Coreea de Nord: Inainte de a muri, dictatorul Kim Jong-Il a ordonat sa se distribuie peste proaspat locuitorilor din Phenian

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 10:39 Actualitate | Internaţional

Autoritatile nord-coreene au distribuit peste proaspat locuitorilor din Phenian, o delicatesa exceptionala in aceasta tara extrem de saraca, in momentul in care regimul comunist organizeaza tranzitia puterii, dupa moartea liderului sau, Kim Jong-Il, a scris sambata presa oficiala comunista, preluata de AFP.

Potrivit cotidianului Partidului Muncitorilor, Rodong Sinmun, aceasta masura a fost ordonata chiar de Kim Jong-Il, inainte de moartea sa, care a avut loc sambata, 17 décembrie.

Cotidianul a aduagat ca, dupa ce liderul a murit, livrarea efectiva a pestelui a fost supervizata de fiul si succesorul sau, Kim Jong-Un, al treilea reprezentant al dinastiei Kim.

"Vanzatorii si cetatenii au izbucnit in lacrimi in magazinele din capitala, vineri", povesteste cotidianul citat, care a publicat fotografii cu gospodine plangand de bucurie in fata vitrinelor pline cu carne.

Comercianti citati de Rodong Sinmun au afirmat ca acest cadou din partea lui Kim demonstreaza "devotamentul lui afectuos pentru poporul sau" si ca nicio natiune din lume nu are sansa de a aveva lideri atat de buni.

Tinuta secret timp de doua zile, inainte de a fi anuntata luni, moartea lui Kim Jong-Il a pus punct la 17 ani de regim de fier, marcat de perioade de foamete teribile care au ucis cel putin cateva sute de mii de oameni in anii 1990.

De la desemnarea sa drept noul lider al tarii, Kim Jong-Un, care nu are inca 30 de ani, face obiectul unui cult crescand al personalitatii, mostenind titlurile de "mare succesor" si "mare tovaras", dupa care a fost numit "comandantul suprem" al armatei de catre ziarul Rodong Sinmun, in editia de sambata.

Formata din cadre ala partidului, ale armatei si ale aparatului de stat, precum si din diferite categorii alese de regim, populatia capitalei este privilegiata in raport cu restul tarii.

Locuitorii din Phenian beneficiaza de o aprovizionare cu alimente mai regulata, de locuinte si de o educatie mai buna.

Acecst tratament special ar putea explica partial lacrimimle varsate de multimile de birocrati si de militari care s-au inghesuit in fata statuilor si a portretelor lui Kim Jong-Il in capitala, incepand de luni.


Citeste mai multe despre   






















7349 vizualizari

  • +35 (35 voturi)    
    Asa am plans si eu (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 10:53)

    Dianora [utilizator]

    .. amarata si inghetata dupa ce reusisem sa cumpar o punga de pui scheletici "fratii Petreusi" cum se chemau pe atunci, la o coada gigantica in Piata Amzei, in anul de gratie 1989.
    Cine plange dupa comunism nu stie ce face si-l manie pe Doamne- Doamne!
    • +31 (33 voturi)    
      asa este (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:27)

      negociatorul [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      asa este. mancam dintr-o portocala cateva zile, iar cojile le tineam si o luna de zile.

      lingeam ambalajele de bomboane si de guma de mestecat.

      credeam ca bananele si portocalele se coc doar de Craciun.

      si cand te gandesti ca in tot acel timp - cativa porci de conducatori si de strategi care inca mai traiesc, au pus la punct acel plan de infometare. au pus la punct exporturile stiind clar ca romanii vor avea lipsuri alimentare.

      romanilor cat de repede uitati, si cat de usor credeti tot ce vi se spune. la fel ca in prezent cand suntem santajati cu criza economica care nu se mai termina si nici nu se va termina vreodata
      • -6 (14 voturi)    
        Cumplita metoda (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 14:02)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui negociatorul

        Eu mancam portocala instantaneu, stiam ca sora mea mai mica o va ascunde pe a ei, asa ca o mancam si pe a ei mai tarziu :)
    • -7 (11 voturi)    
      Frumos tovarăşa Dianora (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 14:20)

      Buhuhei [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      Frumos că ai reuşit să plângi. Păi dacă nu plângeai matale, cu cine dracului mai făceam noi revoluţia?


