UPDATE Fostul presedinte francez Jacques Chirac, condamnat la doi ani cu suspendare dupa ce a fost gasit vinovat de coruptie

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2011, 11:49 Actualitate | Internaţional

Jacques Chirac
Foto: Agerpres
Un judecator francez l-a gasit vinovat de deturnare de fonduri pe fostul presedinte Jacques Chirac, transmite Reuters. Magistratul a anuntat ulterior ca il condamna pe fostul lider de la Elysee la doi ani cu executare.

Procesul fostului presedinte francez s-a desfasurat in absenta lui Chirac. Tribunalul a autorizat ca Chirac sa fie reprezentat la proces de avocatii sai din cauza problemelor de sanatate invocate de fostul presedinte.

Fiica adoptiva a fostului presedinte francez, Anh Dao Traxel, a declarat recent ca tatal sau nu a recunoscut-o in luna februarie si ca acesta este un "biet batran bolnav".

Reuters a scris ca procesul lui Chirac a fost "istoric", deoarece l-a gasit vinovat pe primul sef de stat francez, dupa maresalul Philippe Petain, in 1945.

Chirac, presedintele Frantei intre anii 1995-2007, a fost acuzat de "deturnarea fondurilor publice" in timpul mandatului de primar al Parisului si risca pana la zece ani de inchisoare. El a mai fost acuzat ca ar fi organizat un sistem de locuri de munca fictiv, platit din banii contribuabililor parizieni.

Acuzat si ca a primit "valize cu bani" de la lideri africani

In luna septembrie, unul dintre 'stalpii' Africii Franceze, Robert Bourgi, i-a acuzat pe Jacques Chirac si Dominique de Villepin ca au primit "valize" intregi de bani de la liderii africani, afirmatii caracterizate drept "frivole" de fostul prim ministru al Frantei. Chirac a anuntat atunci ca il va da in judecata pe Bourgi pentru calomnie.

In Journal du Dimanche, avocatul de origine libaneza Robert Bourgi, in varsta de 66 de ani, a descris cu lux de amanunte detaliile trimiterii acestor fonduri din Africa - "mai multe zeci de milioane de franci", "incalculabil!" - catre fostul presedinte si ex-premierul Frantei in perioada 1997 si 2005.

Drumul "valizelor" africane ar fi inceput, spune Bourgi, in martie 1997, "ziua ingroparii maestrului meu Jacques Foccart".

Jacques Foccart a fost cel care a creat, sub de Gaulle, Africa Franceza, un sistem de retele de influenta mentinut de Paris cu fostele sale colonii din Africa.

"Prin intermediul meu", "cinci sefi de state africane -Abdoulaye Wade (Senegal), Blaise Compaore (Burkina Faso), Laurent Gbagbo (Coasta de Fildes), Denis Sassou Nguesso (Congo-Brazzaville) si, desigur, Omar Bongo (Gabon) au varsat circa 10 milioane de dolari pentru campania din 2002", acuza avocatul.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2977 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    4 case (Joi, 15 decembrie 2011, 11:53)

    Vizitiul [utilizator]

    E mai tare ca Șirac :)
    • -5 (7 voturi)    
      Hmmm (Joi, 15 decembrie 2011, 12:08)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Asa o sa fie prins si bese dar dupa ce pleaca slugile sale din procuratura/justitie/servicii...
      • +1 (1 vot)    
        Slugi (Joi, 15 decembrie 2011, 18:34)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Care slugi nemernicilor, slugile care l-au achitat pe 4 case?

        Sunteti penibili si prosti! Va meritati unii pe altii la PSD/USL.
  • +5 (9 voturi)    
    A durat ani de zile pana la condamnare (Joi, 15 decembrie 2011, 11:57)

    Francarabia, in plina degenerescenta [anonim]

    O veste care ii va soca pe multi romani naivi sau prostanaci, din aia cu complexe de inferioritate care-si imagineaza ca 'doar in Romania' e posibila coruptia.

    De fapt, exista tari unde chiar sefii de stat iau mita si fura bani din buget, cum e Franta !
    Sarkozy a primit el insusi bani pentru campania electorala de la afaceristi straini !

    Iar acum in Franta e in plina ancheta afacerea Karachi, cu comisioane de sute de milioane in care sunt implicati ministri si fostul premier Balladur !

    In Occident, multe afaceri de coruptie la nivel inalt sunt musamalizate cat mai mult timp posibil, pentru ca populatia sa nu-si piarda increderea in institutiile statului si in clasa politica.

    Evident, in acest fel exista aparenta de democratie 'curata', sa aiba si cei mai inapoiati de pe planeta un 'model' ideal.

    Romania si numerosi locuitori ai sai si-au facut iluzii atat despre prosperitatea Vestului cat si despre nivelul acestuia de corectitudine.

    In ambele cazuri dezamagirea e crunta, prosperitatea e construita pe datorii imense, iar corectitudinea e de fatada (vezi si felul cinic si nesimtit in care Olanda refuza sa respecte un acord international privind Schengen).

