Premierul turc Erdogan acuza Franta ca a comis genocid in Algeria: Daca nu stie de aceste masacre, Sarkozy sa-l intrebe pe tatal sau

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 23 decembrie 2011, 16:41 Actualitate | Internaţional

Protest in fata ambasadei Frantei de la Ankara
Foto: Reuters
Premierul turc Tayyip Erdogan a acuzat Franta de genocid in Algeria, in anii '40 si '50, adaugand ca tatal presedintelui Nicolas Sarkozy ar fi avut informatii directe despre "masacrele" realizate de trupele franceze pe teritoriul algerian, transmite Reuters. Reactia sefului Executivului de la Ankara a venit la o zi dupa ce deputatii francezi au aprobat propunerea legislativa care incrimineaza negarea genocidelor, inclusiv a celui armean, din 1915-1916.

"In Algeria, incepand din 1945, circa 15% din populatie a fost masacrata de francezi. Acesta este un genocid", a declarat Erdogan in timpul unei interventii in direct la televiziunea de stat.

"Daca presedintele francez, Domnul Sarkozy, nu stie despre acest genocid, ar trebui sa mearga si sa-si intrebe tatal, Paul Sarkozy. Tatal sau a slujit in Legiunea franceza in Algeria, in anii '40. Sunt sigur ca are sa-i spuna o multime de lucruri fiului sau despre masacrele franceze in Algeria", a declarat premierul turc.

Vineri, Erdogan a promis, de asemenea, sa ia mai multe masuri, "atata timp cat atitudinea franceza este mentinuta", fara insa sa elaboreze. Joi, premierul Erdogan a condamnat votul deputatilor francezi, l-a rechemat pe ambasadorul turc in Franta si a anulat toate intalnirile economice, politice si militare intre cele doua tari.

"Votul din Parlamentul Frantei ne-a aratat cat de periculoase au devenit rasismul, discriminarea si Islamofobia in Franta si Europa", a spus Erdogan.

Proiectul de lege adoptat de deputatii francezi prevede o pedeapsa de un an de inchisoare si o amenda de 45.000 de euro pentru orice negare publica a unui genocid recunoscut prin lege. Franta recunoaste doua genocide, cel al evreilor din cel de-al Doilea Razboi Mondial si cel al armenilor, dar pana in prezent nu pedepsea decat negarea primului.

Pentru a fi adoptat definitiv, textul urmeaza sa fie aprobat si de Senat, la o data care nu a fost inca fixata.

Franta a recunoscut in 2001 existenta unui genocid al armenilor in perioada 1915 - 1917, in care si-ar fi pierdut viata 1,5 milioane de oameni.

Turcia recunoaste ca pana la 500.000 de armeni si-au piedut viata in timpul luptelor si a deportarii lor fortate spre Irak, Siria si Liban, pe atunci provincii musulmane, dar aceste evenimente nu ar fi reprezentat o actiune de exterminare.

Desi a trecut aproape un secol de la moartea sutelor de mii de armeni, guvernele care s-au succedat la putere in Ankara si marea majoritate a turcilor afirma ca acuzatia de genocid este o insulta la adresa natiunii lor.

Armenii afirma ca 1.5 milioane de persoane au fost ucise de turci.

Peste 20 de tari au recunoscut oficial genocidul armenilor de catre turci.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8949 vizualizari

  • -6 (48 voturi)    
    America (Vineri, 23 decembrie 2011, 16:47)

    laurentiu [anonim]

    Dar America? Masacrarea a milioane de indieni nu a fost genocid? Sa nu mai vorbeasca de Antonescu fara sa recunosca si ei masacrarea indienilor!
    • +11 (35 voturi)    
      Mai usor cu cifre (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:16)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Nu au fost cu siguranta milioane si nu in cadrul unor legi ce discriminau pe criterii de rasa - ca la Turci. Au murit in lupta intre doua armate. Spaniolii e drept au ucis populatii in America de Sud doar pentru faptul ca nu aveau religia catolica. E insa o grava eroare de gandire a crede ca un masacru scuza pe altul si numai anumite masacre trebuie condamnate. Cel armean e solid documentat inclusiv de documente otomane. Cel din Algeria mai putin deoarece Frontul de Eliberare a Algeriei a fost o organizatie terorista dupa toate standardele ce a ucis civili. De altfel a continuat si dupa castigarea independentei. S-a umflat mustul in turcaleti si se vad din nou imperiu global. Economia lor, ca si cladirile, au fundatii in nisip si la un cutremur serios se va prabusi - o data cu ambitiile de mare putere. data viitoare cand te va gasi politia ca ai incalcat regulile de circulatie sa spui ca nu platesti amenda pana tyty ce a trecut acum 10 ani pe rosu si la-i vazut doar tu nu e arestat si pedepsit. Cam asta e argumentul turcesc.
      • -7 (29 voturi)    
        si Rezistenta franceza era terorista? (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:27)

        maquis [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        ca germanii asa spuneau in 1942
        • -4 (20 voturi)    
          pai da (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:55)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui maquis

          pentru ca "puneau in pericol interesele" Germaniei
          • +2 (14 voturi)    
            Criminali si unii si altii (Vineri, 23 decembrie 2011, 20:12)

            Esti puternic daca iti recunosti greselile [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

            Sa-i acuzi pe ceilalti ca si ei au facut genocid nu te scuza de crimele tale. Ba chiar e o marturisire indirecta, Erdogan nu pare prea subtil in expresie si fapta..

            Desigur, turcii se vor manifesta nationalist, injurios, violent, dar asta nu va face decat sa confirme ca nu merita tratati ca 'europeni', nu au un comportament de dialog si responsabilitate, refuza sa-si asume greselile.

            Sa te lauzi ca in istoria poporului tau i-ai jefuit si omorat pe altii, pentru ca tu, stat al turcilor, te simteai 'puternic' si ii dispretuiai pe cei mai 'slabi' e o atitudine de sadic, e o patologie, o tulburare psihica.

            Francezii ar mai avea o scuza, ei au adus si politici civilizationale si de culturalizare, mergeti pe la Alger sa vedeti ca tot centrul si marile spitale, sosele si cai ferate sunt construite de Franta coloniala.

            Ce cai ferate sau centre istorice au construit otomanii la noi?
            Nimic, doar au furat si siluit si este o rusine in primul rand pentru ei, nu te lauzi cu asa ceva decat daca esti bolnav mintal.

            Tarile romane, unite, s-au dezvoltat rapid abia dupa independenta deplina obtinuta cu victorii asupra turcilor tot in teritoriu romanesc, acum ramas in Bulgaria de azi, Timocul bulgaresc (acolo e Vidinul).

            Deocamdata, UE e inca dominata de 2-3 tari care au avut imperii coloniale si acestea nu vor sa deschida discutii, nici macar intre niste comisii de istorici (de altfel chiar si Turcia a refuzat asa ceva!).

            Asa cum Rusia de ex., nu vrea sa mai discute, intre istorici, despre ce s-a intamplat cu tezaurul romanesc plecat la Moscova, sute de tone de aur si bunuri de patrimoniu de mare valoare.

            Teama acestor catorva tari este ca cei jefuiti candva sa nu aiba astfel niste legi ca instrumente juridice pentru a incepe procese prin care sa-si recupereze o parte din bunurile si valorile furate.

            Recunoasterea genocidului evreiesc a permis actiuni in justitie, la fel va fi cu cel armenesc si Turcia se teme de relatii blocate si pierderi comerciale mari.
        • +11 (11 voturi)    
          Rezistenta franceza.... (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:20)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui maquis

          ...era sublima ,minunata,dar a lipsit cu desavarsire.
          Cat despre prietenii nostri turci : Da, a fost un genocid cu armenii...Dar un genocid al IMPERIULUI OTOMAN.
          • 0 (0 voturi)    
            nimeni nu spune altceva (Duminică, 25 decembrie 2011, 13:57)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

            si de altfel chiar nu inteleg de ce turcii sunt asa de obfuscati de treaba asta;

            raspunsul e simplu: ei se pretind mostenitorii valorilor imperiului otoman. Ataturk se rasuceste in mormant...
        • +6 (14 voturi)    
          e funny (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:42)

          je [anonim] i-a raspuns lui maquis

          In momentul asta sunt 2 tari condamnate pentru masacre de catre parlamentul francez: Turcia(pt armenii ucisi) si Germania (pentru evreii ucisi). Nemtii, desi condamnati, sunt cel mai bun partener al francezilor in acest moment. Turcii nu au fost decat pusi la nivel de egalitate cu nemtii, dar au o reactie de parca parca i-au atacat cu bombe atomice.
      • +4 (34 voturi)    
        intr-un documentar recent. (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:45)

        danarad [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        se estimeaza numarul indigenilor ucisi(pe actualul teritoriu sua), aproximativ de 4-5 milioane ! si astazi colonizatorii,se dau drept ,,model'' de democratie, cu indienii in rezervatii.
        • +2 (14 voturi)    
          indieni vs valahi (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:41)

          gabriel [anonim] i-a raspuns lui danarad

          da copitele calului lui Burebista nu vreti mai baieti sa le dezgropati. Sau vreti sa facem o paralela intre disparitia indigenilor din US si faptul ca in fix aceeasi perioada istorica tarile romane erau camp d ebatalie pentru turci, rusi si austrieci. Asta in timp ce prietenii vostri turcii ne tineau in bezna ca sa nu zic hazanaua istoriei. N-am nimic cu turcii sint dobrogean dar cand aud comparatii dastea de cand lupul catzel se zbarleste pielea pe mine. Mai cititi dracului istorie si nu doar manifestul partidului comunist ala cu lupta de clasa.
        • +2 (14 voturi)    
          incurci borcanele (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:46)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui danarad

          genocidul armean este contemporan cu Marasesti si Oituz, iar treaba cu indienii, este cu 100-200 de ani mai inainte,iar cifrele date de tine sunt umflate. Indienii au fost numit de noi asa, ei nu se considerau o natiune, dovada ca destule triburi se aliau cu albii sa lupte impotriva altor triburi. Existau si triburi cu o cultura razboinica care traiau din jaful celorlalte triburi. Americanii au facut pace cu ei iar poporul s-a identificat cu ei, preluand simbologia indiana ca fiind ceva pozitiv si american. Daca iti aduci aminte pistolarii au franjuri la cisme si geanta, moda luata de la indieni.
          • +2 (12 voturi)    
            cifrele sunt din documentar (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 0:24)

            danarad [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

            crezi ca perioada in care sau petrecut ,le da o anumita justificare? cu cei mai putin important, cel petrecut cu 200 de ani in urma, fata de unul petrecut acum 100 de an, sau cel petrecut in Rwanda, cu doar 16 ani in urma ?
            parerea mea, e ca istoria, ne arata, dar si demonstreaza, ca Omul nu invata nimic din greselile trecutului. raminem doar niste primate, un pic mai destepte,dar cu acelasi instinct de a ucide alte maimute.
        • +2 (4 voturi)    
          In Siberia cati au murit (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:09)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui danarad

          ... ca sa se extinda imperiul rus? Si erau popoare civilizate nu biete triburi razboinice. Niciun imperiu nu s-a format sfoliind trandafiri si e periculos sa arati cu degetul inainte sa te uiti in ograda proprie.
        • -4 (6 voturi)    
          Esti praf (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 12:05)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui danarad

          Intr-adevar au fost cativa indieni americani omorati in mici batalii intre triburi si corpuri de armata dar numarul lor este nesemnificativ. Si nu au fost macelariti sistematic.

          Peste 90% din indienii morti in urma intalnirii cu europenii su fost din cauza.... variolei, varicelei, gripei, etc.

          Europenii au adus cu ei boli pentru care organismul indigen nu avea aparare. Si in america de nord si in america de sud s-a intamplat la fel. Populatia a disparut rapusa de bolile europenilor. Or asta mon cher nu se califica pentru genocid. Ci doar "bad luck".
          • +1 (1 vot)    
            ai dreptate ,,bad luck'' (Duminică, 25 decembrie 2011, 13:01)

            danarad [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

            s-a datorat loviturii de iphone4 primite in cap, si virusilor de pe touch screen.
      • 0 (26 voturi)    
        Romanii sunt inapoiati din vina lor (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:26)

        Cris [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Nu datorita turcilor sau altora! Niste putori care gasesc mereu alti vinovati pentru esecurile lor! Lasa ca si altii au fost invadati sute de ani si s-au dezvoltat, spre deosebire de putorile ipocrite romane, care mereu sunt inocente si turcii cei rai le violeaza! Penibil! Tara de femei ieftine, si barbati ramasi la pubertate!
        • +3 (3 voturi)    
          si o tara plina de blogari (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 17:33)

          haralamb [anonim] i-a raspuns lui Cris

          care dupa cum scriu arata ca habar nu au de istorie, habar nu au sa poarte o discutie sau sa recunoasca niste argumente serioase.
          Purtati-va ca la o discutie intre prieteni, nu ca la usa cortului!
          Craciun fericit!
      • -9 (25 voturi)    
        Da mai v-am rapit copii si v-am ars satele (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:29)

        Un Turc [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        si din 1990 incoace va luam si femeile pe cativa dolari, si voi stiti doar sa va vaicariti, iar vara va faceti concediile la noi si ne bagati banii in buzunare! Si care e problema? Altceva? Cat despre Franta, se vor ocupa fratii maghrebieni si de ei! In 50 de ani si francezii si voi o sa recitati cursiv din Quran Al Karim! Penibilii istoriei! N-ati fost nimic, nu sunteti nimic, nu ve-ti fi nimic! Traiti cu vechi frustrari si ii urati pe toti! Va sapati unii pe altii, si injurati orice vine din exterior! Sunteti inapoiati si ieftini! Pacat! Cu sinceritate , un turc!
        • +5 (15 voturi)    
          turcaletilor ati fost candva cineva dar acum ... (Vineri, 23 decembrie 2011, 19:50)

          turcaletilor ati fost candva cineva dar acum ... [anonim] i-a raspuns lui Un Turc

          ...sunteti umbra imperiului de altadata.o umbra jalnica , care viseaza la ce a fost atunci.Pentru asta frustrarile voastre sunt mai mari ca ale noastre , si o sa fiti si mai frustrati in viitor cand o se constientizati ca nu o sa mai fiti niciodata ce ati fost.
          Sper ca esti constient de ce in kurzii au devenit in ultima perioada mai activi , de ce in Franta a luat decizia asta ......

