George Papandreu: Grecii fac un efort supraomenesc, criticile sunt frustrante

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2011, 13:02 Actualitate | Internaţional

Grecii fac un "efort supraomenesc" pentru a iesi din criza, a declarat marti, la Berlin, premierul grec George Papandreu, care a caracterizat drept "frustrante" criticile adresate tarii sale, relateaza AFP.

"Criticile permanente impotriva Greciei sunt profund frustrante", a spus Papandreu, in fata unui grup de oameni de afaceri germani, "frustrante la nivel politic, unde noi facem un efort supraomenesc pentru a atinge obiectivele ambitioase in mijlocul unei recesiuni profunde, si frustrante pentru grecii care fac sacrificii dureroase si sufera schimbari profunde".

"Nu cer aplauze (...), cer pur si simplu respect pentru fapte", a adaugat el, apreciind ca "daca oamenii nu primesc decat resentimente si pedepse (...) criza va fi o cauza pierduta".

"Pot sa va garantez ca Grecia isi va indeplini toate angajamentele", a promis seful guvernului, "Grecia va regasi drumul spre crestere si prosperitate dupa aceasta perioada dureroasa".

Papandreu este invitat de onoare la congresul anual al federatiei germane a industriasilor BDI. In cursul serii, el va cina cu cancelarul german Angela Merkel.

Aceasta saptamana este cruciala pentru Grecia,
zdrobita de greutatea datoriei sale externe, si care lupta pentru a evita o incetare de plati.

Atena a promis luni accelerarea privatizarilor, in conditiile in care expertii "troicii" (Banca Centrala Europeana, Fondul Monetar International si Comisia Europeana) insarcinati cu evaluarea progresului reformelor grecesti urmeaza sa-si reia lucrul in urmatoarele zile.

De avizul lor depinde varsarea celei de-a sasea transe de ajutor, fara de care intrarea in incapacitate de plata este foarte probabila.

Papandreu, in aplauzele prelungite ale asistentei, a invitat industriasii germani sa vina sa investeasca in Grecia. "Grecia are un potential enorm, nu suntem o tara saraca, am fost o tara care a fost prost condusa", a spus el.

Interesul intreprinderilor germane pentru Grecia exista, a afirmat, la randul lui, presedintele BDI, Hans-Peter Keitel, dar "niciunul dintre noi nu va merge in Grecia daca investitorii greci parasesc ei insisi tara", a avertizat acesta.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2543 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    no problem (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:17)

    Murat [anonim]

    Sa primim noi banii pe care ii primesc grecii si acceptam price critica
    • +1 (3 voturi)    
      Pai care efort? Azi sunt greve peste tot.. (Marţi, 27 septembrie 2011, 14:54)

      Fiecare greva inseamna bani mai putini la buget [anonim] i-a raspuns lui Murat

      Circulatia in capitala elena este ingreunata si marti, pentru a doua zi consecutiv, de ambuteiaje uriase, cauzate de o noua greva a angajatilor de la metrou si autobuze, in semn de protest fata de noile masuri de austeritate.

      Singurele optiuni ale grecilor din Atena sunt taxiurile, inghesuiala din tramvaie ori asteptarea, timp de ore bune, in masinile personale, scrie Keep Talking, care citeaza AFP.

      Mai mult, la amiaza sunt planuite mai multe manifestatii in centrul capitalei elene, la care vor participa si angajati de la vami ori Fisc. Spre seara, va fi organizat un protest - cu participarea politistilor - fata de adoptarea in Parlament a unei taxe imobiliare.

      In principiu, toate demonstratiile vizeaza noile masuri de austeritate anuntate de Guvernul de la Atena. Actiuni de protest vor fi organizate in centrul orasului Atena, zona pietelor Sintagma si Klafthmonos.

