ONU: Sanctiunile impotriva Iranului sunt "epuizate", potrivit Rusiei

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Vineri, 2 decembrie 2011, 23:41 Actualitate | Internaţional

Rusia considera ca nici o noua sanctiune a ONU impotriva Iranului nu este valabila din cauza programului nuclear controversat al Teheranului, a declarat vineri ambasadorul rus la ONU, Vitali Tchourkine, citat de AFP. Ambasadorul rus a cerut continuarea negocierilor cu Iranul.

Ambasadorul Vitali Tchourkine este de parere ca "sanctiunile Consiliului de Securitate au fost epuizate". Vitali Tchourkine, care este si presedintele in exercitiu al Consiliului de Securitate pentru luna decembrie, a condamnat, de asemenea, "amenintarile" Occidentului la adresa Siriei si Iranului.

Rusia a acceptat pana in prezent doar patru serii de sanctiuni ale Consiliului de Securitate impotriva Iranului, insa, alaturi de China, se opune unor noi sanctiuni.


Citeste mai multe despre   























966 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    foamete mare! (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:31)

    calin [anonim]

    de cand a cazut URSS, vestul face ce vrea pe planeta, in numele libertatilor si democratiei....dar e foame de resurse...apropo...de unde si de ce are israelul arme nucleare? de vreo 40 de ani. unde le-a testat? toti s-au temut de betivul de brejnev
  • -3 (5 voturi)    
    pana la urma, exista dovezi (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:43)

    gogu [anonim]

    ca
    iranul face arme nucleare?
    • +3 (5 voturi)    
      Agentia Internationala pt. Energie Atomica (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 1:42)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Agentia Internationala pentru Energie Atomica, care este un organism al O.N.U. zice ca da.

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-10644291-iranul-efectueaza-activitati-care-vizeaza-dezvoltarea-unui-dispozitiv-exploziv-nuclear-agentia-pentru-energie-atomica.htm
  • +1 (3 voturi)    
    si eu ma opun sanctiunilor (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:55)

    Denoro [utilizator]

    Si eu ma opun sanctiunilor economice. Iar motivul e foarte simplu! Prin sanctiuni economice afecteaza doar populatia! Care pana la urma, 95% e nevinovata! Ii va scadea nivelul de trai liderilor turbati ai Iranului? Nici cu un milimetru!
    Vor opri liderii programul pentru bomba atomica din motivul ca populatia o duce mai rau? Ha! Hai sa radem cu Stan si Bran!
    Solutii dipolmatice? Asta e asa, un cuvant frumos! (intotdeauna dimplomatia are un substrat dur, real.)
    Eu nu vad decat trei solutii care au ramas.
    Prima solutie, cea care e in derulare extrem de puternic de tot chiar acum, dar ascuns, e spionajul si sabotajul. Din anumite stiri razbate acest razboi (explozii suspecte pe la facilitatile nucleare, etc.).
    Daca asta esueaza, urmeaza solutia a doua. Atac aerian asupra facilitatilor nucleare iraniene. E o solutie mai dura fiindca apar si victime umane iar Iranul va riposta dur; probabil va ataca Israelul. Probabil pe naiba, sigur! Dar la un atac conventional, Israelul rezista (exact asa cum a rezistat cand Iraqul lui Saddam l-a atacat). Plu sprobleme serioase in relatiile internationale.
    Daca si aceasta solutie da gres, ramane solutia cea mai dificila: razboi similar celui din Iraq pentur inlaturarea psihopatilor de la conducerea Iranului.
    Dar oricare dintre aceste solutii e infinit mai buna decat un razboi atomic impotriva Israelului, adica exact ceea ce Iranul pregateste. Nu e vorba de Israel, ci de abolut orice tara din lume, dar NU este permis, sub nici no forma, un razboi atomic! Cu ORICE pret un astfel de razboi atomic NU trebuie sa existe! Apropo... si Israelul are arme atomice... ce facem? Incepem autodistrugerea din filmele SF?
    Sigur, mai este o varianta. Atat de simpla, usora si realmente minunata: sa se potoleasca Iranul! Dar nu prea cred... boala psihica de care sufera liderii Iranului ma tem ca e prea avansata!
    • +2 (2 voturi)    
      Mai bine (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 7:28)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Mai e o varianta, cea mai avantajoasa. NATO "invirte" portavioane si submarine prin Golful Persic, si din cind in cind miriie cite o amenintare.

      China (si Rusia) cedeaza nervos si decid sa apere Iranul. Trimit 20 de mii de soldati chinezi, cu armament, hidroavioane, excavatoare, biciclete, ma rog ce au si ei prin cazarmi. Iranul e in siguranta. Vecinii Iranului, Israelul si tarile NATO sint in siguranta. Cheltuiala NATO e minima. Toata lumea e fericita.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 12:20)

      vorenus [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      mai este o solutie: sa se distruga toate armele nucleare
      • 0 (0 voturi)    
        Nici vorba! (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 22:17)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vorenus

        Bombele nucleare trebuie dezasamblate cu atentie! Unilateral!

        Arsenalele nucleare sint inutile. Nu pot fi utilizate ca raspuns la un atac nuclear. Cu exceptia cazului in care detinatorul uraste toti oamenii, toate fiintele vii si pe el insusi.
    • +1 (1 vot)    
      Logica sanctiunilor e simpla... (Duminică, 4 decembrie 2011, 6:39)

      Florin J. [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Popor infometat => revolta si schimbare de regim.

      Si cu cat conducatorii vor fi mai opulenti pe aceasta perioada de blocada cu atat va vedea populatia mai bine cine ii conduce.

      Cam asta e logica sa ii puna pe oameni in situatie critica ca sa reactioneze.

      Sigur ca portiunea loiala va produce o crunta reprimare dar pana la urma vor ceda si miltarii. Armata o fi avand ea resurse pe stocuri dar cand acestea se termina vor apela la populatie pentru donatii/rechizitionari si atunci se va produce ruptura.