VIDEO ARHIVA Liderul nord-coreean Kim Jong-Il a murit

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2011, 5:16 Actualitate | Internaţional

Kim Jong Il
Foto: Reuters
Liderul nord-coreean Kim Jong-Il, in varsta de 69 de ani, a murit in cursul zilei de sambata, a anuntat luni televiziunea de stat din Coreea de Nord, potrivit AFP. Kim se afla la conducerea Coreei de Nord din 1994. Fiul sau Kim Jong-Un a fost desemnat succesor, a anuntat luni agentia de presa a regimului comunist.

Kim Jong-Il a decedat la 17 decembrie, la ora locala 8:30 (ora 1.30- ora Romaniei), din cauza unei "mari epuizari mentale si fizice" a anuntat, cu lacrimi in ochi, un crainic al televiziunii de stat din Coreea de Nord.

Kim, care a suferit un accident cerebral in 2008, a murit din cauza unui "infarct miocardic sever si a unei crize cardiace", in timpul uneia dintre traditionalele sale calatorii pe teren, potrivit agentiei de stiri nord-coreene KCNA, citate de Reuters. Cauza decesului liderului a fost confirmata in urma unei autopsii, efectuate duminica.

Fiul sau Kim Jong-Un,
nascut in 1983 sau 1984, a fost numit succesor, potrivit agentiei oficiale, care le cere nord-coreenilor sa-l recunoasca de acum ca noul lor lider.

"Toti membrii Partidului (Muncitorilor-n.r.), militarii si publicul trebuie sa respecte fidel autoritatea camaradului Kim Jong-un si sa protejeze si sa consolideze frontul unit al partidului, armatei si publicului", a subliniat KCNA.

Funeraliile sale au fost stabilite la 28 decembrie la Phenian. Autoritatile de stat au declarat doliu national in perioada 17-29 decembrie.

  • La Seul, guvernul sud-coreean a fost plasat in stare de alerta, dupa anuntul mortii lui Kim Jong-il, cele doua tari fiind din punct de vedere tehnic inca in stare de conflict armat, de la armistitiul precar semnat la finalul Razboiului din Coreea (1950-1953), potrivit agentiei de stiri sud-coreene Yonhap. Consiliul National de Securitate va fi convocat pentru o reuniune de urgenta.


Nascut la 16 februarie 1942, liderul suprem al Republicii Populare Democrate Coreene (Coreea de Nord), Kim Jong-Il
a condus Coreea de Nord cu o mana de fier din 1994. El a fost presedintele Comisiei Nationale de Aparare, secretar general al Partidului Muncitoresc din Coreea, partidul de guvernamant din 1948, si comandantul suprem al Armatei Populare Coreene. In aprilie 2009, Constitutia Coreei de Nord a fost modificata, iar Kim Jong Il a fost numit "lider suprem".

Kim Jong-Il, care avea numeroase probleme de sanatate, a utilizat propaganda, un cult exagerat al personalitatii, o armata docila si lagarele de munca pentru a se mentine la putere, asa cum a facut si tatal sau inaintea sa.

Kim le-a dovedit tuturor celor care prevedeau o prabusire a regimului sau, dupa terminarea ajutorului sovietic la inceputul anilor '90, ca se inseala. Desi tara era marcata de saracie si lipsuri, el a ramas in continuare "liderul iubit". Coreea de Nord se confrunta in mod regulat cu penurii alimentare serioase. La finalul acestui deceniu, o foamete a ucis pana la un milion de persoane.

Organizatia pentru Alimentatie si Agricultura a ONU (FAO) a remarcat luna trecuta o imbunatatire a culturilor, dar a subliniat ca probleme serioase nutritionale persista, avand in vedere ca aproape 3 milioane de oameni continua sa aiba nevoie de ajutor alimentar in 2012


Fiul fondatorului Coreei de Nord, a ramas insa o figura necunoscuta.
Toate datele despre Kim Jong- Il se bazeaza pe presupuneri, de la locul si data exacta a nasterii sale, pana la evenimentele care au condus la consolidarea puterii si controlului sau asupra tarii. Starea sanatatii lui a fost intotdeauna un secret de stat.