      Ce nu ştii matale, e că noi ăştia democraţii, revoluţionarii lui Peşte Prăjit, oamenii cu pulovăre speciale marca KGB, GRU, etc. v-am înfometat.

      Voi aţi ieşi şi v-aţi făcut numărul din specatcol, Ceauşescu a fsot executat, iar noi am luat restul. Nimic nu v-a mai rămas.

      Acum a venit Băse şi ne-a cerut bani. Ştii tu de ce, tovarăşa Dianora? Ne-a cerut ca să aveţi voi unde să depuneţi dobânzile.

      E clar tovarăşa Dianora? Acum chiar poţi să plângi!
    • -22 (22 voturi)    
      Foamea de pe vremea lui Ceausescu simplu mit (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 15:33)

      Iordan [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      Se traia mult mai bine ca acum pe vremea comunismului iar foamea de atunci este un simplu mit.

      Cautati pe net sondajele:

      1) "Ati suferit de foame pe timpul vreunuia din presedintii care au condus Romania dupa 22 Dec. 1989?"

      2) "Ati suferit de foame pe timpul lui Nicolae Ceausescu?"

      si raspundeti la ele asa cum au facut-o deja citeva sute de oameni.

      Daca era asa foame inainte de 1989 de ce mult mai multi oameni spun ca au mult mai multe probleme cu procurarea alimentelor acum decit atunci.
      • +8 (8 voturi)    
        stii de ce (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 16:31)

        nepal [anonim] i-a raspuns lui Iordan

        poate pentru ca oamenii au lucruri mai bune de facut decat sa raspunda la sondaje cretine pe net. De exemplu, sa manance.
      • +4 (4 voturi)    
        imi permit... (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 17:27)

        bubu [anonim] i-a raspuns lui Iordan

        sa raspund la "sondaj":
        1) NU
        2) DA. DA. DA.

        La ultima fraza: din diverse motive. care nu tin in mod necesar de guvernanti, asa cum a fost cazul in comunism!
      • +6 (6 voturi)    
        Esti sau nu esti? (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 17:46)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Iordan

        Draga, eu am trait in acele vremuri, eram student.

        Eu n-am suferit de foame dar tu sigur suferi de prostie.

        Mai multe nu am de spus.
        • 0 (0 voturi)    
          daniel eu te cred dar nu uita de ultimii an (Luni, 26 decembrie 2011, 2:14)

          negociatorul [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          ai fost student in anii 70 la fel ca si taica-meu. si tata a crezut in ceausescu. a fost al saptelea frate, venit de la tara, cu parinti tarani de 65 de ani mama si de 85 de ani tata.
          a avut oportunitate, l-au ajutat fratii cu liceul si apoi la facultate cu bursa.

          a venit apoi anii 84 cand au inebunit toti. nu s-a dus niciodata la cantina partidului desi era membru de partid. mergeam la alimentara si stateam si asteptam si asteptam si venea o vanzatoare si iti dadea pe cartela ceva produse si te privea dispretuitor era o mahalagioaica asa cum inca mai intalnesti si in bucuresti.

          a venit apoi revolutia. era vacanta, iar noi eram la bunici. a venit cu trenul si in toate garile era nebunie si forfota multa - focuri de arma, imbratisari, chiote de bucurie.

          a venit anul 91. niciodata nu mi-a pus de mancare la scoala altceva decat ce aveau ceilalti copii si asa m-a educat si asa m-am autoeducat si eu. ori imparteam cu totii, ori nu mancam.

