VIDEO Scandal rasist in SUA: O biserica din Kentucky interzice cuplurilor interrasiale sa participe la slujbe, cu exceptia inmormantarilor

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 decembrie 2011, 17:02 Actualitate | Internaţional

Stella Harville si Ticha Chikuni
Foto: YouTube
Socati de un cuplu interrasial care venise sa cante la o slujba, enoriasii unei mici biserici din Kentucky au decis sa excluda toate cuplurile mixte de la activitatile religioase, cu exceptia inmormantarilor, scrie Le Nouvel Observateurs.

O biserica americana din comitatul Pike, in Kentucky, a decis recent sa refuze casatoriile interrasiale si sa excluda de la activitatile sale toate cuplurile mixte, scrie presa locala.

Aceata decizie a fost luata dupa ce o studenta din Pike, Stella Harville, a revenit in luna iulie in orasul sau natal alaturi de prietenul ei, Ticha Chikuni, un student din Zimbabwé care studia la universitatea Georgetown.

Tanara l-a invitat pe prietenul sau la o slujba la Gulnare Free Will Baptist Church, unde fusese botezata si ea. In timpul ceremoniei, Stella Harville s-a asezat la pian in timp ce Ticha Chikuni a interpretat un cantec religios intitulat "I Surrender All".

Pastorul Melvin Thompson l-a convocat pe tatal tinerei, Dean Harville - care era secretarul bisericii - pentru a-i explica faptul ca fiica sa si prietenul ei nu mai dreptul sa cante in biserica.

Discutia ar fi ramas aici daca, in luna august, Melvin Thompson nu ar fi fost nevoit sa renunte la postul sau din cauza unor probleme de sanatate, lasand locul sau unui pastor mai putin rasist, Stacy Stepp, care a renuntat la interdictia privind cuplurile mixte.

Dar fostul pastor nu a acceptat un astfel de "laxism". La inceputul lunii noiembrie, Melvin Thompson a propus un text care interzicea pur si simplu prezenta cuplurilor mixte. Potrivit noii reglementari, persoanele care traiesc in cuplu cu altcineva din alta comunitate isi pastreaza dreptul de a asista la slujbele de inmormantare, dar casatoria lor nu va fi recunoscuta si nu vor avea dreptul de a fi considerati "membri" ai parohiei si nici sa participe la activitatile sale.



Potrivit textului propus de Melvin Thompson, aceasta decizie "incearca sa promoveze o mai buna unitate in sanul parohiei si al comunitatii".

Propunerea, supusa votului in cadrul unei slujbe de duminica la care participa in medie aproximativ 40 de credinciosi, a fost adoptata cu noua voturi la sase, restul preferand sa se abtina.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2617 vizualizari

  • +2 (26 voturi)    
    ce dobitoci (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:11)

    Alex [anonim]

    acesti "credinciosi" ar trebui sa afle ca, daca a existat cumva iisus hristos, atunci cu siguranta nu a fost alb, inalt, blond si cu ochii albastrii.
    • -1 (23 voturi)    
      Dar cum a fost ? (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:30)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Negru, scund, brunet si cu ochii capruiiiiiiiiiiiiiii ?
      • +9 (11 voturi)    
        da, asa a fost (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:51)

        Ionascu [anonim] i-a raspuns lui HP

        Pai era evreu din Iudeea. Uita-te la semitii din Palestina (fie evrei fie arabi) si vei vedea cum arata si Isus: brunet si cu ochii caprui.

        Evreii europeni (cei roscati si cu pielea deschisa) au mai mult sange european decat semitic.

        Iar din cauza alimentatiei mai proaste (mai ales in desert), acum 2000 de ani, inaltimea medie era mult mai mica, deci era si scund.
        • +1 (7 voturi)    
          Care desert? (Vineri, 2 decembrie 2011, 18:59)

