UPDATE Rusia: Furia fata de Vladimir Putin creste pe internet si a inceput sa coboare pe strazile Moscovei. Politia aresteaza zeci de partizani ai opozitiei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2011, 17:12 Actualitate | Internaţional

Reculul inregistrat de premierul Vladimir Putin si acuzatiile de fraude la alegerile legislative de duminica au relansat opozitia din Rusia, care a demonstrat luni seara, pentru prima oara, ca este in stare sa mobilizeze mii de oameni la Moscova, relateaza AFP.

UPDATE Ora 17,30 Politia rusa a arestat marti seara aproximativ o suta de simpatizanti ai opozitiei, printre care si fostul vicepremier Boris Nemtov, care incercau sa organizeze un miting in centrul Moscovei, in semn de protest fata de victoria partidului lui Vladimir Putin in alegerile legislative.

Politia nu intervine insa impotriva militantilor pro-putere, mult mai numerosi si adunati in cealalta parte a pietei. Cateva zeci de opozanti au fost inchisi in camioane ale politiei.

In cursul acestei seri, opozantii au incercat sa organizeze un nou protest, dar fortele speciale ale ministerului de Interne au ocupat deja pozitii pe strazile din oras.

Premierul Vladimir Putin a declarat marti ca reculul inregistrat de Rusia Unita era inevitabil, avand in vedere criza economica mondiala.

"Da, exista pierderi si ele erau inevitabile", a spus Putin, citat de agentiile rusesti, in cadrul unei intalniri cu lideri ai partidului.

"Ele erau inevitabile pentru orice forta politica, mai ales daca ea isi asuma responsabilitatea situatiei din tara timp de mai multi ani", a continuat acesta.

"In conditiile actuale, este un rezultat bun. Stim ce se intampla in tarile in care economia si sectorul social ni se pareau stabile nu cu mult timp in urma. Milioane de oameni ies in strada", a adaugat Putin.

O manifestatie de o amploare fara precedent a avut loc luni seara la Moscova, datorita unei mobilizari care s-a facut esential gratie retelelor sociale: mii de rusi s-au adunat in centrul capitalei pentru a denunta o "farsa" electorala si scandand "Rusia fara Putin".

Primaria a autorizat un miting al opozitiei radicale Solidarnost la care urmau sa participe 300 de persoane, dar intre 2.000 si 10.000 de rusi au venit sa manifesteze, o mobilizare inedita pentru Moscova de ani de zile.

Cele mai recente manifestatii masive, cu sute de mii de persoane, dateaza de la inceputul anilor 1990. Doar un nucleu dur de militanti au participat la proteste in ultimii ani.

Printre manifestantii de luni seara, in cea mai mare parte tineri, cei mai multi au spus ca participa pentru prima oara la astfel de proteste.

"Este cea mai importanta manifestare a opozitiei in acesti ultimi zece ani. Oamenii nu mai pot, nivelul de iritare si de neincredere fata de putere depaseste limitele", a declarat Boris Nemtsov, fost ministru si unul dintre organizatorii adunarii.

"Internetul a jucat un rol colosal pentru aceasta manifestatie", a adaugat acesta.

Canalul independent de televiziune pe internet Dojd a vorbit de o "revolutie Facebook" in timp ce televiziunile oficiale au trecut evenimentul sub tacere.

Luate pe nepregatite de amploarea manifestarii, fortele de ordine au intervenit dupa ce protestatarii au strapuns un cordon al politiei.

Bloggerul anticoruptie Alexei Navalny si alti 300 de opozanti au fost arestati. Unul dintre liderii Solidarnost, Ilia Iashine, a fost condamnat marti la 15 zile de inchisoare.

Aceste arestari au provocat un nou val de proteste pe web. Peste 300 de persoane au reactionat pe blogul lui Alexei Navalny, discutand despre un nou protest pentru marti.

Pe reteaua sociala ruseasca VKontakte.ru, peste 5.000 de persoane au raspuns la un apel de proteste incepand cu ora 19,00 (15.00 GMT) marti, in piata Triumfalnaia, loc traditional pentru manifestatiile opozitiei radicale.

