VIDEO Aparitie surprinzatoare in Vancouver: Un urs se "plimba" cu masina de gunoi pana in centrul orasului

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2011, 11:20 Actualitate | Internaţional

Ursul urcat in camionul de gunoi
Foto: Captura video
Un urs negru a facut senzatie in Canada, dupa ce s-a urcat pe un container al unei masini de gunoi si s-a "plimbat" astfel pana in centrul orasului Vancouver, unde a fost observat de trecatori si de soferul camionului si dat jos, scrie BBC News.

Potrivit autoritatilor, ursul s-a urcat in masina, cel mai probabil, in zona de nord a orasului, unde ursii negri sunt o aparitie frecventa si a reusit sa ajunga pana in centru.

Animalul a fost tranchilizat si prins apoi cu ajutorul unei prelate, dupa ce a alunecat din camion. Autoritatile l-au dus apoi in zona rurala din nordul orasului, unde i-au dat drumul.





Citeste mai multe despre   






















3362 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    normal (Miercuri, 14 decembrie 2011, 11:27)

    dorel [anonim]

    normal, nu ca la sibiu, au omorat tigrul, am banuit eu ca nu avem oameni specializati si ustensile pentru a prinde animale salbatice, vad ca acuma asociatile de protectia animalelor au tacut malc, ei urla numai cand se ucid cainii comunitari
    • -1 (1 vot)    
      vanatori tampiti (cam pleonastic, stiu) (Miercuri, 14 decembrie 2011, 11:45)

      cris [anonim] i-a raspuns lui dorel

      asta era in centrul orasului, nu era asa un 'pericol' ca tigrul ala in padure....
    • -1 (1 vot)    
      Omorarea tigrului (Miercuri, 14 decembrie 2011, 11:56)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui dorel

      O vorba veche romaneasca
      spune despre cei care se dusmanesc
      ”se au ca soarecee cu pisica”.
      *
      Vorba asta se aplica si creaturilor de dimensiuni mai mari decat pisicile si soarecii.
      *
      Tigrul este mult mai mare decat pisica,
      dar tot un fel de pisica este.
      Totusi șobolanul , care e doar cu putin
      mult mai mare decat șoarecele NU e
      chiar ”un fel de soarece”.
      *
      Șobolanul este incomparabil mai dezgustator decat șoarecele .
      Ura soarecelui fata de pisica e un mizilic in comparatie cu ura pe care o resimt
      mizerabilii sobolani cand vad măretia unui
      tigru....il vor omorî cu siguranta daca
      tigrul este singur , iar ei sunt multi, muuulti...

      PS. Sobolanii urasc si cainii.
      PS2. Dumnezeu exista ! EL a pus la
      cale intamplarea cu ursul din Vancouver,
      pentru ca o omenire intreaga sa remarce
      cat de jalnici sunt acesti canadieni,
      care ”din neputinta” au evita utilizarea
      gloanțelor, tot asa cum odioasa Olanda
      a legalizat ”din neputinta” prostitutia si
      canepa (h)indusa
      PS.3 Intrucat tigrul era din rasa ”siberian”
      nu m-ar mira sa fi fost agent KGB - cica
      se afla la Zoo Sibiu de 14 ani , fiind deci infiltrat pe vremea lui Iliescu - uite cum se leaga lucrurile...!
    • 0 (0 voturi)    
      Ursul e o valoare (Miercuri, 14 decembrie 2011, 12:04)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui dorel

      Vânarea unui singur urs de către un străin nerezident presupune participarea la o expediţie vânătorească organizată şi ghidată, adică 12 000 - 15 000 USD.

      Din punctul ăsta de vedere, Moş Martin era mai preţios decât însăşi rabla de maşină de gunoi şi autorităţile aveau tot interesul să îl readucă în sălbăticie viu şi nevătămat.

      ~Nautilus
      • 0 (0 voturi)    
        Stii tu ceva , dar nu prea mult (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:26)

        valceanu [anonim] i-a raspuns lui Nautilus

        asta-i o potaie de urs negru, nu grizzly sa valoreze banii aia...
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i asa (Miercuri, 14 decembrie 2011, 12:16)

    dodo [anonim]

    nu aveti dreptate niciunul ! v-ati gandit vreodata cand ar putea avea ocazia un vanator de la noi din tara sa zica ca a vanat un tigru ? si nu in africa sau asia ! ci la noi ! si nu oriunde ! chiar intr-o padure ! nu intr-o cusca !
    • 0 (0 voturi)    
      tigrul, leul si jaguarul (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:48)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui dodo

      se vad unul cu altul numai la zoo.

      in rest, ai dreptate.
      are ce povesti toata viata.:-)
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Miercuri, 14 decembrie 2011, 16:49)

    ngi [anonim]

    negociatorul si ursuletul suparat pe viata :)) in final, ursuletul a lesinat in urma presiunii, cat si a mangaierilor si vorbelor frumoase de incurajare spuse de negociator.
  • +1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 14 decembrie 2011, 18:08)

    soarec [anonim]

    aviz domnilor de la Sibiu,unde e un primar cit de cit in ceea ce priveste gradul de civilizatie si cultura,daca era in sectorul 5,la cineva care este,ii luau gitul ursului cu sabia?
    • 0 (0 voturi)    
      Probabil crezi că ursul e o pisică inofensivă (Miercuri, 14 decembrie 2011, 23:50)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui soarec

      Asta ţi-ar mai trebui, să te repezi la un urs cu sabia. Cât de paşnic pare el atunci când se lasă mângâiat, după prima tăietură o să lase din tine nişte zdrenţe informe.

      ~Nautilus