          Cavalerul Bizantin [anonim] i-a raspuns lui Ionascu

          Iti amintesti cum i se spunea lui Iisus? Galileanul. Ai fost vreodata in Galileea. Du-te, nu-i asa greu. O sa fi uimit ce zona bogata, manoasa si verde e.
          Va certati ca niste copii, cum era Iisus...nu conteaza cum arata, desi e fundamental ca era OM. Icoanele ortodoxe din Etiopia si Kenya prezinta un Iisus negroid, la pieptul unei Marii negre, cu buze groase. Si, desi e aproape sigur ca Iisus nu era negru, iconograful nu a gresit deloc, pentru ca Dumnezeu, prin Intrupare, S-a facut pe Sine tuturor toate.
          Apropo de materialul de mai sus...stiu un banc. Un negru incearca sa intre intr-o biserica de albi, astia-l arunca in drum. Aude o voce...ce-ai patit, Jack? Am incercat sa intru in biserica asta, Doamne! Te inteleg, zice vocea, si eu incerc sa intru acolo de douazeci de ani!
          Post usor tuturor. Domnul cu noi.
      • +2 (6 voturi)    
        Sa vedem... (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:52)

        uuu [anonim] i-a raspuns lui HP

        Stim ca era scund, sub 150, cam ca restul oamenilor din perioada aia. (esti liber sa verifici informatia)
        In rest, arata ca orice locuitor al regiunii, o combinatie de arab cu evreu as zice, deci mai inchis la culoare.

        Legat de "magii" nu ma pronunt, biserica stie mai bine cine e vrajitor si cine nu...
        • -1 (7 voturi)    
          Sub 150 ? (Vineri, 2 decembrie 2011, 19:22)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui uuu

          Asa de scunzi erau oamenii acum 2000 de ani ? de un metru jumate ?

          O fi fost mai negricios, dar nu stim asta.

          In plus, se spune ca s-a nascut miraculos, din duhul sfant. Asta ne indica faptul ca nu era neaparat ca el sa mosteneasca acele caracteristici fizice ale zonei.

          Deci chiar ar fi putut fi cum e descris.
          • 0 (0 voturi)    
            of (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 17:13)

            Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui HP

            doamne, ce problema! Daca arata altfel decat localnicii atunci alta era biblia, il depistau mai usor,sarutul lui iuda nu mai era necesar, pruncii omorati, etc. Hai sa nu facem din tantar armasar ca isus alb nu a fost oricum ai da-o. iar credinta nu are culoare, iar viata nu are numai forma umanoida. Deschideti ochii bine la tot ce va inconjoara, nu mai fiti orbi si ignoranti. Sacrificiul tau pt ceilalti e virtutea cea mai de pret, nu mandria ta ca tu esti alesul.
      • +1 (1 vot)    
        fiecare popor isi are isusul lui (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:58)

        george [anonim] i-a raspuns lui HP

        In unele biserici romanesti vechi, Isus poarta ie romaneasca. La unele biserici etiopiene, Isus e negru. In arta vestica, el e blond.
      • 0 (0 voturi)    
        cum arata cei nascuti in Beethlem? (Vineri, 2 decembrie 2011, 18:04)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui HP

        incearca cu google!
      • +3 (3 voturi)    
        negru brunet :-) (Vineri, 2 decembrie 2011, 18:32)

        panfilica [anonim] i-a raspuns lui HP

        nu. probabil un negru blond.
        a aratat asa cum arata orice barbat din zona palestinei.
        nici blond, nici negru.

        biserica asta, probabil ca era acasa la pastor.
        in america sunt sute de denominatii, pen'ca se prevede in constitutie libertatea credintei si a religiei. daca gaseste cativa care sa'l asculte, oricine isi poate face biserica, templul, tabernacolul, sinagoga sau geamia proprie.

        nu exista o biserica baptiste unitara. este o congregatie a bisericilor baptiste.
        deci, termini scoala, esti pastor, iti deschizi biserica ta si te afiliezi la o congregatie.
        chestia sa gasesti pe cineva sa te finanteze.
        e greu pana incepi, pana ai vad. :-)
        ca'n orice treaba. americanii se pricep la business.

        probabil ca parintii fetei s'au dus la taica parintele si l'au rugat sa le scape fata de negrul blond.:-)
    • +2 (4 voturi)    
      Bisericile 'negre' din USA (Vineri, 2 decembrie 2011, 18:25)

      Pastorul rasist al lui Obama, Jeremiah Wright [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Exista o mare libertate de expresie in USA, de neconceput in Europa, acolo ai tot felul de biserici si culte care in Europa ar fi haituite fie de catolici si ortodocsi pe motiv ca sunt 'secte', fie de autoritati pe motiv ca sunt 'discriminatorii'.

      Exista numeroase biserici dedicate afro-americanilor, unde nu vezi picior de alb pentru ca nu sunt bine primiti, biserici in care se vorbeste deschis de 'whitey', adica 'albiciosii' (echivalentului lui 'nigger', negrotei).

      Ipocrizia corectitudinii politice functioneaza din plin si in America, asa ca albii nu baga in seama prea mult ce insulte si injurii le aduc negrii la anumite predici.