Cateva mii de tineri, partizani ai partidului aflat la putere, au primit autorizatia de a manifesta marti intr-o piata apropiata de Kremlin, pentru a-si exprima sprijinul fata de Vladimir Putin si Dmitri Medvedev.

Acesta din urma, cap de lista al partidului Rusia Unita, care a pierdut 15 puncte, sub 50%, la alegerile de duminica, a facut obiectul unor comentarii insultatoare pe pagina sa de Twitter.

Site-ul ONG-ului rusesc Golos, care facea un recensamant al fraudelor si presiunilor, gratie unei retele de corespondenti din Rusia si a marturiilor internautilor, a devenit inaccesibil in urma atacurilor cibernetice, in ziua votului, ca si mass-media partenere.

Golos a acuzat serviciile secrete rusesti ca s-ar afla in spatele acestor atacuri cibernetice.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6443 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    hai hai (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:22)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    mai toti baieteii astia cu dictatura ajung fotografiati in prin balti

    mai bine da-te jos si traieste
    decat sa ajungi ca altii
    • +15 (17 voturi)    
      Liderii politici rusi (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:36)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Sunt toti la fel: ascund si acumuleaza in tara mizerie, toxine si otravuri si ne ameninta ca le arunca in aer daca pierd puterea.

      Asta in timp ce pe locurile 2 si 3 au iesit tot partide rosii, tentacule ale aceluiasi animal.

      Uniunea Sovietica nu se va civiliza niciodata.
      • +2 (4 voturi)    
        ba (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:44)

        ba [anonim] i-a raspuns lui Luk

        ba da. si chiar in curand. cand va fi populata cu chinezi.
        • +1 (1 vot)    
          Matale ai impresia ... (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:54)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ba

          ... ca aia-s mai civilizati?
          • +3 (5 voturi)    
            Cateodata (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:51)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Ii inteleg pe idiotii din cancelariile occidentale: le convine ca arsenalul rusesc sa ramana intr-o singura mana, chiar daca asta inseamna ca-l condamna pe rus la o dictatura eterna.

            Cum sa fie tara asta democrata?
            Ia imaginati-va cum il suspenda opozitia democrata pe presedinte, incercati sa va imaginati urmatoarea imagine:

            Rusia. Crin Antonescu si Victor Ponta intr-o camera incuiata si-un buton rosu pe care scrie "Jos Basescu!" =))
            • +1 (1 vot)    
              BRAVO ! URA ! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:38)

              pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              In fine a spus-o verde cineva.
          • 0 (0 voturi)    
            PUTINTEL (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:38)

            pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Au totusi niste mii de ani de civilizatie in spate. Sa nu se inteleaga cumva ca fac parte dintre zgubiliticii care vad China la conducerea lumii maine dimineata.
  • +9 (11 voturi)    
    Radicalii astia democrati... (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:30)

    Alex [anonim]

    "Opozitia radicala Solidarnost"? A fi democrat rus se numeste ca esti radical? De unde ati luat exprimarea, din carticica de propaganda a lui Putin?
  • +1 (11 voturi)    
    Abuzuri (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Prevad noi abuzuri ale guvernantilor rusi asupra libertatii, a mass-mediei si a internetului. Aceste abuzuri ale puterii mobilizeaza opozitia de obicei. Partidul Rusia Unita se va desfiinta in curind, iar Putin nu va mai fi presedinte.
  • +4 (6 voturi)    
    Politica pasilor marunti (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:46)

    Claude [anonim]

    Asa a inceput peste tot, in tarile arabe si in Ucraina. Occidentul nu poate interveni cit timp miscarea nu are sustinere masiva din partea populatiei. Deocamdata, e ceva firav, timpul ne va spune daca aceasta actiune va avea sorti de izbinda ori ba. Pina atunci, rabdare si tutun....
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:59)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Claude