          Referitor la femei , la cat sunt de urate mamele si surorile voastre este de inteles de ce trebuie sa platiti pentru altele.

          Pana sa iti faci vise ce se va intampla in Europa peste 50 de ani , mai bine ai face niste calcule ce se va alege de Mecca peste 50 de ani cand nu o sa mai existe petrol si Orientul o sa fie doar un desert secat
        • +8 (12 voturi)    
          Nu, nu, nu (Vineri, 23 decembrie 2011, 20:37)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Un Turc

          Deci esti turc cum is eu chinez. Daca scrii cu ,,ve-ti fi nimic'' esti doar un cocalar rroman de-al nostru, plin de bube sub scalp si de frustrari. Mult pa.
          Apropo de titlul mesajului tau: imi place sa-mi amintesc de cum baga Vlad tepe in dosurile turcilor...He, he, he...
        • +4 (6 voturi)    
          bre, turcule (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 1:24)

          qwe [anonim] i-a raspuns lui Un Turc

          scrii foarte fluent si romaneste pt "un turc". si totusi, ai un "ve-ti" care te da de gol ca nu esti decat un postac roman putin analfabet cu zanzanie in tolba. romanul nu uraste pe nimeni, el a fost tot timpul la rascrucea drumurilor in istorie, haituit si inselat multi, in special de cei care s-au aciuat pe la putere, vanduti pe trei arginti unuia sau altuia. si totusi, a ramas om cumsecade, in ciuda lipsurilor si a palmelor luate pe nedrept. dar sigur, in orice padure exista si uscaturi - tu stii bine la cine ma refer...
        • +1 (3 voturi)    
          vezi ca vine ayatolahul (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:11)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Un Turc

          sau va trimite cativa buni credinciosi siiti cu bomba in turgan!
        • 0 (0 voturi)    
          funny (Duminică, 25 decembrie 2011, 14:05)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Un Turc

          "Traiti cu vechi frustrari si ii urati pe toti!"

          Asta intra in categoria "umor involuntar"?

          Am fost in turcia in vara asta, mi-a placut atat de mult incat o sa am grija sa nu ma mai duc niciodata. Am recunoscut in tara aia si in poporul ala toate metehnele romanesti. Nimic bun acolo. Macar romanii incearca sa se schimbe in bine, si chiar daca viteza cu care se intampla schimbarea nu ma satisface, vad diferentele fata de acum 20 de ani. Turcia involueaza vizibil, an de an.
      • -9 (13 voturi)    
        Turcii niste smecheri, romanii niste prosti (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:57)

        Elvis [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Turcii niste smecheri, romanii niste prosti! Asta e ideea care conteaza! Numai bine! Spot la slugarit Franta!
        • 0 (0 voturi)    
          Haida-de... (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 20:12)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Elvis

          ...mint turcii de rup , e in gena, sunt mincinosi innascuti, sunt doctor in stilul de mintit al turcilor, habar-n-ai fraiere cu cioc...stechere ce esti...
      • 0 (6 voturi)    
        indienii (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:04)

        ady [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        eu zic sa mai citesti istoria moderna a relatiilor englezi-francezi-indieni in america de nord cu accent pe mutarile odata din zona de coasta, din Aleghani, dincolo de mississipi si in teritoriul dakota. ai sa ramai surprins de ceea ce vei afla.

        principiul anglo-saxonilor a fost - curatare completa a teritoriului pentru colonizare de orice element bastinas - si asta au si facut prin orice mijloace. de la plata unor sume la deportare si chiar lichidare. O metoda indirecta era distrugerea vanatului - nu uita ca amerindienii erau in proportie mare dependenti de vanatoare, mai ales dupa ce prin mutari fortate succesive au ajuns in zone unde agricultura era din ce in ce mai greu de practicat - se numeste infometare si afecteaza in special pe cei slabi -femei, copii, batrani.

        francezi se amestecau mai mult in mediul autohton, neavand o politica coerenta de colonizare ci doar de exploatare a resurselor prin schimburi. De aceea au si vandut asa de ieftin Louissiana + mijlocul USA.

        Tot despre exterminare vobim si in privinta populatiei boer din africa de sud de catre englezi la sf sec. XiX. Ca o informatie interesanta - atunci au aparut prima data lagare de concentrare. In acele lagare, datorita conditiilor extrem de precare si dezorganizarii, s-a murit pe capete.

        Istoria este scrisa de invingatori - de aceea ai picat in plasa si ai impresia ca frontul de eliberare al Algeriei era o miscare terorista - era o miscare de eliberare ca atatea altele pe glob si de-a lungul istoriei care actiona cu mijloace poate mai putin ortodoxe, dar scopul era de a se elibera de cotropitor. Cine avea oare mai multa dreptate? crezi ca francezii erau mielusei pe acolo? open your mind man.
        • +1 (3 voturi)    
          La obiect. (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 10:30)

          resput [anonim] i-a raspuns lui ady

          Räzboiul = arma bogatilor (a celor puternici ) impotriva säracilor ( a celor slabi ) !
          Terorismul= arma säracilor ( a celor slabi ) impotriva bogatilor ( a celor puternici ) !
      • -3 (5 voturi)    
        Iar daca tu esti asa de informat si precis.. (Vineri, 23 decembrie 2011, 22:27)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        .. explica-ne de unde indienii aveau armata. Aveau arme ( inafara de sageti, si alte.."arme"specifice), aveau tunuri.. si alte arme de foc..
        Nu a fost nici un razboi, ci doar o asimilare fortata a indigenilor . Si nu este greu de inteles .. ce metode se folosesc in asimilarile fortate..
      • +4 (4 voturi)    
        ce frumos (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 8:34)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        dupa ce a trebuit sa se retraga din toate investitiile energetice, din exploatarea resurselor, din extractia de petrol din australia, dupa ce a reusit sa investeasca in state precum grecia, spania, italia si portugalia devenind cea mai expusa tara la intrarea in incapacitate de plata a unora dintre acestea, dupa ce mai mult ca sigur nu isi va putea recupera banii din investitiile din aceste tari, dupa numeroase pierderi de contracte industriale in lume franta reuseste sa distruga relatiile diplomatice cu singura tara din apropierea UE care are nevoie de contracte in domenii aerospatiale, energetice si militare. LOL, pana si un francofob ca mine nu ar fi reusit mai bine... :D
    • +16 (24 voturi)    
      Turcia nu a dat drepturi speciale victimelor (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:26)

      USA a dat drepturi amerindienilor [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Spre deosebire de albii din USA, care si-au cerut scuze public pentru genocidul impotriva amerindienilor si au acordat 'nativilor americani' tot felul de drepturi speciale (de la locuri gratuite in scoli si universitati pana la terenuri gratuite si scutirea de impozite pentru afacerile 'triburilor'), guvernele Turciei au negat si au continuat sa persecute minoritatile kurda si armeana (ca pe aia greaca, de 2 milioane o expulzase pur si simplu dupa primul razboi mondial).

      A fost o crima contra umanitatii, un genocid comis nu de 'otomani', ci de guvernul 'Tinerilor Turci', ofiteri care preluasera puterea si erau condusi de 'Atta-turk', adica 'tata turcilor', un ofiter numit Mustafa Kemal.

      Au fost militii kurde care au participat la genocid, dar si sefi de sate kurde care i-au ascuns si protejat pe armeni si copiii lor.

      E un caz celebru, al orasului Tunceli, fost Dersim (adica Der Simon, Sfantul Simon in armeana), unde si acum majoritatea populatiei e de origine armeana, doar ca si-a islamizat numele si a trecut la alevism pentru a scapa cu viata.

      Chiar premierul Erdogan, in 2011, si-a cerut scuze public pentru 'masacrul de la Dersim', dar pt ala din 1937 !

      Pentru ca Turcia a continuat 'sa-si faca loc' pe pamantul altora, cu cutitul si toporul in mana, pana in prezent, cand ucide kurzi, noii 'dusmani' !

      Masacrele francezilor contra islamistilor si rasculatilor din Algeria coloniala nu sunt o scuza pentru masacrele Turciei.

      Practic, Erdogan recunoaste ca si turcii au macelarit nevinovati..

      Exista state, spre deosebire de Romania, care s-au construit pe masacrarea autohtonilor si pe genocid etnic.

      Turcia este un astfel de stat, care refuza sa recunoasca crimele contra a milioane de europeni din Balcani si Asia Mica.

      Treptat, documentele vor iesi la iveala, amintirile sunt mai putin cenzurate, dispar tabu-uri, genetica avanseaza si mare parte din turci vor descoperi ca sunt 'neam de ghiauri' de fapt.

      Attaturk stia adevarul, vroia Europa si abandonul islamului!
      • -5 (19 voturi)    
        Ataturk- Iliescu (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:34)

        Crocos [anonim] i-a raspuns lui USA a dat drepturi amerindienilor

        Ataturk a fost o papusa pusa de europeni ca lider in Turcia, in speranta europenilor ca vor distruge orice umbra a fostului imperiu Otoman! Vorbea fluent engleza si era f europenizat! A fost exact ca Iliescu, pus de Moscova la noi! Doar ca spiritul mandru turc, si mandria lor de imperiu a dainuit, si va dainui! Cat despre natiunile care s-au construit pe genociduri si razboaie, pai toate imperiile au facut asta! In special alea care acum se dau mari natiuni deontoloage si mor de grija altora, si vorbesc despre democratie: Franta, UK, USA, etc etc etc! S-au gasit francezii sa vorbeasca! Si cu ce scop?
        • -2 (14 voturi)    
          dA (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:06)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Crocos

          Poate o sa fii putin surprins sa afli ca Attaturk a fost si putin evreu si francmason.
      • +1 (11 voturi)    
        Amerindieni! (Vineri, 23 decembrie 2011, 19:48)

        Hell [utilizator] i-a raspuns lui USA a dat drepturi amerindienilor

        Din pacate vorbesti prostii legat de amerindieni si de recunoasterea genocidului impotriva lor! Si astazi traiesc in rezervatii, rezervatii care au fost infintate in zonele cele mai sarace si mai lipsite de posibilitati! Unicii care au avut parte de recunoastere si de scuze publice sunt Aborigenii din Nou Zeelanda sau Australia ( nu imi mai aduc aminte exact)! Spui ca Turcia refuza sa recunoasca crimele.... lol.... europa recunoaste crimele cruciadelor? crimele impotriva "vrajitoarelor" ? europa recunoaste crimele impotriva tiganilor din al doilea razboi mondial? sau crimele sovieticilor impotriva evreilor? Istoria CRIMELOR este atat de complexa incat cred ca ar fi mai corect sa negam istoria decat sa recunoastem un genocid sau altu! Si in loc sa privim strict in ograda turcilor cred ca mai bine am privi in ograda noastra europeana civilizata in care sute de ani s-a militat pentru epurarea etnica prin intermediul Inchizitiei si a cruciadelor!!!! Istoria este plina de crime si genociduri asa incat este absurd sa vedem doar paiul din ochi adversarilor dar sa nu vedem barna din ochi nostrii! Genocid se numeste cand ucizi civili nevinovati! genocid a fost Africa, in Ruwanda genocid provocat in mare [parte si de civilizata europa!!!
        • 0 (0 voturi)    
          da (Duminică, 25 decembrie 2011, 14:18)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Hell

          "europa recunoaste crimele cruciadelor? crimele impotriva "vrajitoarelor" ? europa recunoaste crimele impotriva tiganilor din al doilea razboi mondial? sau crimele sovieticilor impotriva evreilor?"

          Da. Toate cele enumereate de tine sunt recunoscute de Europa. Orice istoric iti va spune ca au fost 100% reale.