          foamete a fost - nu se gasea sinci hrana dar nu se mai gasea nici umanitatea decat in putine locuri si tot mai rar.

          unii din comunism au inteles altceva. daca ei nu au avut atunci, atunci copiii lor sa aiba, sa aiba cat mai mult. si uita-te la liceu etalarea tuturor produselor, de la cele alimentare la cele tehnologice.

          aici trebuie sa mai lucram. mai avem multe de facut si le vom face, daca vom putea calatori si mai mult in europa. atunci vom veea diferentele si vom urla ce am pierdut, vom regreta acei ani.

          nu uita nemtii din germania de est aveau trabant in anii 70, tu faceai naveta cu trenul si apoi pe jos pana in satul unde erau parintii tai.

          asta nu inseamna ca si-au batut intentionat joc de noi asa cum fac si acum in timp ce grecia are 1000 euro salar minim si primeste ajutor, air noi avem 180 de euroa si ne cresc preturile de anul viitor la benzina, si la tot.??????
      • +12 (12 voturi)    
        a fost foamete (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 18:06)

        negociatorul [anonim] i-a raspuns lui Iordan

        a fost foamete. la cantina partidului mai reuseai sa iei cate un nes sau cate ceva. pe la alimentari trebuia sa te umilesti.

        a fost foamete, iar foametea asta se vede in sufletul romanilor. uitati-va cum se imping la becali la colindat, uitati-va cum se imping in supermarketuri.

        aceasta foamete a ramas in subconstientul oamenilor, deasta 80 % din tara aceasta alearga dupa orice chilipir, dupa orice bricheta inscriptionata cu partidul x sau y, dupa o plasa cu alimente.

        numai un fost membru de partid, un comunist, un securist, sau un functionar cu pozitie poate spune ca nu a fost foamete in romania - pentru ca acesti porci luau si cate 20 de bare de salam de alimentara pentru a le imparti neamurilor lor. acesti porci luau pe timpul lui ceausescu o plasa plina de portocale ca sa le-o dea altora si neamurilor lor.

        au dus-o bine pe timpul lui ceausescu slugarnicii care stiau sa se umileasca si sa primeasca si ei de la domn tovaras cateceva, sa ciupeasca de oriunde.

        nu sunt de condamnat oamenii care s-au descurcat pe timpul lui ceausescu, dar macar sa nu se laude cu asta
        • +2 (2 voturi)    
          explicatia (Duminică, 25 decembrie 2011, 17:34)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui negociatorul

          S-a demonstrat stiintific ca memoria oamenilor sterge selectiv amintirile urate, ca sa nu creeze un stres permenent. Toti banietii sunt umiliti in armata, dar la batranete isi aduc aminte numai lucuri frumoase. Asa si inainte de 89, totul se gasea dificil si de o proasta calitate, dar oamenii isi aduc aminte copilaria tineretea etc.
      • +6 (6 voturi)    
        doamne (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 20:44)

        calin [anonim] i-a raspuns lui Iordan

        Tu chiar nu stii ce vorbesti pe bune. Pe vremea lui Ceausescu oamenii de la oras aveau bani dar nu aveau ce sa cumpere.
        Painea se dadea cu ratia. Nu voi uita niciodata ca aveam o cartela si puteam sa luam maxim X pani pe zi. Cum se numeste asta?
        Bunicii mei lucrau la CAP si imi aduc aminte clar ca nu aveau voie sa tina mai mult de 1-2 vaci si 1-2 porci. Mergeau si lucrau sa-si faca "norme" si toata ziua mancau paine cu slanina...
    • +2 (6 voturi)    
      Pestele este un fel de coliva, reprezinta doliu (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 15:42)

      Sebastian [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      La coreeni pestele este semn de doliu, este ca o coliva. Pur si simplu s-a dat coliva ca sa fiu pe intelesul tuturor.
      Presa straina rastalmeceste semnificatia evenimentului care nu are nici o legatura cu foamea.
  • +24 (24 voturi)    
    teribil regim (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:01)

    george [anonim]

    Asa, deci cei din capitala au avut carne pentru o zi, dar ceilalti din restul tarii ? aia nu sunt oameni ? sau nu merita ?

