FOTOGALERIE Alegeri in Rusia: Sute de politisti patruleaza pe strazile Moscovei, unde sunt programate manifestatii/ Liderul Frontului de Stanga a fost arestat, mai multi manifestanti au fost luati de politie

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 4 decembrie 2011, 16:26 Actualitate | Internaţional

FOTOGALERIE Politistii aresteaza activisti ai opozitiei, in ziua alegerilor din Rusia
Cartierul Kremlinului din Moscova era patrulat duminica de sute de politisti, mai multe manifestatii fiind programate sa aiba loc aici in ziua alegerilor pentru Duma de Stat, relateaza AFP.

Politistii au fost plasati la fiecare doi metri pe o suprafata de aproximativ 300 de metri, intre Manej si piata Revolutiei, in centrul capitalei ruse, in apropiere de piata Rosie. Altii patrulau in interiorul statiilor de metrou din zona.

In jurul orei locale 14.00 (12.00 a Romaniei), un grup de militanti ai miscarii Frontul de Stanga, care a facut apel la o adunare in Piata Revolutiei, au fost luati fara menajamente in masini de politie, pentru ca incercau sa demonstreze fara autorizatie, relateaza jurnalistii.

Cu putin timp inainte, ei isi arborasera un drapel cu miscarea lor.

Liderul Frontului de Stanga, Serghei Udaltov, a fost arestat chiar inainte de a ajunge la locul manifestatiei, potrivit sotiei sale.

De altfel, un apartament in care locuiau mai multi militanti ai Frontului a fost luat cu asalt sambata, iar locatarii au fost arestati, a declarat Vasili Kuzmin, un oficial moscovit al acestei miscari.

Militantii nationalisti au facut apel, la randul lor, la manifestatii in piata Revolutiei la ora 21.00 (19.00 ora Romaniei), la inchiderea birourilor de vot. Jumatate de ora mai tarziu, miscarea de tineret pro-Kremlin Nasi (Ai Nostri) va organiza o demonstratie in acelasi loc.

Miscarea a promis sa reuneasca pana la 15.000 de militanti in centrul Moscovei pentru a "neutraliza" orice actiune ce vizeaza contestarea scrutinului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1726 vizualizari

  • -14 (16 voturi)    
    Rusia (Duminică, 4 decembrie 2011, 17:22)

    skb [utilizator]

    De altfel Baselu si pedelistii si "aplaudacii" lor sunt paranoici prin aversiunea fata de Rusia si intentiile ei, nu? Daca-l intreaba cineva pe Putin cine-s aia de vor sa conteste regimul sau probabil o sa raspunda sec: niste golani.
    • +8 (8 voturi)    
      :| (Duminică, 4 decembrie 2011, 17:43)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui skb

      ai o problemă, și aia e "Băselu"

      pai dacă ești supărat, cere la PSD câteva autocare de "huooo" și pune țara la cale
      • 0 (0 voturi)    
        ochi ai? (Duminică, 4 decembrie 2011, 18:24)

        skb [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        Reciteste ce am zis. Incearca sa-ti imaginezi cum suna pe un ton sarcastic. Hai ca poti!
        • 0 (0 voturi)    
          Cam asta au inteles si alti 14 pe putin (Luni, 5 decembrie 2011, 1:03)

          Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui skb

          Nu prea inteleg daca ai vrut sa zici altceva.

          Numai bine!

          (Fara suparare)
        • 0 (0 voturi)    
          Acolo (Luni, 5 decembrie 2011, 1:14)

          Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui skb

          Se gaseste un sistem diferit de al nostru
          Putin nu spune sa se faca arestari
          De fapt...nu spune nimic!
          Fostii din KGB si cei din FSB etc inteleg ca e de acord (si din tacere exact asta se intelege) si incearca sa isi dovedeasca loialitatea prin aceste actiuni

          Cred ca mai mult se aseamana cu Berlusconi prin grandomania de care sufera si....cred (nu stiu psihologie) dar cred ca incepe sa sufere de o boala ca deja incepe sa se inchida in lumea lui in care crede ca totul merge pentru ca este el acolo.

          Puterea lui sta de fapt in lichelele care s-au adunat in jurul sau.....iar restul populatiei...tace....dar nu cred ca va mai fi mult pana in momentul in care va rabufni
    • +8 (8 voturi)    
      mda (Duminică, 4 decembrie 2011, 17:45)

      zippo [anonim] i-a raspuns lui skb

      mai asteptam raspunsul d-lui vasile ernu prin care sa ne explice cit de expirata este alianta nato in conditiile in care in rusia e o democratie fantastica. ca stinga e de fapt de dreapta si ca dpdv istoric romania nu era sub comunism ci traia visul vietii, da asa timid, nu ca moldovenii ce aveau orgasme in timpul comunistilor.
  • +7 (7 voturi)    
    aham (Duminică, 4 decembrie 2011, 18:18)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta este libertate comunista adevarata

    daca nu zice putin, nici la baie nu te poti duce
  • 0 (0 voturi)    
    dictatura (Duminică, 4 decembrie 2011, 18:44)

    dorel [anonim]

    atata timp cat putin, este pe acolo, va fii dictatura, rusii trebuie sa resemneze, pe piticul(putin), il credeam mai inteligent, putea sa faca o dictatura mai mascata, sa nu blocheze site-urile, fara arestari, concluzia, rusii trebuie sa-su duca crucea cu putin, asa cum o ducem noi cu iliescu(inca nu am scapat de el, mai are influenta in societatea romaneasca)
  • 0 (0 voturi)    
    RUSIA >>>>>>>>>> (Duminică, 4 decembrie 2011, 20:58)

    Cela [utilizator]

    Era vizitata de Geoana inainte de alegeri. Probabil lua lectii de democratie de la PUTIN. Va dati seama ce regim misto era cu geoana,vantu, iliescu si nastase ???????????????