VIDEO Evgheni Sevciuk a fost ales noul presedinte al Transnistriei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 26 decembrie 2011, 10:19 Actualitate | Internaţional

Evgheni Sevciuk
Foto: Reuters
Opozantul Evgheni Sevciuk a castigat detasat alegerile prezidentiale din Transnistria, regiunea separatista pro-rusa a Republicii Moldova, invingandu-l pe candidatul sustinut de Moscova, Anatoli Kaminski, si dupa ce l-a eliminat in primul tur de scrutin pe actualul lider de la Tiraspol, Igor Smirnov, au anuntat luni agentiile ruse, citate de AFP.

Evgheni Sevciuk, 43 de ani, a obtinut 73,88% din voturi, potrivit datelor preliminare ale Comisiei electorale, obtinute de agentiile ruse Ria Novosti si Interfax. Site-ul sau de campanie, www.eshevchuk.ru, anunta castigarea alegerilor prezidentiale cu 76,4% din voturi.

Contracandidatul sau in cel de-al doilea tur de scrutin, desfasurat duminica, Anatoli Kaminski, sustinut de Kremlin, ar fi obtinut 22,6% din voturi. In primul tur, el obtinuse 26,48% din voturi.

Rezultatele oficiale urmeaza sa fie anuntate in cursul zilei de luni, iar Sevciuk va tine o conferinta de presa la ora 14.00.

Igor Smirnov, actualul lider transnistrean, care a candidat pentru cel de-al cincilea mandat, a iesit din cursa pentru presedintia republicii separatiste din primul tur de scrutin, clasandu-se pe locul al treilea, cu 24,66% din voturi. El a cerut anularea scrutinului din data de 11 decembrie, sustinand ca acesta ar fi fost fraudat de contracandidatii sai.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5871 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    A invins etnicul ucrainian (Luni, 26 decembrie 2011, 11:42)

    Rusia pierde inca o batalie [anonim]

    Eugen Sevciuc este nascut in Rabnita, oras din R.Moldova, intr-o zona unde sunt sate de ucrainieni aflate acum in regiunea separatista de dincolo de Nistru.

    E interesant ca nimeni nu-i acorda oficial sanse reale, sa nu uitam ca toata lumea a fost suprinsa de faptul ca dictatorul Igor Smirnov a fost abandonat de Moscova si practic dat afara din slujba in care tot Moscova il pusese acum 20 de ani !

    Mai mult, Kremlinul avea candidatul sau propriu, unul nascut in Rusia, Anatoli Kaminski, om caruia nu-i pasa de Romania, Moldova sau Ucraina.

    Smirnov s-a opus pana cand a fost public avertizat de 'seful securitatii' din republica separatista, rusul Vladimir Antiufeev.

    Acelasi kaghebist, Antiufeev, l-a atacat foarte dur pe Sevciuc, intr-un interviu video, acuzandu-l ca 'vrea sa vanda Transnistria'.

    Numai ca etnicii rusi sunt minoritari in Transnistria, doar 25% si uitati-va ca in ambele tururi de scrutin acesta e scorul maxim obtinut de etnicul rus promovat de Moscova, Anatoli Kaminski (22-25%).

    Se pare ca etnicii romani moldoveni si cei ucrainieni de dincolo de Nistru au votat cu Eugen(Evghenii in ruseste) Sevciuc (Shevciuk in ruseste).

    Iata declaratii ale lui Sevciuc, dupa victorie:

    „Vom continua procesul de negocieri cu Republica Moldova, vom construi relații bune atât cu R. Moldova, cât și cu Ucraina și vom consolida cooperarea cu Federația Rusă în toate domeniile”.

    Șevciuc a declarat că investirea oficială în funcția de președinte va avea loc până la Anul Nou, iar astăzi va fi stabilită data ceremoniei. Acesta a remarcat că graba este legată de situația social-economică dificilă din rmn (deficitul bugetar este de -64%, fin. Noul lider al regiunii transnistrene a spus că în 14 zile va înainta un candidat la funcția de prim-ministru. În prezent, existând trei candidaturi la acest post.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine e Sevciuc ? (Luni, 26 decembrie 2011, 12:05)

    Transnistria, 38% etnici romani moldoveni [anonim]

    Oficial este de profesie avocat, absolvent de drept si de stiinte economice a Universitatii din Tiraspol (capitala regiunii separatiste), cu 2 ani de stagii post-universitare la Ministerul de Interne din Rusia si 1 an la Ministerul de Externe din Ucraina ! Astfel de date nu sunt de obicei publicate insa e probabil ca are cetatenie rusa, ucraineana si cea a RM.

    Dupa studii a lucrat vreo 6 ani prin 'militia economica' din Transnistria, apoi la monopolul Sheriff (companie care controleaza economia transnistreana) si la o banca.

    Din 2000 a fost ales deputat, trecand pe la comisia de politica economica, apoi la cea de politica externa.
    In 2005, partidul sau, al Reinnoirii, care se opunea lui Smirnov, a obtinut majoritatea absoluta si el a fost numit presedinte al parlamentului autoproclamat la Tiraspol.

