Un extremist italian a ucis doi senegalezi intr-un atac rasist, in centrul Florentei

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2011, 18:44 Actualitate | Internaţional

Violenta la Florenta
Foto: Reuters
Un italian a ucis doi vanzatori africani si a ranit alti trei intr-un aparent atac rasist desfasurat marti in centrul orasului Florenta, inainte de a se sinucide, a anuntat politia locala, citata de Reuters. Martorii au afirmat ca Gianluca Casseri (50 de ani) si-a parcat masina in Piata Dalmazia in timpul pranzului, a iest din automobil si a inceput sa traga cu un pistol. Dupa doua ore, a tras mai multe focuri de arma asupra unor africani in Piata San Lorenzo.

Doi senegalezi au fost ucisi, iar al treilea a fost grav ranit in primul incident.

Dupa atacul armat din Piata Dalmazia, Casseri s-a urcat in masina si a mers dupa doua ore in Piata San Lorenzo, in centrul orasului, unde a mai ranit doi vanzatori africani ambulanti.

Politia a declarat ca, ulterior, Casseri a mers intr-un garaj si s-a impuscat in gat.

Casseri a fost autorul si editorul unei reviste dedicata fanilor lui J.R.R. Tolkien, autorul trilogiei "Lord of the Rings".

El a fost descris de politisti drept un extremist de dreapta.

Reuters scrie ca Piata San Lorenzo este una dintre cele mai cunoscute din Florenta, fiind in mod normal plina de turisti.


Citeste mai multe despre   






















1642 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    Crestini nenorociti (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:04)

    Adel [anonim]

    Criminali crestini nenorociti, cea mai perversa religie!
    • +3 (3 voturi)    
      nu are legatura cu religia, ci cu banii si puterea (Miercuri, 14 decembrie 2011, 7:17)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Adel

      draga Adel, ce legatura are asta cu religia?

      crezi ca un om cu adevarat religios, fie el crestin, musulman, evreu, budist etc. ar OMORI?

      in toate marile religii, porunca de capatai este sa nu ucizi. crezi ca ipocritii care pretind o tara in numele religiei au vreo treaba cu religia? sau cei care cotropesc in numele democratiei au vreo treaba cu democratia? - sunt pur si simplu motive bune pe care sa le creada fraierii.

      e vorba despre morala si caracter. indiferent daca esti religios sau nu, daca iti respecti semenii, daca esti un om drept - nu accepti nici asa ceva, nici cauzele acestor situatii: razboaiele si lacomia celor ce declanseaza razboaiele, in primul rand, dar nu putem exclude din ecuatie nici lacomia si coruptibilitatea celor asupriti.

      imigratia in sine este un fenomen extrem de profitabil din punct de vedere financiar statelor care se "plang" de ea. iar cei care au mai multi bani si putere vor putea fi mai amorali decat cei care nu au - eventual doar aspira. asta-i tot.
      • +3 (3 voturi)    
        Inteligent spus!! (Miercuri, 14 decembrie 2011, 10:00)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui mda

        Intodeauna judecam aspru efectele, insa ne prefacem ca nu intelegem cauza.
        Invinovatim acesti nefericiti emigranti, care din cauza saraciei lucii, si a violentei, sunt nevoiti sa-si paraseasca locurile unde s-au nascut, si sa viseze la o viata mai buna si mai dreapta.
        Insa la marii colonialisti adica aceste minunate "civilizatii" occidentale, + americane , nimeni nu se refera, la marile si hraparetele corporatii , care i-au invadat si i-au secatuit de resurse naturale ( cine sunt marii proprietari ale minelor de aur, de carbune, de fier, de.. orice din Africa, albii, si mai nou si chinezii am inteles) , care le-au otravit apele si aerul ( vezi Somalia, Nigeria, Congo) i-au infectat , sau au exportat boli periciuloase de acolo in exterior, care i-au alimentat cu arme sa se ucida intre ei, nimeni nu face referire.
        Ne prefacem ca am uitat, si nu intelegem de ce colonistii sunt mai bogati decat cei praduiti.
        Este trist, si scandalos ca ne prefacem curati ca lacrima, si nu ne asumam responsabilitatea propriilor fapte.
        Acel om disperat ar fi trebuit sa impuste vreun politican prosper, sau vreun bancher bogat, si nu acesti neferciti senegalezi.
        Chiar ca sunt suparata, se pare ..
  • -5 (9 voturi)    
    asa (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:24)

    BONATIU GHEORGHE [anonim]

    bravo si la mai multi!
  • +4 (12 voturi)    
    Apocalipsa dupa Breivik (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:31)

    V.R. [utilizator]

    Pe masura ce tot mai multi imigranti se gasesc in Europa, si tot mai multi Breivici se vor trezi sa faca ceva in privinta asta.

