Ungaria: Persoanele fara adapost gasite pe strazi vor fi amendate cu 600 de euro sau inchise. Organizatiile pentru drepturile omului critica noua lege

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 1 decembrie 2011, 15:09 Actualitate | Internaţional

O noua lege intrata in vigoare in Ungaria sanctioneaza persoanele fara adapost descoperite pe strazi cu o amenda de circa 600 de euro sau cu inchisoare, transmite BBC. Legea a fost propusa de parlamentarii partidului Fidesz, de guvernamant, care au sustinut ca Budapesta nu poate face fata numarului mare de persoane fara locuinte. Organizatiile pentru drepturile omului au criticat noua lege.

Potrivit informatiilor, in capitala ungara traiesc circa 10.000 de persoane fara adapost.

Potrivit unui amendament la lege, adoptata luna trecuta cu o larga majoritate, cei care vor fi gasiti dormind pe strazi vor primi mai intai un avertisment. La a doua ofensa ei risca sa fie amendati sau inchisi.

Legea adoptata de parlamentari a fost intens criticata, inclusiv de organizatiile pentru apararea drepturilor omului si de Avocatul Poporului. Criticii sustin ca legea nu poate fi implementata si ca adaposturile pentru saraci nu detin suficiente locuri de cazare.

Miklos Vecsei, de la Serviciul Maltez, a spus ca legea nu a fost votata pe baza unor criterii rationale sau profesionale, ci din cauza ca opinia publica "s-a saturat" de persoanele fara adapost.

El a sustinut ca saracia trebuie sa fie eliminata, nu interzisa.

Potrivit autorului legii, Mate Kocsis (Fidesz), Consiliile Locale trebuie sa fie cele insarcinate cu eradicarea problemei persoanelor fara locuinte. El sustine ca trebuie noi politici si, de asemenea, marit numarul de locuri in adaposturile sociale.

Organizatiile pentru drepturile omului sustin ca, chiar cu implementarea unor noi politici, intre 1.000 si 3.000 de persoane fara adapost vor ramane pe strazi.

BBC noteaza ca organizatiile pentru drepturile omului intentioneaza sa organizeze mai multe demonstratii.


Citeste mai multe despre   






















1833 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    masura asta suna cam.. (Joi, 1 decembrie 2011, 15:13)

    popcorn monta [utilizator]

    natzi...
  • +9 (13 voturi)    
    cum se poate? (Joi, 1 decembrie 2011, 15:19)

    vio [anonim]

    cum sa faca asa ceva? pai aia de bine ce o duc stau pe strazi?...rusine cum sa ii dea amenda celui care deabia traieste de pe o zi pe alta? pai ala de unde o plateste? si daca il inchide poate ii face un bine, mancare de 2 ori pe zi, un pat de beton, ca doar mare diferenta fata de dormitul pe strada nu o sa fie...
  • +7 (11 voturi)    
    hu (Joi, 1 decembrie 2011, 15:29)

    am [anonim]

    Ungaria nu se afla in Europa ?
    Dupa advertisment si inchisoare ce ar urma ? lichidarea fizica ? Mai bine guvernantii s-ar gandi ca astfel de fenomene sociale sunt un raspuns al societatii la incapacitatea lor de a guverna.
  • +3 (7 voturi)    
    Caii de la bicicleta (Joi, 1 decembrie 2011, 15:33)

    martianu [anonim]

    In Ungaria a fi homeless probabil e un fel de graffiti artist care doarme prin boscheti pentru adrenalina. Un trai asa la limita ilegalitatii incercat de cei mai nonconformisti si sfidatori de soarta.
  • +9 (9 voturi)    
    Bucurestiul are 40.000 maidanezi (Joi, 1 decembrie 2011, 15:42)

    Budapesta are 10.000 homeless [anonim]

    Cu asemenea probleme nici una dintre aceste capitale nu e inca pe deplin europeana, chiar daca una facea parte dintr-un imperiu al Habsburgilor si cealalata era denumita de vizitatorii interbelici 'Micul Paris'.

    Ungurii ar trebui sa mai renunte la aroganta si fudulie hranite cu iluzii pierdute la Trianon, iar romanii ar trebui sa fie ceva mai disciplinati si respectuosi de legi.

    Primarul Bucurestiului va construi padocuri pt maidanezi, nu se stie inca ce se va construi pentru persoanele fara adapost din Budapesta. Poate puscarii? Celule curate, cu masa gratuita si dus zilnic, nu e rau pt un homeless.

    Oprescu nu a anuntat inca de unde va lua zecile de milioane de euro necesare anuala pt a intretine cu hrana si ingrijire atatea zeci de mii de caini.

    Nici primaria si nici guvernul Ungariei in mod sigur nu au in acest moment sumele necesare construirii a catorva mii de locuinte sociale simple.

    In ambele cazuri e vorba de declaratii (Romania) sau legi (Ungaria) absolut demagogice, populiste pana la voma..