    Adevarul simplu e ca Occidentul nu e o societate ideala, ci doar cea mai buna societate pe care o avem acum pe planeta, cea care ofera cele mai multe libertati individuale si colective.
    • +3 (3 voturi)    
      Ti-a scapat un detaliu (Joi, 15 decembrie 2011, 12:09)

      rica venturiano [utilizator] i-a raspuns lui Francarabia, in plina degenerescenta

      Pe-asta chiar l-au condamnat. Cand vor condamna si la noi unul, poti sa vii sa ne tii prelegeri despre complexele noastre de inferioritate.
      • +1 (1 vot)    
        la 2 ani? (Joi, 15 decembrie 2011, 13:30)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui rica venturiano

        si aia cu suspendare? pentru furt de sume uriase?
        Pai un hot care fura o masina doar 2 ani cu suspendare ia?
    • +2 (2 voturi)    
      Doamne fereste (Joi, 15 decembrie 2011, 12:27)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Francarabia, in plina degenerescenta

      sa traiesti intr-o societate ideala! Este mult prea crunta pentru viata si de aceea ne e rezervata numai dupa moarte.
    • +5 (5 voturi)    
      da (Joi, 15 decembrie 2011, 12:35)

      da [anonim] i-a raspuns lui Francarabia, in plina degenerescenta

      da, sunt in Franta. iti confirm, asadar, dar numai in parte.

      nu conteaza faptul ca sunt corupti si in Franta.

      conteaza ATITUDINEA fata de corupti.

      in Franta, coruptii sunt urati si pedepsiti.

      in Romania, coruptii sunt INVIDIATI si APLAUDATI.

      asta e diferenta.

      si ma refer la societate, in ansamblul ei, nu la cativa judecatori sau procurori.
    • +4 (4 voturi)    
      Cine a zis ca e ideala? (Joi, 15 decembrie 2011, 12:39)

      domu [anonim] i-a raspuns lui Francarabia, in plina degenerescenta

      Cine a zis ca e ideala? Si eu au coruptii lor. Diferenta insa e CA SUNT CONDAMNATI.
      La noi... vezi Nastase (recenta achitare).
      • -1 (1 vot)    
        Totusi dezvoltarea economica (Joi, 15 decembrie 2011, 13:11)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui domu

        nu se obtine concentrandu-te pe lupta impotriva coruptiei.
        • +1 (1 vot)    
          nu (Joi, 15 decembrie 2011, 14:04)

          nu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          nu numai. mai trebuie si muncit.

          dar lupta impotriva coruptiei joaca un rol important in dezvoltarea economica.

          motive:

          1. daca din coruptie se castiga mai bine decat din munca, atunci ce motivatie mai are omul (cinstit) sa munceasca?

          2. daca fiecarui investitor i se cere spaga, ce l-ar atrage intr-o tara corupta in detrimentul uneia corecte?
        • +1 (1 vot)    
          din (Joi, 15 decembrie 2011, 14:04)

          din [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          din ceea ce spui dumneata reiese ca, pentru a dezvolta economia romaneasca, sa dam drumul la mafie si la coruptie. ca, deh, spaga este motorul eficientei economice, nu-i asa?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu asta conteaza... (Joi, 15 decembrie 2011, 12:46)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Francarabia, in plina degenerescenta

      ... ca a durat ani de zile! Uita-te la stirea de mai sus: Nastase achitat! si itivei da seama de gravitatea situatiei de la noi... Noi nu vom avea NICIODATA vreunul din esalonul doi condamnat... Suntem de toata jena... Bravo Olandei.. sa nu ne dea voie in Schengen niciodata!
  • 0 (0 voturi)    
    Astia sunt in Schengen? (Joi, 15 decembrie 2011, 12:18)

    Questionmark [anonim]

    ?
    • 0 (0 voturi)    
      Afara cu Franta din Spatiul Schengen! (Joi, 15 decembrie 2011, 15:21)

      Olandezul Impartial [anonim] i-a raspuns lui Questionmark

      Tarile in care nivelul coruptiei a ajuns pana la seful statului n-au ce cauta in Spatiul Schengen!
  • 0 (0 voturi)    
    oare? (Joi, 15 decembrie 2011, 12:36)

    anonim [anonim]

    oare pe cine o fi suparat?
  • 0 (0 voturi)    
    he-heee ! (Joi, 15 decembrie 2011, 13:03)

    ginel eiffel [anonim]

    daca era judecat de iccj, alta ar fi fost treaba !
    mai angaja si advocatii lui bonbonica...
    alta gasca'n alta traista !
  • +1 (1 vot)    
    Sfat pt Jac si Rac (Joi, 15 decembrie 2011, 13:21)

    Porcurorul General [utilizator]

    Stramutati procesul in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Meanwhile in Romania... (Joi, 15 decembrie 2011, 13:32)

    maica tereza [anonim]

    http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-esential-10948406-iccj-nastase-achitat-dosarul-matusa-tamara.htm
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 15 decembrie 2011, 13:45)

    eu [anonim]

    cu suspendare sau cu executare?
  • +1 (1 vot)    
    catre ambasadorul Olandei ! (Joi, 15 decembrie 2011, 14:04)

    jen [anonim]

    va rog sa continuati !
    va felicit pentru pozitia Olandei !
    nu cedati , situatie extrem de grava !
    ajutor !
    A J U T O R ! ! !