Ca si Occidentul insa, Moscova si-a exprimat in cateva randuri ingrijorarea in legatura cu programul nuclear iranian, despre care Teheranul sustine ca ar fi "pur civil".

Moscova nu a acuzat insa, pana in acest moment, Teheranul ca ar incerca sa fabrice arme atomice.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2939 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Sa nu uitam (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:43)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca Iranul detine aparate de sudura! Nu ne jucam!
    • +2 (2 voturi)    
      bine ai spus ! (Marţi, 3 ianuarie 2012, 15:45)

      bine ai spus [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      cu aparatele alea au mai sudat niste butoaie in asa fel incat la o parada militara sa para ca au rachete cu raza lunga de actiune :)
  • +5 (7 voturi)    
    ma mir (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:46)

    ma mir [anonim]

    Ca acest articol nu e comentat de islamistii de serviciu ?
    Articolele care preamaresc tehnica de lupta iraniana sunt pline de comentarii laudative :)
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 3 ianuarie 2012, 14:49)

    zippo [anonim]

    ah orgoliul asta.. bine, cum spune-ti voi: "rachete iranienie, de origine rusa...".
  • +4 (4 voturi)    
    In schimb... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 16:59)

    Marty [anonim]

    Au o gura mare si sint foarte tzifnosi pare-se..
    In plus au si rachete cu raza mica de actiune.Chiar au stabilit un record pentru cea mai scurta raza de actiune a unei rachete. Atit de mica ca de multe ori nu pot zbura mai departe de poligon si fac bum in depozitul de munitie din apropiere.
  • 0 (0 voturi)    
    depinde ce ineamna mediu si lung (Marţi, 3 ianuarie 2012, 18:34)

    ginel din gura umorului [anonim]

    in imaginatia persana.
    poate rusii si persii au masuratori diferite...
    la rusi, piticul rus a fost totdeauna cel mai mare !
  • 0 (2 voturi)    
    Mda... (Marţi, 3 ianuarie 2012, 19:01)

    George [anonim]

    Iranienii se impauneaza realizarea a tot felul de lucruri ce tin insa mai mult de fictiune decat de realitate... Tipic islamic. Gura mare si zgomot mult. In cazul unui razboi real, sandramaua ayatolahilor se va prabusi la fel de repede, asa cum s-au prabusit sandramaua talibanilor, cea a lui Saddam si, nu cu multa vreme in urma, cea a lui Gaddafi.
  • +1 (1 vot)    
    rachetele iraniene (Marţi, 3 ianuarie 2012, 19:49)

    Scutul [anonim]

    cred ca rusii fac aceste declaratii pentru a nega
    scopul scutului ce va fi instalat pentru apararea Europei in fatza pericolului iranian.
    Se stie ca Iranul este ajutat de Coreea de Nord care ,la radul ei a demonstrat ca poseda asemenea rachete cu raza lunga de actiune
    • 0 (0 voturi)    
      se poate (Marţi, 3 ianuarie 2012, 22:30)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Scutul

      Eu înclin să cred că le-a zis iranienilor "nu vă mai daţi rotunzi în faţa americanilor, c-o faceţi pe barba voastră"