Moartea lui Kim survine in timp ce Coreea de Nord se pregatea pentru o tranzitie de putere, programata in 2012, an in care urmeaza sa fie aniversati 100 de ani de la nasterea tatalui lui Kim si liderul fondator al Coreei de Nord, Kim Il Sung, o tranzitie care a fost destinata sa evite haosul intern, cu care Kim s-a confruntat timp de trei ani, dupa moartea tatalui sau in 1994.

Succesorul sau, asa cum era de asteptat, Kim Jong Un, a fost desemnat urmas in 2010.


Analistii au catalogat deciziile lui Kim Jong-Il din ultimii ani ca fiind nesigure,
cum a fost cea de a distruge cu torpile in martie 2010 o corveta sud-coreeana, provocand moartea a 46 de marinari si iscand un val de sanctiuni. Coreea de Nord a dezmintit orice responsabilitate, in ciuda unei anchete internationale. Unii au vazut aceste acte ca fiind rezultatul efectelor secundare ale accidentului cerebral suferit in 2008

Altii au vorbit despre dorinta sa de a se retrage de la conducerea tarii cu orice cost, pentru a-l desemna pe fiul sau in fruntea singurei dinastii comuniste din Istorie.



Mostenitor educat in nomenclatura comunista, propaganda il prezinta ca fiind nascut la 16 februarie 1942, in timp ce alte informatii sustin ca el ar fi nascut in 1941. O stea si un dublu curcubeu ar fi aparut in acea zi.

Muntele unde s-ar fi nascut el, Paekdu (cel mai inalt din tara- 2.744 de metri), situat la frontiera chineza, este sacru. Se spune ca acolo s-a nascut Coreea.

Cu toate acestea, cei mai multi istorici cred ca Kim s-a nascut in Rusia, intr-o tabara de antrenament a partizanilor comunisti, alaturi de care tatal sau Kim Il-Sung a condus razboiul de rezistenta impotriva invadatorilor japonezi pana in 1945.

Licentiat in economie politica, tanarul a urcat treptele nomenclaturii Partidului Muncitoresc din Coreea (WPK), aflat la putere. Responsabilitatile sale includeau, in principal, propaganda.

Desemnat ca succesor al tatalui sau, el a preluat oficial fraiele puterii, la trei ani dupa moartea lui Kim Il-Sung in 1994.

Kim a fost acuzat de organizarea atacului care a ucis 17 sud-coreeni in Rangoon, Myanmar in 1983 si distrugerea unui avion al Coreea Airlines (KAL) in 1987 (115 morti), cu cateva luni inainte de Jocurile Olimpice de la Seul.

"Liderul iubit" stia foarte bine sa ridice miza in negocierile internationale, care au inceput in anul 2003, pentru a convinge Phenianul sa renunte la ambitiile sale atomice.

Kim a parasit, in mod regulat, discutiile cu sase tari (Coreea, China, Statele Unite ale Americii, Japonia, Rusia) si a sfidat comunitatea internationala prin efectuarea primului test nuclear, la 9 octombrie 2006.

EL a continuat programul de fabricare a armelor nucleare si a efectuat un al doilea test in mai 2009. In acest joc de poker, Kim Jong-Il stia ca arma suprema este abilitatea de negociere.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

13838 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Craciun fericit, popor nord-coreean! (Luni, 19 decembrie 2011, 6:13)

    V.R. [utilizator]

    Spectrul lui Havel l-a tras cu el pe cel mai odios dintre dictatorii comunisti din istorie, poate cu exceptiile lui Stalin, Pol Pot sau Mao.

    Ma bucur ca acest tortionar si-a gasit sfarsitul. Sper ca fiul sau sa inceapa imediat aplicarea reformelor de tip Deng Xiaoping, pentru ca populatia infometata are mare nevoie de o economie de piata pentru a iesi din saracie crunta.
    • +7 (13 voturi)    
      :) (Luni, 19 decembrie 2011, 9:02)

      alex [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Stii vorba aia: "am scapat de naiba, am dat peste tac-su" (in cazul asta fii-su). Kim Jong-Un (fiul lui Kim Jong Il) nu este nici pe departe un mielusel reformist...
      • -4 (12 voturi)    
        ca in atatea alte domenii (Luni, 19 decembrie 2011, 10:42)