          Rezervatiile de care vorbesti tu nu sunt impuse cu forta. Orice native american este si cetatean american cu drepturi depline si are dreptul la libera circulatie. Rezervatiile alea exista pnetru prezervarea obiceiurilor amerindienilor, si asta pt ca aceste obiceiuri sunt incompatibile cu multe din legile federale sau statale. Rezervatiile sunt protejate. De exemplu consumul de mescalina (papaya), traditional folosit de samanii unora din triburile din texas si new mexico, este ilegal in afara rezervatiilor. Nu exista nici un fel de persecutie din partea statului american impotriva populatiei native. Exista discriminare, dar nu vorbim de politici publice.
    • -6 (16 voturi)    
      s-au spalat americanii (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:41)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

      Le-au dat licente pentru jocid de noroc doar indienilor. Asa ca traiesc bine in "rezervatii", din sugventiile cartelurilor si mafiei. ;)
    • +1 (15 voturi)    
      Confuzie (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:26)

      Getodac [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Vrei sa spui colonizatorii europeni au facut masacre pe mai multe continente, inclusiv cel nord american. Tot ei au adus sclavi pe mai multe continente si sa nu mai vorbim ca au furat bogatiile coloniilor timp de secole.
    • -3 (7 voturi)    
      Indolenta naste manipulare! (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 2:07)

      Genocid inchipuit [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Cateva intrebari/observatii de bun simt:

      1) Ce izvoare istorice credibile, neechivoce stau la baza elucubratiei tale cum ca au fost omorati "milioane de indieni"?

      2) La vremea respectiva nu exista America, ci doar dorinta europenilor de a ajunge in India. Asa, au ajuns in "America", numele fiindu-i atribuit, asa cum stim pana in prezent, de la navigatorul italian Amerigo Vespucci, Iar daca tot iti place mitul asta, afla ca cei care "au masacrat" populatiile bastinase de pe actualul teritoriu Nord-American au fost europenii, adica marile popoare navigatoare/colonizatoare: englezii, francezii, spaniolii, italienii.

      3) Un amanunt interesant: cand Hernán Cortés, marele navigator spaniol a atins coastele Mexicului (prin 1518-1520) nu inainte de a ajunge prin Caraibe, populatiile bastinase erau formate din canibali, iar ceea ce ei considerau atunci ca fiind o "delicatesa" era nou nascut la cuptor. Spaniolii, catolici, au fost socati de "gusturile" bastinasilor...sper ca realizezi asta, nu? Asa ca...stai linistit...cei care erau in stare sa-si manance proprii copii nou-nascuti , "frageziti" putin la cuptor...nu i-au primit chiar cu "bratele deschise pe spanioli. Au fost lupte grele acolo...Chestia cu "milioanele de indieni macelariti" e o poveste si, in orice caz, ea trebuie pusa pe seama europenilor! Ei au fost autorii. Ma indoiesc de "milioane" avand in vedere populatia totusi redusa in acele vremuri...cand mureai in chinuri din cauza unei banale apendicite.

      4) In rest, asa cum spunea cineva mai jos, un genocid nu scuza alt genocid. Astea sunt sofisme. Si, mai trist, LASITATI. Iar in materie de LASITATI si TRADARI, romanii sunt artisti!

      Destul de trist...
      • +3 (5 voturi)    
        @Genocid inchipuit (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 10:55)

        Hell [utilizator] i-a raspuns lui Genocid inchipuit

        lol de lol cu lol si iar lol asta cu canibalii ii poanta mileniului!!! Si oricum este absurd sa omori oamenii pentru ca nu iti impartasesc religia si obiceiurile!!!! Oricum postul tau este ca si bancul cu : "O sa omoram un milion de irakieni si o blonda" . America este mare si amerindieni se refera la tot ce inseamna America adica America de nord, Centrala si de Sud o suprafata ca prin minune populata si inainte de invazia EUROPENILOR! Oricum postul tau suna a :" DACA NEGAM INSEAMNA CA NU A EXISTAT" Legat de punctul tau 4. Romanii sunt atotstiutori si detinatori ai adevarului absolut ( tiu se potriveste ca o manusa afirmatia mea)
    • -1 (5 voturi)    
      america recunoaste (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 8:02)

      max [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      america recunoaste absolut deschis ce a facut indienilor, negrilor si japonezilor.

      ajunge o vizita la muzeul de istorie (smithsonian) si vezi asta.

      turcii sunt ticniti - au falsificat istoria ca sa dea bine.

      romanii cu Antonescu sunt un caz aparte. Antonescu a fost facut erou dupa 1990 atunci cand Regele Mihai devenise o amenintare la adresa comunistilor care preluasera puterea. Pai daca Antonescu era eroul iar Mihai l-a arestat si nu l-a gratiat - rezulta ca Mihai nu e demn sa mai fie regele Romaniei - cam asa au gandit actiunea de propaganda comunistii - si Vadim a fost cel care a pus-o in practica.
  • +6 (26 voturi)    
    una n-o scuza pe alta (Vineri, 23 decembrie 2011, 16:54)

    dumi [anonim]

    sper ca suntem cu totii de acord: Turcia, in UE, niciodata. Sarko are pacate, dar s-a orientat bine si a spus-o excelent: Turcia nu poate fi in UE, deoarece nu e o natiune europeana -- e simplu.

    Pentru noi, romanii, neadmiterea Turciei in UE va fi o razbunare istorica, perfect justificata, fata de barbariile comise de-a lungul timpului de turci fata de noi.
    • +13 (19 voturi)    
      razbunarea e o prostie (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:14)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dumi

      indiferent la ce nivel
      • -6 (12 voturi)    
        Da, dar in acest caz e utila... (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:47)

        marinel [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        ...pentru viitor!
    • -16 (30 voturi)    
      De aia nu mai pot turcii de falimentara UE (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:16)

      Edy [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Nu mai dorm turcii de UE, o uniune de ipocriti falimentara, care se clatina rau de tot si n-a reusit nimic! Turcia o duce f bine economic comparabil cu multe state europene, e independenta, nu raspunde nimanui, si asta se vede in politica externa! Diplomatii lor stiu sa bata cu pumnul in masa, spre deosebire de lesinaturile de la noi, cu tonuri joase si mieroase! Razbunare istorica? Esti penibil amice! Numai tu poti gandi asa ceva! Si cei care ati invatat istoria din filmele istorice comuniste! Daca nu erau turcii sa ne mai invete unele lucruri, eram si acum niste taranoi captivi sub boieri si popi! Daca romanii au avut un dusman, ala nu a fost niciodata Turcia! Dar asa ati fost crescuti sa credeti de comunisti, sa va canalizati ura pe Turcia, si sa uitati de RUSIA! Penibil! Si sa nu mai mananci sarmale, sau mancare de vinete, ca si astea tot "barbarii" turcesti sunt!
      • +16 (26 voturi)    
        Turcia o duce bine economic ??? (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:36)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Edy

        Tu habar n-ai pe ce lume traiesti daca ai ajuns sa compari o economie precum a Frantei, Germaniei sau ale tarilor nordice cu cea a Turciei.

        In plus, nu te duce capul sa dai un singur exemplu de lucru bun care ne-a fost adus de turci. Tipic pentru ignoranti, veniti cu fraze bombastice si generale gen "Daca nu erau turcii sa ne mai invete unele lucruri" ... dar nu puteti da un exemplu concret.

        Daca prostia ar fi o virtute tu ai avea statuie: nu e vorba despre ce te-au invatat comunistii sau nu, majoritatea din celor ce posteaza pe aici nu prea au avut tangente cu comunistii. Pune mana singur pe o carte de istorie (nu neaparat scrisa de romani) si vezi ce faceau iubitii tai de turci cu nu foarte multa vreme in urma.

        Daca e un singur adevar legat de Turcia e ca ei, mai mult ca oricare alta natiune, ne-au tinut pe loc, in inapoiere si saracie timp de 500 de ani. Ei au fost, in istorie, inamicul nostru mai mult decat orice alta natie.

        Razboaiele purtate de ei aveau un singur mobil principal: JAFUL.

        Sa spui ca ei au avut o contributie pozitiva la dezvoltarea noastra e ca si cum ai spune ca trupa de borfasi care iti sparge case, iti fura agoniseala de-o viata, iti rapeste copiii si apoi iti dau si foc la casa (si care fac astea metodic...de fiecare data cand reusesti sa te pui pe picioare) ... au per ansamblu o contributie buna la dezvoltarea si bunastarea ta si a familiei tale.

        Si nu in ultimul rand baietas: sistem feudal au avut si italienii, germanii, suedezii sau francezi... dar ei au avut si Renastere, Iluminism, Revolutia Industriala si multe altele, care sub ocupatia unor barbari n-ar fi fost niciodata posibile.

        Invata sa mai si gandesti inainte de a deschide gura!
        • -2 (24 voturi)    
          Bla BLa BLA Nicolas (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:04)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui gigel123

          Nu mai fi asa nervos si priveste realitatea:

          2011- Franta criza economica, Italia la fel, Spania, Grecia, UK, etc etc etc , adica zona EURO!

          Turcia nu e in criza economica, are relatii comerciale excelente si are o pozitie strategica de invidiat, de care stie sa se foloseasca!

          Vocabularul romanesc are peste 1000 de cuvinte din turca, bucataria romaneasca are influente turcesti, agricultura romaneasca si comertul agricol s-au dezvoltat datorita imperiului Otoman! Sistemele administrative s-au bazat pe modele Otomane! Comunitatea turca din Dobrogea e cea mai exemplara si de bun simt minoritate din Romania! Mihai Viteazul si-a cumparat tronul facand comert cu oi cu turcii! Stefan cel Mare a atacat Chilia de pe uscat, impreuna cu turcii care atacau de pe mare! Mai vrei? Iti mai dau! De tinut in inapoiere v-au tinut boierii si domnii vostrii corupti care tineau prostimea sub jugul ortodox, indoctrinati sa stea toata ziua la sapa, nu turcii! Daca erau turcii asa rai, de ce Carol 1 a ridicat moschee la Constanta? Sau Ferdinand la Bucuresti?

          Razboiele in general au ca scop jaful, tu de ce crezi ca sunt americanii si slugile lor europene in Orientul Mijlociu? E amuzant cum in mintea ta doar otomanii aveau interese economice prin razboaie, dar ceilalti vezi doamne erau sfinti! De aia s-au dus englezii in India, sa le predea engleza hindusilor! Sa fim seriosi!

          Vrajeala cu rapitul copiilor a fost demontata, nu exista nici un document istoric care sa o confirme, e fabulatie din filmele comuniste! De futat copii, ii furau tiganii!

          Renasterea aia de care vorbesti s-a datorat celor 800 de ani de civlizatie maura in Al Andalus, si datorita oamenilor de stiinta si filozofilor din Orientul Mijlociu! Mai documenteaza-te si apoi vino sa dai sfaturi altora! Cand maurii ii traduceau pe vechii greci, si faceau descoperiri in astronomie si chimie, europenii tai dragi ardeau femei pe rug, si credeau ca pamantul e plat! Penibil!
          • -4 (14 voturi)    
            sa vezi cate (-) vei lua! (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:55)

            jiji [anonim] i-a raspuns lui Mihai

            Pentru ca prejudecatile sunt puternice, pentru ca lumea e ignoranta.....

            In schimb, daca vreun cercopitec posteaza ceva de genul: "turcaletzii sunt retardatzi si nu au ce cauta in Europa noastra crestineasca!" sa vezi cate (+) ia!
            • -3 (3 voturi)    
              Sad but true (Duminică, 25 decembrie 2011, 5:45)

              Atreus [anonim] i-a raspuns lui jiji

              Am venit in vacanta prin orasul meu din ro. Incredibil cate zdrente europene vezi pe toti stalpii... In primul rand nu e ziua UE si apoi si daca ar fi, sa o serbeze la ambasada UE... ( daca exista ). Suntem singura tara care arboreaza pe stazi fara nici un motiv drapele ale unor organizatii straine...
              • 0 (0 voturi)    
                you been living under a rock? (Duminică, 25 decembrie 2011, 14:23)

                georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Atreus

                Romania e parte din Uniunea Europeana. E ca si cum te-ai supara ca judetul tau, parte din Romania, arboreaza drapelul tarii.
          • 0 (16 voturi)    
            propaganda ieftina (Vineri, 23 decembrie 2011, 20:23)

            mvr [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

            E clar ca habar nu ai istorie. Renasterea nu a aparut datorita arabilor ci in ciuda lor.

            "Renasterea aia de care vorbesti s-a datorat celor 800 de ani de civlizatie maura in Al Andalus"
            .... AIUREA ...tu de Reconquista (1492) ai auzit? De ce crezi ca se luptau spaniolii sa-i alunge pe asupritorii mauri? De bine ce le era?

            De urmatoarele evenimente ce zici:
            - masacrele dinastiilor Almoravid-ilor si Almohad-ilor (cateva sute de masacre) impotriva celor ce nu se converteau la islam
            - masacrul de la Granada (1066)
            - masacrul din Pamplona (aproape numai femei si copii cad victime)
            - jefuirea Barcelonei (985)
            - incendierea orasului Santiago de Compostela (987)
            - Cordoba (1012): musulmanii cuceresc orasul si masacreaza jumatate din populatie

            Ca fapt divers, intre 710 si 1492, ai idee cate atacuri, masacre, incendieri de orase spaniole au efectuat musulamanii tai, in medie ? Cam 1 pe an, ceea ce e enorm !

