VIDEO Coreea de Nord a organizat funeralii grandioase pentru Kim Jong-Il. Sute de mii de oameni stau in frig si ninsoare si plang in hohote

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2011, 6:06 Actualitate | Internaţional

Isterie la inmormantarea lui Kim Jong-il
Foto: Reuters
In Coreea de Nord se desfasoara miercuri funeralii grandioase pentru fostul lider Kim Jong-Il, care ar trebui sa fie o ocazie de a oferi o demonstratie de loialitate fata de regimul de la Phenian si de mostenitorul sau, scrie presa internationala.
Urmareste aici transmisia LIVE a funeraliilor

Ceremonia de ramas bun de la liderul nord-coreean Kim Jong-Il a inceput miercuri la Phenian, a anuntat agentia de stat rusa Itar-Tass, singura agentie de presa rusa cu birou in Coreea de Nord. Prima faza a evenimentului a inceput in Mausoleul Kumsusan din Phenian, unde trupul neinsufletit al fostului lider a fost asezat intr-un sicriu de sticla, scrie agentia.

Ceremonia al carei program nu a fost facut public a inceput la ora locala 10:00 (0100 GMT), adauga agentia rusa.

Televiziunea publica a inceput sa difuzeze imagini cu funeraliile lui Kim Jong-il miercuri, la ora locala 14:00 (07:00 ora Romaniei).


In primele imagini se putea vedea o limuzina neagra arborand un portret gigant al liderului decedat, trecand printre zeci de mii de militari. Televiziunea a spus ca imaginile sunt difuzate in direct.O coloana de automobile care vor insoti sicriul lui Kim Jong-Il va rula apoi pe strazile din Phenian.

Televiziunea publica arata sute de mii de oameni care stau in frig si ninsoare si plang in hohote dupa liderul lor. De 11 zile de cand Kim Jong-il a incetat din viata, isteria nationala a atins cote de neimaginat. Oamenii care treceau pe la catafalcul liderului se tavaleau pur si simplu, in lacrimi.

Televiziunea nord-coreeana difuzeaza emisiuni dedicate funeraliilor, precum si imaginile cu fiul cel mai mic si succesorul desemnat al lui Kim Jong-Il care ii aduce un ultim omagiu tatalui.

Sute de mii de nord-coreeni sunt asteptati miercuri pe strazile din Phenian la ceremonia al carei program este necunoscut, regimul actual furnizand putine informatii. Nord coreenilor care lucreaza in afara tarii li s-a cerut sa revina in tara in aceasta zi si sa participe la ceremonii.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

10658 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    daca sii...... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 7:09)

    banateanul. [utilizator]

    Pasarile plang.........
    normal cai doliu mare,
  • +24 (24 voturi)    
    Tragedia unui popor (Miercuri, 28 decembrie 2011, 7:20)

    Romanul [anonim]

    Este de necrezut ca asistam la astfel de cataclisme ale umanitatii. Am avut nebuni de regi si dictatori de mii de ani si se pare ca nu putem sa gasim solutii in a elimina de pe scena politica nebunii care o populeaza din plin. Cum ajung la putere unii se cred cel putin egalii lui Dumnezeu si ca au drept de viata si de moarte asupra a milioane de semeni de ai lor. In Coreea este cu atit mai tragic pt ca se intimpla in zilele noastre dar ma astept ca nebunia se continue. Oare ce credeti ca devine tarul putin in Rusia sau alti mici regisori africani care isi consolideaza regimurile. Sa auzim de bine
    • -5 (17 voturi)    
      . (Miercuri, 28 decembrie 2011, 9:38)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      Fiecare popor isi are conducerea pe care o merita. Dupa cum s-a vazut in istorie nu e imposibil sa scapi de un dictator, ba din contra. Si nu inteleg ce treaba au regizorii africani, ca nu prea am auzit de ei.
      • +12 (12 voturi)    
        pt gigi (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:39)

        tino [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Din ce vad eu c-a scris "romanul", e vorba de regishorii africani; regishor de la rege (vezi last king of Scotland de pilda, adica Idi Amin, fost dictator al Ugandei). Regizori africani, mai pe seara, probabil...
        • -1 (7 voturi)    
          Aşa rezultă... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 13:03)

          Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui tino

          ...când ne e lene să scriem cu diacritice şi ne doare-n tastatură de respectul faţă de limbă.
          • 0 (6 voturi)    
            Plàngi si tu ca äia din film?:)) (Miercuri, 28 decembrie 2011, 13:41)