    Ce mai e de spus ? Un stapan care are vreo 20 de milioane de sclavi, de supusi,

    Probabil ca chiar il plang, au scapat de un stapan, cu care probabil ca se obisnuisera de atatia ani, acum vine altul cine stie ce ganduri o avea si asta ?
  • -23 (31 voturi)    
    Neadevaruri (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:13)

    dan [anonim]

    Exista o natiune in lume mult mai norocoasa decat cea nord coreeana, si anume romania. Romania are "sansa de a avea lideri mult mai buni" si anume base-boc, udrea-oprea si asta este incontestabil. Multumim din inima tovarasilor enumerati mai sus si multumim partidului.
    • +7 (7 voturi)    
      ooo (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 12:20)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dan

      dupa 22 de ani ai ajuns la concluzia ca astia sunt cei mai rai?
    • +3 (7 voturi)    
      Eh (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 14:10)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Se vede treaba ca postacii platiti sunt din generatia pro, ei nu au apucat binefacerile comunismului, de asta delireaza ca si cum ar sti despre ce e vorba.
    • +1 (1 vot)    
      adevaruri (Duminică, 25 decembrie 2011, 12:12)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Daca cele scrise de tine chiar erau adevarate atunci:
      1) Sistemul tau de operare, in caz ca ti se permitea sa cumperi un calculator, era un linux modificat de ei.
      2) Nu poti cumpara un telefon mobil ca simplu functionar.
      3) Cateodata mai gasesti si niste mancare.
      4) Canalul de stiri spunea lucruri despre Basescu si nu anti(asa cum cu obsesie infantila o fac cele din Romania)
      Incearca sa ma contrazici si apoi mai enumeram niste "neadevaruri".
  • +14 (14 voturi)    
    CE SEAMANA POVESTEA ASTA (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:14)

    pointless man [utilizator]

    cu promisiunea lui Ceasca-balbaitul de a mari salariul atunci cind a simtit ca-i fuge pamintul de sub picioare. Diferenta ar fi ca Jong Il nu avea treaba decit cu lumea de apoi (deh, mai stii ce-o fi pe acolo) in timp ce "geniul Carpatilor" in "nemarginita lui intelepciune" percepea suflarea KGB in ceafa. SI ACOLO NU EXISTA JUDECATA !

    Tot asa de bine cred ca, de fapt, coreeanul fiind deja dus de mult, n-a dat nici un ordin - treaba au hotarit-o bestiile din anturajul lui. Dupa disparitia unui lider "gigantic" precum Kim Ir Sen (sau Stalin, sau Mao) urmeaza automat o conducere colectiva a profitorilor, a celor interesati direct sa ramina in fruntea bucatelor.

    Vezi-l si pe Multzi-negi-senili-pe-fata Iliescu + gasca lui (de loc senila, dar la fel de... coreeana). Mai tineti minte mortadella "salamul electoral", televizoarele color, schiurile si rachetele de tenis din import anuntate cu surle si trimnite la TVR in primavara lui 1990 ? NU ? Atunci nu va mai jeluiti, buimaci de ce vi se intimpla.
  • +11 (11 voturi)    
    au invatat de la Ceasca (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:14)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Poate au invatat de la noi. Si Ceasca a vrut sa mareasca salariile, dar era prea tarziu. Liderii nord coreenii au fost mai rapizi.
  • +13 (13 voturi)    
    Comunism si izolare politico-economica (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:19)

    Catalin [anonim]

    Comunistii nu au "iluminat" Coreea de Nord, iar dictatura nu a facut altceva decat sa o izoleze geo-politic (nu ma face sa ma gandesc decat la Romania lui Ceausescu.....). O revolutie coreeana este iesita din discutie deoarece armata controleaza foarte bine structura statului.