      De asemenea, vineri va avea loc o noua greva a personalului de la metrou, tramvaie dar si trenuri locale.
  • 0 (8 voturi)    
    Grecia (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:21)

    Ingrid [anonim]

    Grecia ar trebui sa simta solidaritatea U.E. fata de situatia grea prin care trece, nu sa fie crucificata zilnic si sa i se sugereze sa-si vanda insulele!
    Din punct de vedere MORAL Uniunea Europeana A ESUAT LAMENTABIL!
    Ideea europeana era cea a uniunii nu a dezbinarii, a solidaritatii nu a linsajului!
    Si mai lamentabila s-a dovedit Germania prin vuvuzelele sale care s-au grabit sa termine Grecia!Cand a-ti primit Grecia in U.E. fara ca ea sa indeplineasca toate conditiile unde erau acesti politicieni de duzina???!!!
    DACA GRECIA DA FALIMENT UNIUNEA EUROPEANA DISPARE!
    PRINCIPIUL DOMINOULUI ISI VA DOVEDI INCA O DATA VALABILITATEA!
    • +1 (1 vot)    
      No problem! (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:23)

      Eraser [anonim] i-a raspuns lui Ingrid

      Chiar acum germanii si americanii gandesc o schema de scoatere a Greciei din zona euro si intrarea in faliment a acestui stat.E drept ca dureaza elaborarea solutiei dar....se rezolva.Nu mor caii cand....
    • 0 (0 voturi)    
      Solidaritatea (Miercuri, 28 septembrie 2011, 3:42)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Ingrid

      Nu trebuie uitat ca grecii sunt la runda a doua.

      Dupa prima si-au luat pauza de vreo doua greve.
  • +4 (10 voturi)    
    Eforturi supraomenesti sa nu plateasca impozitele. (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:23)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Preturile in UE sunt aproximativ egale in ceea ce priveste traiul zilnic, iar in Romania avem niste preturi chiar mai mari decat la altii.

    Cand vor invata si grecii sa traiasca doar cu 300-500 euro pe luna (asa cum o fac majoritatea romanilor) si vor inceta sa-si fure singuri caciula prin evaziunea fiscala ajunsa sport national, atunci vor iesi din criza.
    • 0 (2 voturi)    
      grecul de rand (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:31)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      este exact ca tine, amice; frustrat ca politicianul fura de rupe si tot el, omul de rand, este bun de plata; daca preferi sa fii calcat in piciaore de alde nastase, basescu, hrebengiuc, iliescu cu minerii lui, nu acelasi lucru se intampla cu grecii; totusi, grecii au sosele, au drumuri, au turism de o calitate superioara "hotelierilor" romani, au energie electrica din marile care incoajoara grecia, exporta ulei de masline in germania, sua si anglia mai mult decat exporti tu uleri de floarea soarelui, etc; iti sugerez sa faci o compoaratie de calitate intre aceste uleiuri si apoi sa mai vb; cand pleci de acasa sa spargi geamurile palatului victoria e chiar bine ca asta sa se intampla, nu sa te crezi pinguin; grecii, asa in criza cum sunt, si luati la palme de toata europa (aceasta europa care nu a dsat 2 bani ever pe est-europeni), acesti greci sunt cu mult peste romanii cu spume la gura si dansul pinguinului in cap; nu am de ce sa ii iubesc pe greci, insa adevarul trebuie recunoscut; ce aglomeratie este pe valea prahovei in weekend? ai fost la boc sau nastatse sa ii intrebi unde sunt banii tai de impozite? l-ai intrebat pe tariceanu? nu i-ai intrebat; iti sugerez sa le verifici salariile si apoi sa vii cu spume la gura despre greci; prezinti toat esimptomele romanului bolnav de invidie: al dracu grec, cum mai taie el frunza la caini; o taie, daca vine fraierul de roman si se simte bine la pensiunea lui...asa ca...baga ceva cultura economica si geografica in cap, citeste statistici independente si apoi spala-te de spume sa putem vb despre realitate...
      • 0 (0 voturi)    
        Grecul de rand devine anarhic... (Miercuri, 28 septembrie 2011, 9:36)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Parca grecii au inventat democratia (inclusiv cuvantul vine de la ei) dar acum isi bat joc de ea, pentru ca in lipsa respectului fata de lege devine anarhie.