            Alui [anonim] i-a raspuns lui Cavalerul Bizantin

            Cä unii n-au diacriticé la tastatürä?
            Vaaaäääààààiïï cum nu ne respectää unii limba strämoseashka, mäi!!!!
            Vrei o batista?:)
          • +4 (4 voturi)    
            ok (Miercuri, 28 decembrie 2011, 14:45)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui Cavalerul Bizantin

            si daca nu folosesc windows si nu am fonturi cu diacritice instalate? dar daca scriu de pe telefonul mobil?

            ii fii tu mare scrib de romana dar incearca sa te opresti cu sfaturile la stilou si hartie, te rugam.
    • +8 (8 voturi)    
      Astia sunt oamenii (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:00)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Romanul

      Sistemul social pe care il avem de la inceputul timpurilor da nastere la astfel de oameni.
      Pana nu inventeaza cineva un alt mod de a trai cu alte valori vor exista in continuare specimene de genul.
      In ultimii 10K de ani am trecut prin multe forme de organizare si am ajuns la una destul de ok (""In a Democracy You Get The Government You Deserve").
      Poate in urmatorii 10K de ani vom progresa si mai mult.
      In orice caz nimic nu e gratis si trebuie luptat pentru orice progres. Cu lene si letargie nu se face nimic.
  • +16 (16 voturi)    
    pure madness (Miercuri, 28 decembrie 2011, 9:26)

    gigel123 [utilizator]

    ...pana si Caligula ar fi invidios pe un asemenea "spectacol"
  • +12 (14 voturi)    
    Teatru absurd... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 9:28)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Asa ceva nu este posibil fara recompense sau amenintari asupra populatiei...

    Ce i-ar mai fi placut scenele astea lui Ionesco ! O sursa perfecta de inspiratie...

    Sau poate ca vedem o ecranizare perfecta a "Fermei animalelor" a lui Orwell...
    • +17 (17 voturi)    
      orwell mai degraba (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:28)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      oamenii aia chiar au creierul spalat. Fac asta din propria lor vointa, din iubirea lor pt marele conducator. Si la noi mai vezi tampiti care inca mai suspina dupa ceausescu. Ba chiar lauda vremurile cand stateam 2h pe zi in intuneric.
  • +4 (4 voturi)    
    Saracii ... ! (Miercuri, 28 decembrie 2011, 9:32)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Paranoia la maxim...
  • +19 (19 voturi)    
    Incredibil, inadmisibil (Miercuri, 28 decembrie 2011, 9:40)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Stiam ca ideologia poate multe, dar nu-mi imaginam ca poate aduce un popor in starea asta. Mai stiu ca asa ceva nu poate fi regizat: nici macar actorii nu pot plinge la comanda. Nu-i judec pe oamenii astia in nici un fel, mi-e mila de ei. Ma gindesc la ce fel de oameni sint cei care i-au condus si-i conduc. La ce trebuie sa ne mai asteptam de la politicienii lor sau de-aiurea?
    Sa fim recunoscatori ca nu am ajuns asa -- noi, oamenii liberi puteam face mai mult pentru nordcoreeni, nu cred ca aveam nevoie sa-i vedem ajungind aici.
    Cred ca e o lectie aspra inclusiv pentru cei religiosi: ce e asta daca nu o umilire fara seaman a omenescului? La ce nenorociri ar trebui sa ne mai asteptam de la planul divin?
    E o zi foarte trista pentru umanitate.
    • -5 (11 voturi)    
      ADEVARUL care te elibereaza (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:38)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Prietene,
      Isus Hristos este Calea,Adevarul si Viata; adevarata libertate o dobandim atunci cand ne deschidem inima Aceluia care a spus:..".daca Fiul va face liberi, veti fi cu adevarat liberi"(Ev. Ioan 8:36). Conducatorii politici din Sud au inteles acesta realitate si rezultatele se vad pe toate planurile......
    • 0 (2 voturi)    
      Romania (Miercuri, 28 decembrie 2011, 15:10)

      socrate [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Daca Ceausescu ar fi murit pe cand era la conducere am fi asistat la exact aceleasi scene si la noi in tara
  • +5 (5 voturi)    
    ar putea profita... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:41)

    adib [anonim]

    ...daca tot sunt sute de mii in strada...si ceausescu le-a inlesnit adunarea in '89. i-a adus la meeting....
  • +12 (12 voturi)    
    --- (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:51)

    Jeu [utilizator]

    Cred ca daca nu plangi te trec imediat pe lista neagra si te aresteaza mai tarziu pentru te miri ce.
    • +2 (2 voturi)    
      in sfarsit (Miercuri, 28 decembrie 2011, 16:32)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Jeu

      Cineva a prins esenta (sau isi mai aduce aminte cum era pe la noi). Voi chiar credeti ca toti cei din imagini il regreta cu adevarat pe Kim? Sunteti naivi. TOTI insa sunt constienti de mina lunga a securitatii.

