Zeci de caini morti descoperiti la Targu Jiu. Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului cere o ancheta riguroasa in acest caz

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2011, 20:17 Actualitate | Esenţial

Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului solicita Parchetului de pe langa Judecatoria Targu Jiu anchetarea riguroasa in cazul celor 30 de caini fara stapan gasiti morti la marginea municipiului Targu Jiu, potrivit unui comunicat transmis marti, citat de Agerpres.

"Solicitam Parchetului de pe langa Judecatoria Targu Jiu sa dispuna expertizarea tuturor cadavrelor canine, in vederea stabilirii corecte a cauzei mortii, si anchetarea riguroasa a cazului, astfel incat faptuitorii sa fie deferiti justitiei si pedepsiti exemplar, mai ales ca exista martori si probe de necontestat. In cazul in care procurorii locali vor inchide ochii la faradelegile evidente petrecute in Targu Jiu chiar in prima zi de Craciun, ne vom adresa Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, iar daca va fi necesar, si instantelor de judecata abilitate", se arata in comunicatul semnat de Marius Marinescu, presedintele de onoare al Federatiei pentru Protectia Animalelor si Mediului, autorul legii nr.9/2008 privind protectia animalelor, Mirabela Dauer, membru de onoare, Mihai Constantinescu, membru de onoare si Mircea Serbanoiu, presedintele Federatiei.

Potrivit sursei citate, dupa discutii purtate cu Carmina Serbanoiu, presedintele Asociatiei 'Pro Animals', cu unul dintre martori, Ninu Cartianu, un pescar care a descoperit masacrul, cu Iliuta Ion, directorul Directiei Judetene Sanitar-Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor, si cu primarul orasului, Florin Carciumaru, s-a aflat ca politistii din Targu Jiu au demarat deja o ancheta in cazul cainilor gasiti ucisi la marginea orasului.

"Numai ca, faptul ca si de data aceasta doar doua cadavre au fost expertizate si incinerate rapid, restul fiind ingropate cu o graba suspecta, intocmai ca si in cazurile expuse anterior, trezeste indoieli serioase asupra obiectivitatii investigatiilor. De prelevarea probelor s-a ocupat domnul Vasile Iliescu, medic veterinar la Laboratorul Judetean Sanitar-Veterinar, care ne-a impartasit impresia ca moartea celor doua animale aduse spre analiza s-ar fi produs prin otravire. De asemenea, domnul doctor Iliescu a afirmat ca, in municipiul Targu Jiu, s-au mai semnalat cazuri de caini impuscati si otraviti. Domnia sa considera ca s-ar impune expertizarea tuturor cadavrelor canine gasite ieri la marginea orasului, pentru certitudinea cauzei mortii. Dupa cum se deruleaza asa-zisele masuri legale intreprinse de factorii decidenti locali, ne exprimam suspiciunea ca autoritatile isi dau mana pentru o noua musamalizare a unor infractiuni in forma continuata, comise prin incalcarea grosolana a legii nr.9/2008 (legea 'Marinescu') privind protectia animalelor, a legii nr.295/2004, privind regimul armelor si munitiilor si a legii nr.407/2006 privind vanatoarea si fondul cinegetic", informeaza comunicatul citat.

In luna ianuarie a anului in curs in cartierul Varsatui din Targu Jiu au fost gasite cadavrele a zeci de caini comunitari, ucisi, se pare, prin otravire. La vremea aceea, in urma unei investigatii superficiale, autoritatile locale s-au grabit sa dispuna ingroparea trupurilor neinsufletite si sa inchida dosarul, declarand ca faptuitorii ar fi fost necunoscuti, reaminteste sursa citata. "Evenimentele macabre si musamalizarea infractiunilor s-au repetat cateva luni mai tarziu, in iulie, langa fosta groapa de gunoi a orasului, in apropierea cartierului Jiese, conform aceluiasi scenariu criminal", adauga comunicatul mentionat.