    Daca in vreo tara numarul imigrantilor va atinge la depasi numarul autohtonilor, se va ajunge chiar la razboi civil. Trebuie impiedicat acest lucru pana nu e prea tarziu. Diversitatea culturala inseamna haos.
    • +1 (5 voturi)    
      cum sa impiedici asta? (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:45)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Si cum sa impiedici pe cineva anume sa aiba, spre exemplu, 6 copii?
      • 0 (4 voturi)    
        simplu.. (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:54)

        trilulilu [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        Incepi prin a taia ajutoarele sociale si ajutoarele pentru copii sau ii castrezi.
      • 0 (4 voturi)    
        pai in unele tari nu mai poti (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:30)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        In Europa de Vest e deja prea tarziu, deja sunt prea multi imi granti, in Paris de exemplu jumate sunt negri.

        In schimb se mai poate face ceva in Romania, desi si noi avem o gramada de tigani, hai sa zicem ca astia macar sunt de aici....
      • -1 (3 voturi)    
        Foarte simplu (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:58)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

        Ma refeream mai degraba la stoparea influxului de imigranti din afara, cu copiii e mai complicat. In principiu, ar trebui ca statele EU sa nu le mai acorde ajutoare sociale si sa ii lase sa creasca copiii din munca proprie, la pachet cu pedepse aspre pentru neglijenta. Asa vor fi mai cumpatati.
      • -1 (3 voturi)    
        Pai... (Marţi, 13 decembrie 2011, 22:16)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        Poti sa-l omori, sau poti sa-l castrezi, poti sa-i dai bani sa se abtina, sau, daca e rromulan de pe la noi, ii spui ca degeaba face ppuradei, ca nu-i mai dai alocatii si ajutoare sociale, etc...
    • +1 (3 voturi)    
      ce chestie (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:17)

      Adina [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      iar ei zic de noi ca suntem rasisti cu tiganii.....
    • +1 (3 voturi)    
      daca imigratia provoaca asta, razboiul la ce duce? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 6:55)

      mda [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      de ce va mai mirati ca terorismul este alimentat de ororile occidentale in Irak, Afghanistan? de masacrele israeliene in Palestina?

      acolo oamenii au familii ucise in bombardamente - aici a fost un individ "stresat" pur si simplu ca a vazut negri pe strada...
      acolo iti vezi copilul mutilat, sau omorat, viata distrusa - aici te deranjeaza pur si simplu ca viata "s-a schimbat"...

      dar cata intelegere pentru asasinii "nostri".

      daca la stirile despre atentatele teroriste din lumea araba e plin de comentarii anti-musulmani, la cele despre atentatele teroriste din lumea occidentala contra musulmanilor, apar tot stiri anti-musulmani...

      "uitand", evident, cauza prima: CRIMELE AMERICANE, ISRAELIENE...
  • +7 (13 voturi)    
    Publicist si editor, ajunge sa traga cu arma.. (Marţi, 13 decembrie 2011, 19:51)

    Il declaram si pe asta 'nebun'? [anonim]

    Inca un european, aparent inteligent si cultivat (nu mai poate fi declarat 'schizofren paranoic' de catre psihiatri, ca Breivik, pt ca a murit deja), care pune mana pe arma pentru a-si face auzita disperarea in fata sinuciderii lente a Europei.

    Inca vreo 2-3 cazuri din astea si pana la urma tot va urma o dezbatere publica mai ampla si ceva mai consistenta decat simple enumerari de sloganuri si catehisme ideologice partinice.

    In Europa exista potential milioane de Breivik si Casseri, oameni care par tuturor celor din jur perfect normali, echilibrati, nu au cazier, nu au atacat pe nimeni, nu distrug societatea prin activitati ilegale, dimpotriva..

    De ce nu sunt asculati? Mai ales ca e o perioada atat de sensibila, de profunda criza europeana, nu doar financiara ci si morala si de identitate.

    Stiti ca in fiecare an, din 1991 incoace, Eurobarometru pune si o intrebare despre identitatea resimtita a europenilor?
    Si ca din 1994 si pana acum, fara mari variatii, doar 4-7% se declara 'mai intai europeni' si 80% se declara 'nationali' sau 'nationali-europeni'?

    O statistica atat de deranjanta pentru propaganda oficiala UE incat datele astea nu sunt publicate in comunicate de presa ci trebuie sa le cauti singur..!

