VIDEO Seful NYPD: In cazul unui atac terorist, politistii nostri pot dobori avioane

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2011, 14:18 Actualitate | Internaţional

​​Seful Departamentului de Politie din New York a declarat ca, "daca va fi necesar", politistii din oras ar putea dobori avioane folosite intr-un atentat terorist. Intr-un interviu pentru CBS, Ray Kelly a spus ca, dupa atacurile de la 11 septembrie 2001, oficialii din metropola au decis ca nu se pot baza doar pe guvernul federal si ca trebuie sa ia masuri pentru a proteja New Yorkul de un eventual atentat.

Kelly a vorbit in acest context de crearea unitatii contrateroriste in cadrul NYPD. Seful politiei din New York a afirmat ca Departamentul sau este pregatit in prezent pentru "scenarii multiple", incluiv pentru doborarea unui avion deturnat folosit pentru atacarea unor tinte.

Ray Kelly nu a oferit detalii, afirmand doar ca "in mod evident, acest lucru se va petrece intr-o situatie extrema".

Kelly a mentionat si alte masuri luate in ultimii ani in New York in incercarea de a preveni atacurile teroriste, intre care trimiterea de ofiteri NYPD peste granita, folosirea de detectoare de radiatii si crearea unei retele de camere de supraveghere in Manhattan.

"Suntem tinta numarul 1 in aceasta tara. Suntem capitala comunicatiilor. Suntem capitala financiara. Suntem orasul care a fost atacat cu succes de doua ori. Incepand din 11 septembrie 2001, am avut 13 comploturi teroriste impotriva orasului. Niciun alt oras nu a mai avut asa ceva", a spus Kelly.

Ray Kelly a facut aceste declaratii in contextul in care americanii au marcat recent 10 ani de la atentatele din 11 septembrie 2001, cand extremisti musulmani au deturnat patru avioane de pasageri, cu care au atacat complexul Wolrd Trade Center din New York si Pentagonul de la Washington.

Vezi mai jos fragmente din declaratiile facute de Ray Kelly:



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1999 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    ... (Luni, 26 septembrie 2011, 14:31)

    ... [anonim]

    si cu ce-or sa le dea jos? cu chistolul de 9mm?
    • +1 (9 voturi)    
      evident ca nu (Luni, 26 septembrie 2011, 16:34)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ...

      nu e treaba cu ce le vor da jos, e suficient ca ei au tehnica necesara, nu trebuie sa-ti deseneze tie ce tehnica au.
      • -2 (4 voturi)    
        Hmmm (Luni, 26 septembrie 2011, 18:19)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Ma amuza faptul ca unii (ca tine) mai cred in Alba ca Zapada...:))
      • 0 (0 voturi)    
        ce folos (Luni, 26 septembrie 2011, 20:32)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        daca nu le-au folosit atunci cind chiar era nevoie de ele, avioanele de vinatoare au fost blocate la sol iar putin mai inainte erau in exercitii...
        ciudat, nu?
      • +1 (1 vot)    
        E clar ca pot (Luni, 26 septembrie 2011, 23:54)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        parca militia noastra nu doboara avioane toata ziua?

        Hm... posibil sa-i tineasca pe piloti in... mansa.

        Nu stiu despre politistii americani si capacitatile lor AA, dar macar aia isi vad destele de la picioare. ))
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Luni, 26 septembrie 2011, 14:37)

    dan a. [utilizator]

    si in caz de proteste pasnice politistii nostri pot folosi spray-urile lacrimogene
  • +1 (3 voturi)    
    Si unde cade avionul doborat? (Luni, 26 septembrie 2011, 14:48)

    BEDE [anonim]

    Hai, sa zicem, ca au rachete sol-aer care pot dobora avioane.
    Dar, daca un avion doborat cade in New-York, e o mare problema unde cade. In functie de unde cade pot fi mai multe sau mai putine victime la sol.
    Si cum poti sa ai sub control unde cade un avion ca sa minimizezi numarul de victime?
    Ca, doar nu or sa doboare avioane care zboara la peste 6000ft, ca sa zici ca s-ar putea ca la sol sa cada doar bucatele mici!
    • -3 (5 voturi)    
      zgarie nori (Luni, 26 septembrie 2011, 16:21)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Sistemul va consta dintr-un mecanism de protectie a fiecarei cladiri mai inalte de 15 etaje, care va avea cate un Spider Man pregatit sa ia avionul sau pilotul la palme in cazul in care zboara prea jos sau pe un curs usor deviat...
  • -2 (4 voturi)    
    Stiu! (Luni, 26 septembrie 2011, 17:29)

    Closed [anonim]

    Politistii newyorkezi vor ataca avioanele cu gogosi cu gem si pahare de cafea. De aceeea se si vede ca sunt intr-o alerta permanenta pentru interventii de asemenea intensitate si precizie.