China: Doua metrouri s-au ciocnit in Shanghai, mai multe persoane sunt ranite

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2011, 11:04 Actualitate | Internaţional

Doua metrouri s-au ciocnit marti, la inceputul dupa-amiezii, in Shanghai, din cauza defectiunii unui sistem automatizat de semnalizare, a anuntat cotidianul Dongfang Zaobao, in editia electronica, citat de AFP.

Nicio persoana nu a decedat, dar mai multe au fost ranite. Incidentul s-a produs in momentul in care o garnitura de tren a intrat intr-o alta, la sosirea pe linia 10 din reteaua metropolitana a capitalei economice a Chinei, potrivit agentiei oficiale China Noua.

Acest accident intervine la doar doua luni dupa coliziunea intre doua TGV-uri, in 23 iulie, in apropiere de Wenzhou (estul Chinei), accident in urma caruia si-au pierdut viata 40 de oameni si care a afectat grav reputatia industriei chinezesti a trenurilor de mare viteza.

Expertii au aratat cu degetul, dupa acest accident, ritmul sustinut de dezvoltare a constructiei de cai ferate de mare viteza din China, devenite in cativa ani cele mai importante din lume.

Acelasi lucru se intampla si cu metroul din Shanghai care, de la lansarea primei sale lunii, in 1995, a devenit unul dintre sistemele de transport cu cea mai rapida expansiune din lume.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1017 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    ? (Marţi, 27 septembrie 2011, 11:36)

    Catalin [anonim]

    Acest accident intervine la dupa luni dupa coliziunea

    HA?
    • +1 (1 vot)    
      nu "dupa", ci DOUA! (Marţi, 27 septembrie 2011, 12:54)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Nu m-as grabi sa zic ca in China accidentele sunt dese, este vorba de o tara cu un miliard jumate de locuitori! Hai sa raportam numerul de accidente la pupulatie, sa vedem daca este mai rau decat in alte parti ...
      • 0 (0 voturi)    
        si daca ... (Marţi, 27 septembrie 2011, 14:56)

        just_me [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        ... fac chinezii metrou in Bucuresti si se intampla la fel cum mai raportezi?
      • +4 (4 voturi)    
        Chinezarii.. (Marţi, 27 septembrie 2011, 14:58)

        China, prima in lume la furtul de tehnologie [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        Tot ce are China implementat ca tehnologie moderna e furat/copiat de la Occident.
        Numai ca aplicarea se face cu chinezi si detaliile nu sunt respectate intocmai.
        Asa ca avem astfel de catastrofe, neintalnite la europeni (nu s-au ciocnit TGV-uri in Franta si nici n-au intrat metrouri unele in altele prin Bucuresti..).

        China e o tara mare, insa matematica si ingineria nu se fac prin raportari la populatie, ele raspund unor criterii obiective, stiintifice. Inginereste, un lucru il faci ori bine, ori prost. Daca ai facut prost un sistem de semnalizare automata, la un moment dat el va da gres si vei avea morti si raniti..Nu are legatura cu numarul de locuitori din China !
        • 0 (0 voturi)    
          Economie (Miercuri, 28 septembrie 2011, 3:35)

          Paul [anonim] i-a raspuns lui China, prima in lume la furtul de tehnologie

          Da' au facut economie de cativa centi la rezistente... La fiecare vagon!

          Eu am renuntat sa mai cumpar pana si clantele chinezesti, trebuie sa le ajustez jumate de ora cu polizorul ca sa se inchida.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu mai sariti in sus pe China (Marţi, 27 septembrie 2011, 15:20)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu ca le iau apararea dar mi se pare de prost gust insistenta cu care se arata cu degetul aiurea:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Railway_accidents_in_the_United_States
    http://en.wikipedia.org/wiki/June_2009_Washington_Metro_train_collision

    Se intampla si la altii.

    In Romania putem fi linistiti, la vitezele trenurilor CFR nu are ce sa se intample, nu ai nici cum sa ajungi la destinatie la o adica :)))
    • 0 (0 voturi)    
      ar trebui sa stie (Marţi, 27 septembrie 2011, 21:04)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      ca au experienta da peste o suta de ani.
      primele cai ferate in america le-au facut tot chinejii. :-)
      voi n'ati vazut in westernuri ?!
  • 0 (0 voturi)    
    De corectat (Marţi, 27 septembrie 2011, 17:22)

    Bubel [anonim]

    TGV e termenul comercial dat trenurilor de mare viteza din Franta la fel cum ICE si AVE sunt ale echivalentilor din Germania si Spania.
    PS: TGV-urile nu au avut pana acum vreun accident pe un LGV