    Este descris ca un 'tehnocrat social-democrat' care nu vrea relatii cu comunistii lui Voronin dar nici Unirea Basarabiei cu Romania (el nefiind etnic roman).

    Transnistria nu poate exista nici o luna fara Rusia, asa ca Sevciuc va incerca sa mentina relatiile cu Moscova la un nivel suficient de bun pentru a primi bani de acolo.

    Dar este interesat sa dezvolte o apropiere de Chisinau, UE, Kiev, sa scoata Transnistria din izolare, ceea ce i-a atras criticile sefului securitatii separatistilor, un ofiter rus fost kgb.

    Timp de 4 ani a avut interdictie sa intre in UE, din 2008 UE a sters numele sau de pe lista.

    Nascut in 1968, este necasatorit, precum primarul liberal al Chisinaului, Dorin Chirtoaca (nascut in 1978).

    Alegerea lui Sevciuc ramane o surpriza, se pare ca dincolo de Nistru e in curs o batalie subterana dura intre Rusia, Ucraina, Romania, UE/USA. Prima victima e Smirnov, cel care de 19 ani parea inoxidabil pe post si care acum invata cam cat valoreaza sa lucrezi pentru Rusia..
  • +7 (7 voturi)    
    chiar credeti ca e relevant cine a cistigat? (Luni, 26 decembrie 2011, 13:00)

    rt [anonim]

    atita timp cit armata rusa este in continuare acolo?
    pt. Transnistria nu exista decit doua alternative: o solutie negociata sau o solutie brutala. cred insa ca solutia brutala s-ar termina exact ca in Georgia. nu ramine deci decit o singura solutie
  • +12 (12 voturi)    
    asa zisele alegeri prezidentiale (Luni, 26 decembrie 2011, 13:30)

    Bender [anonim]

    Pentru "hotnews". In mod normal pentru a nu oficializa, fie si prin presa, regiunea separatista ca tara, se folosesc expresii ca : "asa zisele alegeri", "pretinsa comisie electorala" etc. etc.
    In articol vorbiti de "rezultate oficiale". Or ce este oficial intr-o tara nerecunoscuta de nimeni?!
    • +10 (10 voturi)    
      corect (Luni, 26 decembrie 2011, 14:51)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Bender

      Ai dreptate, hotnews s-a cam lasat dus de val in Transnistria... sa nu uitam ca oficial & teoretic acolo nu exista alegeri/parlament/presedinte.
  • +3 (13 voturi)    
    Romanizarea Transnistriei (Luni, 26 decembrie 2011, 15:22)

    Dr.GeoPoliticus [anonim]

    Transnistria trebuie supusa unui proces de romanizare, apoi unire cu Moldova, apoi mare unire cu Romania -mama...
  • +4 (4 voturi)    
    De ce nu a mai fost sustinut Smirnov de Rusia? (Luni, 26 decembrie 2011, 16:46)

    RM [anonim]

    A incercat sa negocieze o solutie cu Chisinau independent de preferintele Kremlinului?
  • +7 (7 voturi)    
    opinie (Luni, 26 decembrie 2011, 17:19)

    patriot opinant [anonim]

    Pare om istet (doar a facut Dreptul),...si sa speram ca se poate negocia cu el...

    Se poate negocia trecerea Transnistrieicu cele 4-5 raioane la Ucraina (ca tot e el ucrainean) si trecerea celor 5 raioane majoritar romanesti din Ucraina la Romania,...(Herta, Novoselita, Hliboca, Storojinet si Reni-sudul Basarabiei).

    Cea mai buna solutie poate ca aceasta ar fi...
    Adica,...dk tu ai ceva ce imi iapartine mie si este al meu in definitv ...si daca acel lucru este egal ca valoare cu ce am eu dar iti apartine tie oarecum,...istoric,...de ce sa nu returnam, la schimb?
    Adica sa dam teritoriile majoritar ucraineene/rusesti la un loc, pentru teritoriile istorice romanesti locuite majoritar de romani,...
    E simplu ca buna ziua!

    In acest fels-ar sterge un diferend teritorial istoric si ar crea premisele crearii un climat de siguranta,...

    Sa speram calevom vedea pe toate acestea intamplandu-se in curand. Un an bun la toti!
    • +2 (2 voturi)    
      interesant... (Luni, 26 decembrie 2011, 23:31)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui patriot opinant

      ...mie imi place, dar greu de obtinut. Zic greu!
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Luni, 26 decembrie 2011, 17:31)

    Analfabet [anonim]

    Ia sa vedem cum il transforma toata lumea in Eroul Trans-sinistrei. vai...s-a schimbat negociatorul. Smirnov era capos. Asta de acum e mai diplomat si mai istet. Moldova nu are nimic de castigat. O sa se uite in continuare de pe margine cum tranzactioneaza altii gainile din curtea ei.
  • +2 (4 voturi)    
    :) (Luni, 26 decembrie 2011, 17:34)

    Analfabet [anonim]

    asta e varul lui sova de la psd