O femeie din Cehia a fost sfasiata de cei 25 de caini Rottweiler pe care-i crestea

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 13:02 Actualitate | Internaţional

O femeie din Republica Cehia a fost sfasiata de cei 25 de caini Rottweiler pe care-i crestea pe proprietatea sa, transmite AFP, citand surse ale politiei locale. Potrivit informatiilor, incidentul a avut loc intr-un sat aflat la nord-vest de Praga.

Politistii au fost sunati de femeia in varsta de 60 de ani care le-a spus ca este atacata de proprii sai caini.

In momentul in care au ajuns la fata locului, ofiterii au descoperit cadavrul femeii si pe cei 25 de caini.

Patrupedele - opt adulti si 17 caini tineri - au fost dusi intr-un adapost pentru animale, unde vor fi tinuti pana la finalizarea anchetei.

"Mai multi caini si-au atacat stapana in jurul orei 06:00 dimineata. Femeia a murit dupa ce a suferit rani grave", a declarat un purtator de cuvant al politiei, Daniel Vitek.

Vecinii au afirmat ca animalele apartineau fiicei femeii si nu erau hraniti si ingrijiti in mod corespunzator.

Un vecin a spus ca a ignorat tipetele de ajutor ale femeii, dupa ce, in trecut, proprietarii cainilor strigau deseori la animale ca latra mult prea tare.


Citeste mai multe despre   






















4979 vizualizari

  • +17 (29 voturi)    
    2 many Dawgs Is Bad 4U (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 14:06)

    Armind [utilizator]

    avertisment pentru toti "iubitorii" de caini de pe strazile bucurestiului, acest lucru vi se poate intampla si voua :) (dar din pacate si noua). - Inca mai astept sa vad un hingher pe strada dupa aprobarea legii.
    • -14 (14 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 14:40)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Armind

      nu-l vezi in fiecare zi la televizor?
    • +14 (16 voturi)    
      Animalu` tot animal e... (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 14:42)

      martianu [utilizator] i-a raspuns lui Armind

      Mai ales cand nu il hranesti. Cred ca foamea ia impins la asa ceva.
      • +4 (14 voturi)    
        pe ei ii impinge foamea (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 16:52)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui martianu

        pe noi ura si invidia - care e mai rau oare?
  • +8 (22 voturi)    
    Cainii din rasa Rotweiller sunt foarte dragalasi (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 14:24)

    Asociatia cutzu-cutzu [anonim]

    Nu ar ataca pe nimeni. Si cand ataca este de vina omul nu cainele. De ce este de vina omul? Pentru ca era acolo.
  • +10 (18 voturi)    
    Semnificativ ... (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 14:52)

    Daniel [anonim]

    Nici un caine care este iubit se stapanul sau nu-l va ataca, dimpotriva, va muri ca sa-l apere.

    Mi se pare semnificativ un paragraf: "Vecinii au afirmat ca animalele [...] nu erau hraniti si ingrijiti in mod corespunzator."

    Probabil ii trata mai rau decat pe o marfa ... si venise vremea pentru pay-back!
    • -1 (9 voturi)    
      Ţară, ţară (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 16:26)

      Elle_est [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Vrem ostaşi!

      "Nici un caine care este iubit se stapanul sau nu-l va ataca, dimpotriva, va muri ca sa-l apere. "

      Săracii. Aproape că-mi este milă.
      • -1 (1 vot)    
        Teste psihologice (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 19:08)

        airedale one [anonim] i-a raspuns lui Elle_est

        Asadar stapanilor le-ar trebui testata capacitatea de a fi iubitori :;)
        (This is purely an airedale's opinion and it is not intended to offend a human person's view in any way.)
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 14:57)

    andi [anonim]

    Sa fie sanatoasa!
  • +3 (15 voturi)    
    Nu stia cum procedeaza eschimosii (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 15:19)

    ultimul_mohican [utilizator]

    In existenta lor milenara eschimosii s-au confruntat adesea cu revolte ale echipajelor de caini inhamati la sanii . Unul din motive fiind subnutritia . Cainii se revoltau si-si sfisiau stapinul . Dar cind stapinul cu chiu cu vai gasea ceva de vinat sau de pescuit era firesc ca pina atunci cainii SA FACA FOAMEA . O facea si stapinul dar el nu-si sfisia cainii . Si ce au inventat eschimosii ca sa curmeze revoltele echipajelor de caini ? Un procedeu brutal si crud dar extrem de eficient . Cainii trebuiau adusi intr-o stare de frica APOCALITICA fata de stapinul lor . Se lua un caine tinar , aproape catelandru, si se spinzura partial cu o funie - aproape sa se sufoce dar inca sa nu moara . In tot acest timp era batut cu salbaticie .Mai il batea , mai desfacea latul , mai stringea latul si iar il batea . Dupa un asemenea tratament cainele era VACCINAT pe viata . Prindea o asemenea frica de stapin incit in ruptul capului nu s-ar mai fi asociat la nicio revolta impotriva lui . Chiar daca CRAPA de foame . Pare salbatic si barbar dar acei eschimosi , de-a lungul veacurilor trebuiau sa supravietuiasca cumva . Cu orice pret .
  • +3 (21 voturi)    
    FARA BESTII IN ORASE (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 15:39)

    alex [anonim]

    aceste bestii periculoase ,purtatoare de agenti patogeni si paraziti nu au ce cauta in orase .cati oameni vor mai fi muscati pana cand se rezolva aceasta problema? nimeni nu mentioneaza cate tone de excremente produc acesti caini? trebuie gasita o solutie rapida si ieftina.(editat de HotNews.ro)
    • -1 (11 voturi)    
      da,da (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 16:35)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui alex

      E valabil si pentru rasa umană...
    • -4 (10 voturi)    
      Asa.. foarte bine ..cu cine sa incepem mai intai ? (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:10)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui alex

      .. ca ultima data nu un caine nevinovat mi-a furat portofelul din poseta, si nici nu mi-a clonat cardul bancar.. si nici nu a stranutat cu nesimtire in autobuz imprastiind 1milion de virusi de gripa sezoniera doar intr-o fractiune de secunda..
      Si mai cred ca un caine daca ar avea sansa la educatie, sau la civilizatie ,nu ar rata-o.