        Iar daca grecii de rand sunt frustrati si plini de spume, eu nu sunt, ba chiar ma simt relaxat, pentru ca muncesc (in mediul economic privat), salariul imi ajunge si nu am grija zilei de maine.

        In Grecia SE TAIE FRUNZE LA CAINI DIN GREU si vor sa aiba in continuare salarii ca in Germania. Ei bine, nu se mai poate.

        Cat despre cultura geografica, am impresia ca o licenta in Geografie imi este suficienta deocamdata...
  • +1 (1 vot)    
    Numai tara.... (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:28)

    Tom Cruise [anonim]

    este prost condusa?Mai ganditi-va unde conduc grecii....dragi romani.
  • +5 (7 voturi)    
    Premierul grec:''..am fost o tara prost condusa..' (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:28)

    Grecia:''aromanii sunt niste greci de lb.latina''! [anonim]

    E bine ca in ceasul al 12-lea se gaseste un premier grec destul de curajos sa recunoasca public un fapt stiut bine de istorici: Grecia a fost si inca este un stat prost condus, de o clasa politica sub-mediocra si pusa pe capatuiala in cel mai pur stil balcanic.

    A fost deja falimentara de 6 ori in istoria sa moderna (sec.19-prezent), iar primul faliment din istoria Europei a avut loc in..Grecia antica.

    Criza actuala care a obligat UE sa controleze mai atent banii dati tarilor membre a dus la descoperirea faptului ca guvernele Greciei au fraudat si falsificat documente contabile, mintind UE pt a obtine bani mai multi si mai ieftini.

    Rezultatul a fost ca Grecia are aparenta unei tari occidentale (autostrazi, salarii de bugetari la 1.000 euro), in realitate insa e indatorata cu mult peste capacitatea ei de rambursare, la peste 140% din PIB !

    Din tara au iesit in ultimii 2 ani peste 300 miliarde euro, sute de mii de greci isi scot banii din banci de teama unor nationalizari sau a unei iesiri din zona euro. De aceea spune industriasul german ca primii care trebuie sa investeasca in Grecia sunt grecii.

    Iar daca vor respect, ar fi bine sa dovedeasca UE ca pot fi respectuosi cu angajamentele luate, ca sunt capabili sa faca sacrificii financiare si isi recunosc furtul din banii UE.
  • +1 (7 voturi)    
    EFORTTT ?!! TVA : 23 %, 9% si 13% ?! (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:32)

    cineva [anonim]

    daca grecii fac eforturi supraomenesti, romanii ?!!!

    la Greci TVA-ul e diferentiat pentru turism, mancare si bunuri de consum pe 23%, 9% si 13 %.

    In plus in turism se lucreaza la negru sau gri in continuare, situatia de pe hartie este diferita de realitate ...iar Grecia nu inseamna Atena, ci tursimul din insule si de pe coaste, unde ....apropos, sezonul s-a terminat ...s-a mai dus inca un an, pana in primavara controalele nu se vor face caci nu au la cine si pentru ce ...

    auzi...efort la maxim ...
  • +5 (7 voturi)    
    Papandreu (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:37)

    Luk [utilizator]

    "Nu cer aplauze (...), cer pur si simplu respect pentru fapte"

    Care fapte?!
    • +2 (2 voturi)    
      Grecia poate sa falimenteze; financiar e deja gata (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:03)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Luk