    Pacat ca exista oameni in secolul 21 care nu pot aspira la o masa buna si bocesc in fata magazinului cand vine carnea.Notiunea de libertate a individului este doar un mit pentru nord coreeni.
    • 0 (2 voturi)    
      despre mancare (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 17:02)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      E nasol ce se intampla la ei, dar si occidentul pune umarul. Fara sanctinule SUA nu era nici un fel de foamete, si puteau trai decent oamenii, asa spalati la creier cum sunt.
      • +1 (1 vot)    
        despre mancare (Duminică, 25 decembrie 2011, 10:31)

        dudu [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        pai de ce nu se implica "marile puteri" Rusia si respectiv China ca tot sunt ei protectorii acestei minunate tari.
    • 0 (0 voturi)    
      Rusia , China, Venezuela si Iran (Duminică, 25 decembrie 2011, 17:46)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Rusia , China, Venezuela si Iran sunt amicii care dau oxigen regimului. Corea de sud a dat umanitatii multe descoperiri stiintifice si imbunatatiri tehnologice, corea de nord a fost o pierdere de timp inutila.
  • +14 (14 voturi)    
    Nuuuu .... (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Peste proaspat, unui oras intreg, inlacrimat, in mileniul 3, pe planeta pamint ... Nuuu! Nu se poate! Stiu ca traim intr-o lume nebuna, dar asta e prea ... din alta lume, poate din alte timpuri.
    • +11 (11 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 15:03)

      nu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      nu fi asa de surprins. nord-coreenii au impresia ca sud-coreenii traiesc in niste bordeie sapate in pamant si ca mananca radacini de copac. si cam la fel de bine au impresia ca o duce si restul lumii.

      ajutoarele trimise de americani sunt prezentate ca fiind "un tribut" platit fratelui cel mare...

      dupa educatia lor, coreea de nord este a doua cea mai dezvoltata si mai fericita tara din lume (dupa china).

      nu m-as mira ca ei sa se gandeasca la noi, in timp ce mananca peste, cu... multa condescendenta. "vai, saracii, aia nici nu or fi mirosit peste in toata viata lor; daca nu au avut noroc cu tovarul kim..."
  • +8 (14 voturi)    
    foamete controlata (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:23)

    negociatorul [anonim]

    intr-un regim comunist, egalitatea este dusa la extrem iar banul nu mai are nici o valoare pentru ca toti devin saraci in egalitatea lor.

    atunci pentru ca oamenii sa fie "motivati" sa munceasca si sa mearga la locul de munca, sa fie sclavi, atunci se inventeaza metoda foametei controlate.

    mi-ati dat minusuri la celelalte comentari, dar acum se adevereste ce am spus.

    depozitele sunt pline de alimente in korea de nord, au grane, alimente, lapte, dulciuri, peste, DAR infometeaza intentionat propriul popor pentru a-l controla.

    din cand in cand le mai da cate un ciolan de ros - cum ar fi peste proaspat si alte cele ca sa ii mai creasca moralul.

    eu am trait pana in 89 cu ideea de copil prost, ca portocalele si bananele sunt coapte doar de Craciun, si deasta preaiubitul nostru ceausescu ne da doar atunci aceste fructe. o tara intreaga a crezut atunci minciunile PCR-ului cum ca deasta sufera poporul de foame deoarece romania trebuie sa scape de datorii si exporta totul. NU-I adevarat - a fost o crima si s-a incercat infometarea romanilor dupa modelul nord coreean. la noi nu a prins insa pentru ca ne mai puteam deplasa in rusia, ungaria, bulgaria, iugoslavia, plus ca agricultura noastra era destul de buna.

    au vrut sa introduca si la noi foametea controlata.

    sa fim alaturi de nord koreeni in aceste clipe grele prin care trec.
    • -2 (4 voturi)    
      EU (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 12:28)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui negociatorul