      - de ce crezi tu ca Vestul ar putea (sau ar dori) sa intervina in Rusia... crezi ca Rusia e un fel de Libia?
      - O tara precum rusia, nu poate fi democrata, rusii nu au nimic in comun cu democratia, n-au avut niciodata... Rusia are nevoie de o "mana de fier" altfel se alege praful (vezi Boris Eltin)... Personal as prefera un dictator in Rusia care sa tina sub control arsenalul nuclear decat sa ajunga un la control un "presedinte jucator" care sa il vanda pe maruntis... Ma ingrozeste ideea ca tari de mana a 3-a ar putea accesa armamentul rusesc....
      • +1 (1 vot)    
        Cine vorbea aici de democratizare? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:38)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

        E vorba de slabirea tuturor capacitatilor Rusiei. Ce zici de un presedinte care ar deschide larg portile companiilor straine in Rusia? Ce ai zice de eliminarea politicii agresive in domeniul energiei, politica cu care Rusia ameninta toata Europa?
  • +3 (9 voturi)    
    Revolutie (Marţi, 6 decembrie 2011, 17:53)

    Bogo [anonim]

    Dupa ce a fost testata in egipt si tunisia, platforma de "civic disorder" prin intermediul facobook/twitter functioneaza. acum incearca la case mai mari :)) doar ca aici nu prea iese, ca ii aresteaza baietii rapid:))) sa nu mai vb ca si daca se lasa cu bataie generala, cine o sa strige "criminalul, dictotorul, abuzuri impotriva umanitatii, sanctiuni economice, blocada militara, restrictionare aeriana...."? cine? :) aici nu se striga ca deh, e mozar russia si sunt mai capabili baietii astia blonzi invodcati...
  • +5 (9 voturi)    
    "zeci de partizani ai opozitiei"??? (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:08)

    Cristian Ioan [anonim]

    Uniunea Sovietica avea o populatie de aproape 300 de milioane. Dupa 1991, federatia ruznaca are mai putin de 150 de milioane, dar oricum ZECI de protestatari este infim!
    la noi, pe 22 Decembrie au fost mai mult de un miliona de oameni in strada, "cateva zeci" la o populatie de 142 de milioane este absolut infim ... In imensa lor majoritate, rusii il iubesc in continuare pe tzarul Putin!
  • 0 (8 voturi)    
    o paralela (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:38)

    eugen [anonim]

    Sa pretinzi ca Rusia nu se va civiliza niciodata este un infantilism.O analiza paralela intre Ermitaj si Luvru (de exemplu) ar arata cultura si civilizatia ambelor state.Daca politicienii de frunte sant mai ciobani sau mai putin ciobani , asta nu implica o intreaga natiune.
    • +5 (5 voturi)    
      De acord cu matale ... (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:57)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      ... da' arestarea masiva a conducatorilor opozitiei si fraudarea grosolana a alegerilor (retine te rog, nu masiva, ci doar facuta prin mijloace care prea bat la ochi) sunt dupa parerea mea dovezi ale lipsei de civilizatie. Civilizatie la nivel de natie nu inseamna doar cei sapte ani de-acasa, inseamna si stabilitatea si soliditatea institutiilor democratice, gradul de maturitate al relatiilor de munca, calitatea infrastructurii, nivelul general de educatie al populatiei etc. Dupa criterii din astea, sa nu-mi spui ca Rusia exceleaza.
  • +2 (2 voturi)    
    proteste rusesti (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:51)

    luci30 [anonim]

    pai putin a fost ,baiat destept,cind a hotarit alegeri in prag de iarna si de sarbatori...se astepta oricum la manifestari ale opozitiei iar un wall street rusesc nu tine .....poate cu o volga de votca....si nici atunci.....ce reuseste sa faca este sa cistige timp ,ocazie cu care mai ingreuneaza situatia in euro zona....
  • +4 (8 voturi)    
    Nimeni nu scapă de puterea INTERNET-ului (Marţi, 6 decembrie 2011, 18:58)

    ro [anonim]

    Nu e nici o conspiraţie mondială.

    E pur şi simplu vorba de capacitatea internetului de a aglutina grupuri umane, de un spaţiu virtual
    1. liber, de necontrolat (sau greu controlabil)
    2. în care se pot întîlni (oricît de mulţi) oameni
    3. şi care apoi se pot întîlni şi în realitate.