      An de an s-au imprumutat sa dea salarii mari la angajatii de la stat, sa plateasca ajutoare sociale femeilor nemaritate, celor cu copii, celor care au lucrat 180 de zile intr-un an, celor care au declarat ca au nevoie de carburanti pentru incalzirea spatiilor turistice si apoi au vandut bonurile benzinarilor privati samd...
      Din 2000 incoace fura toti grecii! Fura autoritatile locale, fura doctorii, arhitectii, ziaristii, fura acelasi partide politice, fura toti politicienii, fura toti lucratorii si patronii din turism, imobiliare, prestari-servicii, service-uri auto, restaurante, nu se elibereaza facturi, chitante, nu se inregistreaza contabil nimic, se plateste cash, nu-si mai platesc impozitele la case, iahturi, piscine sau firme...fac greve permanente ca sa nu li se taie al 13-lea si al 14 salariu, primele de Paste, Craciun, Concediu, nunta, botez si inmormantare....isi retrag primii banii din banci si ii tin la ciorap...intr-un cuvant, grecii simplii nu trec prin nici-o criza!!!, criza e a statului elen, a bancilor elene, a creditorilor francezi, germani si britanici ce i-au imprumutat la nesfarsit pentru a-si face ei bilanturile imense, si apoi pentru a prelua pe nimic utilitatile si finatele gugustucilor de greci! Germania i-a anuntat acum vreo 18 luni: dati-ne Corfu si va scapam de datorii! Franta si Anglia au propus o "administrare in comun a insulei Creta", iar chinezii le-ar imprumuta 1-2 miliarde dolari contra portul Pireu pentru 25 de ani! Lucrurile astea se stiu, dar nici-un politician grec nu e dispus sa recunoasca ca ar accepta!
      Kalimera:))
  • +4 (10 voturi)    
    oooo vaaaai (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:39)

    alina [anonim]

    vai de mine si de mine ce de SUPRAOAMENI in grecia aia
    :)))))

    necesita intr-adevar un efort supraomenesc sa se schimbe din puturosii europei in niste oameni harnici,
    nimeni nu a mai reusit pana acum
  • +4 (10 voturi)    
    efort supraomenesc... (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:52)

    adib [anonim]

    au renuntat la al cinshpelea salar...se multumesc cu paishpe
  • +5 (7 voturi)    
    au (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:52)

    au [anonim]

    au existat critici si cand grecii se indatorau pe rupte. dar atunci nu le bagau in seama, era surzenia lui "noi, grecii, suntem smecheri".

    azi criticile au devenit, brusc, asurzitoare pentru urechile grecilor.
  • +3 (7 voturi)    
    Mi-ar fi jenă, dle Papandreu (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:54)

    Ana Armanca [utilizator]

    1. Guvernul a făcut mari îprumuturi la UE, oamenii au fost stimulaţi să ia credite pentru orice
    2.Televiziunea de stat:2.500 angajaţi
    3.Pensii de boală pe bani: o bătrână de 91 ani, cică era gravidă
    4.Aţi avut sectoare în care se luau şi 17 salarii anual
    5. Evaziune fiscală
    6. Constituţia Greciei nu permite ca odată angajat la stat să mai poţi fi dat afară, cel mult transferat.
    7. Bonusurile, care depăşeau de multe ori nievelul salariilor.
    8.Lista prea lungă de slujbe grele, în care intrau şi lucrătorii din restaurante şi hoteluri, cameriste, reporteri, dar nu electricienii care lucră pe stâlpii de înaltă tensiune.
    Sursa: Formula AS, interviu cu Fani Georgila.
  • +3 (7 voturi)    
    Da, am vazut (Marţi, 27 septembrie 2011, 13:57)

    sile [anonim]

    Manifestatii aproape zilnice de incurajare a reformelor. Numai dupa program.
  • +3 (5 voturi)    
    decit sa faceti eforturi supraomenesti (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:22)

    sache [anonim]

    mai bine ati pune mina pe munca.....
  • +2 (4 voturi)    
    jalnici (Marţi, 27 septembrie 2011, 16:02)

    kllaus [anonim]

    De curand m-am intors din Grecia, si pot sa spun ca de mult nu am mai vazut o tara asa de "nemuncita". Chiar daca aproape toti isi respecta siesta, de regula prin restaurante si baruri, ai impresia ca de fapt la ei in asta consta activitatea zilnica.
    Treceti la munca si lasati tanjeala, ca nu va mai da nimeni bani. Nici macar turistii.
    Efort supraomenesc este la noi, unde se traieste din salarii de 200 Euro, primite de absolventi de facultate sau masterat.