      NU v-am dat minus. Dar avem printre noi o gramada de "coreeni" si, cea mai mare tragedie, NU cred ca toti sint naimitzi sau fosti politruci.
  • +12 (12 voturi)    
    Peste (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:45)

    gdans [utilizator]

    Sa inteleg ca pestele exista deja si s-a dat ordin sa fie distribuit populatiei (numai in capitala).
    Pai daca nu s-ar fi dat acest ordin, banuiesc ca era rezervat doar conducerii de partid si de stat eventual si sefilor din armata.
    Ar trebui sa se spuna sindromul nord-coreean
    nu sindromul Stockholm.
    • +1 (1 vot)    
      da dragul meu (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 17:59)

      negociatorul [anonim] i-a raspuns lui gdans

      da dragilor asa este.

      numai naivii pot crede ca au pescuit tone de peste pentru 2 - 4 milioane de locuitori ai capitalei de pe o zi pe alta.
  • +10 (10 voturi)    
    Jong Il Zorab (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:49)

    George Cosbuc [anonim]

    - O, paşă, cât de darnic eşti!
    Mai mult decât în visul meu!
    Să-ţi răsplătească Dumnezeu,
    Aşa cum îmi plăteşti!
  • -2 (4 voturi)    
    fara (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:53)

    Bazil [anonim]

    "in anii 1990" - nu cred ca este corect scris.
  • +4 (4 voturi)    
    ideea in sine ma face... (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 12:38)

    stefanel [anonim]

    sa zambesc. Adica Kim-ii astia au acasa o crescatorie de crapi de care se ocupa personal si din care "dau spre consum populatiei capitalei"!!! CE oameni marinimosi!
    Pe de alta parte,Kim-ii astia n-aveau nimic mai bun de facut decat sa imparta peste ca Isus? Tara aia nu trebuie condusa in asa fel incat SA FIE PESTE ZILNIC?Eu le doresc coreenilor sa scape de dictatura asta cat mai curand si sa se reuneasca cu sudul. Si peurma sa le dea Kim-Ilor care mai traiesc o data pe an peste...
    • 0 (0 voturi)    
      oamenii (Luni, 26 decembrie 2011, 3:30)

      oamenii [anonim] i-a raspuns lui stefanel

      oamenii de rand nu au, pur si simplu, termen de comparatie.
  • +5 (5 voturi)    
    Bullshit (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 13:45)

    Lucian [anonim]

    Ati face bine sa nu mai preluati stirile ca atare de la agentia KCNA. Corect era "dictatorul AR FI ORDONAT sa se distribuie peste...". Evident ca nu poate fi adevarat asa ceva, noul Mare Lider, godacul Kim Jong Un impreuna cu haita de la putere au aruncat o coada de peste supusilor ca sa-i tina ocupati si sa nu le vina idei nesanatoase.
  • +1 (1 vot)    
    Fidel precum o vaca. (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 14:30)

    Demigod [utilizator]

    Deosebit gest... al celor ramasi pa putere, sa-l mulga chiar si pe ultimul drum, pentru popor.
  • -6 (8 voturi)    
    bravo partidul nord corean (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 14:45)

    valer [anonim]

    -bravo partidul comunist nord corean, urmati sistemul chinezesc si va fi bine pt voi
    -uite ce sa intimplat in romania , a ajuns in sapa de lemn dupa revolutie
    • +4 (4 voturi)    
      Uai valera (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 16:11)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui valer