            Civilizatie maura nu prea a fost in Spania (nu pentru spanioli) ci doar barbarie.
            Dar aia ca tine cred orice le este servit de propaganda islamica si curentele apologetice promovate cu bani grei de tari care inca nu si-au depasit nivelul de barbari inapoiati.

            Renastarea nu a aparut sub ocupatia barbarilor magrebieni ci doar dupa ce Spania si-a cucerit libertatea. Argumentele tale sunt puerile si ridicole

            Si mai lasa-ne cu ce a fost acum sute de ani. Societatile musulmane pe care le lauzi cu atata fanatism au ramas la stadiu de Ev Mediu pana azi in timp ce Vestul a facut progrese enorme.

            Si din cate vad mai sus, se spune doar ca turcia a fost cel mai mare dusman istoric al romanilor si principala piedica in calea progresului, ceea ce e perfect adevarat.

            Nu neaga nimeni atrocitatile comise de puterile coloniale, dar daca aia au facut ce au facut nu inseamna ca turci sunt scuzati sau ca inaintasii lor au fost mai putin barbari.

            Si mai e o mare diferenta: unii au progresat enorm altii au ramas tot niste inapoiati.
            • +2 (8 voturi)    
              corect (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:46)

              ady [anonim] i-a raspuns lui mvr

              dar atunci sa includa franta in lege si genocidul algerian! asta pentru echitate si democratie, nu?
              • +4 (8 voturi)    
                raspuns (Vineri, 23 decembrie 2011, 22:18)

                mvr [utilizator] i-a raspuns lui ady

                Maturisesc ca nu cunosc prea multe detalii despre ce s-a intamplat in Algeria.

                Dar DA, ai dreptate in principiu: daca ala chiar a fost un genocid si francezii nu sunt ipocriti sau profitori ar fi fain sa-si recunoasca greselile pe care le imputa altora. Daca nemtii au putut s-o faca nu vad de ce turcii, francezii (poate) sau altii ar trebui sa faca exceptie.
            • -1 (13 voturi)    
              Vezi ca ai mai scris prostiile astea (Vineri, 23 decembrie 2011, 22:58)

              Corcodel [anonim] i-a raspuns lui mvr

              si alta data si ti le-am demontat si atunci, asa ca macar incearca sa vi cu ceva nou! Daca nu era civilizatia maura in Spania, de ce Biserica din Cordoba se cheama si azi Mezquita(moscheea din Cordoba)? Daca n-a fost civilizatie de ce si azi spaniarzii se lauda cu palatul maur Alhambra! De madinat al zahra ai auzit? Daca n-a fost civilizatie maura cum se face ca primul oras iluminat cu gaz din Europa a fost Cordoba? Cum se face ca si azi exista mozarabi, crestini arabizati in Spania ,daca nu a fgost civilizatie? Daca nu a fost toleranta in Andalusia maura cum de au aparut sefarzii baiete? Adica vorbitorii de limba ladino, un mix de ebraica, araba si dialiecte iberice, care astazi a format spaniola? Tu ai habar ce prostii vorbesti? Ai si tu acolo 5 liniute si alea dubioase cu date pe care ti le-am demonstrat ca falsuri si data trecuta! Care orase spaniole baiete? Ca atunci cand au intrat in Iberia maurii, Iberia nu avea orase, era sub ocupatia vizigotilor si a vandalilor, ca de aia a fost numita Andalusia, de la vandali! In perioada 711-1492 Andalusia a inflorit, la fel ca si civilizatia evreiasca! Vorbeai de Reconquista si ma amuz! Pai Reconquista a reusit performanta de a alunga din Iberia 300.000 de evrei! Daca maurii erau barbari si rai, cum se face ca cei 300.000 de evrei au stat bine mersi cu ei pana la 1492 cand spaniolii i-au alungat? Nu vezi ca te incurci in minciuni! Esti penibil! Ai auzit de Biblioteca din Toledo, jefuita de Alfonso? De cartile luate de acolo si imprastiate prin toate manastirile Europei? Ele au stat la baza renasterii Europei! Daca Reconquista dupa cum spui tu a adus Renasterea in Europa, cum se face ca simultam cu Reconquista a inceput Inchizitia spaniola? Ai auzit de Torquemada? Aia a fost renastere, ca ardeau femei pe rug?
              Iti dau cea mai usoara sursa de informare: http://en.wikipedia.org/wiki/Al-Andalus Tot ce ai minciunit tu acolo e demontat de ce scrie aici!
              • +1 (9 voturi)    
                Dezinformezi (Vineri, 23 decembrie 2011, 23:34)

                mvr [utilizator] i-a raspuns lui Corcodel

                Daca tot iti place Wikipedia, atunci de sursa de mai jos ce zici ? Toate masacrele, jafurile si distrugerile de orase sunt mentionate si acolo. Si nu sunt nici 1% din atrocitatile infaptuite de musulmanii tai iubiti.

                http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_Muslim_presence_in_the_Iberian_Peninsula

                Asa ca lasa minciunile si propaganda ca nu reusesti sa pacalesti pe nimeni. Istoria iti demonteaza toate pseudo-argumentele

                "Argumentele" tale intra in categoria non-sequitur si straw-man. Te concetrezi pe cazuri izolate pe care le simplifici pana la extrem, doar-doar iti vor face punctul de vedere mai "puternic". In plus, te bazezi pe faptul ca nimeni nu va face vreo analiza serioasa a ceea ce spui, dar esuezi cu fiecare incercare.

                Cat despre Reconquista spune-mi un singur lucru: ce mari realizari culturale sau stiintifice au avut spanioli sub ocupatia maura? Aud ? Daca tu chiar crezi ca o natiune ocupata si subjugata se poate dezvolta sau poate avea parte de ceva precum Renasterea atunci esti extrem de naiv.
                • +4 (6 voturi)    
                  link-ul complet (Vineri, 23 decembrie 2011, 23:54)

                  mvr [utilizator] i-a raspuns lui mvr

                  Se pare ca link-ul de mai sus a fost trunchiat.

                  Dupa:
                  http://en.wikipedia.org/wiki/

                  trebuie adaugat:
                  Timeline_of_the_Muslim_presence_in_the_Iberian_Peninsula

                  Sau Google dupa:
                  timeline of the muslim presence in the iberian peninsula

                  PS: domnu' Corcodel se pare ca nici macar nu se oboseste sa citeasca cu atentie articolele pe care le recomanda:

                  "The Caliphate treated non-Muslims differently at different times"

                  "The 11th century saw Muslim pogroms against Jews in Al-Andalus; those occurred in Córdoba in 1011 and in Granada in 1066"

                  "The Almohads, who had taken control of the Almoravids' Maghribi and Andalusian territories by 1147,[35] far surpassed the Almoravides in fundamentalist outlook, and they treated the non-muslims harshly. Faced with the choice of either death or conversion, many Jews and Christians emigrated.[36][37] Some, such as the family of Maimonides, fled east to more tolerant Muslim lands,[36] while others went northward to settle in the growing Christian kingdoms"

                  etc
            • +1 (11 voturi)    
              Hahaha (Vineri, 23 decembrie 2011, 23:22)

              Edelmir [anonim] i-a raspuns lui mvr

              "Ca fapt divers, intre 710 si 1492, ai idee cate atacuri, masacre, incendieri de orase spaniole au efectuat musulamanii tai, in medie ? Cam 1 pe an, ceea ce e enorm !"

              Asteptam lista! Daca nu o ai inseamna ca minti! Si ca fapt divers, maurii au intrat in Andalusia in 711, nu in 710! Ce ma amuza pe mine istoricii astia de forum, arunca 5 date acolo sa se dea mari, si alea luate de-a valma si se cred atotstiutori! Deci in 800 de ani tu imi vii cu 5 date, si apoi spui musulmanii masacrau crestinii odata pe an! Dar tu aduci 5 date!:))) Normal ca au fost si conflicte doar era acum 1000 si ceva de ani, in 800 de ani ,normal ca au fost si momente incinse, dar totusi istoria nu consemneaza nici macar un mare genocid facut de mauri! In schimb istoria, reclama exodul evreiesc de dupa 1492, vorbeste de crimele crestinatatii in Orient, America, Africa si pe teren propriu, in Europa! Insusi Bernand Lewis, cel mai mare critic al islamului, reputat istoric american, recunoaste ca musulmanii au fost mult mai tolerantti cu evreii si crestinii ,decat au fost acestia! Si apare un istoric de forum ca mvr asta, si da cu bata in balta! El pune egal intre Reconquista si Renastere, ce idiotenie!"Spania si-a cucerit libertatea"! LOL! Spania nici nu exista atunci, erau diverse factiuni iberice, fiecare cu interesele lor plus francii, care se bateau pentru castele si domenii feudale cu maurii ,care si ei maurii se bateau intre ei pentru putere, si mvr vorbeste de "Spania"! Asta spune tot despre amatorismul lui, genul de istoric educat din filmele comuniste, in care s-a initiat ideea ca Stefan cel Mare se considera roman, si planuia unirea cu Vlad Tepes, si alte baliverne din astea! Vai de capul vostru de forumisti de ocazie!
            • +1 (3 voturi)    
              cum spunea cineva mai sus nu fii cercopitec (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 16:29)

              noahh [utilizator] i-a raspuns lui mvr

              nu face afirmatii fara sa stii despre ce este vorba, mai intai viziteaza Spania, in special sudul si sa vezi un stil oriental, in Cordoba cladirile au o arhitectura arabeasca, maurii au avut primii iluminatul stradal, asta o spune un ghid spaniol, deci au avut si ei contributii de-a lungul istoriei.

              Nu trebuie sa vedem totul in alb sau negru , aia sunt prosti, noi suntem destepti , decat sa -i judecam pe musulmani mai bine sa ne uitam in ograda noastra ca nu stam chiar bine...
            • 0 (0 voturi)    
              gresesti (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 23:36)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui mvr

              masacre au fost, alea erau timpurile, insa arabii, in acea perioada, erau cei mai iluminati si mai deschisi din lume. renastera a putut avea loc datorita faptului ca arabii au preluat si raspandit scrierile antice ale grecilor si romanilor. civilizatia crestina, la acea perioada, era ca si inexistenta, cordoba era un oras plin de bai si iluminat public in timp ce Londra era un oras in care oamenii nu se spalau si erau mancati de boli. asta este adevarul istoric, cauta sa-l intelegi fara a fi influentat de credinta ta.
        • 0 (12 voturi)    
          Sigur ... (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:58)

          nety [anonim] i-a raspuns lui gigel123

          ... gigel123 este sudist! Daca ar fi ardelean ar sti ca cea mai urata ocupatie a fost cea ungureasca. Turcii, rusii, ne-au luat bunurile au vrut tribut, despagubiri de razboi, au facut multe alte rele. Ungurii au vrut sa ne ia sufletul (ortodoxia), limba, cultura, numele. In Ardeal nu mai existau nume ramanesti, desi ei vorbeau romaneste. Ne-au distrus bisericile, le-au bombardat cu tunurile, le-au dat foc. Sigur, vor spune unii, si turcii i-au decapitat pe Brancoveni pentru ca nu au renuntat la crestinismul ortodox, dar nu au facut aceasta cu toata populatia, unguri ar fi fost in stare. De altfel, Ip, Trasnea si Moisei sunt numai cateva exemple de ce au facut acesti barbari ai Europei cu romani. Si asta nu in obscurantsmul medieval, ci in plin modernism, dupa diktatul din 1940.
        • 0 (14 voturi)    
          De ce jignesti ? (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:59)

          mr hyde [anonim] i-a raspuns lui gigel123

          Esti bolnav de nervi , de ce jignesti , aici fiecare isi poate spune parerea ? In parte ai dreptate dar trebuie sa recunosti ca acum avem ce invata de la ei , Turcii au industrie si AGRICULTUR A, milioane de romani le consuma fructele si legumele , mii de TIR uri trucesti merg pe soselele noastre si cara marfuri turcesti , asta inseamna performantra economica , chiar daca nu este una pe baze sanatoase. Inca o data , ceea ce postezi este jignitor ca replica , du-te la doctor !
      • +4 (16 voturi)    
        Care... (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:50)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Edy

        ...sunt alea multe lucruri ce ne-au invatat turcii ?
        Bir , pesches , baccis, pira , capul plecat sabia nu-l taie , poarta , Jedikula....
        Auzi , daca la tine diplomatia inseamna dat cu pumnul in masa atunci intoarcete la caprele tale din Anatolya .
        • -3 (11 voturi)    
          Caprele din Anatolya (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:34)