        MarianEugem [utilizator] i-a raspuns lui alex

        romanii sunt experti si cand vine vorba de dictatori.

        cu toate ca nu as numi 7 ani de mandat legal drept dictatura.
    • +1 (1 vot)    
      hahaha ! (Luni, 19 decembrie 2011, 12:39)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      de la craciun s'ar putea sa i se traga !
      mai acum cateva zile, fusese in stiri ca, sud coreenii facusera un brad mare la linia de demarcatie si puneau muzica de craciun la megafoane.
      n'a rezistat sarasaila din el !
    • -1 (1 vot)    
      Must be SEEN (Luni, 19 decembrie 2011, 12:41)

      SD [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Ceausescu si Kim Jong, impresionant filmuletul:

      http://www.youtube.com/watch?v=FcHDDjcY_KY
  • +19 (23 voturi)    
    Havel si Kim (Luni, 19 decembrie 2011, 6:31)

    monkeyB [anonim]

    Ce chestie. A murit in aceeasi zi cu Havel. Desi nu prea cred ca s-au dus la aceeasi destinatie.
  • +9 (15 voturi)    
    majestatea sa... (Luni, 19 decembrie 2011, 7:31)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    In fine,poate Dumnezeu se va indura de bietul popor coreean din partea de nord a tarii!!S-a mai dus un tiran!!Cata diferenta intre disparitia lui Vaclav Havel si cea a acestui paranoic comunist: pe
    primul il plange o omenire intreaga,in timp ce pe al doilea nu cred ca-l mai plange nimeni,in afara de familia sa!
    • +8 (10 voturi)    
      Vaaii.. (Luni, 19 decembrie 2011, 9:03)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Dar tu nu ai citit in text ca un crainic al televiziunii de stat detinea .. "lacrimi in ochi" cand anunta ca " iubitul conducator " s-a dus, explicand desigur si cauza.. .. o mare epuizare mentala si fizica"
      Eu cred ca mai degraba .. epuizare mentala..

      Cine stie ce-o mai fi... Adevarul ca nu stim nimic despre fii-su. O fi tot asa, sau cu ceva mai multa compasiune pentru acest popor napastuit?
    • +3 (5 voturi)    
      Ieri lumea a avut doua mari pierderi (Luni, 19 decembrie 2011, 9:44)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Prima - Havel, un aparator al democratiei.

      A doua - Kim Jong-Il (stafia lui Kim Il Sung). De ce pierdere? Ca nu a murit mai devreme.
      • +1 (5 voturi)    
        cine este Kim Il Sung??? (Luni, 19 decembrie 2011, 10:31)

        MarianEugem [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        romanii stiu de Kim Ir Sen. ba chiar stiu foarte bine numele asta!

        PS: Baieti, scrie la pagina 7 din manual. "Postarea de opinii pe forumurile site-urilor de stiri trebuie sa fie insotita de un limbaj cat mai comun, de folosirea denumirilor locale a locurilor geografice, a personalitatilor sau a produselor. Se va evita folosirea termenilor specifici culturii americane pentru a nu arunca dubii asupra originalitatii (n.b. nu am stiut cum sa traduc altfel "genuity") autorului comentariului.
        • +1 (3 voturi)    
          Cat stiu romanii? (Luni, 19 decembrie 2011, 11:24)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui MarianEugem

          Este bine ca traducem, dar haideti sa ne uitam un pic si la calitatea informatiilor. Deschidem Wikipedia si gasim:

          http://ro.wikipedia.org/wiki/Kim_Ir-sen
          Un articol de 8 randuri.

          http://en.wikipedia.org/wiki/Kim_il-sung
          Un articol de cateva pagini.

          http://cs.wikipedia.org/wiki/Kim_Ir-sen
          Un articol de o pagina.

          Deci intre variantele romana, engleza si ceha, cea engleza e cea mai bine documentata sau detaliata. Acum depinde Dvs. pe care o veti prefera. Eu o voi prefera pe cea engleza.

          Si inca ceva, daca tot e sa fim precisi. Ati scris fonetic numele bine (Kim Ir Sen), dar de fapt se scrie Kim Ir-sen. Deci ati scris gresit.
          • +1 (3 voturi)    
            problema cu wikipedia... (Luni, 19 decembrie 2011, 12:13)

            MarianEugem [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            Cauta Londra pe wikipedia romana si London pe wikipedia engleza.