      Uai Valera, de ce nu te duci sa pui umarul la indeplinirea idealurilor promovate de doctrina comunista? Coreenii sigur au nevoie de specialisti, mergi si ajuta-i.
      E o ipocrizie sa bolborosesti despre cat de bun e sistemul lor in timp ce tu halesti fasole cu ciolan si ai acces la internet. Ce fel de revolutionar esti tu daca traiesti ca un burghez exploatator?
  • 0 (4 voturi)    
    "Dezbina si stapaneste" (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 14:50)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Asta e tactica ptr. a tine populatia sub control. E vechea metoda pe care comunistii au aplicat-o din totdeauna iar liderii nord-coreeni au perfectionat-o la extrem. Locuitorii capitalei lor sunt mai favorizati decat cei din restul tarii si in felul asta se creeaza ura de clasa intre "capitalisti" si "provinciali", primii devenind astfel protectorii status-quo-ului. Imaginati-va ca si la noi bucurestenii ar fi fost tratati putin mai bine ca cei din provincie. Ma indoiesc ca ar mai fi existat vre-o "lovilutie" in capitala iar Timisoara ar fi fost inabusita, fara ca cei din capitala sa stie prea multe. Din fericire, se pare ca la noi a fost invers, cei din provincie nu sufereau atat de multe lipsuri, in comparatie cu bucurestenii. Mi-aduc aminte de o emisiune la Europa Libera prin '88 sau '89 in care se spunea ca printre cele mai bine aprovizionate orase din tara erau Tulcea si Vaslui. Intamplarea a facut sa cunosc personal situatia din cele doua orase si pot spune ca asa era. Desigur, nu mult dupa difuzarea acestor emisiuni, secretarii de partid din cele doua judete au fost "rotiti".
    • +3 (3 voturi)    
      Ei hai (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 16:17)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

      Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu belsugul din provincie, dar e o idee foarte creata.
      Daca ne referim la alimente, era un avantaj sa locuiesti intr-un oras mare, dintr-un motiv foarte simplu; daca erai activ puteai cumpara oua/carne/etc din mai multe locuri.
      Imi amintesc ca eram intr-un mai mare si am auzit 's-au adus oua in cartierul X', si pe cai am fost cu totii... In oraselul meu doar activistii prindeau oua, eu nu tin minte sa le fi vazut vreodata prin magazine.
      • 0 (0 voturi)    
        Se pare ca nu ai citit cu atentie ce am scris. (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 21:49)

        370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Nu am pomenit nicaieri de belsug ci doar ca nu peste tot era la fel. Insa ideea de baza a tot ceea ce am spus e ca la noi comunistii nu au facut diferentieri substantiale, cum fac coreenii, intre capitala si provincii. Probabil trebuia sa fiu mai explicit... oricum, Craciun fericit!
  • +2 (2 voturi)    
    Craciun!? (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 16:34)

    gigi marga [anonim]

    Holy Shit - ce cadou minunat le-a facut conducatorul mult iubit celor din talpa tarii!!!
    Pai cum sa nu plangi cand vezi atata dragoste fata de plebe!??
  • +1 (1 vot)    
    Gresit! (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 20:57)

    Ion_Roaita [anonim]

    Jurnalul TVR de la ora 20, in data de 24.12.2011: imaginile aratau clar ca era peste congelat!
  • 0 (0 voturi)    
    of, gramatica asta!! (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 23:16)

    mihai [anonim]

    Coreea se scrie cu doi "E". "COREA"...e un cuvant spaniol si tradus insemna "curea"..:))

    n.r. multumim, am modificat
    (editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    pardon! (Duminică, 25 decembrie 2011, 16:07)

    Clujean [anonim]

    In 1988, de pilda, Clujul era mult mai bine aprovizionat decat Sebesul, iar Bucurestiul avea mult peste Cluj; dictatorii nu vor sa riste circ chiar sub nasurile lor:))
  • 0 (0 voturi)    
    Revin (Duminică, 25 decembrie 2011, 19:27)

    Ion_Roaita [anonim]

    Daca moartea unor porci (din ferma animalelor) inseamna ca ceilalti vor avea mai multa mancare, inseamna ca trebuie sa moara tovarasi in fiecare zi!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai trebuia si votca (Duminică, 25 decembrie 2011, 22:08)

    durul [utilizator]

    Daca le-ar fi dat si cite o sticla de vatca de fiecare peste sa fi vazut revolutie !