          Mehmet [anonim] i-a raspuns lui Observatore

          sunt mai scumpe decat lesinatele din Romania! In plus de asta afacerile cu oieritul pe plaiurile mioritice sunt tot traditie turceasca! Si da, diplomatia inseamna sa stii sa dai cu pumnul in masa cand trebuie, nu sa te lasi intimidat si facut de ocara de orice fracofonar pe la showuri tv! In istorie au castigat cei puternici, care au batut cu pumnul in masa, nu frustratii complexati, care se plang ca iau invins altii! Normal ca merg in Anatolya, e superb acolo, oameni frumosi, civilizatie, distractie, nu kitch si tiganeala ca in Romania!Te invit si pe tine , dar nu cred ca poti sa vii, tu te duci la romanii tai care cersesc la Turnul Eiffel!
          • +3 (9 voturi)    
            oieritul??? (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:30)

            xx [anonim] i-a raspuns lui Mehmet

            Maine ne spui ca si vinificatia a fost adusa de turci in romania....
            • -2 (8 voturi)    
              Vinul e inventat de persani (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:50)

              Costel [anonim] i-a raspuns lui xx

              Tot din Orientul Mijlociu! Cand persii beau vin, populatiile din Europa mancau de pe jos prin paduri!
              • +1 (5 voturi)    
                Acum e invers! (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:17)

                Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Costel

                Sic!
              • -2 (2 voturi)    
                vinul (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 12:35)

                burebista [anonim] i-a raspuns lui Costel

                da, mai frati daci si urmasi ai acestora, tin sa va aduc aminte ca au venit persii lui Lisimah pe-aici si le-a placut mult vinul nostru! da s-au imbatat, au facut scandal- asa ca i-am dat afara! eu am dat ordin sa fie arse toate viile din DACIA ca altfel nu scapam de ei! semneaza: Bur-E(L)-Bista. :)
        • -3 (7 voturi)    
          Caprele din Anatolya (Vineri, 23 decembrie 2011, 19:00)

          Vali [anonim] i-a raspuns lui Observatore

          sunt mai scumpe decat lesinatele din Romania! In plus de asta afacerile cu oieritul pe plaiurile mioritice

          sunt tot traditie turceasca! Si da, diplomatia inseamna sa stii sa dai cu pumnul in masa cand trebuie, nu sa

          te lasi intimidat si facut de ocara de orice fracofonar pe la showuri tv! In istorie au castigat cei puternici,

          care au batut cu pumnul in masa, nu frustratii complexati, care se plang ca iau invins altii! Normal ca merg

          in Anatolya, e superb acolo, oameni frumosi, civilizatie, distractie, nu kitch si tiganeala ca in Romania!Te

          invit si pe tine , dar nu cred ca poti sa vii, tu te duci la romanii tai care cersesc la Turnul Eiffel!
          • +3 (11 voturi)    
            Nedumerire (Vineri, 23 decembrie 2011, 19:41)

            Maria356 [utilizator] i-a raspuns lui Vali

            Se observa ca turcul de serviciu a scris acelasi mesaj de doua ori, mai intii ca "Mehmet" si dupa aceea ca "Vali".

            Sint legale operatiile de schimbare de sex in Islam, a avut una si "profetul" cumva? ( -;
      • +10 (16 voturi)    
        Turci, rusi si maghiari, au navalit peste romani (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:52)

        Autohtonii au fost sacrificati [anonim] i-a raspuns lui Edy

        Turcia e construita de un popor migrator venit din Asia, pe teritoriul altor popoare autohtone in regiune din antichitate (armenii, grecii, kurzii, latinii bizantini).
        E un fapt istoric, nu aiureli propagandistice.

        Alte popoare si-au construit statele fara sa macelareasca sa ia locul altora.

        Cei care-si varsa veninul si frustrarea sunt cei care stiu ca stramosii lor au fost genocidari, imperialisti sadici.

        UE e o constructie minunata, aproape o utopie, sunt 27 de popoare europene care stau de vorba si-si pun in comun intentiile si faptele.

        Europa a creat un spatiu de libertate, de protectie sociala si de prosperitate economica net superioare oricarei civilizatii vecine, turca, araba, africana, etc.

        Daca UE n-ar fi mai civilizata si mai prospera Turcia n-ar incerca disperat sa tot devina membru UE !

        Daca turcii devin aroganti pt ca au avut si ei cativa ani de crestere economica din credit cu buletinul si consum s-ar putea sa descopere ca singuri pe lume le va fi mult mai greu decat sustinuti de Europa si USA!

        Ce pierde Turcia daca recunoaste genocidul? O onoare pe care nici n-a avut-o, pentru ca Otomanismul a pierit din inapoiere culturala si incapatanare imperiala.

        Tot ce au si fac acum turcii e luat de la Europa si de la europeni, ca e vorba de teritoriu, de sistem economic/politic, de haine sau de reguli proprii de muzica (mersi Dimitrie Cantemir)!

        Tocmai pentru ca nu exista o civilizatie turca se observa in Turcia actuala o fascinatie pt redescoperirea 'civilizatiei otomane', perceputa ca deosebita de a Europei actuale, e un fenomen de care se vorbeste de cativa ani in mass-media turca.

        Romanii nu urasc Turcia sau Rusia, nici macar Ungaria, dar nu au incredere in aceste neamuri, pt ca au fost navalitoare si corupatoare, ca doar turcii au adus 'bacsisul' si rusii au adus 'tatuca comunist', iar maghiarii erau 30.000 cand au intrat in Panonia si au fabricat cu forta 'maghiari' din milioane de slavi, vlahi, cumani, germani sau evrei!
        • -3 (11 voturi)    
          Amuzant (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:11)

          Bari [anonim] i-a raspuns lui Autohtonii au fost sacrificati

          Vai saracutii europeni cum au facut ei aici o zona de libertate si n-au atacat pe nimeni! Pai hai sa facem o lectie de istorie :
          Te intreb, cucerirea Constantinopolelui a avut loc inainte sau dupa Cruciade? Raspuns, DUPA cruciade, si a fost doar unul din raspunsurile date de lumea musulmana, invaziilor crestinilor europeni in lumea lor! De masacrul din Ierusalim de la 1099 ai auzit? De razboaiele binzantino-persane ai auzit? De Alexandru cel Mare care a cucerit Persia ai auzit? Nu cred! Cum sa spui ca europenii sunt virgini! Hai sa vedem cine sunt europenii: Francezii, marii colonisti si cruciati care au scaldat Africa de Nord si Orientul Mijlociu in sange! Anglia, macelara de indieni, tara care a distrus milioane de vieti, a inapoiat Orientul Mijlociu, si a furat de oriunde a prins! Italia, celebra pentru macelurile din Libia de azi, Germania nazista macelara de evrei, Portugalia alta natie colonista cu sange pe maini, Spania lui Torguemada, creatoarea Inchizitiei, si lista poate continua! Astia sunt ingerasii tai?:))))
          Turcia are o civilizatie, si numai niste ignoranti fracofonari o neaga! Tot respectul pentru Turci, toata jena pentru Europa!
          • +5 (9 voturi)    
            Adevarul istoric (Vineri, 23 decembrie 2011, 20:36)

            mvr [utilizator] i-a raspuns lui Bari

            Uite cine s-a gasit sa dea lectii de istorie.

            Sa vedem:

            - 674 - 678: musulmanii asediaza Constantinopolul, devasteaza si jefuiesc asezarile grecesti sau armenesti din jurul orasului si din Asia Mica

            -717 - 718: musulmanii pornesc un nou razboi impotriva capitalei Bizantului ... dupa aproape o suta de ani de agresiune islamica populatia Constantinopolului se reduce de la peste jumatate de milion de locuitori la numai 40 de mii

            - secolele 7-8: Levantul, Egiptul si alte regiuni populate de crestini sunt ocupate, locuitorii asupriti, masacrati sau convetiti cu forta, iar apoi vechi manastiri sunt incendiante.

            Ce nu stie domnul Bari e ca toate evenimentele astea s-au produs cu mult inainte de Cruciade.

            Invaziile crestine in lumea araba au fost doar o consecinta fireasca a invaziilor si ocuparilor teritoriilor majoritar crestine de catre musulmani (secolele 7 -10 in special). Stie asta orice om inteligent care a citit putin istorie. Abia dupa aceea au aparut Cruciade, etc
            • -2 (8 voturi)    
              Daca tot oferi date (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:46)

              Bari [anonim] i-a raspuns lui mvr

              Te rog scrie aici si incursiunile Bizantine de dinainte de 674, sau de ce nu hai sa vorbim despre Imperiul Roman, si luptele pe care le-au avut cu Sasanizii! Vorbeste si despre Petra, despre Siria si tot asa, despre distrugerile facute de romani acolo!

              Orice om care stie istorie, nu incepe cu "musulmanii"! Islamul apare dupa 622 dar incursiunile "europene" in Orientul Mijlociu incep inainte de era noastra! De aia si-a luat-o pe coaja la Carrae Crassus de la Parti! De aia l-au prins Sasanizii pe Valerian si l-au folosit pe post de scaunel pentru urcat pe cal, si cand a murit l-au impaiat si tot asa! Daca tot vrei sa pari istoric, macar fii impartial si da datele de la inceput, nu selectiv ca orice islamofob ieftin! Daca poti, dar nu cred ca poti!

              Si daca te intereseaza asa mult istoria, tot conflictul est -vest a inceput cand Croessus, regele Lydienilor s-a dus la Oracolul din Delphi si aia i-au zis ca o sa distruga el un mare imperiu! Ambitionat si arogant ca orice grec l-a atacat pe Cyrus cel Mare, care in schimb a cucerit Lydia! Asa a inceput istoric conflictul asta est-vest, si daca e sa ma iau dupa logica ta infantila cu cine a inceput, au inceput-o grecii
              • +3 (7 voturi)    
                Stai jos. Nota 2 (Vineri, 23 decembrie 2011, 23:05)

                mvr [utilizator] i-a raspuns lui Bari

                Le cam amesteci: conflict est-vest, conflicte crestini-musulmani, sunt toate acelasi lucru pentru tine.
                Nimic mai fals!

                Grecii si persii se tot luptau prin antichitate si nu neaparat din vina grecilor, dar memoria ta e extrem de selectiva.

                La data conflictului de care amintesti, imperiul persan (Achaemenid ) trecea printr-o perioada de expansiune accentuata indreptata inspre Vest si nu numai. Dejau erau prezenti in Asia Mica si Armenia si nu ratau nicio ocazie de a-si extinde granitele.

                In plus si dupa conflictul de care amintesti expansiunea nu s-a oprit, ba chiar a continuat, persii ocupand
                parti din Tracia si pana in India.

                Toate astea demonstreaza ca conflictul cu Imperiul Lydian era doar o etapa intr-o expansiune inevitabila. E ridicol sa consideri ca fara el expansiunea si razboaiele n-ar mai fi avut loc. E la fel de naiv ca si cum ai spune ca Primul Razboi Mondial n-ar fi izbucnit fara asasinarea Arhiducelui Franz Ferdinand.

                Eu vorbeam de expansiunea musulmana, care a inceput odata cu primul califat. Persii au fost si ei printre primele victime ale acelei expansiuni. Arabii au invadat pur si simplu teritorii pe care se gaseau alte populatii, ajungand pana la Constantinopol, iar invazia lor nu poate fi justificata in niciun fel prin conflictele anterioare ... mai ales prin cele dintre persi si greci.

                Invata sa mai si gandesti !
                • -2 (8 voturi)    
                  Gresesti amice (Vineri, 23 decembrie 2011, 23:28)

                  Bari [anonim] i-a raspuns lui mvr

                  Nu imi pune cuvinte in gura aiurea, pentru ca n-are rost! Eu ti-am spus conform teritoriului cum au inceput treburile! Cat despre primul califat si expansiunea musulmana, mersi ca mi-ai aruncat mingea la fileu! Perfect, pai atunci te intreb pana la aparitia ISlamului, de cate ori au fost arabii calcati de Bizantini? De foarte multe ori, si de aia odata cu venirea Islamului au platit cu aceeasi moneda!Ce nu iti e clar? E ceva firesc!
                  Sau n-am inteles, daca ataca europenii e normal, daca ataca califatul musulman e ceva aiurea! Pfffff! Dublul standard al ipocriziei occidentale! Si tu ma indemni pe mine sa gandesc? Mai bine ai gandi tu!
                  • +1 (7 voturi)    
                    Conform teritoriului ? (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 0:25)

                    mvr [utilizator] i-a raspuns lui Bari

                    Cred ca glumesti. Criteriul ala nu are nicio valoare. "Teritoriul" , ca spatiu, nu are nicio dinamica.

                    Singura dinamica ce conteaza este cea a oamenilor si tocmai ti-am demonstrat ca in perioada aia persanii erau in continua expansiune (atat inspre est cat si inspre Vest) si ca indiferent de ce ar fi facut armenii, grecii, afganii sau triburile de pe valea Indusului, tendinta lor expansionista a fost cea care a contat in stabilirea granitelor imperiului .

                    Si vezi ca musulmanii tai nu au atacat doar Bizantul, ci au subjugat si populatiile copte, persane, nord-africane sau indiene cu care nu avusesera conflicte notabile anterior. Toate astea din cauza filozofiei militant-expansioniste care le era insuflata de catre liderii religiosi.

                    Asa ca ai grija cu dublul-standard al ipocriziei ...caci pare sa te caracterizeze pe tine mai degraba.

