Mihail Gorbaciov: Liderii rusi trebuie sa recunoasca faptul ca alegerile au fost fraudate si sa organizeze un nou scrutin

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:55 Actualitate | Internaţional

Mihail Gorbaciov
Foto: HotNews.ro
Fostul lider sovietic Mihail Gorbaciov a afirmat, miercuri, ca alegerile legislative de duminica, din Rusia, au fost patate de frauda si este necesar un nou scrutin electoral, potrivit BBC News. Gorbaciov a subliniat ca autoritatile vor fi discretate si situatia se va agrava daca opinia publica nu este luata in considerare.

"Liderii acestei tari trebuie sa recunoasca faptul ca au fost numeroase falsificari si aranjamente, iar rezultatul nu reflecta vointa populara", a declarat Mihail Gorbaciov.

"Cred ca ei [n.r. liderii rusi] pot lua o singura decizie - anularea rezultatului alegerilor si desfasurarea unui nou scrutin", a precizat fostul lider sovietic pentru agentia de stiri rusa Interfax.

"Pe zi ce trece creste numarul rusilor care nu cred ca rezultatele declarate ale alegerilor sunt corecte. Dupa parerea mea, ignorarea opiniei publice discrediteaza autoritatile si destabilizeaza situatia", sustine Gorbaciov.

Amintim ca presedintele rus Dmitri Medvedev a cerut Comisiei Electorale Centrale sa ancheteze posibilele cazuri de frauda in timpul alegerilor legislative de duminica, dupa ce mai multi protestatari dar si OSCE au cerut investigatii independente, potrivit RIA Novosti.

Observatorii OSCE au afirmat luni ca au constatat "contraventii frecvente". De asemenea, secretarul de stat britanic in ministerul de externe a afirmat ca aceste nereguli observate de OSCE trebuie sa faca obiectul unei anchete rapide si transparente.

Mai multe tari, intre care si SUA, si-au exprimat ingrijorarea referitoare la cazurile presupuse de frauda, insa Medvedev a raspuns marti spunand ca sistemul politic din Rusia nu este "problema" occidentalilor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3695 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    Uite cine vorbeste (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:00)

    evoque [utilizator]

    Dupa ce a trantit cu comunismul de pamant ( pe banii americanilor) Acum vrea sa ii aduca inapoi.
    Pentru ca daca bine am inteles, formatiunea de pe locul doi este partidul comunist.
    Lumea asta este din ce in ce mai scarboasa.
    Si cica se cheama democratie.
    • +16 (16 voturi)    
      N-are treaba una cu alta... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:47)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ...Omu' doar si-a exprimat opinia ca alegerile au fost fraudate, adica un lucrur pe care il stia toata lumea inclusiv la nivel inalt dar nimeni nu-l recunoaste. Cu cat vor fi mai multe voci in legatura cu acesta frauda cu atat mai mult lucrurile se pot indreptata.

      E bine ca n-a tacut chiar daca Gorbaciov e dispretuit de mare majoritate a rusilor. Sa nu uitam de rolul sau major in destramarea URSS pe cale pasnica, altfel putea iesi o baie de sange.
      • -6 (8 voturi)    
        Cum este (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:36)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        cu neamestecul in ciorba altuia?
        Americanii si europenii, mai nou, se tot amesteca in treaba rusilor.
        De ce? Pentru ca rusia este o mare resursa de combustibili si materii prime pe care trebuie sa le platim. Nu?
        Si atunci pe modelul iraqian sau mai nou pe modelul libian, hai sa punem " expertii " sa declare ca rusia este sub dictatura si ca trebuie sa scape de puti. Nu?
        Pana la urma rusia unita a coborat destul de mult iar la urmatoarele alegeri probabil ca o sa fie si mai jos.
        Dar flamanzii lumii nu se satura usor ei vreau totul si acum.
  • +12 (16 voturi)    
    Eh,,,,, (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:06)

    Andradda [utilizator]

    Il doare pe Putin exact in fund de parerile Europei sau ale lui Gorbaciov.
    Putin are puterea in mana si o va avea inca 10 ani de-acum inainte.
    cateva arestari, cateva iesiri in forta ale militiei ruse si totul va fi redus la tacere.
    Nici rusii nu mai sunt ce-au fost...la Stalingrad!
    • -1 (3 voturi)    
      la stalingrad (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:40)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      rusii incercuiti de hitler au inceput sa manance pasari, apoi caini, apoi copiii au inceput sa dispara de pe strazi ... stiai?
      • +3 (3 voturi)    
        Chiar asa? (Joi, 8 decembrie 2011, 7:58)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        Adica acolo mureau soldatii "la secunda" , dar, bineinteles ca rusilor le trebuia carne de caine, sau carne proaspata de copilasi fragezi!
        Oare cat de inept trebuie sa fii ca sa sustii asemenea imbecilitati, nene Ghita?
  • +15 (17 voturi)    
    Limitat (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:14)

