SUA condamna "violenta gratuita" a seriei de atentate din Nigeria in ziua de Craciun

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 26 decembrie 2011, 9:09 Actualitate | Internaţional

Casa Alba a condamnat duminica valul de atentate care au ucis cel putin 40 de persoane in Nigeria, denuntand "violenta gratuita si mortile tragice din ziua de Craciun".

"Noi suntem in legatura cu oficialii nigerieni pe tema a ceea ce par, pentru moment, acte teroriste", afirma presedintia americana intr-un comunicat de presa. Administratia Obama promite ajutorul sau in ancheta judiciara.

Seria de atentate a vizat mai ales biserici, in special in timpul sarbatorii crestine a Nasterii Domnului. Atentatele au fost revendicate de secta islamista Boko Haram.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1251 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    USA o tara model dar care calca pe cadavrele (Luni, 26 decembrie 2011, 9:37)

    ghe [anonim]

    irakienilor, afganilor, libienilor, sudamericanilor, etc in incercarea de a impune cu forta democratia adica toti avem drepturi egale dar sunt unii mai egali decat altii
    • +5 (13 voturi)    
      Just (Luni, 26 decembrie 2011, 10:55)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui ghe

      Sa luam Nigeria ca model!
      • -5 (7 voturi)    
        tu esti d'ala care asteapta americanii. :-) (Luni, 26 decembrie 2011, 11:52)

        ...escu [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        nu trece dintr-o extrema in alta....
        Dar am putea sa incercam exemplul suediei finlandei canadei .....
        • +1 (1 vot)    
          da ma (Luni, 26 decembrie 2011, 21:08)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ...escu

          io sint d-ala care asteapta americanii, tu ii astepti pe ponta si antonel.
    • +7 (11 voturi)    
      Asa a pierdut Sudanul sudul tarii, prin terorism (Luni, 26 decembrie 2011, 11:30)

      Nigeria, in razboi civil etnic-religios [anonim] i-a raspuns lui ghe

      Populatia islamizata a Nigeriei ar trebui sa fie prima care sa extermine adeptii omorurilor din motive politic-religioase, altfel risca izolarea si divizarea tarii.

      Iar musulmanii nigerieni ar ramane cu Nordul, adica cu partea cea mai saraca si enclavata langa Sahara, ceea ce ar fi o sinucidere economica si diplomatica (pentru ca nu ar mai conta in negocieri internationale, ar fi un stat islamic oarecare, retardat si bantuit de violente).

      Sudanul, care se pretinde arabo-islamic, a crezut ca poate castiga un razboi politic si religios impotriva negrilor crestini si animisti din Sud, putin numerosi si foarte saraci.

      Dar acestia au luptat si au fost sustinuti eficient de lobby-uri afro-americane crestine din USA, astfel ca dupa ani de razboi acum a aparut South Sudan, stat suveran si detinator al majoritatii zacamintelor de petrol din fostul 'mare Sudan' !

      Liderii musulmani din Nigeria stiu ca daca USA decide sa sustina un stat al crestinilor din sudul Nigeriei (acolo e tot petrolul nigerian), atunci e doar o chestiune de timp pana se face si primii care vor pierde masiv sunt chiar musulmanii.

      Asta e si motivul pentru care armata nigeriana (dominata de musulmani) se comporta fara mila fata de islamistii care fac atentate, chiar cu 2 zile inainte de aceste atentate au fost lichidati zeci de membri ai sectei Boko Haram, in nord-estul Nigeriei.

      Boko Haram semnifica 'Occidentul e un Pacat', cu referire la tot ce vine ca influenta culturala din tarile de civilizatie europeana (Europa, Rusia, USA/Canada, Australia-NZ, America de Sud, etc.).

      Problema nu e asta, lumea s-a obisnuit de nebunia ideologiei islamice, dar Boko Haram admira al Qaida si vrea sa impuna cu forta, la toata Africa, un Califat islamic in care crestinii sa fie convertiti sau omorati.
      Cum deocamdata nu reuseste sa converteasca crestini, gruparea islamica a inceput sa ii ucida.

      Crestinii nigerieni nu sunt toleranti si simple victime ca in Europa, ei raspund cu aceeasi moneda si tara risca un razboi!
  • -4 (16 voturi)    
    Lupul moralist ! (Luni, 26 decembrie 2011, 10:20)

    eugenius [anonim]

    Cand ati bombardat Iugoslavia in ziua de Craciun , de ce nu v-ati tras, singuri , de urechi ? Ce fatarnici sunteti !
  • -6 (14 voturi)    
    opusul ”violentei gratuite”? (Luni, 26 decembrie 2011, 11:19)

    janus [anonim]

    care este? ”pax americana”?
  • -5 (7 voturi)    
    urmatoarea tara (Luni, 26 decembrie 2011, 12:57)

    rebeca [anonim]

    e nigeria ,ca oricum s-au retras din irak,ce sa faca armata e prea departe sa mearga in SUA,mai bine o escala de citiva ani in nigeria,petrol au ,usor de manipulat si chiar in noaptea de craciun musulmanii aruncau "artificii"in biserici.....
  • +1 (5 voturi)    
    adica cum? (Luni, 26 decembrie 2011, 13:22)

    Nicky [anonim]

    Adica cum condamna? Nu actioneaza? Am ajuns rasul, victimerle si bataia de joc a unur factiuni anonime si extremesite...dar mancam porcul, respectiv curcanul, politicaly correct! Omul alb este intr-un profund declin, de aproape o jumatate de secol... condamna, dar nu mai actioneaza! Aleluia!
  • -5 (7 voturi)    
    exemplu (Luni, 26 decembrie 2011, 13:34)

    mihnea [anonim]

    Eu cred ca ar terbui sa se uite in ograda proprie........cu masacrele lor in colegii,pe strada,cu dezechilibrati mentali