      Cei ce nu ma cred, sa se uite la adunarile populare din vremea lui Ceasca: entuziasm popular, aplauze si ovazii, scandari indelungi.
  • +12 (12 voturi)    
    remember (Miercuri, 28 decembrie 2011, 11:06)

    Rasmus [utilizator]

    daca nu era '89 in Europa probabil ca asa am fi plans si noi,oficial, dupa Ceausescu
    imi este tare mila de acest popor desii nu stiu EXACT cum este acolo
    • -4 (8 voturi)    
      nu ii nici o problema (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:33)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      poti sa te pregatesti sa jelesti cand o sa dea coltul ...Iliescu sau basescu...iti alegi.
  • +4 (4 voturi)    
    Coincidenta?.. (Miercuri, 28 decembrie 2011, 11:43)

    sieempi [utilizator]

    Daca nu ati observat, cei doi tipi din fotografie au vestimentatia identica..
    • 0 (0 voturi)    
      si pe unu ... (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:33)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui sieempi

      ce se tine de gura in spate ..il umfla rasul :))
    • +5 (5 voturi)    
      Eu am observat (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:52)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui sieempi

      Si m-am si gandit ca ori au sortimentul de haine atat de variat, ori sunt frati gemeni (ca pe asiatici nu reusesc sa ii deosebesc) ori lucreaza la "ochiul si timpanul", in cazul de fata "lacrima si suspinul".
  • +5 (5 voturi)    
    lacrimi de crocodil (Miercuri, 28 decembrie 2011, 11:48)

    monica L [anonim]

    In 1953, daca televiziunea romana ar fi functionat, imaginile in priza directa ar fi surprins mii de romani care il plingeau pe tatucul Stalin, marele eliberator al popoarelor... chiar si asa, au ramas citeva pelicule ca marturie a starii de dobitocenie in care poate fi adus un popor sub dictatura represiva. La catafalcul din 1989 ceva s-a defectat, romanii au pierdut ocazia de a se da in stamba. Nu-i nimic, istoria e ciclica, spunea un filosof italian pe nume Vico.
  • +7 (7 voturi)    
    degradant (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:07)

    bizonul [anonim]

    Oamenii pling din citeva motive:
    - prostii cu creierii spalati pling sincer,
    - desteptii cu creierii nespalati pling de frica,
    - flaminzii, disperatii fara speranta isi pling propria lor soarta in public.
    - unii mai spera ca primesc un kil de peste congelat daca moare si tinarul succesor.
    :)

    Oricum ceea ce am vazut ca se petrece in Coreea de Nord de zile intregi este absolut degradant, jenant si revoltator.

    fiecare popor are conducatorii pe care ii merita. Dar oare poporul coreean nu merita o soarta mai buna?
  • 0 (0 voturi)    
    Masina (Miercuri, 28 decembrie 2011, 14:14)

    was [utilizator]

    Nu stiu coreana, dar glasul comentatorilor mi se pare ca abia pot sa stapaneasca lacrimile de tristete. Mi-a placut masina mortuara, as incerca cu/fara bagaj pe Autobahn. Inca o data, tare masina si ce lunga e!
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 28 decembrie 2011, 16:06)

      Jack Inghoff [anonim] i-a raspuns lui was

      Masina pare americana. Ironic...
    • 0 (0 voturi)    
      Doh (Miercuri, 28 decembrie 2011, 16:19)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui was

      Adevaru-i ca e si greu de inteles de ce ar simula respectivul durerea. E ca si cum ai crede ca poetii care recitau poezii patriotice, chiar simteau ca Ceausescu e al doilea Mesia.
  • 0 (0 voturi)    
    pneumonie in masa (Miercuri, 28 decembrie 2011, 16:48)

    ogica [anonim]

    La ce vreme era afara, si presupunand ca oamenii aia nu au scapat fara sa stea 6-7 ore afara, cu capul gol, urland, nu au cum sa scape fara niste raceli zdravene. Estimez 30-40% din populatie racita in zilele urmatoare. Oricum le dadea liber, fiind doliu national. Macar sa nu stea prea relaxati.... Dovada de iubire din partea partidului pentru popor... Trist
  • 0 (0 voturi)    
    Putintica rabdare (Miercuri, 28 decembrie 2011, 20:52)

    durul [utilizator]

    Nu peste mult timp vom avea explicatii oficiale despre acest spectacol de circ .
  • 0 (0 voturi)    
    piesa? (Vineri, 30 decembrie 2011, 20:50)

    adry [anonim]

    Salut! Fac un proiect despre comunism vreau sa stiu cum se numeste a doua piesa de la inmormantare ??
    Multumesc anticipat!!