            Cauta Craciunul pe wikipedia romana si Christmas pe wikipedia engleza.

            Doar pentru ca romanilor le este lene sa scrie mai mult pe wikipedia, nu inseamna ca trebuie sa americanizezi toate denumirile.

            Desi cred ca totusi in cazul asta coreenizezi.

            PS: Dupa cum spuneam, trebuie sa fii credibil atunci cand iti exprimi o parere pe un forum. Daca tu vorbesti de Kim Il Sung pe un forum romanesc, te discreditezi singur. By the way (ca sa zic asha) care este numele capitalei statului nord coreean??
            • 0 (2 voturi)    
              Ma discreditez? (Luni, 19 decembrie 2011, 13:05)

              Moucha [anonim] i-a raspuns lui MarianEugem

              Pai ideea de care vorbeam nu este legata de nume. Daca ati inteles ideea, ce conteaza numele?

              Ps: de ani buni gandesc in mai multe limbi si imi mai scapa porumbelul sa le schimb cand vorbesc, fara sa imi dau seama. Si nu ma simt rusinat deloc. Pt mine limba e o unealta, ca sa transmita idei, nu este scopul final. Si da, am confundat la un curs microcontrollerul cu supozitorul. Si studentii au ras si mi-am continuat cursul.

              Pyongyang, Fenian sau Phenian sau Pyong Yang. Cum vreti Dvs.
    • +9 (13 voturi)    
      Il plang toti nord-coreenii (Luni, 19 decembrie 2011, 9:59)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Toata lumea isi inchipuie ca nord-coreenii sunt ca romanii sub ceausescu, morti de necaz si razvratiti. Daca ar fi asa, regimul nord-corean ar fi disparut de mult.

      In realitate, populatia din Coreea de Nord este atat de indoctrinata incat priveste conducatorii ca pe niste zeitati, la propriu ! Plang cand ceva rau li se intampla si nu isi pot inchipui viata intr-un alt fel decat acum.
      • -5 (7 voturi)    
        ai fost tu acolo sa stii? (Luni, 19 decembrie 2011, 10:35)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui HP

        te inseli... Lor le lipseste o lovitura de stat, asa cum a fost in Romania in 1989. Fara sprijin de la acolitii din conducerea tarii, dublata de o adunare de oamani asa cum a fost in Romania in decembrie 1989, nu ai nicio sansa a te razvrati.
        • +3 (5 voturi)    
          Nu mai visati voi asa-zise lovituri de stat (Luni, 19 decembrie 2011, 11:29)

          Frankie [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Noi ce am rezolvat cu "lovitura de stat". Securistii s-au transformat in democrati, militia in politie, dictatorul in presedinte. De fapt s-au schimbat doar numele....
        • +5 (5 voturi)    
          Da, am fost (Luni, 19 decembrie 2011, 11:47)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Pe langa faptul ca am fost, exista si cateva documentare realizate la fata locului. Desi sunt rare, o cautare de 20 de minute pe Google e de ajuns.

          Oamenii aia parca sunt drogati, daca le-ai spune ca esti in stare sa elimini regimul si sa le dai democratie, te-ar ucide din convingere pura si sincera.

          Lumea exterioara nu exista acolo. Deloc.
      • 0 (4 voturi)    
        Conducatori iubiti (Luni, 19 decembrie 2011, 10:58)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Am mai auzit de conducatori adorati de popor, ca am avut si noi unul si imediat ce s-a urcat in elicopter i-au agatat portretul de coada unui caine... Iar daca ma uit la iubitii lideri arabi, intr-o zi li se pupa poza iar a doua zi se arunca cu papucii in ea sau chiar mai rau daca ii prind. Asa ca n-as conta pe afectiunea maselor. Cum zicea Napoleon cand i s-a aratat o multime care-l aclama "s-ar inghesui si mai multi daca m-ar duce la esafod".
      • +3 (5 voturi)    
        Stalin (Luni, 19 decembrie 2011, 11:55)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Am rude (romani get-beget) care au recunoscut rusinati ca plingeau cu hohote la moartea lui Stalin. De ce, i-am intrebat? Pai toata lumea stia ca Stalin ne e ca un tata! Multi nici n-auzisera vreodata o alta opinie despre Stalin.
        • +5 (5 voturi)    
          Bineinteles (Luni, 19 decembrie 2011, 13:06)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Pentru cei ce inca nu cred, uitati-va pe prima pagina, lumea plange pe strada, de o maniera absolut sincera si spontana.
  • +4 (4 voturi)    
    Geopolitica (Luni, 19 decembrie 2011, 7:45)

    maveryk85 [anonim]

