Voluntarii online ar putea cauta semne ale existentei vietii extraterestre pe suprafata Lunii

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Luni, 26 decembrie 2011, 22:41 Actualitate | Internaţional

​Oamenii de stiinta americani intentioneaza sa foloseasca voluntari online pentru a cauta semne ale vietii extraterestre in imaginile capturate de una dintre navele spatiale ale NASA, potrivit unui articol din revista Acta Astronautica, citat de RIA Novosti.

"Desi existe sanse minime ca o tehnologie straina sa lase urme pe suprafata lunii in forma unui artefact sau a anumitor modificari a caracteristicilor lunare, acest loc are avantajul de a fi aproape si de a conserva urmele pe o durata mai lunga de timp", sunt de parere Paul Davies si Robert Wagner de la Arizona State University.

NASA a realizat fotografii de inalta rezolutie cu un sfert din suprafata Lunii inca din 2009. Colectia cuprinde aproximativ 340.000 de imagini ale Lunii, numarul acestora fiind in continua crestere.

Davies si Wagner spun ca studierea si scanarea tuturor imaginilor nu a putut fi realizata nici macar de echipe mari de cercetatori. Ei au propus doua modalitati de rezolvare a acestei probleme.

Una dintre solutii este de a crea un software pentru a cauta caracteristici ciudate sau inedite, iar a modalitate este de a trimite imagini amatorilor entuziasti cu scopul de a gasi artefacte pe suprafata lunii, lasate de extraterestri ca semne pentru alte fiinte inteligente.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2152 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Io primul (Luni, 26 decembrie 2011, 22:49)

    Heruvim [utilizator]

    Sign me in. Pleeeeeeeaasse....
  • +2 (2 voturi)    
    O idee exceptionala... (Luni, 26 decembrie 2011, 23:01)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca exista ceva semne, sunt sanse 100% sa fie descoperite. Astept cu interes un site cu fotografiile...
    • 0 (0 voturi)    
      exista (Luni, 26 decembrie 2011, 23:45)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      aselenizarile Apollo. Si cam atit. :)
    • 0 (0 voturi)    
      sanse (Marţi, 27 decembrie 2011, 2:26)

      Ari3s [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      sanse de a detecta prezenta formelor de viata extraterestre ar fi cam 1 per...infinit. Deci, nu imposibil. Ma gandesc ca la 6/49 am mai multe sanse.
      Am curaj sa fac pariu cu orice copil de tzata, ca la sfarsitul vietii acestuia, oamenii, in continuare, vor casca gura la constelatia Orion, asteptand sa apara ET.
  • -4 (4 voturi)    
    Sa fim seriosi (Luni, 26 decembrie 2011, 23:28)

    Vicentiu [anonim]

    Nu cred eu ca NASA va face asemenea greseala si sa dea publicului larg imagini de inalta rezolutie cu suprafata lunii... sau daca scapa ceva, va scapa doar fotografiile curate
  • +1 (5 voturi)    
    exagerat de important (Luni, 26 decembrie 2011, 23:38)

    aidecapulmeu [anonim]

    dupa pr0n si facebook vine urmatorul pierdere de vreme

    unii traiesc, fac bani si sex

    altii stau acasa si cauta extraterestrii
  • +3 (3 voturi)    
    exista ceva asemenator (Marţi, 27 decembrie 2011, 0:13)

    Vlad-I [utilizator]

    Exista ceva asemanator programul setti@home, unde putere pc-urilor persoanelor fizice voluntare din lumea intreaga descifreaza cantitati enorme de date primite din spatiu in speranta ca vom identifica un mesaj simetric.
    • 0 (0 voturi)    
      PROGRAME SPION ! (Marţi, 27 decembrie 2011, 8:25)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Da, relativ la setti@home de care pomenesti, cindva eram si eu credul si din pasiune am instalat acel program de la Seti pe PC-ul meu de la servici, unde eram admin pe o retea cu server NOVEL NETWARE 4.0.. Dupa citeva zile am constatat ca o rutina din programul de la SETI rula in mod ascuns pe SERVER !!!!!!! Nu avea ce cauta acolo !!! Cam asta e.
      Bafta cu voluntariat pt cine vreti voi. De fapt voi o sa fiti cei analizati !!