Expertii anticipeaza pentru Rusia un posibil "scenariu egiptean" * Opozitia organizeaza un mare miting la Moscova pe 10 decembrie

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:13 Actualitate | Internaţional

Violente la Moscova
Foto: Reuters
Tribunalul Tverskoi din Moscova i-a judecat marti pe politicienii de opozitie Ilia Iashin si Aleksei Navalov pentru organizarea unui miting neautorizat impotriva alegerilor fraudate. Organizatia Amnesty International i-a declarat pe cei doi adevarati eroi. Alte peste 500 de persoane au fost retinute de fortele de ordine in timpul demonstratiilor de marti seara din centrul Moscovei. In acest context, agentia internationala de rating Fisch a avertizat in legatura cu riscurile politice extrem de ridicate din ajunul alegerilor prezidentiale. Expertii anticipeaza pentru Rusia un scenariu egiptean si califica drept nelegitima noua componenta a Dumei de stat.

Intre timp, in capitala au fost introduse temporar trupe ale Ministerului de interne, scrie Nezavisimia gazeta. Marti seara, demonstratii spontane au avut loc la Sankt-Petersburg si Samara. Peste tot, interventia prompta a fortelor de ordine a impiediat ca miscarile sa ia amploare.

Analistii incearca sa ghiceasca modul in care vor reactiona autoritatile, dar, deocamdata, nu au gasit un raspuns. „Clasa medie a inceput sa-si strige nemultumirile, ceea ce este un semn extrem de ingrijorator”, este convins directorul general al Centrului pentru tehnologii politice, Aleksei Makarkin. In opinia lui, in cadrul alegerilor legislative de duminica, multi fie au intors spatele Rusiei Unite, fie au refuzat, pentru prima data, sa se prezinte la urne, simtind ca nu sunt capabili sa decida soarta tarii.

„Multi dintre ei acuza disconfort din cauza faptului ca nu vad niste perspective serioase si vor sa pedepseasca Rusia Unita”, spune expertul. El crede ca riscul destabilizarii situatiei se va adanci dupa alegerile prezidentiale, pentru ca guvernul va fi nevoit sa adopte masuri nepopulare. „Rusia Unita a pierdut pentru totdeauna sprijinul clasei de mijloc, iar majoritatea putiniana se destrama. Noua Duma de stat, cea decisa in alegerile de duminica detine un grad limitat de legitimitate in ochii oamenilor care nu au votat cu partidul puterii”, subliniaza Makarkin.


Medvedev si Putin se distanteaza de Rusia Unita

Cotidianul RBK Daily scrie, la randul lui, ca puterea de la Kremlin nu se astepta la o asemenea reactie din partea clasei de mijloc, evenimentele de marti gasindu-i pe liderii tarii total nepregatiti pentru un astfel de scenariu. Prin urmare, singurul lucru pe care l-au considerat potrivit a fost sa adune in graba oameni si sa-i scoata in strada in „sprijinul partidelor invingatoare”.

„Cati ar putea sa fie acesti dusmani? 200 de oameni?”, a raspuns enervat un funtionar de la Kremlin la intrebarea RBK legata de mitingurile de marti din Piata Triumfalnaia. Alt functionar al Kremlinului a declarat ca pentru Rusia Unita vor exista cu siguranta urmari.

„Deocamdata, partidul este folosit ca instrument, dar el va fi reorganizat peste cinci sau sase ani maxim. Si este mai mult ca sigur ca, dupa toate cele intamplate, presedintele Dmitri Medvedev va refuza sa preia conducerea Rusiei Unite”, a declarat respectiva sursa.

Interesant este ca marti, purtatorul de cuvant al premierului Putin, Dmitri Peskov, a anuntat ca nici premierul nu se va sprijini pe Rusia Unita. Potrivit afirmatiilor sale, Putin nu a fost niciodata foarte legat de aceasta formatiune politica.


Mare miting pe 10 decembrie
 
Cotidianul electronic Gazeta. ru anunta ca pentru sambata protestatarii intentioneaza sa organizeze o noua actiune – un miting in Piata Revolutiei, convenit cu autoritatile municipale inca de dinaintea alegerilor de duminica. Lor urmeaza sa li se alature automobilistii Federatiei proprietarilor de masini din Rusia.

„Pentru 10 decembrie au convenit organizarea unui mars automobilistic, care se va incheia in Piata Revolutiei, unde este planificat mitingul celor nemultumiti de rezulatul scrutinului legislativ”, au declarat responsabilii Federatiei.