                    Cat despre conflictele arabo-bizantine, ia spune: cate din astea au fost inainte de aparitia islamului. Ia da niste exemple ? Deh, bizantinii nu prea se aventurau prin zonele din peninsula arabica unde-si faceau de cap triburile de arabi
            • +2 (4 voturi)    
              mai baieti (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 9:24)

              panfilie [anonim] i-a raspuns lui mvr

              nu va incrancenati.
              asa erau vremurile.
              sportul preferat era jaful.
              practicat de toti, fara deosebire.
              era mai usor sa manuiasca omul o sabie, o secure, o lance, decat un plug, o sapa, o coasa, un ciocan.
              si daca mai erau unii mai mocofani si se ocupau cu produsul, cu atat mai bine pentru jefuitori.
              asa au ajuns sa stie popoarele, unii de altii, inceputurile comunicarii. :-)

              voi n'ati vazut filmele alea cu cei sapte magnifici, cu los bandidos care atacau satele sa fure granele si carnita dela producator ?!

              deci a fost, la diferite dimensiuni, pana azi. si inca se mai practica. pentru petrol, pentru eliberare...

              genocidul armenilor a fost o suta de ani in urma.
              genocidul in ruanda a fost un deceniu in urma.

              e bine sa fie condamnate, dar sa interzici discutarea lor ?!
              daca unul, pe teritoriu frantzuz, indrazneste sa contrazica versiunea oficiala, cea cu un milion jumate, intra la mititica.
              cum a patit'o si britanicul ala in austria, ala de punea in discutie holocaustul.
              daca in germania spui ca au murit numai trei milioane de evrei, esti pasibil de zuhaus.

              deci, este, sau nu este obturata gura omului, este sau nu este slobozenie la gura ?! ca parca asa zice in carta onu.

              sa raspundeti la asta nu'i nevoie de scormonit imperiul roman, persan sau sa mergeti in campaniile lui licsandru al mare.

              hai sa facem si noi o lege prin care sa'i condamnam pe cei ce se indoiesc de latinitatea poporului roman ! sau ca romania este dela nistru pan'la tisa !
              • +1 (3 voturi)    
                unde dai, si unde crapa ! (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 13:50)

                anton pann [anonim] i-a raspuns lui panfilie

                de la o lege idioata, iesita din spuma senei, unde un palavrament, satul de bine, n'are alta treaba, am ajuns la sarmalele persane, la covoarele turcesti si la cruciadele lui peste prajit.

                astia, p'a cilisea, e baieti de stiinta inalta ! istorici pe punte si de imprumut !dar vai, stam prost cu cititul..
                in articol, cum zici, era vorba de o lege care combate negationizmul genocidului, adica, asa cum bine spui, o lege care baga pumnul in gura.
                e vorba de un mil jumate, punt !
                jaba zic turcii de o juma de mil !

                ceea ce pentru republica franceza este un pas inapoi.

                in republica traditionala americana, se publica mein kampf, se poate discuta despre orice, inclusiv despre raspandirea sarmalelor pe gloaba pamanteasca.

                deci, mai draga, io anton pann, lasand la o parte ca poate moare sultanul, sau magarul pierde samrul, io am hotarat sa ma duc un' a intzarcat sarsaila plozii !
                mai bine in patagonia ! pe cuvant !

                pre multi baieti dastepti in romania !

                sarbatori fericite !
      • -1 (5 voturi)    
        sarmalele (Vineri, 23 decembrie 2011, 22:41)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui Edy

        nu sunt turcesti se foloseste varza care nu era spcifica in hrana turcilor selgiucizi..e imprpriu!
        poate ceva vreme mai inainte sa zicem puteau fi din Bizant dar NU turcesti!.
        • 0 (6 voturi)    
          Sarmalele se mananca si in Persia (Vineri, 23 decembrie 2011, 23:30)

          Gogutzu [anonim] i-a raspuns lui sabo

          Si in levant! Turcii le-au adus in Europa! Esti praf!
    • -5 (17 voturi)    
      SI ca fapt divers drag francofoane (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:24)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Ca fapt divers, cu toti tiganii nostrii, cu toate lipsurile noastre, cu toti infractorii nostrii, cu toate problemele noastre, turcii nu ne-au jignit niciodata, si ne-au primit mereu bine, spre deosebire de "fratii francofoni", care nu ezita nici un moment sa isi bata joc de noi! Stau si ma intreb ce era daca aveau francezii sa zicem la ei, sabia lui Stefan cel Mare! Cam ce mistouri erau pe ei la adresa romanilor! Turcii nu au facut niciodata caz de asta, ne-au tratat cu demnitate, si au inteles ca istoria e istorie, lucru ce romanii care sunt indoctrinati in continuare de BOR si de securistii deveniti istorici si realizatori de filme istorice, nu il vor intelege niciodata! Si vrajelile cu barbariile comise de turci pe aici, au fost deja demontate de mult! Spre deosebire de altii, turcii chiar au fost civilizati! Nu se gandeste unul, cum de manastirile vechi sunt intacte! Pai daca turcii erau asa rai ,de ce ma rog nu le-au distrus? Simplu, pentru ca nu aveau treaba cu asa ceva! Nu turcii au fost inamicii romanilor, ci romanii sunt inamicii romanilor! Dar o sa mai treaca multa vreme pana o sa pricepeti asta! BV Turcia, o natie cu bunele si relele ei, dar o natie mandra si independenta, nu o sluga a altora, ca Romania sau Franta!
      • +4 (10 voturi)    
        Turcii au fost mai buni ca sarbii in Timoc (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:03)

        Multi turci de azi au radacini romanesti [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Turcii otomani stiau ca 'ghiaurii' pot fi foarte loiali si performanti in razboaie si aducerea de venituri din agricultura (imperiul Otoman avea in primul rand nevoie de soldati si de hrana).

        Stiati ca micutii asiatici turcofoni din armatele otomane (turcii sunt originari din Asia centrala) spunea despre cei mai mari de statura ca sunt 'grei ca un ghiaur' ?

        De aceea luau chiar si cu forta mii de baieti valahi, slavi (sarbi/bulgari) sau albanezi pt a-i inrola de mici ca soldati!

        Otomanii au lasat crestinilor libertate destul de mare acolo unde au gandit ca nu exista motive serioase de invazie.

        Nici una dintre tarile romane nu a fost vreodata pasalac turcesc (spre deosebire de toti vecinii nostri, inclusiv Ungaria sau bucati din Ucraina de azi), am avut domnitori romani pana la inceput de sec.18 ! Si fanarioti (crestini greci) n-au fost decat pana la inceput de sec.19, dupa rascoala lui Vladimirescu.

        Iar in Imperiul Otoman, inainte de prabusire, crestinii erau 20% din populatie.

        Un exemplu, de la sud de Dunare, din pasalacul Vidinului (regiunea Timocului).
        Acolo, cat timp au fost otomanii, etnicii romani aveau propriile biserici.

        Dupa ce au intrat sarbii in Timoc, trecand peste raul Morava sa vina la Dunare, la inceput de sec.19, acesti 'frati ortodocsi' au prigonit vlahii, le-au luat bisericile, au interzis folosirea limbii romane si au inceput sa inventeze teorii despre originea sarbeasca a vlahilor !

        In Timoc, turcii au fost mai omenosi cu romanii decat sarbii ! Si culmea, romanii ii ajutasera si adapostisera 'revolutionari' sarbi.

        Dar cum spune proverbul la romani, 'pe cine lasi sa traiasca/sa-ti intre in casa, nu te lasa sa traiesti'.
      • -1 (7 voturi)    
        of ! (Vineri, 23 decembrie 2011, 20:02)

        am [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Nimeni nu este perfect. ....si atunci fiecare popor sa-si asume greselile ( unii au facut-o deja ) si sa incerce sa traiasca in armonie cu ceilalti.
        Vreau sa -ti amintesc ca populatiile tiganesti,migratoare, au fost impinse in Europa tocmai de armatele otomane invadatoare pina spre Viena si au ajuns de capul lor pina la Atlantic,ingrozind si atunci locuitorii cu care au venit in contact cu aceleasi apucaturi ca si azi. Ghinionul nostru ca ne acceptati acolo s-au intors pe meleagurile noastre. Cat despre ocupatia otomana de secole a Tarilor Romane,ce sa mai zic....numai bine nu ne-au facut. Urmele se vad pregnant si azi, inclusiv in ceea ce priveste gusturile si apucaturile noastre atat de europene. Suntem caracterizati ca balcanici cand noi suntem carpatini.
        Dupa 90 prima tentatie de libertate a romanilor a fost evident...Turcia. Apoi ,noi ca popor nu am cucerit pe nimeni,nici nu am civilizat ( dar am contribuit la culturile altor popoare )pe nimeni ci ne-am multumit sa ne autoocupam( comunismul autohton noncivilizator) si sa ne complacem in neputinta noastra balcanica sadita de cine........de otomani. Dar la urma urmei nu suntem noi chiar cei de pe urma.Poate avem si noi destinul nostru in care chiar trebuie sa credem. Craciun Fericit !
      • 0 (0 voturi)    
        vom vede (Duminică, 25 decembrie 2011, 23:19)

        christi [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        da mai gura de aur sa vezi tu cum vor pupa turcii papucul Frantei daca pe viitor vor dori sa intre in ''club''.Prin aceasta lege Franta (anticipand orgoliul anacronic si nemasurat al ,, otomanilor'')le blocheaza turcilor accesul in UE!
    • +6 (10 voturi)    
      Turcia poate redeveni europeana (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:36)

      Anadol nu e singura 'patrie' a turcilor de azi [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Citeam in presa franceza si britanica despre mii de armeni din Turcia care isi redescopera radacinile genetice si familiale, unii isi re-armenizeaza numele si incep sa frecventeze nu doar templele alevi ci si biserica ortodoxa din Istanbul.

      Desigur, ura oarba si propaganda sunt inca acolo, jurnalistul turc de origine armeana Hrant Dink a platit cu viata curajul sau de a vorbi despre genocid si armenitate.

      Turcia trebuie sa stie ca nici un stat nu e acceptat in UE fara sa asume responsabilitatile sale istorice fata de minoritati etnice si religioase oprimate.

      Ori armenii, grecii, kurzii au fost haituiti si ucisi, chiar si acum se intampla, si nu mai demult decat acum cativa ani erau ucisi crestini in Turcia doar pentru ca erau crestini..!

      Daca aceasta Turcie nu vrea sa fie in acord cu Europa, atunci e doar o chestiune de timp pana ce va fi perceputa ca un potential inamic al Europei si combatuta ca atare, prin toate mecanismele specifice Occidentului.
      O astfel de confruntare i-a mai fost fatala Turciei si nu poate fi 'castigata', e diferenta mare la orice nivel.

      Deja isi degradeaza relatiile cu USA (ceea ce o va costa inevitabil), iar Rusia o priveste ca pe un adversar la M. Neagra si in Caucaz/Asia centrala.

      O sansa mare pentru Turcia ar fi sa adere la UE, pentru ca ar deveni cel mai mare stat din UE, ar sta la masa 'celor mari', ar fi parte la toate deciziile cu adevarat importante ale lumii si si-ar spori foarte mult influenta fiind membru UE/NATO.

      Pentru asta guvernul turc ar face bine sa permita redescoperirea europenitatii a milioane de turci, care au stramosi directi romani, sarbi, bulgari, albanezi, greci, armeni, rusi, georgieni, etc !
      Ar fi util Turciei sa aiiba cat mai multi crestini pe teritoriu, perceptia ar fi de tara toleranta!