    UE a fost conceputa utopic si creata de 'sus in jos' de un mic grup elitist care s-a autoproclamat fauritor de destin pt intreaga Europa.

    Incercati sa faceti vreun referendum prin UE, pe teme europene, sa vedeti isterie la liderii politici si la Comisia UE, uita imediat de democratie si de popoarele pe care pretind ca le reprezinta.

    Esecul constatat acum al UE e un esec al acestor elite iresponsabile care au angajat Europa pe drumul autoanihilarii.

    Daca declarai acum 4-5 ani ca va fi un Breivik sau ca va fi un colaps al tarilor cu datorii imense ti se radea in nas, erai taxat drept fascist sau suferind de delir.
    Acum se intampla..

    Pentru ca Europa asta nu inseamna spirit european, ci birocratie si ipocrizie.

    Casseri a tras.. un semnal de alarma !
    • +4 (8 voturi)    
      nu e ok (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:51)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Il declaram si pe asta 'nebun'?

      Si eu impartasesc ingrijorarile tale legate de viitor, de multiculturalism si de efectele lui, inclusiv cele negative, dar intr-un punct de vedere nu sunt deloc de acord cu tine.
      Acest Casseri nu a tras un semnal de alarma, ci a ucis pur si simplu niste oameni.
      Dezbaterile, parerile, chiar daca uneori pot fi foarte aprinse, asta da! Dar pana la crima! Cand apare crima, deja e cu totul si cu totul alta poveste!
      Astea nu-s semnale de alarma, astea-s crime pur si simplu!
      • -3 (3 voturi)    
        Evident (Marţi, 13 decembrie 2011, 22:07)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

        Evident ca aceste crime sunt de condamnat, iar o societate in care acestea sunt la ordinea zilei este una in care nimeni nu vrea sa traiasca. Insa ele nu vor putea fi evitate daca se continua cu prostia multi-culti, pentru ca nimeni nu poate controla interactiunile si frictiunile intre culturi total diferite - cu atat mai putin elitele europene de stanga.

        Trebuie remarcat ca Breivik a procedat intr-un mod mai sofisticat: a avut grija sa nu-i ucida pe cei care pur si simplu au profitat de multiculturalism si care poate n-au nicio vina si sunt imigranti pasnici, ci pe cei care au stat ideologic in spatele multiculturalismului.
        • +4 (4 voturi)    
          povesti (Miercuri, 14 decembrie 2011, 5:46)

          Denoro [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

          Norvegianul ala nu i-a ucis pe cei care au stat in spatele multiculturalismului, nu i-a ucis pe cei care au primit legat sute de mii de musulmani in Norvegia in ultimile decenii.
          A ucis doar niste copii! Care se intampla sa fie la o tabara de vara a unui partid cu vederi politice pe care eu nu le impartasesc.
  • 0 (10 voturi)    
    Tot mai des (Marţi, 13 decembrie 2011, 20:06)

    sentenced [utilizator]

    vor avea loc astfel de atacuri, cu cat rasa alba se va simti din ce in ce mai incoltita, de imigrantii africani in special.
    Oricum, daca actualele schimbari demografice continua, diferenta dintre Europa si Africa va fi doar balta ce le separa.
  • +1 (1 vot)    
    statul rasist (Marţi, 13 decembrie 2011, 21:10)

    gigi bebe [anonim]

    astfel de acte, apar atunci cand statul nu pedepseste orice atitudine rasista sau xenofoba, iar statul italian are deja antecedente in a fi tolerant cu rasismul sau xenofobia, in curand vom vedea in Franta...
  • -2 (2 voturi)    
    Daca asa s-a ajuns (Miercuri, 14 decembrie 2011, 0:18)

    anonim [anonim]

    E vina politicii de primire a imigrantilor...toate aceste rase ce intervin peste ce alba afeceaza cultura noastra europeana,o pun in pericol, nu-s de acord cu crima dar il inteleg pe omul ala ...probaabil i-a ajuns sa-si vada cultura lui proprie calcata in picioare de proprii guvernanti si de straini
    • +3 (3 voturi)    
      ce zici atunci de un irakian? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 7:21)

      intelegerea unilaterala si victimele "colaterale" [anonim] i-a raspuns lui anonim

      nu si-a vazut doar tara, cultura, istoria si viata calcate in picioare, ci si pe cei dragi... la propriu

      ce zici de copiii crescuti in asemenea conditii?

      pe ei nu-i "intelegi" daca declara razboi lumii tale, care le-a distrus vietile?

      pana ce occidentalii nu-si dau jos ochelarii de cal si nu opresc orice agresiune si orice talharie asupra tarilor furnizoare de imigranti, fenomenul va continua.