Walther Rauff, colonelul SS care a creat camerele de gazare mobile, a fost angajat de serviciul german de spionaj dupa razboi

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 septembrie 2011, 19:52 Actualitate | Internaţional

Serviciile secrete germane (BND) au recunoscut ca l-au recrutat, in perioada 1958 - 1962, pe Walther Rauff, fost demnitar SS si unul dintre principalii vinovati pentru Holocaust, fiind cel care a inventat camerele de gazare mobile, potrivit unui articol publicat duminica de saptamanalul Der Spiegel si citat de AFP.

Rauff, colonel SS, este creatorul camerelor de gazare mobile - camioane in care victimele erau asfixiate cu gazele de esapament - fiind si cel care a supervizat amplasarea acestora, la Sachsenhausen (Germania), Riga, Chelmno (Polonia) sau Poltawa (Ucraina).

Angajarea lui Rauff este "de nejustificat din orice punct de vedere, moral sau politic", recunoaste astazi Bodo Hechelhammer, care conduce grupul de lucru insarcinat cu studierea relatiilor dintre BND si demnitarii nazisti dupa razboi.

BND a publicat, la sfarsitul saptamanii trecute, aproximativ 900 de pagini de documente care au permis der Spiegel sa refaca istoria lui Rauff si a colaborarii sale cu serviciile secrete din tara sa natala.

Evadat dintr-o inchisoare italiana dupa razboi, s-a refugiat in Siria, inainte de a pleca in America de Sud, intai in Ecuator si ulterior Chile.

Aici l-a recrutat BND in 1958, stiind inca de la inceput de faptele sale reprobabile "pe care acesta nu le-a ascuns niciodata", se poate citi in aceste documente.

Sub pseudonimul Enrico Gomez, el a fost insarcinat sa culeaga informatii despre Cuba si Fidel Castro. In ciuda unor onorarii importante, de 70.000 de marci, in total, BND nu pare sa fi fost multumit de munca fostului colonel SS.

Rauff a fost in cele din urma arestat de politia chiliana in decembrie 1962, la cererea justitiei germane, care emisese un an mai devreme un mandat de arestare pentru asasinarea a cel putin 90.000 de persoane.

In schimbul tacerii sale, BND a suportat partial costurile apararii sale. Rauff a fost eliberat cateva luni mai tarziu, fara a fi niciodata extradat, deoarece crimele de care era acuzat erau prescrise, potrivit legilor tarii in care traia.

Rauff si-a continuat viata linistit si a decedat in 1984 la varsta de 77 de ani, fiind inmormantat in Santiago, insotit de strigatele "Heil Hitler, Heil Rauff", incheie Der Spiegel.


Citeste mai multe despre   






















3252 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Ecuator? (Duminică, 25 septembrie 2011, 20:10)

    Traznet [anonim]

    Ecuatorul este linia care imparte Terra in 2 emisfere - nordica si sudica. Daca excludem ipoteza in care fostul colonel SS facea echilibristica pe linia imaginara a ecuatorului, atunci cu siguranta s-a refugiat in Ecuador. Rog a se corecta.
  • +1 (3 voturi)    
    Mineralierul (nu cutia) Pandorei (Duminică, 25 septembrie 2011, 20:28)

    vandervaal [anonim]

    se deschide, dupa desecretizarea documentelor privind "salvarea" criminalilor de razboi, condamnati la Nuerenberg, de catre SIS, cu sprijinul BND, in 1945-47. Vor urma dezvaluiri care nici nu pot fi imaginate, ce vor influenta mult si Romania (de ex. reteaua Gehlen)....Hell up!
  • -3 (11 voturi)    
    Lista Lui Schnitzel (Duminică, 25 septembrie 2011, 21:20)

    Lista lui Schnitzel [anonim]

    nu se mai termina minciuna asta?
    proverbul este "minciuna are picioare scurte" dar repetata la nesfarsit devine credibila
  • -7 (13 voturi)    
    ss (Duminică, 25 septembrie 2011, 21:27)

    golan [anonim]

    Germania la angajat pe ala,colonel'u ss,d'a Romania l-a angajat pe exsecuristul,Bashitler,parca de cateva ori mai rau decat ss-istu german.
  • -4 (12 voturi)    
    si Mossadul nimic?? (Duminică, 25 septembrie 2011, 21:55)

    artimon [anonim]

    De obicei, fostii nazisti cam mureau in ”accidente”! Ori Mossadul l-a uitat, ori nu avea interes sa-l pedeapsesca, cu sau fara judecata.

    Deh, o fi omorat el evrei, dar, era ”om bun” si a fost iertat.
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru serviciile aduse (Duminică, 25 septembrie 2011, 22:21)

    Lucifer [anonim]

    i-am oferit o vila de lux. Cei ce se ocupa de servicii sunt victimele. Heil !
  • +5 (11 voturi)    
    oameni sinistri (Duminică, 25 septembrie 2011, 22:29)

    mary [anonim]

    Nu pot sa imi imaginez ca exista oameni care cu buna stiinta au creat si dezvoltat masinarii de omorat oamenii.

    Pedeapsa ar fi fost sa fie omorat cu instrumentele create de el, asa, ca un mic accident...
  • +3 (11 voturi)    
    Criminalii de razboi au fost presedinti ONU (Duminică, 25 septembrie 2011, 22:33)

    Medina [anonim]

    Deh, i-au impilat ei pe evrei, comunisti, pagani, atei . musulmani , ilamisti , budisti ,yoghini .............dar au facut-o pentru Hristos " mantuitorul " si pentru binele Omului ......
  • +1 (1 vot)    
    Ecuator??? (Duminică, 25 septembrie 2011, 23:35)

    NAT88.org [anonim]

    ''intai in Ecuator si ulterior Chile.'' ECUADOR, in niciun caz EcuaTor... Cum naiba sa se refugieze in Ecuator??!!
  • -6 (12 voturi)    
    ''camerele de gazare mobile''.... (Duminică, 25 septembrie 2011, 23:40)

    NAT88.org [anonim]

    Cat de nebun sa fii sa crezi in existenta unor "camerele de gazare mobile"???

    Cautati cartea lui Jurgen Graf, Autopsia holocaustului.
    Dacă te respecţi, înainte de a te pronunţa asupra acestui subiect citeşte şi cartea lui Jürgen Graf.

    Inca nu pot sa cred ca voi continuati sa sustineti niste aberatii demontate demult de istoricii onesti si oamenii de stiinta.
    • 0 (2 voturi)    
      vezi ce de minusuri ai primit.... (Luni, 26 septembrie 2011, 11:48)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui NAT88.org

      ...daca iti permiti sa-ti folosesti mintea iontr-o astfel de problema? cand este vorba de holocaust, trebuie sa zici da fara sa mai judeci. pai alea mobile erau bune ca nu lasau urme si istoricii pot spune usor istorii la comanda fara sa aiba si dovezi....sau pot sa faca rost de dovezi "mobile"