VIDEO O femeie din Arabia Saudita  va primi 10 lovituri de bici pentru ca a condus o masina

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2011, 18:38 Actualitate | Internaţional

Un tribunal din Arabia Saudita a condamnat o femeie la zece lovituri de bici pentru ca a incalcat legea care le interzice femeilor sa conduca masini, relateaza BBC.

Femeia, identificata doar sub numele de Shema, a fost gasita vinovata de conducerea unei masini in orasul Jeddah, in iulie.

Grupul Women2drive, care a lansat o campanie prin care se cere ca femeilor sa le fie permis sa sofeze in Arabia Saudita, a anuntat ca Shema a facut deja apel la aceasta decizie.

In ultimele luni, zeci de femei au condus autovehicule in orasele saudite, intr-un efort de a pune presiune asupra monarhiei pentru a schimba legea.

Sentinta vine la doua zile dupa ce regele saudit Abdallah a anuntat ca femeile vor avea drept de vot, pentru prima data, in 2015.

Alte doua femei ar urma sa apara in fata instantei in perioada urmatoare, pentru acuzatii similare, mentioneaza BBC.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1580 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    ? (Marţi, 27 septembrie 2011, 18:52)

    vasile pop [anonim]

    Daca a mancat-o talpa ce sa-i faci? sper sa introduca si la noi aceeasi pedeapsa... cu domnisoare politiste cu cate un bici in mana si poate catuse... vreau in arabia saudita :((
    • +2 (6 voturi)    
      @vasile pop (Marţi, 27 septembrie 2011, 19:56)

      .... [anonim] i-a raspuns lui vasile pop

      las' ca au americanii o d-ra care te poate rezolva, Lyndie England o cheama.
  • -1 (11 voturi)    
    pedeapsa? (Marţi, 27 septembrie 2011, 19:08)

    ion [anonim]

    Da de ce sa o pedepseasca. Era blonda?
  • +2 (6 voturi)    
    mirobolant (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:05)

    dragos [anonim]

    ma intreb oare cum sa ii numesc pe conducatorii acestor state ca nu prea au copaci pe acolo. mentalitate de gandaci retardati.
  • +3 (7 voturi)    
    Ce in urma :( (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:08)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred cat de in urma pot fi unii :( Vorbesc dpdv al speciei, este de rasul curcilor!
    • +2 (2 voturi)    
      stai linistit (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:32)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      nici noi nu am fost cu mult mai breji. Faci glume cu Ceausescu si ajungi sa faci puscarie?

      Si nici astazi nu este mai bine: firme fara profit dar care platesc impozit. Dosare legate cu sfoara prin ministere. Bani dati gratuit dar care nu sunt folositi (fonduri europene).

      Si inca ceva: acolo doar regulile sunt inapoiate. Majoritatea oamenilor au o gandire moderna dar nu isi permit sa faca ce vor din cauza sistemului. E inca o utopie la fel cum a fost si la noi. O sa cada totul cand o sa scada veniturile din petrol.
    • -3 (5 voturi)    
      halal specie (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:20)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      care şi-a făcut o armă care poate distruge Pământul de 100 de ori...ăia măcar au ce lăsa copiilor, pe când omul alb e în stare să ne arunce în vidul cosmic...
      • 0 (2 voturi)    
        Pai (Marţi, 27 septembrie 2011, 22:03)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

        Si cum credeti ca s-a ajuns aici, nu tot de la faptul ca oamenii se trateaza intre ei in modul in care isi trateaza oamenii astia femeile?
      • -3 (3 voturi)    
        Zici bine "halal" (Marţi, 27 septembrie 2011, 23:41)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui bors cu miere

        Fara alcool, porc si alte finetzuri. Nici ziarul "Sportul" nu are mare cautare pe acolo, valul musulman e deja la locul potrivit.
  • 0 (4 voturi)    
    Uncle Sam (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:38)

    roberto [anonim]

    Statul feudal camilar saud este clientul extern numero 1 pe armament al americanilor si al mai mare sustinator al politicii americane (israeliene).

    Pentru doamna Clinton sigur nu are relevanta acest fapt, ca doar ochii agentiilor din trei litere sunt atintiti oriunde in alta parte.

    Oricum, daca vreti sa vedeti cum arata Europa inchizitiei catolice acum 500 ani, priviti spre Arabia Saudita.
  • -1 (1 vot)    
    O alta varianta (Marţi, 27 septembrie 2011, 20:53)

    Jimbo [anonim]

    Da' de unde stiti voi ca nu cumva si-a scapat sotul de la 10 lovituri de topor in oo, pentru c-o fi baut si el ceva? ? ?
  • +2 (4 voturi)    
    si la noi (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sint multe femei care sofeaza si ar merita pedeapsa asta.
  • 0 (2 voturi)    
    Evolutie (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:04)

    alex [anonim]

    Un eveniment trist avand in vedere ca suntem in secolul 21.
  • +1 (1 vot)    
    Eeeeheeei (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:20)

    baci [anonim]

    Altfel le bateau, acum au drept de vot!
  • 0 (2 voturi)    
    Femeie la volan (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:28)

    gogu [anonim]

    Inteleg ca sint niste retardati, dar cum numesti dobitoaca careia ii ia o ora sa parcheze o masina si dupa ce pleaca provoaca primul accident............
    Eu l-as biciuii pe cel care a trecut-o la examenul de conducere...........lolol
  • -3 (3 voturi)    
    nu conteaza asta (Marţi, 27 septembrie 2011, 22:07)

    dum_i [utilizator]

    important e ca SUA le vinde arme pe banda rulanta (pentru protectie impotriva acestor soferite fireste) si ca pot face ce muschii lor vor in yemen, pentru ca lumea "civilizata" inchide ochii si deschide gura pentru lingurita de petrol.
  • +1 (1 vot)    
    E pe bune (Marţi, 27 septembrie 2011, 22:46)

    sauzim [anonim]

    Jeddah e un frumos oras pe malul estic al Marii Rosii, in care peste 95 % din masini,( indiferent de vechime!), au urme de tamponare, fara gluma.
    Urmariti o mostra de cum decurg lucrurile acolo, intr-o zi cu trafic degajat.
    http://jalopnik.com/5842192/watch-assault-rifle+wielding-saudis-endanger-dozens-in-craziest-driving-video-ever
    In conditiile astea, oricine si-ar bate nevasta daca ar prinde-o la volan.