      Toti acestia, milioane de crestini europeni cu cetatenie turca, ar fi ambasadori extraordinari pt tara, ganditi-va la impactul pt Romania de a descoperi ca sute de mii de turci de azi sunt de fapt etnici..romani !
      • -2 (4 voturi)    
        uiti un lucru banal (Vineri, 23 decembrie 2011, 20:05)

        deviltool [anonim] i-a raspuns lui Anadol nu e singura 'patrie' a turcilor de azi

        si anume ca turciis sunt 65 de milioane in turcia si inca 160(o suta saizeci )de milioane in afara tarii care isi iubesc tara si natia,fara exceptie...deci...trage tu concluzia in caz de razboi contra lor...
        • +2 (4 voturi)    
          cum 160? (Vineri, 23 decembrie 2011, 22:54)

          sabo [utilizator] i-a raspuns lui deviltool

          intreb cum atat de multi in afara?
          unde traiesc?
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Duminică, 25 decembrie 2011, 0:57)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui sabo

            in ferentari
        • 0 (0 voturi)    
          ca sa vezi (Duminică, 25 decembrie 2011, 23:30)

          christi [anonim] i-a raspuns lui deviltool

          un mic razboi economic al SUA+UE impotriva radicalizarii Turciei e suficient! iar la acest ,,razboi,,vor contribui si cei 160mil de turci care se afla in afara Turciei prin taxe si impozite!Cu toate ca aceasta ,,umilire'' a Turciei e binevenita,demascand adevarata fata a politicii turce, ea ar fi trebuit sa vina de la Bruxelles si nu de la Paris!
    • +2 (6 voturi)    
      corect. (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:44)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui dumi

      Dincolo de barierele culturale si geografice, intrarea turciei in UE in constitutia politica actuala ar dezechilibra destul de mult sistemul, dealtfel fragil. Sa nu uitam, ca aia-s peste 70 de milioane!
    • +1 (1 vot)    
      Barbarii ? (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 9:09)

      Cristian Muresan [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Nu cred ca barbariile turcilor fata de romani au fost mai crude decat cele ale romanilor intre ei. Cum spune Letopisetul Tarii Moldovei, la invaziile lui Stefan cel Mare in Muntenia, pe care i-au prins, pe toti i-au taiat". Si ce a facut Vlad Draculea impotriva populatiei autohtone si a turcilor este greu de imaginat.
      E clar, sa trecem peste animozitati si repulsii, peste crimele istoriei este aproape imposibil; dar ce e mai nasol e ca aceste reactii sunt folosite de politicieni pentru manipulare. Si oricat ne-am considera de informati si destepti, toti suntem o masa foarte usor manevrabila pentru se obtine rezultate. Acum trebuie sa asteptam sa vedem unde bate Sharky, pe langa devierea atentiei de la problemele interne maghrebiene.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca (Duminică, 25 decembrie 2011, 5:40)

      Atreus [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Daca vrem sa fim cu adevarat independenti economic trebuie sa dezvoltam parteneriate regionale exact cu turcia ...
  • +9 (15 voturi)    
    foarte inteligent (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:00)

    DRG [utilizator]

    argumentul turcilor: "si voi ati facut la fel". Pai cine ii opreste sa nu voteze si ei o lege care condamna "genocidul" francez in Algeria?
    • -4 (18 voturi)    
      ce'ai zice de o lege (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:09)

      panfilie [anonim] i-a raspuns lui DRG

      care sa condamne genocidul roman peste nistru, sau al americanilor la hiroshima ?!

      turcii nu intretin o armata pe alte teritorii.
      turcii n'au schimbat regimuri prin afrika cu legiunea straina.
      in ruanda, francezii au stat deoparte.
      imperiul otoman a fost terminat de ei insasi, francezii inca n'au un ataturk.
      "francezul" sarko, desi marunt, nu e napoleon.

      condamn nepasarea francezilor la genocidul din ruanda !
      condamn masacrele francezilor in algeria !

      sarbatori fericite !

      si sa'si vada fiecare de paduchii proprii !
      • +2 (10 voturi)    
        hmmm (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:55)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui panfilie

        Spune-mi, japonezii vorbesc sau comemorează un genocid al SUA asupra japonezilor? Dar Germania, un genocid al SUA împotriva germanilor? Dar Vietnamul, un genocid al SUA împotriva vietnamezilor? Dar Coreea de Sud, un genocid al SUA asupra coreenilor?
        • -1 (7 voturi)    
          gandesc ca (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:06)

          panfilie [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          fiecare din ei ar avea dreptul, cu exceptia coreenilor.

          dar, mai ales perlamentarii de pe sena :-)
      • +3 (9 voturi)    
        Cultul personalitatii la popoarele turanice (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:17)

        Romania nu a comis niciodata 'genocid' [anonim] i-a raspuns lui panfilie

        Turcii din Anatolia si Rumelia au fost crescuti de mici in ideea divinizarii unui ofiter turc numit Mustafa Kemal si supranumit pompos de propaganda oficiala drept 'tata turcilor', adica Atta-turk.

        Acest Mustafa Kemal a inteles repede ca Imperiul Otoman e un esec economic, militar si politic. A dat o lovitura de stat impreuna cu alti 'juni' si preluand Puterea a initiat o serie de reforme de mare brutalitate.

        Ordin sa nu se mai poarte voal islamic si turban, ordin sa se taie barbile, ordin sa fie abandonat islamul ca religie oficiala (s-a preferat alevismul o forma 'light' si eterogena a islamului, considerata o erezie de catre musulmanii suniti si shiiti), ordin sa fie exterminati inamicii 'din interior' (armeni, greci, crestini), ordin ca statul sa fie militarizat si laicizat !

        Turcii au avut hani, apoi sultani, apoi generali si pe Attaturk, sunt foarte departe de mentalitatea europeana a dialogului si asumarii greselilor, foarte departe de democratie si libertati individuale sau colective.

        In Turcia sec.21 exista un razboi civil etnic, contra minoritatii kurde, saptamanal mor zeci de soldati si rebeli. Trupe si avioane turcesti ataca si bombardeaza teritorii vecine din Irak.

        Exista asasinate de preoti crestini si ziaristi de etnie minoritara, iar scriitorul Pamuk Orhan, premiu Nobel, a fost obligat sa fuga din tara de frica amenintarilor cu moartea !

        E clar ca intr-o astfel de atmosfera nu va exista decat furie si frustrare in fata gestului Frantei si USA (si americanii au recunoscut genocidul armenilor de catre Turcia), desi Istoria arata cu documente ale epocii ca sute de mii de civili armeni, neinarmati, au murit de moarte violenta in doar 2 ani !

        Dincolo de Nistru, in fata Romaniei lui Antonescu era Armata Rosie si URSS, venita dupa crime si invazii comise de URSS in Basarabia si Bucovina.

        In fata armatei turce in Anatolia nu erau decat nevinovati dezarmati. Orice comparatie intre Romania si Turcia e in dezavantajul Turciei, din acest punct de vedere.
        • 0 (6 voturi)    
          Orhan Pamuk (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 7:31)

          AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Romania nu a comis niciodata 'genocid'

          Ai citit ceva despre Orhan Pamuk ?
          Nu stii nimic, dar debitezi despre el si viata lui ca si cand ai fi citit toate scrierile lui.

          In ultimii 100 de ani, Romania nu s-a dezvoltat din cauza propriei incompentente, nu din cauza turcilor. Imperiul otoman s-a destramat si s-a desfiintat exact cand a inceput revolutia tehnologica la nivel mondial. In ultimii 100 de ani, dupa caderea imperiului otoman, planeta Terra a luat avant tehnologic. Romanii nu au fost acolo si nu au stiut ce inseamna acest lucru. Nu mai cautati vinovati si nu mai traiti in trecut. Nu turcii sunt de vina ptr tot ce se petrece in tara asta. Treziti-va la realitate, lasati istoria in spate si vedeti-va de viitor !!! Daca traiti in trecut, nu o sa scoateti niciodata capul la suprafata ptr viitor !!!
  • -1 (19 voturi)    
    Fara valoare (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:05)

    Daniels22026 [utilizator]

    Franta - Turcia : 0 - 1

    Turcia a invins Franta in aceasta disputa. Ce rost are legiferarea cu pedepse despre subiecte istorice? N-au istoricii destul spatiu de exprimare? De ce trebuie sa decida politicienii in legatura cu subiecte vechi de 100 de ani? Si cine are incredere in ei? Politicienii pot sa "faca" istoria prezentului. Trecutul nu e subiect de legiferare (in tari civilizate bineinteles). Cel mult poate fi obiectul unor declaratii fara valoare juridica.
    • 0 (14 voturi)    
      corect! (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:26)

      jamis [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      in plus,cu argumentul Algeria, turcii au reusit sa dezgroape ceea ce Franta vrea cel mai mult sa faca uitat: comportamentul lor din Algeria!
    • +7 (9 voturi)    
      nu e chiar asa (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:32)

      zippo [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      hai sa lasam turcia si franta si sa ne legam de idee:
      orice act de asumare.. are valoare.. altfel copii vor uita si in cartile lor de istorie va fi trecut ca un simplu paragraf. astfel nu vei avea raspunsuri gen "32,7% dintre românii cu vârsta între 18 şi 29 de ani cred că în România ar trebui să existe un singur partid."
      depasind pe bunci si tati (18% si respectiv 16%).
      e usor sa uiti si pe urma sa te trezesti la batrinete, cind copii cresc, ca considera normal extremele, xenofobia si ca afirma (citit la comentarii pe hotnews) "ce oameni de stat, puternici, au coreeni de nord, valorosi, uite ce sustinuti sunt de popor".
      • -5 (7 voturi)    
        taman ti'ai contrazis presedintele (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:09)

        panfilie [anonim] i-a raspuns lui zippo

        care zice sa uitam de revolutie, s'o lasam in grija istoricilor.
        se mai preda istoria in scoli ?!
    • +3 (9 voturi)    
      Trecutul nu poate fi uitat sau ignorat (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:30)

      Trecutul explica prezentul si ajuta viitorul [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Pentru simplul fapt ca omenirea, in general, nu uita si nu accepta crime de masa, crime impotriva umanitatii, genociduri.

      Mai devreme sau mai tarziu, faptuitorii si statele care au profitat de pe urma acelor invazii sau razboaie genocidare vor trebui sa plateasca un pret.

      In Europa exista doar cateva natiuni/popoare/etnii care si-au construit tari si state prin crima si prin jefuirea altora.

      Majoritatea popoarelor europene au fost ele insele victime ale unor astfel de imperii sangeroase.

      Unele imperii (inclusiv cel francez, britanic, sau habsburgic) au adus celor ocupati si jefuiti si elemente utile, de civilizare si educare.

      Alte imperii (cum e cel otoman, chiar cel rus) au adus elemente nedorite, daunatoare si s-au marginit doar la administrarea furtului si talhariei de pe teritoriile ocupate.

      Politicienii nu decreteaza Istoria, ei sunt insa obligati sa fie atenti la ce spun istoricii despre istoria popoarelor pe care ii reprezinta.

      Pentru ca o 'mostenire culturala' si etno-lingvistica e legata de trecut si nu am aparut din neant, nu e la fel daca ne-am nascut ca popor pamantean sau migrator, daca am colonizat pe altii sau am fost noi cei invadati, daca am furat pe altii sau ne-au furat ei din ce aveam.

      Daca am ignora asa ceva, am justifica omorurile, invaziile si crimele contra umanitatii, pentru ca orice stat mai mare si-ar spune ca e suficient sa intre peste un alt popor si sa astepte vreo 100 de ani dupa care ar zice, 'ei asta e, ce s-a furat s-a furat, ramane asa furat, nu mai e cazul sa discutam'! E inacceptabil !

      Romania are un interes strategic ca astfel de acte de genocid sa fie recunoscute, pt ca e o prima etapa, urmatoarea, mai indepartata, fiind reparatiile financiare si morale pentru asta.

      Ori noi ca popor am suferit cumplit, secole, de pe urma invaziilor altora si cu siguranta va veni si timpul sa cerem socoteala. Dar e inca prea devreme..

      Franta va plati si ea in viitor pt crimele din Algeria sau Indochina.
    • +1 (3 voturi)    
      Gandire de fotbalist. (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 2:23)

      xx [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      1-0? Cuvantul nuanta ce inseamna pentru tine, penalty?
      • +1 (3 voturi)    
        Craciun Fericit (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 10:45)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui xx

        "Nuanta"? Ce inseamna? Cred ca ai vrut sa scrii nunta sau cuanta sau romanta. De astea am auzit. De "nuanta" n-am auzit niciodata. E in limba romana? Cind eram mai tinar am citit o carte, nu mai tin minte titlul. Era un baietel singur pe lume, foarte trist, am plins mult. De atunci n-am mai citit carti, ca-mi vine sa pling.

        La noi in fotbal e simplu: arbitrul fluiera si asta e, penalti!

        Craciun Fericit!
    • 0 (0 voturi)    
      Pardon ! (Duminică, 25 decembrie 2011, 11:59)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Prin adoptarea acestei legi turcii de pe teritoriu francez nu pot sa nege nepedepsiti masacrul armenilor ! Ca acasa in Turcia o neaga fara rusine
      ( si pe ascuns se lauda cu ea ) e inca un motiv sa nu fie priti in UE .
  • +5 (11 voturi)    
    mesajul e subtil (Vineri, 23 decembrie 2011, 17:39)

    xyz [anonim]

    Sarkozy le-a trimis un mesaj subtil turcilor ca nu vor fi primiti in UE. Nu cred ca ii mai pasa cuiva de ce s-a intamplat acum 100 de ani.
    • -1 (7 voturi)    
      posibel (Vineri, 23 decembrie 2011, 19:22)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui xyz

      numai ca partenerul nieamtz gandeste altfel.
      el, sau mai bine, ea, este mai pragmatica.
      germania este interesata de o piata de 70 de mil de consumatori, in ascensiune economica, cu ceva putere de cumparare.
      ar vrea ca produsele nemtesti sa intre liber pe piata aia. si sa mai si mute niscai productie acolo. e langa rusi, alta piata mare.
      om mai vede.
      mai repede cred ca e mana etniei lui sarkozea. exista numai o lege care interzicea negarea holocaustului.
      vedeti, la asta nici nu'i zic holocaust. este numai asa, un genocid.
      chestie de numar ...
      • +1 (5 voturi)    
        da, holocaust e numai unul (Vineri, 23 decembrie 2011, 20:55)

        ahvers [anonim] i-a raspuns lui panfilica

        armenii sunt mai de mana a 2a, ei nu merita ceva special.
    • -3 (5 voturi)    
      Poate tie nu iti pasa ... (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:40)

      tie poate [anonim] i-a raspuns lui xyz

      de ce s-a intamplat acum 100 de ani, sau lu bunicu-tu pe vremea lu Ceausescu, sau de ziua de ieri.

