VIDEO Imagini dramatice in Arkansas: Un barbat a deshis focul intr-un tribunal

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2011, 14:05 Actualitate | Internaţional

Atac armat in SUA
Foto: Captura LiveLeak
Camerele de supraveghere ale unui tribunal din statul american Arkansas au surprins momentele dramatice in care un barbat a deschis focul in interiorul cladirii, nemultumit de faptul ca un judecator nu i-a acordat decizia favorabila in procesul de divort, transmite CNN. Inarmat cu doua arme si o pusca de asalt, James Ray Palmer a mers pe holurile tribunalului, tragand spre angajati. Intr-un final, barbatul de 48 de ani a fost impuscat mortal de un politist.

In imagini se poate vedea cum Palmer intra in diferite incaperi ale tribunalului din Van Buren, in districtul Crawford, tragand la intamplare spre oamenii care cauta panicati sa se adaposteasca sub birouri.

El poate fi observat cum se opreste in fata usii biroului judecatorului Gary Cottrell, scotandu-si una din arme de sub haina, dupa care intra in camera goala si trage la intamplare.

Atacatorul a ranit o angajata a tribunalului si un politist, inainte de a fi impuscat mortal de un ofiter.

Teresa Armer, functionara in tribunal, a declarat pentru CNN: "Dupa ce am vazut imaginile, este un miracol ca suntem toti in viata. S-a uitat la noi si a inceput sa traga. Urmatorul lucru de care imi amintesc e ca eram sub birou".

Politia a declarat ca Palmer a mers la tribunal sa-i ceara socoteala judecatorului Gary Cottrell, care ar fi prezidat sedinta sa de divort. In urma divortului din 2008, barbatul din Arkansas a pierdut si custodia copilului.

El a reusit sa intre in cladire, deoarece imobilul nu este pazit si nu are detectoare de metale. Dupa ce a ranit-o pe femeie, Palmer a iesit in strada unde a tras 12 gloante in masina unui politist.

Atacatorul a fost ranit mortal de un ofiter.

Politistii sustin ca, inainte de a merge la tribunal, Palmer a trimis un mesaj unei rude, in care ii spunea ca se va sinucide.

Cei patru politisi implicati in schimbul de focuri cu Palmer au fost suspendati pe perioada anchetei, insa biroul procurorului local a decis ca ei nu se fac vinovati de incalcarea legii.

Atentie, imagini dramatice!



Citeste mai multe despre   






















6200 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    da (Joi, 22 septembrie 2011, 14:13)

    eu [anonim]

    Tare frate. Dar a gresit locatia. Trebuia sa vina la noi, in parlament sau guvern...hi, hi, hi glumesc binenteles. se vede clar ca e o jucarie..
  • +12 (16 voturi)    
    Ah.. nu... (Joi, 22 septembrie 2011, 14:20)

    Jimbo [utilizator]

    nu glumi, chiar ar fi fost bine sa vina.
  • +1 (15 voturi)    
    !!! (Joi, 22 septembrie 2011, 14:23)

    toni [anonim]

    asta se intampla cand tot felul de ONG si asociatii se opun detinerii legale de arme de catre toti americanii indifernt de varsta. trebuiau sa fie inarmati toti,de la judecator pana la frizer,grefier, femeia de servici sa stearga pe jos cu bazooka in forma de T. arme la tot poporul si sa vedeti cum scade numarul de crime si jafuri.
  • +6 (6 voturi)    
    Planul vertical (Joi, 22 septembrie 2011, 15:42)

    Vizitiul [utilizator]

    Macar politistii acolo nu trag in plan vertical, stiti voi, tampenia aia de lege de la noi.
  • +4 (4 voturi)    
    unul din motivele.. (Joi, 22 septembrie 2011, 17:50)

    danarad [anonim]

    pt. care in america,nu esti furat cu dreptatea de partea ta, nu stii ce nebun nedreptatesti, si la astia cind li se pune pata, urmeaza ce vedeti...oare unde o fi plecat, pe urma ?
  • +4 (4 voturi)    
    clasic (Joi, 22 septembrie 2011, 21:25)

    George [anonim]

    E un caz clasic catalogat in state ca "suicide by police". Cel in cauza nu se simte in stare sa isi puna capat vietii, asa ca insceneaza un flagrant si este impuscat de politie. Pentru cine nu stie, o arma de calibrul ala face ravagii, vezi cazul din Norvegia.
  • +3 (3 voturi)    
    Mda... (Vineri, 23 septembrie 2011, 0:36)

    insider [anonim]

    ...americanisme cunoscute. Pusca cu 3 arme, dar nu omoara pe nimeni ! Ca in filmele cu Rambo in care cei buni nu sunt atinsi...
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 23 septembrie 2011, 9:17)

      spy [anonim] i-a raspuns lui insider

      cam dubios. intr-o singura secventa se vede ca trage si n-are DELOC recul...
  • +1 (3 voturi)    
    Oh, ce bine e in America, (Vineri, 23 septembrie 2011, 10:11)

    deno [anonim]

    Tara unde tot prostul poate sa-si cumpere arme iar politistii risca tot timpul sa fie impuscati sau sa impuste un nevinovat pentru ca nu sunt siguri daca are arma sa nu.

    Cat despre justitia din sua ce sa mai vorbim, mii de cazuri de omor nerezolvate in fiecare an iar "common justice"-ul lor cu juriu lasa sa scape mai multi borfasi decat judecatorii de la noi.

    Cel mai bun exemplu al justitie americane e cel cu Teo Peter.

    In schimb SUA are PR bun si toata lumea crede ca acolo curge mierea si laptele cand ei au de fapt rata saraciei de peste 15% mai rau decat in Rusia sau Jamaica