"Duminica trecuta, in prima zi de Craciun, conform spuselor unor persoane care locuiesc in zona, se pare ca niste indivizi inarmati cu arme de vanatoare au macelarit circa treizeci de caini fara stapan, prin impuscare si otravire, la marginea municipiului Targu Jiu, animalele flamande fiind ademenite acolo cu resturi organice", se arata in comunicatul citat.























1123 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    1 (Marţi, 27 decembrie 2011, 20:45)

    tatanka [anonim]

    Asteptam stirea asta de cativa ani!

    In sfarsit, cineva rupe pisica si are curajul sa faca ceea ce ar fi trebuit facut demult.

    Desi fenomenul nu este normal, sper sa se generalizeze cat de curand
    • +6 (8 voturi)    
      macar sa ne zica (Marţi, 27 decembrie 2011, 22:06)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui tatanka

      Cum s-au sinucis ca sa stim sa-i ajutam si pei cei 100 de ... caini obezi din fata blocului care ii procedura de urmat.
  • +11 (15 voturi)    
    Datul din gura nu face bine! (Marţi, 27 decembrie 2011, 20:56)

    andrei [anonim]

    De ce naiba nu-i cresteti voi! Mai bine sa muste copii ? Mai bine sa te temi sa iesi din bloc? Sunt probleme mult mai grave decat asta! Mai bine ati face ceva pentru care care n-au ce manca!
    • +4 (6 voturi)    
      Datul din gura nu face bine (Marţi, 27 decembrie 2011, 21:51)

      iubitor de animale [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Voi prelua initiativa si la Suceava
    • -6 (8 voturi)    
      nu ar strica sa aratam mai multa sensibilitate (Marţi, 27 decembrie 2011, 21:55)

      SORINA [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Uciderea acestor animale printr-o actiune atat de violenta nu poate fi tolerata in societate de astazi! Iar indiferanta unora nu face decat sa incurajeze musamalizarea acestor neleguiri. Cainii au devenit agresivi pentru ca au fost si sunt brutalizati fara un motiv precis. Ce lipseste in Romania este lipsa de respect fata de oameni si animale! Oricum gradul de educatia al unui popor este dat de modul in care sunt tratate animalele (Ghandi)!
      • +5 (5 voturi)    
        Gradul de educatie .... (Marţi, 27 decembrie 2011, 23:45)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui SORINA

        Cainii nu au educatie. Un caine il poti educa, doi-trei poate, mai multi devin o haita oricat de educati ar fi. Cainii intr-o haita sunt agresivi fara a fi brutalizati "intr-un mod precis".
      • +5 (5 voturi)    
        asta (Miercuri, 28 decembrie 2011, 0:30)

        clayd [anonim] i-a raspuns lui SORINA

        luati-i si cresteti-i cei care ii iubesc atat..
        ca va place ca nu va place... mai bine le-ar da ceva mancare cu otrava pe strada si asa am scapa mai repede de ei.
      • +5 (5 voturi)    
        ghandi (Miercuri, 28 decembrie 2011, 0:54)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui SORINA

        Dai exemplu vorbele unui puturos (ghandi) reprezentant al unei natzii care se identifica cu traiul prin gunoaie si prin aruncatul dejectiilor in fatza casei. Daca ar fi sa traim precum conationalii lui ghandi ar trebui sa dormim cu cate 10-20 de caini in casa si sa ii declaram animale sfinte eventual.
  • +4 (4 voturi)    
    Ancheta (Marţi, 27 decembrie 2011, 21:11)

    Omorul de Craciun [anonim]

    Este absolut necesar sa aflam toate detaliile legate de omorirea unor ciini fara stapin dupa o actiune ce a durat citeva minute. Este oribil!