    Daniels22026 [utilizator]

    Alegerile din Rusia sint urmarite cu mare interes de toata lumea. La fel si alegerile americane. Parerea lui Medvedev, ca alegerile din Rusia nu ar fi "problema" vesticilor, arata doar nivelul sau intelectual limitat.
  • -10 (12 voturi)    
    gorbi striga hotii? el cum a condus? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:21)

    calin [anonim]

    niste tembeli vor sa transforme asta in ceva asemanator cu libia, egipt sau cu alti primitivi...sau ce vrea madame clinton, de pe culmile civilizatiei si progresului?...care-si manifesta ingrijorarea mereu fata de evolutia rusiei, anuntand sanctiuni, amenintand cu izolarea..... aceleasi arme retorice ale razboiului rece pe care sua il continua cu o forta marita, pentru ca inca nu au invins definitiv. rusii nu pricep democratia, iar vestul nu poate slabi rusia decat prin democratie,
  • +6 (8 voturi)    
    Nimic... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:27)

    Xulescu [anonim]

    ...nou in Europa de Est deocamdata. Si nici in anii ce vor veni nu cred sa fie. Cei care au fost in sistem ( fie la putere, fie prin servicii ) acum 20 de ani sunt si acum doar ca sub alt nume, asa ca ce ne mira metehnele lor?.
  • +6 (8 voturi)    
    Rusia (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:37)

    dorin valeriu [anonim]

    Pe Putin il va ajunge soarta tuturor "despotilor luminati", , poporul isi va pierde rabdarea la un moment dat si-i va matura. Problema in Rusia e ca Putin si ai lui nu au facut nimic de peste 15 ani ca sa desvolte un sistem democratic in Rusia, ba au facut chiar tot ce s-a putut ca sa impiedice desvoltarea democratiei (vezi si cazul Hodorkovski, dar nu numai).Acum pot sa tipe ca Rusia nu e pregatita, ca exista pericolul comunist. bla-bla-bla, dar ei dece nu au facut nimic ? Era dulce puterea, nu ?
  • +1 (1 vot)    
    Pushkin, poetul lor national (Joi, 8 decembrie 2011, 7:39)

    John M. [anonim]

    a zis-o cel mai bine:
    "Revolta ruseasca - fara sens, fara mila".
    (Russian mutiny - senseless, mercyless")
  • +1 (1 vot)    
    Rusia va ramine NE-GLOBALIZATA (Joi, 8 decembrie 2011, 13:40)

    Gabriel Boazu [anonim]

    Gorbaciov a fost salvator in 1989,cind a acceptat
    disparitia comunismului pe cale pasnica,dar a ajuns o coada de topor a Ocultei Sioniste,care vrea sa puna mina pe Rusia pt a o distruge,asa cum a distrus Romania in ultimii 20 de ani,asa cum au vrut sa distruga si Ucraina si sa o transforme intr-o anti-Rusie. Acelasi Gorbaciov a primit ordin,de la Oculta Sionista,la Malta,la inceputul lui decembrie 1989,unde s-a intilnit cu George Bush sr, sa DESFIINTEZE Romania ca STAT,sub patronajul lui Silviu Brucan,prin razboi civil intre Securitate si Armata,din URA DESCREIERATA SIONISTA impotriva Europenilor in general,asa cum se vede in chiar aceste zile,cind vor sa DISTRUGA UE si
    Euro, insa vor ESUA T O T A L .
    Asadar UE si Euro vor DEPASI aceste ATACURI
    SIONISTE, Rusia (pe care o vor DEZMEMBRATA
    si DUSTRUSA prin aceasta dementa si iresponsabila GLOBALIZARE) se va INTARI,din 2012,s ub Putin ca Presedinte, prin proiectul
    Eurasia, Romania va DEPASI CRIZA si se va
    INTARI impreuna cu UE (coalitia Sionista numita
    USL raminind vesnic in opozitie).
    VICTORIA va fi a EUROPENILOR din Europa si din
    Coloniile ei,iar INFRINGEREA TOTALA va fi a
    DUSMANILOR ASCUNSI si PERFIZI ai acestora.