    Va fi interesant de urmarit ce se va intampla avand in vedere ca intr-o dictatura atunci cand liderul moare exista o mare sansa ca si regimul sa moara cu el din diferite motive, mai ales ca este o zona cu interes geopolitic pentru cunoscatori.
  • +8 (8 voturi)    
    lider (Luni, 19 decembrie 2011, 7:51)

    El Condor [anonim]

    La 28 de ani, lider comunist al unei tari ? De fapt mi se parea numai ca am vazut destule prostii. In orice caz, in cativa ani o sa vedem cazand si "zidul" Coreei si unificarea nordului cu sudul. Nu prea mai au cum sa evite momentul.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu (Luni, 19 decembrie 2011, 10:00)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      Poate regiumul o sa se schimba insa de unificare nici vorba. E diferenta de la cer la pamant intre cele 2 popare din punct de vedere al mentalitatii.
      • +5 (5 voturi)    
        2 popoare? (Luni, 19 decembrie 2011, 10:42)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Un popor a migrat dinspre Asia, celălalt a venit cu plutele pe Marea Chinei, nu?
        Este vorba de un singur popor, deşteptule, care a fost despărţit în două la sfârşitul războiului II mondial (1945).
        • +4 (4 voturi)    
          Imi cer scuze (Luni, 19 decembrie 2011, 11:51)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui zet

          Ca nu am folosit cuvantul potrivit si te-am suparat atat de tare. Am vrut doar sa zic ca mentalitatea din Coreea de Nord este foarte diferita de cea din Sud, nu ca nu au istorie comuna.
      • +3 (3 voturi)    
        1 popor (Luni, 19 decembrie 2011, 10:53)

        roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Nu sunt 2 popoare. Paralela 38 care ii desparte, este o linie total arbitrara, o simpla intelegere intre rusi si americani in 45, si refolosita in 53, la sfarsitul razboiului din Coreea.

        Este un singur popor, o singura tara. Acum sa vedem cat de mult au fost schimbati nord-coreenii in ultimii 70 de ani...
  • +4 (6 voturi)    
    duca-se-n pustii Kim Jong Il (Luni, 19 decembrie 2011, 7:59)

    mamzy [anonim]

    Doamne, vazand video-ul ma doare sufletul pentru poporul acela asuprit si am retrait momentele de groaza de pe vremea lui Ceasca....
    • +11 (13 voturi)    
      Ceasca (Luni, 19 decembrie 2011, 9:46)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui mamzy

      Era mic copil. Nu degeaba a inceput el "reformele" dupa ce s-a intors din Coreea. De nord, fireste, ca doar nu s-a dus la Samsung sa isi ia mobil :)
  • +1 (5 voturi)    
    Of of of (Luni, 19 decembrie 2011, 8:15)

    eugen [anonim]

    Kim Jong-Il ,acum putin timp Vaclav Havel, dupa Cesaria Evora.....de asta nu e bine ca s-a mediatizat moartea lui Malina Olinescu
  • -19 (21 voturi)    
    Pacat... (Luni, 19 decembrie 2011, 8:39)

    Lanista [utilizator]

    ... un mare Om politic s-a stins... Coreee de Nord este o tzara puternica pentru ca a avut, are si va avea Oameni puternici.
    • +9 (9 voturi)    
      mda (Luni, 19 decembrie 2011, 8:51)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Lanista

      nu-mi dau seama daca e ironie sau prostie acest post al tau :))))
      • -12 (14 voturi)    
        Ghici de ce... (Luni, 19 decembrie 2011, 9:32)