    Nu este necesar sa aflam toate detaliile legate de omorirea unui sef de stat in ziua de Craciun dupa o farsa care a durat citeva de minute. Este OK!
  • +5 (5 voturi)    
    sa se intample si in BUCURESTI (Marţi, 27 decembrie 2011, 21:14)

    dorel [anonim]

    situatia e de multa vreme insuportabila ! PMB in frunte cu Oprescu isi bate pur si simplu joc de noi ! suntem fugariti de zeci (si nu exagerez deloc) de maidanezi cand plecam si cand ne intoarcem acasa !
  • +4 (4 voturi)    
    Mila ong-urilor (Marţi, 27 decembrie 2011, 21:19)

    Gigel [anonim]

    Daca iubitorilor de animale chiar le-ar fi pasat de caini i-ar fi ADOPTAT de mult nu i-ar fi lasat pe strazi
  • +5 (5 voturi)    
    in toata tara se intampla lucruri asemanatoare (Marţi, 27 decembrie 2011, 21:38)

    Daniel [anonim]

    cu mieii, cu puii, cu porcii, cu oile,

    si nimeni nu se agita...

    Asta este solutia valida in ce priveste cainii, castrarea e o abordare gresita, deoarece cainii nu violeaza, ci mushca !!!
  • +3 (5 voturi)    
    mesaj pt iubitorii de caini fara stapan.... (Marţi, 27 decembrie 2011, 21:58)

    dvo666 [utilizator]

    ... sa va fereasc Al de Sus de "norocu'" de a fi fugariti de o haita de animalute d'astea. am patit asta de cateva ori si o data, inainte de salariu, mi-am dat ultimii bani pe o "plimbare" cu taxiul din cauza astora de's "uneori mai lorzi". of fi, da' aia de stau in curtea omului si nu pe strada. Si apropo... iubitorilor stiu ca nu sunteti voi de vina ca is caini pe strada, da' daca va copleseste mila si va sar banii din buzunare de ce nu ii tineti cu voi in pat. bine au facut cei ce au facut asta si aceia ar trebui condamnati numai atunci cand iti impusca sau otravesc cainele din curtea casei.
  • +3 (5 voturi)    
    ANCHETA, DOSAR PENAL (Marţi, 27 decembrie 2011, 22:03)

    evoque [utilizator]

    Da da, tare imi doresc si eu o ancheta la toate asociatiile de protectie a animalelor sa vedem cum toaca bani pentru un lucru scapat de sub control.
    Pentru care se "chinuie" sa il pastreze asa.
    Sunt satul pana peste cap de"grija" iubitorilor de animale.
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo!! (Marţi, 27 decembrie 2011, 22:04)

    Dorin [anonim]

    Va asteptam si in Bucuresti!
  • +3 (5 voturi)    
    Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului (Marţi, 27 decembrie 2011, 22:11)

    cetatean [anonim]

    Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului sa-si faca curte si sa inchida toti cainii vagabonzi daca e deranjata de cainii morti. bravo celor care au reusit sa ne mai scape de ei.
  • +5 (7 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 27 decembrie 2011, 22:18)

    adrian nastasiu [anonim]

    felicitari celor ce au facut asta! se pare ca mai avem si oameni adevarati si cu principii in gorj! tineti-o tot asa domnilor! nu este normal sa aiba mai multe drepturi un p[arazit de caine decat un copil de gradinita sau scoala primara!
  • +3 (3 voturi)    
    OTV (Marţi, 27 decembrie 2011, 23:58)

    adi [anonim]

    Propun sa preia OTV cazul.
    Apoi sa ancheteze gencodil din Cluj, unde au fost ucisi cu sange rece 2000 de porci.
    Atentie mare ca se apropie Ignatul!

    Astept feedback!
  • +3 (3 voturi)    
    bravo (Miercuri, 28 decembrie 2011, 0:52)

    Paleopterix [utilizator]

    Eu le-as da o medalie.
  • 0 (0 voturi)    
    O tara de nebuni (Joi, 29 decembrie 2011, 13:28)

    Bula [anonim]

    Asta suntem, dupa cum dovedesc atat actiunile celor care omoara animalele, dar si comentariile postate curajos. Ce respect sa mai pretindem?
  • 0 (0 voturi)    
    caini otraviti (Luni, 25 noiembrie 2013, 19:47)

    ion [anonim]

    nu stiu cum mai rabda Dunnezeu unii oameni pe pamant.eu le doresc gunoaielor care omoara si abandonerza cainii si alte animale saaiba aceeasi soarta atat ei cat si copii lor .ipocritii dreacu de asta suntem o tara de cacat in care ti-e sila sa traiesti