    Daca Oprescu se bazeaza pe voturile de la Cutu-cutu si de la unele babe care dau cainilor de mancare pe langa blocuri atunci cred ca e din ce in ce mai nesigur pe realegerea sa.

    Iar Ungaria va avea o imagine si mai proasta in restul UE, politica national-aventurista si demagogica a guvernului Orban provocand deja reactii negative ale liderilor europeni vestici sau ale unor tari vecine.

    In realitate, timp de 3 ani de mandat Oprescu n-a facut nimic in privinta cainilor vagabonzi, a redus numarul hingherilor de la 70 la..3 ! Iar acum propune sa fie luati bani publici ai tuturor si dati pe mancare pt caini..Ca si cum avem bani de aruncat cu ei in maidanezi, o nesimtire si o cruzime fata de oameni, semenii lui Oprescu.

    La fel, guvernul Orban, ala care se batea cu FMI si FMI nu stia de asta, a 'rezolvat' problema in cel mai pur stil caragialesc (pana si aici ne imita acum Ungaria), cu un alde Pristanda: 'umfla-i' !

    Au politicienii solutii? Da, astea de mai sus..
    • +1 (3 voturi)    
      maidanezii si reactiunea (Joi, 1 decembrie 2011, 17:31)

      ce are ...una cu alta?! [anonim] i-a raspuns lui Budapesta are 10.000 homeless

      Maidanezii in adaposturi se hranesc cu alimente expirate care in mod normal trebuie distruse. In loc sa se achite distrugerea lor ele sunt donate adaposturilor. In anumita cazuri si abatoarele fac contracte in acest sens. E o chestie recirpoc avantajoasa. Chestia ca s-ar plati sute de lei ptr maidanezi asta e o gargara. Si in fond ce legatura are apartia maidanezilor pe strada care e o chestie de educatie a romanului posesor de animal si oamenii strazii din Budapesta care au ajuns acolo din cauza deciziilor economice proaste respectiv circumstantelor nefavorabile. Au si astia un guvern...la cum e si legea pe care au dat-o...
      • 0 (0 voturi)    
        realitatea e ca (Joi, 1 decembrie 2011, 19:42)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ce are ...una cu alta?!

        ''Chestia ca s-ar plati sute de lei ptr maidanezi asta e o gargara'' E intr-adevar o gargara de fapt pimarul nas-in-gura vrea sa cheltuie milioane de euro pentru ciini, ca de acolo ii pica si lui ceva. Eu sper sa nu apuce ziua aia.
  • +12 (12 voturi)    
    Si daca (Joi, 1 decembrie 2011, 15:43)

    coconut [anonim]

    Si daca nu au adapost, adica nici casa si mai mult ca sigur nici masina, atunci cum ii vor executa sa plateasca :)))
    • +5 (7 voturi)    
      Le vor confisca caii de la bicicleta. (Joi, 1 decembrie 2011, 16:10)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui coconut

      QED
  • +2 (6 voturi)    
    Unde dai si unde crapa (Joi, 1 decembrie 2011, 16:03)

    Didi [anonim]

    Probabil ca masura vizeaza posibile miscari de strada in perioada urmatoare. Apucaturi comuniste sau disperare?
  • +6 (8 voturi)    
    Orban - file de legenda (Joi, 1 decembrie 2011, 16:22)

    Socrates [anonim]

    Alta lege tampita marca Orban, omul asta are rezerve inepuizabile de masuri pompieristice si populiste.
    Cum poti sa-l amendezi pe cineva care nu a are nici macar un forint devalorizat?
    Oare ce urmeaza - pedeapsa cu moartea pentru sinucigasi?
  • +2 (2 voturi)    
    "Persoanele fara adapost''... (Joi, 1 decembrie 2011, 16:47)

    lilly [anonim]

    ...vor avea parte de unul...
  • +1 (3 voturi)    
    Daca nu platesc amenda (Joi, 1 decembrie 2011, 16:57)

    Ik [anonim]

    O sa le puna gaj pe locuinta adica pe banca din parc. Apoi politia o sa vanda banca primariei si asa isi recupereaza banii. Simplu, nu?
  • +3 (5 voturi)    
    Ce idiotenie!? (Joi, 1 decembrie 2011, 17:15)

    gigi marga [anonim]

    Cum naiba au stat de au emis o astfel de lege!? Si care este scopul ei?
    Pentru ca daca iei pe unul fara adapost, pai ala cu siguranta nu are nici macar 50euro sa plateasca amenda, ce sa mai vorbim de 600!?
    Poate ca vor sa intre in cartea recordurilor cu "legea care nu s-a putut aplica niciodata"!?!!
  • +5 (7 voturi)    
    logica (Joi, 1 decembrie 2011, 17:37)

    doru [anonim]

    -daca as avea 600 de euro nu as dormi pe strada