      Dar cu ocazia alegerii lui Obama intreaga America a putut descoperi predicile pastorului lui Obama, profund rasiste si pline de ura impotriva albilor si Americii.
      In urma scandalului, Obama a fost nevoit sa paraseasca biserica respectiva si a renuntat la serviciile pastorului Wright.

      Evident, in USA exista libertate de exprimare si comportament si in ce priveste metisajul rasial (melting pot) si cultural, unii considerand ca metisajul e o forma de distrugere a identitatilor etno-culturale.

      Chiar si pe Facebook si chiar in alte limbi decat engleza gasiti pagini de acest gen:
      http://www.facebook.com/group.php?v=photos&gid=69581462783

      In Romania nu exista asemenea exprimari, doar foarte recent a inceput sa se constietizeze ca exista o problema demografica cu anumite minoritati (vedeti declaratiile prefectului de Mures).
    • +1 (3 voturi)    
      Daca era o pereche de (Vineri, 2 decembrie 2011, 21:05)

      isusa [anonim] i-a raspuns lui Alex

      homosexuali, erau acceptati mai usor! :D

      Isus... este doar un mit! Un soi de "spalare de creier", antic. Aveti liberul arbitru sa-i dati ce forma, culoare sau sex, doriti!
  • 0 (6 voturi)    
    Rasism? (Vineri, 2 decembrie 2011, 17:52)

    AT [anonim]

    Ma intreb de unde acuzatia de rasism, din moment ce interdictia se deopotriva albilor si negrilor.
    Este ceva in neregula cu dorinta unui grup etnic de a-si pastra puritatea rasiala?
  • -1 (7 voturi)    
    daca asta se intampla in Iran (Vineri, 2 decembrie 2011, 18:03)

    kkk [anonim]

    apareau imediat postacii sa ceara razboi si bombe.
    Si apareau si cunoscatorii culturii persane sa ne spuna ce rau e acolo.
  • +1 (7 voturi)    
    E dreptul lor (Vineri, 2 decembrie 2011, 18:21)

    V.R. [utilizator]

    SUA se doreste a fi o societate libera, orice persoana sau organizatie trebuie sa aiba dreptul de a stabili langa ce fel de persoane doresc sa locuiasca.

    Tot asa cum multi romani prefera sa nu aiba de-a face cu tiganii (chiar daca exista si tigani demni de respect, dar probabilitatea de a te intalni cu unul din acestia e destul de mica), tot asa si unii americani prefera sa stea departe de negri, fie ei buni sau rai.
  • +1 (3 voturi)    
    endogamie (Vineri, 2 decembrie 2011, 18:24)

    alike [utilizator]

    ha ha, deci nu e rasism, ci endogamie, ale carei efecte genetice sunt destul de triste.
    • +2 (6 voturi)    
      TRIST... (Vineri, 2 decembrie 2011, 19:45)

      n [anonim] i-a raspuns lui alike

      trist folosesti cuvinte care nu au semnificatie la manelistii nostri inculti! pacat de efort! si... cand veti locui cu un tigan nespalat in casa atunci sa criticati pe acel pastor ca ia masuri sa nu vada negri imputiti in biserica lui... si LA MULTI ANI ROMANIA.... CA O FOST 1 DECEMBRIE
  • +2 (4 voturi)    
    Un mic "mare" fâssss... (Vineri, 2 decembrie 2011, 20:12)

    gigi marga [anonim]

    mare stire! locuiesc in KY de cativa ani si acum este prima data cand aud despre asta.
    Adica din 40 de membri cu drept de vot (albi) au votat 15 si a iesit 9-6; adica 9 sunt rasisti!! probabil rednecks autentici!

    Pentru mine nu este de mirare avand in vedere ca in Pike county populatia este alba in proportie de peste 98%!!! (CENSUS data) Si nu numai atat, populatia de culoare neagra reprezinta doar 0.66%!!!
    Stella si prietenul ei isi pot cauta foarte usor o alta biserica unde sa fie primiti cu caldura asteptata, si garantez ca pentru asta nici nu trebuie sa iasa din Pike!
    Cred ca mai mult este vorba despre publicitate si faptul ca in US orice acuzatie "inter-rasiala" in general este de asteptat sa fie privita cu seriozitate si tratata ca atare.

    Cred ca este doar o stire ce se incadreaza la "stirile de la ora 13:00" - cand toata lumea este la masa si nu se uita la TV