      Dar mie imi pasa.
  • 0 (6 voturi)    
    voi vorbiti fara sa intelegeti! (Vineri, 23 decembrie 2011, 18:49)

    Nicky [anonim]

    Daca indienii ii goneau pe colonisti... capeteniile indiene erau erau acuzate de genocid, daca armenii ii beleau pe turci, armenii erau vinovati de genocid, daca nemtii castigau razboiul, evident ca evreii erau vinovati de tot raul din lume.... Chiar nu pricepeti politica? Pai de 5000 de ani, de cand e istorie scrisa, genocidul era la ordinea zilei, niamnui nu pasa de un popr invins..pana acum vrei 50 de ani de cand a aparut curentul asta stupid: politicaly correct!
  • +7 (7 voturi)    
    condamnare genocid (Vineri, 23 decembrie 2011, 20:40)

    adrian [anonim]

    Pe cand va fi recunoscut oficial si condamnat prin lege genocidul bolsevic/comunist, care depaseste toate masacrele secolului XX luate la un loc ?
    • +5 (5 voturi)    
      in sfarsit un comentariu pertinent (Vineri, 23 decembrie 2011, 21:23)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui adrian

      si tare ma tem ca vom mai astepta mult pana atunci.
    • 0 (0 voturi)    
      ACEASTA (Duminică, 25 decembrie 2011, 23:46)

      dan [anonim] i-a raspuns lui adrian

      e cu adevarat MAREA INTREBARE! din pacate EU este extrem de ipocrita si cu doua limbi;o foloseste cand cand pe una cand pe cealalta in functie de interes,de gaze,etc,etc...
  • +4 (8 voturi)    
    Cum e turcu' asa si pistolu' (Vineri, 23 decembrie 2011, 23:55)

    George [anonim]

    Toarsu Erdogan, matale il confunzi pe presedintele francez cu Assamble Nationale, adunarea parlamentara franceza care a votat ceea ce te deranjeza pe dumneata. Si mai faci o confuzie. Mult mai grava. Faptul ca in Algeria n-a fost vorba de genocid, asa cum insinuezi dumneata. Dar ceea ce este si mai grav, este faptul ca, posibil din cauza ignorantei, habar n-ai ce-i aia genocid. Hai sa te ajut eu toarsu' Erdogan! Iata ce spune DEX despre genocid (cuvant care vine, culmea ironiei!, din limba franceza): --->>> infracțiune săvârșită în scopul de a distruge deliberat și sistematic, în întregime sau în parte, o colectivitate sau un grup național, rasial, etnic sau politic. Voi, turcabretii, ati comis genocid impotriva armenilor, o spune istoria si, in acest sens, exista nenumarate dovezi. Si ati mai comis un genocid, acela indreptat impotriva grecilor. Aveti o lista cam lunga de genocide toarsu' Erdogan. Ca francezii au si ei ceva bube prin cap, asta e o cu totul alta poveste. Dar povestea cu Algeria, in nici un caz, nu se poate incadra la genocid.
  • -1 (5 voturi)    
    Part 1 (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 0:40)

    the other side of the story [anonim]

    La inceputul primului razboi mondial Rusia,cu spriinul Frantei, era interesata de disparitia imperiului otoman, rival direct al intereselor rusesti la marea neagra. De aceea , Rusia a inarmat grupuri nationaliste armene cu singurul scop de a destabiliza situatia din imperiul otoman,aflat deja pe pragul prapastiei. Imperiul Otoman,chiar si in aceea perioada in care marimea sa ramasese restransa la un teritoriu doar putin mai mare decat actuala Turcie,avea deja un guvern multietnic. In cabinetul de atunci existau inclusiv ministrii armeni. Guvernul ,inclusiv acesti ministrii,au decis atunci mutarea populatiilor armene din zonele de langa granita rusa catre teritoriile aflate astazi in nordul Siriei, pentru a face mai dificila tentativa Rusiei. Majoritatea armenilor care au murit au murit nu omorati direct de turci,ci de foame si sete in urma unui mars hotarat chiar si de connationali de-ai lor. In Turcia,cu mici exceptii,se recunoaste ca a murit un numar de armeni in perioada respectiva , dar de aici pana la a considera Turcia ca autoare a unui genocid este o diferenta. Mai ales atata timp cat numeroase puteri coloniale (Anglia,Franta,Spania,Rusia,USA) au comis deliberat crime care nu fost sanctionate astfel de catre nimeni. Intre timp Rusia a fost zguduita de schimbarea de regim pe finalul WW1, dar deja raul era facut ...
    Un al doilea punct tratat gresit mai sus este invinovatirea lui Mustafa Kemal pentru acest "genocid" . La finalul primului razboi mondial, Turcia urma sa fie impartita in mai multe mini state. Sultanul de atunci,sprijinit de liderii religiosi, accepta aceasta divizare. In Imperiul Otoman nu existau zone clare in care o anume natiune sa fie majoritara, existau foarte multe populatii,si in zonele Turciei care ar fi urmat sa fie cedate Turciei existau turci cel putin la fel de multi cat greci. In acele momente,unul din generalii turci, Mustafa Kemal, a reusit sa stranga ramasitele armatei otomane de partea lui cu scopul de a crea un stat turc.
    • 0 (0 voturi)    
      ..si-a rezolvat problema! (Duminică, 25 decembrie 2011, 11:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui the other side of the story

      Adica a eliminat populatiile alea care-i puneau in pericol scopul nobil de a crea un stat unitar in locul unui imperiu multinational!
      Ghinionul armenilor, grecilor, curzilor si altor natii mai mici de care nu se pomeneste..
      Aferim!
  • +1 (5 voturi)    
    Part 2 (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 0:46)

    the other side of the story [anonim]

    Mustafa Kemal a luptat contra trupelor trimise de puterile castigatoare ale WW1 aflate pe teritoriul Turciei si contra grecilor,si a reusit sa obtina tratate de pace care sa consfinteasca statul turc in granitele de astazi De asemenea Turcia a devenit un stat laic,in care influenta islamului era foarte aproape de zero. Implicarea lui Ataturk in genocidul armean a fost foarte mica, majoritatea armenilor decedati in acele vremuri in cursul relocarii spre nordul Siriei isi pierdusera suflarea inainte ca Mustafa sa preia puterea militara in Turcia.
    Problema este insa alta. Franta face acum jocurile Israelului care incearca sa izoleze Turcia pe plan international. Astfel de actiuni fac doar populatia neutra din Turcia sa adopte o atitudine mai agresiva fata de occident. De ce trebuiau rascoliti mortii tocmai acum cand Israelul are aceste interese ? Legea votata in Franta este o lege potrivit careia orice discutie despre genocidul armean, argumentata altfel decat cu pozitia mentionata in lege, duce la 1 an de inchisoare si 45 000 de euro amenda. Libertatea de exprimare a fost ceruta in Franta poate prima data in lume acum cateva sute de ani,de ce se vrea interzisa astazi ?
    • 0 (6 voturi)    
      Problema este alta ... ??? O'rly ? (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 2:38)

      xx [anonim] i-a raspuns lui the other side of the story

      Citez: ".. Problema este insa alta. Franta face acum jocurile Israelului .."

      Aha, deci problema reala este Israelul, si Nu milionu de armeni omorati de turci.

      ".. Majoritatea armenilor care au murit au murit nu omorati direct de turci,ci de foame si sete .."

      Majoritatea evreilor au murit omorati nu direct de nazisti, ci de un gaz.

      "... majoritatea armenilor decedati in acele vremuri in cursul relocarii spre nordul Siriei isi pierdusera suflarea inainte ca Mustafa sa preia puterea ..."


      E vina lor ca nu erau maratonisti ! Niste lenesi !
  • -1 (3 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 9:18)

    costy [anonim]

    in acest caz francezi au mare dreptate.a fost un genocid de mare amploare. nu stiu de ce turci nu recunosc
  • +2 (6 voturi)    
    Turcia, Europa si Islamul (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 9:34)

    Dorel [anonim]

    Turcia are o mare problema.
    Dupa ce a rupt relatiile diplomatice si economice cu Israelul, acum rupe relatiile cu Franta.
    Erdogan este primul sef de guvern din Turcia, de la Mustafa Kemal incoace, care face concesii (ca sa nu spun cadouri) islamistilor fundamentalisti. De la un an la altul Turcia seamana tot mai tare cu o tara islamica si tot mai putin cu o tara europeana.
    Boom-ul economic din ultimii ani s-a facut pe credite acordate extrem de lejer populatiei. Asta a dus la sporirea mare a deficitului bugetar si la cresterea datoriei externe private, dar si publice, fara precedent in Turcia. Economia lor "duduie" doar aparent. E un balon care se umfla si e de asteptat sa explodeze cat de curand.
    In conditiile in care relatiile Turciei cu lumea Occidentala sunt tot mai precare, pe Turcia o asteapta fie o mare criza si recesiune, fie salvarea de catre noii amici islamici , naruindu-se astfel si aspiratia Turciei de a deveni un lider economic si militar al lumii islamice.
    Exterminarea armenilor este partial recunoscuta si in Turcia. Fie ascunsa in spatele unei asa zise deportari soldate cu victime, fie ca atare.
  • -1 (1 vot)    
    . nu este exclus...; (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 9:47)

    un clujan.... [anonim]

    ca Pal Ur sa fi bantuit si prin Ardealul ns. ocupat vremelnic de hortisti...., ca nu de aia s-o fi inscris in Legiunea straina Algeriana
  • +2 (4 voturi)    
    turcia si interesele (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 11:38)

    jack [anonim]

    E trist sa vezi cum aproape fiecare articol despre Turcia este asaltat de comentatori care incearca prin toate mijloacele sa manipuleze cititorii.

    Ce interese au acestia? De ce pe un site din Romania? Ce au de cistigat?

    De asemenea este imbucurator sa vezi ca mai sint totusi oameni care nu pot fi atit de usor dusi cu vorba si care inca mai stiu istoria nationala si istoria lumii.

    Care este totusi adevarul? Ce s-a intimplat atunci? Greu de spus, pentru ca fiecare are o versiune proprie.

    Varianta mea, pe scurt:

    - imperiul otoman intra in declin

    - sultanii incep reformele pentru a salva imperiul. unele reforme sint pro religie, altele dimpotriva

    - statele europene devin creditoarele imperiului, pentru ca sultanul isi gestioneaza prost bugetul (lux, razboi, etc)

    - statele europene ajung sa detina infrastructura economica a tarii

    - statele europene impun schimbari adinci in sistemul legislativ otoman. sistemul francez este copiat aproape ad-literam

    - una din schimbari este garantarea proprietatii si securitatii religiilor minoritare prin constitutie

    - armenii si altii cer respectarea noii constitutii si refuza sa mai plateasca pentru siguranta lor

    - turci si kurzi incep sa ii omoare prompt. "Tinerii Turci", aflati la guvernare, incep mutarea a sute de mii de nemusulmani din tinutul lor natal. Doar citeva mii mai ajung la destinatie

    - armenii raspund la fel, dar la scara mai mica
  • -2 (2 voturi)    
    AUTORI DE GENOCIDE (Sâmbătă, 24 decembrie 2011, 16:01)

    Tunaru A. [anonim]

    SUA ar trebui sa recunoasca si masacrarea in masa a populatiei autohtone pe teritoriul ei, adica a populatiei "pieilor rosii".
    Si alte state precum Spania au masacrat populatiile americii, lucru binecunoscut. Hunii la venirea lor in Panonia si mai apoi, au masacrat populatia din aceasta zona. Si din pacate exemplele nu se opresc aici.
    O.N.U. ar trebui sa faca un studiu pe care sa-l dea apoi publicitatii asupra acestor genocide, asa ca nu credem ca doar fascistii lui Hitler au facut rele.
    • 0 (0 voturi)    
      Vad ca i-ai uitat pe rusi.. (Duminică, 25 decembrie 2011, 12:08)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Tunaru A.

      .. si populatiile alea disparute in timpul transformarii micul cnezat de Kiev in mare imperiu.. sau macar realizarile lui Stalin in domeniu: vreo 2 milioane de ucrainieni morti de foame in timpul colectivizarii, moldoveni, polonezi, tatari etc. pierduti cu sutele de mii prin Siberia .
      De fapt au fost la fel de prolifici si in exterminarea populatei ruse in Gulag.
      Dar am ramas cu fixul propagandei comuniste: cei mai mari criminali sunt americanii care i-au omorat pe indienii bastinasi!
  • -1 (1 vot)    
    Franta (Duminică, 25 decembrie 2011, 13:03)

    Ingrid [anonim]

    Franta sa-si vada de treaba ei, e treaba Armeniei si a Turciei sa restabileasca adevarul istoric.Domnul Sarkozy crede ca a eliberat Libia singur si e mare strateg de politica externa!Nu e!
  • 0 (0 voturi)    
    bunaa (Joi, 8 ianuarie 2015, 21:10)

    dede [anonim]

    pai ori francezii ori turcii au ucis armenii?