      ..si mai cred ca un caine nu detine ..acea ura viscerala pe care o au unii dintre ..asa zisii semeni ai nostri, si nici nu ataca (decat daca sunt provocati)
      Nu sunt mare admiratoare a situatiei cainilor fara stapan, insa sunt constienta ca tot noi, oamenii .. astia de bine si ..fara de excremente sacaitoare , i-am adus aceste biete vietuitoarepe strazi. Prin iresponsabilitatea noastra, prin abandonarea lor..
      Ca nu vrem sa o recunoastem , ca ne credem fara de pata..este evident..
    • 0 (0 voturi)    
      "bestiile" (Joi, 29 decembrie 2011, 4:34)

      Paula [anonim] i-a raspuns lui alex

      Aceste bestii cum au ajuns pe strada?...au fost cumva trimise de extraterestii? nu cumva semenii nostri i-au alungat de acasa ?!ce facem cu copii starzii care isi fac nevoile pe unde apuca>dar betiivii >tiganii?vedeti mai intai provenienta betelor animlute si pe urma sa ...gasiti solutii ...numai prin sterilizare se poate face ceva si prin educarea unora de la sate si orase ....
  • +7 (13 voturi)    
    Un gand (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 15:49)

    Anonim [anonim]

    Mahatma Ghandi:

    “The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated”
    • -1 (3 voturi)    
      sa fim seriosi! (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 20:31)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      hai sa nu ne mai raportam la alte mentalitati si alte viziuni! ghandi a fost cu treaba lui,noi cu a noastra!
      Daca nea G se referea doar la vacile lor sfinte?
      cat despre rasa de caini care a halit-o pe tanti cu pricina se stie de milt ca sunt cam batuti in cap! Este clar ca aici a fost un caz clasic de proprietar ahtiat sa faca bani din comercializarea animalelor si o haita de potai turbate si schizoide!Punct!fara virgula!Viata este dura!
    • -2 (2 voturi)    
      Ma hat-mata Gindea (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 21:14)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      pa romaneste,ce spicuia ?
      daca javrele nu latrau in engleza, nu au stiut de Ghandi,
  • +1 (9 voturi)    
    Some day... (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 16:04)

    Calin [anonim]

    Intr-o zi rasa noastra mega inteligenta si care considera ca poate calca in picioare orice si pe oricine dupa bunul plac, va deveni sclava altei rase. Atunci sa ii vad pe cei cu exterminarea animalelor cum or sa se comporte cand nu vor avea ce manca, vor fi pusi la munca si batuti.
    • 0 (2 voturi)    
      Sci-fi is cool (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 19:44)

      Armind [utilizator] i-a raspuns lui Calin

      In acelasi viitor, rasa care ne va domina va forma asociatia Omu-Omu (un fel de cutu-cutu) care va promova drepturile oamenilor, care vor fi un real pericol pentru civilizatia avansata. Astfel, oamenii vor fi lasati liberi pe strazi sa atace si sa muste cetatenii rasei avansate.

      Pana si tu recunosti ca rasa dominanta se poarta rau, ti se pare natural. Eu zic ca noi ne purtam destul de bine - asa ca hai sa ne gandim mai intai la binele nostru si dupa aceea la scenarii post apocaliptice. Oricum, upvote pentru imaginatie :)
  • +2 (10 voturi)    
    great (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 17:38)

    malika ela [utilizator]

    Ce caini destepti. Si-au facut singuri dreptate.
    • 0 (8 voturi)    
      Si eu ii admir pe catelushi.. (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:13)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui malika ela

      .. si chiar sunt sincera cand zic asta!

      Aviz chinuitorilor de animale!
    • 0 (0 voturi)    
      asa este (Joi, 29 decembrie 2011, 4:31)

      PAULA [anonim] i-a raspuns lui malika ela

      Nu stiu de cand este acest articol dar cu adevarat si-au facut singuri dreptate ....daca ai cainii trebuie sa-i ingrijesti ,,mancare ,aoa ,afectiune ..e fru,mos sa zici am caini dar stii saii ingrijesti?

      a fost mereu intrebarea mea cand auzeam pe cineva ca vrea caine ..pentru ce?ce sti despre ei ..?ce fel de rasa ?caine mix?
      personal am 38 de ciani si 40 de pisicii ..si traiesc in armonie siintelegere ..toti salvati ....
      .
  • +2 (2 voturi)    
    What? (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 20:06)

    Ion_Roaita [anonim]

    Oamenii nu-i merita pe caini. Ati vazut ca unii dintre maidanezi trec pe trecerea de pietoni? De ce nu se da o lege i care sa se impuna cedarea trecerii pentru orice fiinta aflata pe trecerea peste drumuri?