Citeste mai multe despre   






















4105 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Realitatea (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Realitatea se contureaza ceva mai precis. Opozitie din Rusia se regaseste foarte puternica. Daca autoritatile intervin in forta, peste mitinguri sau internet, atunci guvernul, presedintele si partidul Rusia Unita vor disparea anul asta din politica.
    • +3 (3 voturi)    
      Comunistii (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:21)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      1. Prietene, opozitia sunt comunistii. Nu cred ca vrei comunistii din nou la putere in Rusia.

      2. Primavara ruseasca? Bullshit! Voi credeti ca Rusia pica la mana unor baietasi din vest care s-au intalnit la o masa si au zis sa darame guvernele totalitare din nordul Africii?

      Doar le arata Putin pisica si tac malc. Nu se va intampla nimic in Rusia, iar Gorbaciov daca vrea sa-si manance pensia linistit, ar trebui sa taca din gura.

      Putin e "preten bun" cu Merkel, Gergard Schroeder , nemtii sunt pe felie cu GazPromul, etc. Credeti ca nemtilor le convine sa vina altii la putere?! alte negocieri, alte intelegeri, alti bani.

      Pentru Europa si mentinerea stabilitatii in regiune, mai ales in conditiile actuale, Putin e cea mai buna alegere.
      • 0 (4 voturi)    
        Pronostic (Miercuri, 7 decembrie 2011, 19:31)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        In calculele tale precise, poporul rus e doar o constanta mica, supusa, inspaimintata, neinformata, alcoolica si docila. Doar ceilalti sint chipurile importanti: comunistii, "baietasii din vest", Putin, Merkel, etc.

        Cei 150 de milioane de rusi n-au nevoie de incurajarile mele. Citeste stirile zilele astea si adu-ti aminte de pronosticul tau: "Nu se va intampla nimic in Rusia".
  • -2 (6 voturi)    
    masuri antirevolta (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:46)

    blu3s0ul [utilizator]

    o masura antirevolta cred ca ar fi votka moka la locatiile unde apar turbulente :)
    cateva cistene cred ca ar rezolva problema.
  • +7 (7 voturi)    
    hmm (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:51)

    gogu [anonim]

    Nu stiu ce este mai ingrijorator, faptul ca Rusia unita a furat alegerile sau ca pe locul doi au iesit comunistii?
  • +7 (9 voturi)    
    tare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:56)

    prorusia [anonim]

    fraza cu"expertii anticipeaza pentru rusia un scenariu egiptean"

    care experti frate a lui peste prajit?
    Voi chiar credeti ca Rusia este Egiptul plin de triburi.
    Cand or pune aia tancurile pe ei sa vezi atunci "scenariu rusesc"
    Pe pariu ca Putin e in stare sa se suie pe tanc si sa-l aclame lumea?
    Mari naivi sunteti voi jurnalistii.
    • -3 (5 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:30)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui prorusia

      Stii ce inseamna sa scoata tancurile? Tot restul lumii o sa-l condamne, UE o sa rupa contractele cu Rusia si asa mai departe. Uita-te cum toti au intrerupt legaturile cu Siria. Acum toti pretind ca le pasa de drepturile omului si nu mai e asa usor sa inabusi revoltele. Daca Putin apeleaza la armata isi taie singur craca de sub picioare.
      • +4 (4 voturi)    
        Vise... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:03)

        calator [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        Precis asa o sa faca UE. Ia fii atent un pic: 41% import de gaze din Rusia, 65% carbunedin Rusia si peste 40% petrol. Sa nu vorbim ca primul beneficiar e Germania. Ce zici, chiar asa usor or sa fie rupte relatiile alea? In plus daca ii ia dracu' pe rusi, pe chinezi cine in mai opreste?
    • +1 (1 vot)    
      gorbaciov a fost mai tare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:02)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui prorusia

      decat putin si medved impreuna.
      a avut mai mult sprijin.
      si totusi, a aparut ieltzin.
      si a pus tancul sa traga, dar in duma !
      ursul, rusul...
  • +4 (4 voturi)    
    chiar asa... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 15:59)

    mentinere [anonim]

    cum o fi sa vezi trupe de "mentinerea pacii" in fata Kremlinului. Chiar ca se rascucesc in mormant toti barbosii si chiar ca o sa vezi agitand sortuletele toti perciunatii.
    Oare sa fi fost o perdea de fum razboiul "capitalism conta comunism"? "democratie contra dictatura"? "dictatura proletariatului contra piata libera"? "disciplina conta anarhie"?
    In razboiul politico-economic se bat 2 sisteme fara viitor: comunismul (mort politic) cu capitalismul (muribund economic)...eu sunt confuz
  • 0 (2 voturi)    
    Interesant ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:01)

    AlinN [anonim]