        Lanista [utilizator] i-a raspuns lui eu

        ...nu-ti dai seama? Esti prea ... era sa zic prost... Intelegeti ca AMERICA nu e Toata Omenirea. Aia is oameni fara istorie... Va dati seama ca isi iau bacu mult mai usor aia ca nu tre sa dea din istorie ca nu au istorie...
        • +3 (7 voturi)    
          hmmm (Luni, 19 decembrie 2011, 9:53)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

          lasa-ma sa ghicesc... probabil sustii arzator democratia si esti un republican convins, in acelasi timp detestand profund proletar monarhia...
        • +3 (7 voturi)    
          Aveti dreptate, insa (Luni, 19 decembrie 2011, 9:56)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

          Pacat de Coreea de Nord ca are o istorie foarte bogata (spre deosebire de America) dar nu are viitor, de asemenea spre deosebire de America. Si asta o spun fara nici macar sa fiu pro american.
    • +4 (6 voturi)    
      Asa e! (Luni, 19 decembrie 2011, 8:59)

      Canistra [anonim] i-a raspuns lui Lanista

      Oameni "put-eternici" a avut si va avea la conducere.
    • +8 (10 voturi)    
      tzara aproape puternica (Luni, 19 decembrie 2011, 9:02)

      george [anonim] i-a raspuns lui Lanista

      va fi cu adevarat puternica, cand vei emigra si tu acolo, fara tine nu e desavrsita.

      cand pleci ?
      • -12 (14 voturi)    
        As pleka (Luni, 19 decembrie 2011, 9:21)

        Lanista [utilizator] i-a raspuns lui george

        ... dar o sa-mi fie dor de mama-ta
        • +6 (8 voturi)    
          Limbo (Luni, 19 decembrie 2011, 9:57)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

          How low can you go?
        • +7 (9 voturi)    
          E clar (Luni, 19 decembrie 2011, 10:48)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Lanista

          Nu e vorba de ironie (presupune inteligenta), ci de prostie in stare pura. Nici macar nu ai scuza retardului de moment ce esti capabil sa apesi tastele calculatorului.
    • +9 (11 voturi)    
      Da (Luni, 19 decembrie 2011, 9:05)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

      Pacat ca nu te duci si tu sa stai acolo, in tara puternica. Hai ca poti!
    • +7 (9 voturi)    
      Buei CheGuevara, (Luni, 19 decembrie 2011, 9:08)

      ZaiR [anonim] i-a raspuns lui Lanista

      ia du-te dupa el..
    • +8 (10 voturi)    
      Nu-mi dau seama (Luni, 19 decembrie 2011, 9:08)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Lanista

      Cum de stii sa folosesti un calculator, ba mai mult. Sa postezi pe internet de pe el...
      • +7 (9 voturi)    
        Face si omul glume (Luni, 19 decembrie 2011, 9:58)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Si a enervat deja pe toata lumea. Are dreptate intr-un singur punct: Pe numele lui Kim Jong Il nu se glumeste. Se scuipa.
      • +8 (10 voturi)    
        Are si Coreea de Nord postaci (Luni, 19 decembrie 2011, 10:08)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Ce credeai ca nu are? Priveste, Lanista este "utilizator", adica are cont pe Hotnews.
        Probabil facea "revista presei" si raporta "elementele subversive" din Romania care amenintau stabilitatea mult iubitei conduceri.
        Ce slaba ar fi o conducere daca oamenii ar refuza sa o sustina atunci cand calca pe alaturi. Dar cu oameni ca Lanista se mentine si are posibilitatea sa lupte.
        • 0 (2 voturi)    
          Lanista (Luni, 19 decembrie 2011, 12:13)

          UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          E nord corean sigur ca a scris "As pleka" , hihihihihi
    • 0 (2 voturi)    
      Hi, hi hi.. (Luni, 19 decembrie 2011, 11:01)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

      Hop si un reprezentat al ideologiei cziucze.. o fi facut studii la Bucuresti in cadrul schimbului de studenti?
      • -3 (5 voturi)    
        Da (Luni, 19 decembrie 2011, 11:47)

