Patru tari europene condamna la ONU planurile Israelului de a construi locuinte in coloniile din Cisiordania

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2011, 22:38 Actualitate | Internaţional

Marea Britanie, Franta, Germania si Portugalia, membre ale Consiliului de securitate al ONU, au condamnat marti decizia Israelului de a lansa licitatii pentru constructia de locuinte in coloniile din Ierusalimul de Est si Cisiordania, relateaza AFP.

Intr-o declaratie comuna remisa dupa o reuniune a Consiliului de securitate ONU consacrata Orientului Mijlociu, cele patru tari se declara "consternate de aceste evolutii total negative" si au cerut Israelului sa inceteze atacurile colonistilor asupra palestinienilor.

Decizia Israelului de a accelera constructia de locuinte in colonii "transmite un mesaj condamnabil" despre intentiile Israelului, sustin acestea. "Cerem guvernului israelian sa revina asupra acestor decizii", se mai arata in apelul celor patru tari.

Guvernul israelian a lansat, duminica, procedura de cerere de oferte pentru constructia a 1.028 de locuinte noi in trei colonii din Ierusalimul de Est anexat si in Cisiordania ocupata, declansand astfel noi proteste din partea Autoritatii Palestiniene.

Luni, ministrul francez al Afacerilor externe a "condamnat ferm" decizia Israelului, potrivit AFP.


Citeste mai multe despre   






















821 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Dar Romania?!... (Marţi, 20 decembrie 2011, 23:09)

    codrutz [utilizator]

    Ce pozitie va adopta curajosul, inteleptul si democratul Basescu? Macar acum sa urmeze politica Marii Britanii. Sa vedem daca are sange in instalatie sa se incontreze cu satapanii lui.
    • +3 (5 voturi)    
      nici o pozitie (Miercuri, 21 decembrie 2011, 1:21)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui codrutz

      Eu sper ca Basescu sa nu adopte nici o pozitie.
      Nu e cazul ca politicienii romani sa se afle in treaba in legatura cu problema palestiniana pe care nimeni n-o poate rezolva de 60 ani.
      Romania nu are nici un interes acolo si are destule alte probleme mai presante.
    • 0 (0 voturi)    
      basescu (Miercuri, 21 decembrie 2011, 19:23)

      enough_hatred [anonim] i-a raspuns lui codrutz

      Bai, dar mi-ai spart capul cu basescu asta al tau... Una doua, Basescu. Daca se pisha cineva pe strada, cine e de vina? Basescu. Daca ti-ai luat chilotii pe dos, cine-i devina? ai ghicit: Basescu!
  • +2 (4 voturi)    
    Este logic (Marţi, 20 decembrie 2011, 23:25)

    CezarN [utilizator]

    Cei care cred ca Israelul doreste pacea cu palestinienii se inseala si se amagesc singuri caci este perfect logic sa nu se intample asta datorita avantajului enorm pe care il are asupra palestinienilor din toate punctele de vedere (militar, financiar,, economic, cum vreti). Daca nu acum, cand sa doreasca Israelul confruntarea cu palestinienii? Cand acestia vor fi mult mai organizati, mai bogati, mai inarmati, mai potenti economic? Orice stat isi doreste adversari slabi si incapabili sa i se opuna, de ce ar face Israelul exceptie?

    Cei care ii iubesc pe palestinieni (sau nu-i iubesc pe evrei), daca vor sa faca ceva, atunci sa faca, nu sa vorbeasca, DOAR sa vorbeasca fie la ONU, la Paris sau la Londra. Si credeti ca nu fac? Fac, dar fac jocuri ieftine de imagine. Vor sa treaca in lumea araba drept sustinatori ai palestinienilor, poate-poate vor lua petrol cu 0,00001 la suta mai ieftin, sau vreo concesiune, sau vreun contract faraonic cum le place seicilor sa construiasca. La urma-urmei, este mult mai profitabil sa construiesti un aqualand subacvatic in Dubai decat 1K de case amarate sub amenintarea rachetelor Hezbollah.
  • +3 (5 voturi)    
    ONU,UE, USA avertizeaza dar Israelul (Marţi, 20 decembrie 2011, 23:43)

    dinu [anonim]

    isi continua colonizarile in plin secol xxi .Sunt aplicate practici barbare asupra palestinienilor, li se darama casele, sunt bombardati cu bombe cu fosfor, copii si femei ucisi , blocada impusa asupra Fasiei Gaza si atunci cand palestinienii se apara sunt numiti teroristi, hmm cine-s teroristii?
  • +2 (4 voturi)    
    pacat de evreii normali (Miercuri, 21 decembrie 2011, 0:45)

    MirceaA [utilizator]

    din cauza atitudinii guvernului, antisemitismul incepe sa ia amploare si de suferit au numai evreii cu bun simt.
    • +3 (5 voturi)    
      Intr-un fel ... (Miercuri, 21 decembrie 2011, 1:45)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      ... si evreii normali sunt de vina. La fel cum suntem noi de vina ca ne lasam guvernati de niste hoti. Exista o vorba, scoasa daca-mi aduc aminte bine de Napoleon: fiecare popor are conducatorii pe care-i merita. Noi avem niste hoti, evreii au niste oameni violenti si lipsiti de orice vointa de a rezolva problema palestiniana. In fata istoriei, fiecare popor da mai devreme sau mai tarziu socoteala pt. conducatorii pe care-i accepta.