    Bildenberg se ia la tranta cu ursul rusesc ranit. Sa vedem ce va iesi. Vremurile sunt din ce in ce mai interesante.
    • +1 (5 voturi)    
      Care Bildenberg? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:40)

      Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Opozitia din Rusia sunt comunistii. Ce treaba are Bildenberg cu comunistii? In plus, tu urmaresti ce se intampla la americani? Rick Perry, candidatul prezidential sustinut de Bildenberg, s-a facut de ras la dezbateri si acum abia daca mai are cateva procente in sondaje. De ce nu vrei sa intelegi ca lumea nu e condusa din umbra de nimeni? Nu neaga nimeni faptul ca in lume exista oameni puternici si diverse grupuri de interese. Unii alearga dupa profit, altii dupa putere politica si asa mai departe. E absurd sa sustii ca un singur grup controleaza intreaga lume.
      • -2 (4 voturi)    
        Bildenberg si iepurele (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:06)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        Sa nu fim naivi... cand Bildenberg sprijina pe fata pe Rick Perry, nu face decat sa imi intareasca convingerea ca acela este pe post de iepure de alergat....
        Adevaratul om al Bildenberg l-as cauta printre ceilalti....

        Grupul Bildenberg ar avea numai de castigat daca ar iesi comunistii si oamenii lor la putere in Rusia.
      • +4 (4 voturi)    
        heh (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:27)

        io [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

        Lasa bre, ca e mai comod sa credem ca totul e absolut controlat: 1) Haosul ne sperie. 2) Daca conspiratia iudeo-masonica nu ne da nici o sansa, e scuzabila lenea noastra de a nu face nimic si in general orice esec; 3) Dusmanul de clasa e mult prea puternic, mai bine hai sa bem o bere
  • 0 (6 voturi)    
    expertii (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:01)

    evoque [utilizator]

    Ce tare isi mai doresc expertii asta sa scape de putin.
    Ce ar mai vrea unii sa se infrupte gratis din gazul rusesc.
    Sau obisnuit in ultimul timp cu toti sa finanteze conflicte si sa suga resurse gratis.
  • -1 (7 voturi)    
    Opozitia (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:03)

    Bogdan C [anonim]

    Toti cei care se bucura de problemele lui Putin ar trebui sa ia in considerare faptul ca opozitia din Rusia o reprezinta comunistii.
  • +4 (6 voturi)    
    expertii lu' peste (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:05)

    NewLevel [anonim]

    Rusia e tara in care jurnalistii sint executati, in care oamenii de afaceri din tabara adversa sint bagati la puscarie. Rusia nu negociaza, ea lichideaza teroristii impreuna cu victimele lor. Comunismul nu putea aparea decit in Rusia.
    Ce "primavara araba" la Moscova? In Siberia primavara e foarte scurta si seamana mai mult cu o iarna blinda.
  • -2 (4 voturi)    
    Cateodata e mai bine cu dracu' pe care-l stii... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:07)

    V.R. [utilizator]

    Ca altfel, poate la fel ca-n Egipt, in locul lui Putin ar veni un comunist adevarat, nebun de legat...
  • +2 (2 voturi)    
    RUSIA, mai putin ca maica,,, (Miercuri, 7 decembrie 2011, 16:21)

    cornel19 [utilizator]

    Sunt surprins si oarecum preocupat, de rezultatele obtinute de partidul comunist si ,,liberali,, lui jirinovski, indigenul de vadim, este o copie deloc reusita a acestui jirinovski. Prin forta lucrurilor, cei mai in varsta, au vazut deturnarea din decembrie 1989, si mai de data recenta, primavara araba, care pare sa ia directie de iarna artica, fundamentata religios.
    Deci scenariile vehiculate, in masura in care se vor produce, pot avea contursionari dramatice. Daca in rusia si in particular in marile orase ale acestei tari, sub conducerea lui putin, se cauta salvarea aparentelor, tare ma tem de un regim declarat autoritar, ajuns la putere prin mijloace democratice specifice zonei.
  • +2 (2 voturi)    
    nu stiu (Miercuri, 7 decembrie 2011, 17:29)

    je [anonim]

    ... dar mie mi se pare mai mult o mascarada (cam primitiva ce-i drept), menita sa dea impresia ca e un fel de democratie in Rusia. Da de unde. Ca in bancul ala: "Niet freedom! Halloween!"
  • +2 (2 voturi)    
    Clar (Miercuri, 7 decembrie 2011, 18:17)

    Daniel [anonim]

    Au iesit o mie din 8 milioane cat are moscova...

    Si la noi se pot gasi cateva mii oricand sa iasa in strada. Pana nu ies macar zeci de mii inseamna ca majoritatea nu vor nicio schimbare.