        Lanista [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        ... am facut la spiru haret, ca si tine ca si ceilalti 1 mil de natarai dp lumea asta
    • +1 (1 vot)    
      Puterea unui om (Luni, 19 decembrie 2011, 15:10)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Lanista

      se masoara cel mai bine in raport cu el insusi nu in raport cu ceilalti. Daca-i slab puterea il devoreaza, daca-i bun puterea il intareste. Iar mai toti dictatorii sfarsesc devorati de putere.
    • 0 (0 voturi)    
      prostia cam naste monstrii (Luni, 19 decembrie 2011, 20:18)

      zippo [anonim] i-a raspuns lui Lanista

      #Lanista "... un mare Om politic s-a stins... Coreee de Nord este o tzara puternica "

      ca orice plod de 25 de ani ce nu are nici o legatura cu pinea data pe cartela in timpul comunismului, aberezi, pt ca o poti face, ca e "la liber". in corea aia luai niste bastoane de la oamenii 'de bine' si stateai 20 de ani printr-un gulag, daca nu recitai din intelepciunea marelui om.
  • +3 (9 voturi)    
    ce bine! (Luni, 19 decembrie 2011, 9:59)

    jos_iliescu [anonim]

    Un dictator in minus. Cand vine si randul lui Iliescu?
  • +1 (3 voturi)    
    - (Luni, 19 decembrie 2011, 10:08)

    baubau [anonim]

    good riddance
  • +3 (9 voturi)    
    revo (Luni, 19 decembrie 2011, 10:11)

    d [anonim]

    Tot ce le mai trebuie acum pentru o lovilutie este un Ion Ilescu. Ce ziceti, l-il imprumutam pe al nostru?
  • +3 (5 voturi)    
    Um (Luni, 19 decembrie 2011, 10:24)

    pop [anonim]

    Doamne, ai mila de acest popor greu incercat. Bine ca a scapat de dictator.
    • +2 (2 voturi)    
      corectie (Luni, 19 decembrie 2011, 11:09)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui pop

      a scapat de UN DICTATOR, deja are altul
  • +1 (3 voturi)    
    Comunismul, o forma de rezistenta ? (Luni, 19 decembrie 2011, 12:08)

    Baba Vanga [anonim]

    Legat de comunism, circula niste idei interesante in lumea elitelor cunoscatoare. Daca te apleci catre ele si incerci sa le intelegi, integrandu-le in tabloul evenimentelor internationale, comunistii nu-ti mai par atat de fanatici sau de idioti. Exista doua modalitati de a tine unita o tara, spune teoria, prin cultul banilor si prin cultul personalitatii. Primul caz este specific invaziei, cel de-al doilea, rezistentei. Coreea de Nord a ramas nesubjugata prin unitatea poporului in jurul liderului unic. Ideologia de stanga-dreapta nu are niciun amestec aici, in schimb prezervarea fiintei nationale, da. Cele doua Coreei se vor uni, dar fara a avea pe grumaz cizma niciunui ocupant.
  • +1 (1 vot)    
    Democrata (Luni, 19 decembrie 2011, 15:48)

    Aurel Netea [anonim]

    Republica Democrata Germana
    Republica Populară Democrata Coreeana

    de ce isi zic democrati cand numai democratie nu au?
    • +1 (1 vot)    
      de ce? (Luni, 19 decembrie 2011, 16:27)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui Aurel Netea

      Pentru că pe limba comunistă, "democraţie" nu înseamnă ce crezi tu că înseamnă :)
  • 0 (0 voturi)    
    Observatie... (Luni, 19 decembrie 2011, 20:43)

    Tati [anonim]

    Observati in video-ul prim,cel de 10 minute,ca toata conducerea coreeana era in paltoane si caciuli,in timp ce toata multimea era in talie sau costumatie lejera !!!
  • 0 (0 voturi)    
    bestiile... (Luni, 19 decembrie 2011, 21:56)

    Mister G. [anonim]

    Blestemati fie in vecii vecilor toti dictatorii vechi sau mai noi, cu tot neamul lor si cu toti latraiii si tucalarii care au obidit, schingiuit, infometat, siluit si indobitocit popoare ! Aceste bestii cu infatisare de om nu ar fi trebuit sa se nasca, trebuiau sa fie avortati la timp, poate asa era mai putina suferinta in lume...
    De focul iadului sa aiba parte !
  • 0 (0 voturi)    
    In Decembrie mor presedintii!!! (Miercuri, 21 decembrie 2011, 12:23)

    Florin [anonim]

    De ce in Decembrie mor presedintii?