    Virtualul este mai puţin virtual decît s-ar putea crede: el are efecte în realitate, poate deveni real(itate). ESTE realitate.

    Pînă la urmă nemulţumirea poporului va exploda şi în "Maica Rusia".
    (Se pregăteşte China).

    Internetul este noul instrument al LIBERTĂŢII.
    Pretutindeni unde va fi internet va exista şi libertate.
    (Nu întîmplător internetul a apărut în ţara democraţiei şi libertăţii).
    • -1 (5 voturi)    
      intimplator a aparut (Marţi, 6 decembrie 2011, 20:32)

      bbk [anonim] i-a raspuns lui ro

      intr-o tara a democratiei si libertatii
      nu are legatura una cu alta.
      partea cu socializarea si comunicarea libera e recenta, foarte recenta.
      un senator american zicea, nu demult, ca internetul nu trebuia inventat deoarece da prea multa libertate oamenilor !!!

      internetul a aparut in america pentru ca ei aveau tehnologia necesara.
      • +4 (6 voturi)    
        Circotasi (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:19)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui bbk

        Internetul nu a aparut in China, in primul rind, pentru ca nu exista credinta in comunicare si in libertate; dar negativisti ai evidentelor sint peste tot, de cind lumea; insa distributia circotasilor pe natiuni si sisteme politice nu e constanta.
        • -1 (3 voturi)    
          Scuze, dar esti pe langa (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:16)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Internetul a fost initial gandit ca o retea de comunicare militara. Armata americana voia o retea de comunicare care sa asigure un serviciu fiabil chiar si in conditiile caderii mai multor noduri intermediare, si asta a si fost comanda initiala.

          Pur intamplator proiectul a fost dat in lucru unor universitati americane, in loc sa fie dat unei firme. Dupa ce-au vazut ce-a iesit din primii pasi, cercetatorii din mediul academic au continuat sa dezvolte sistemul independent de finantarea de la armata, in vederea unei comunicari mai comode si mai eficiente intre ei. De-acolo, cei care si-au terminat studiile si s-au dus in industrie au vrut sa ia internetul cu ei, ca devenisera dependenti. In momentul in care a ajuns in industrie, s-au gasit cativa smecheri sa-i miroasa potentialul comercial, si de-acolo a inceput raspandirea pe scara larga.

          Aplecarea spre democratie si comunicare n-a avut nici un cuvant de zis in toata afacerea. Mai degraba mercantilismul si spiritul antreprenorial tipic american, cuplat cu nivelul adecvat de dezvoltare tehnologica au fost factorii favorizanti pt. raspandire.
          • +4 (4 voturi)    
            Liberi (Miercuri, 7 decembrie 2011, 7:39)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Care detaliu al comentariului tau indica posibilitatea aparitiei internetului intr-o tara totalitara? Daca exista universuri paralele, nici macar intr-unul dintr-un miliard, internetul n-ar putea aparea intr-o societate totalitara.

            Dar lasa comentariul tau, poate ai fost intr-o zi proasta. Ce crezi, noutatile, de orice fel, sint descoperite mai ales de catre oameni liberi sau de cei mai putin liberi?
    • -3 (5 voturi)    
      Scuze ca-ti deranjez iluziile, dar fals ... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:05)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ro

      Ce parere ai matale, cum de reusesc chinezii sa controleze atat de bine internetul la ei acasa? Orice stat, daca-si pune mintea, poate face acelasi lucru. Infrastructura de comunicatii folosita de internet e foarte usor controlabila, tocmai datorita evolutiei tehnicii moderne. Problema e ca rusii (adica FSB-ul) inca nu stiu cum sa-l manipuleze (si aici nu ma refer la tehnologie), si posibil nu-s constienti de importanta internetului pentru comunicare si organizare a unor grupuri care n-ar fi viabile fara internet.
      • +5 (5 voturi)    
        vom trăi/muri şi vom vedea (Miercuri, 7 decembrie 2011, 1:08)

        ro [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

        mai devreme sau mai tîrziu internetul va scăpa de sub control şi în China (sau în alte regimuri totalitare)

        (scuze că ţi-am deranjat certitudinile :)))