SUA: Un ofiter de marina si partenerul sau s-au casatorit in Vermont, imediat dupa anularea oficiala a legii care ii obliga pe soldatii homosexuali sa pastreze tacerea in legatura cu orientarea lor sexuala

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 20 septembrie 2011, 19:03 Actualitate | Internaţional

Ceremonia a avut loc in Vermont
Foto: Agerpres
Un ofiter din marina americana si partenerul sau de viata s-au casatorit in noaptea de luni spre marti in Vermont, exact in momentul in care legea care ii obliga pe soldatii homosexuali sa pastreze tacerea despre orientarea lor sexuala a fost anulata in mod oficial, transmite newser, citand un material realizat de AP. Locotenentul Gary Ross (33 de ani) si Dan Swezy (49 de ani) au calatorit din Arizona pana in Vermont penntru a se casatori excat la miezul noptii.

"Acesta este momentul in care Gary isi dezvaluie oficial sexualitatea", a declarat ofiterul starii civile.

Ross a spus ca sfarsitul politicii "Don't Ask Don't Tell" ii va face viata si munca "mai usoare". Vechea politica "iti cerea sa minti de cateva ori pe zi", a explicat locotonentul de marina. "Cred ca a fost o ceremonie frumoasa. Emotiile m-au coplesit cu adevarat... dar este in sfarsit oficial", a afirmat el.

La ceremonia desfasurata in Duxbury (Vermont) au luat parte familiile si prietenii celor doi.

Ross si Swezy, care este civil, sunt impreuna de 11 ani.

Vermont este primul stat american care permite uniunile civile intre homosexuali si unul din cele sase state care au legalizat casatoriile intre persoanele de acelasi sex.

La 18 decembrie 2010, Senatul american a votat revocarea politicii "Don't Ask Don't Tell" care interzicea soldatilor americani homosexuali sa vorbeasca despre orientarea lor sexuala, sprijinind astfel promisiunea facuta de presedintele Barack Obama in timpul campaniei electorale din 2008.

Politica fusese implementata din 1993.

"Voi pune capat legii Don't Ask Don't Tell', acesta este angajamentul meu in fata voastra", a afirmat Obama in octombrie 2009, intr-un discurs sustinut in fata a 3.000 de militanti pentru drepturile homosexualilor.

"Nu trebuie sa pedepsim americanii patrioti care se ofera voluntari pentru a servi aceasta tara. Trebuie sa invatam din vointa lor, din curajul si dezinteresul manifestat in numele concetatenilor nostri, mai ales cand ei lupta pe doua fronturi", a subliniat el.

Legea interzicea militarilor homosexuali sa-si dezvaluie orientarea sexuala, in caz contrar riscand sa fie exclusi din armata. De la intrarea in vigoare a legii, peste 12.000 de militari americani au fost concediati din acest motiv.

Cu cateva ore inainte ca revocarea legii sa devina oficiala, armata americana a anuntat ca accepta aplicatii de la candidatii gay.

Saptamana trecuta, Pentagonul a anuntat ca 97% dintre soldati au fost instruiti in legatura cu revocarea legii.

In iulie 2011, presedintele Barack Obama a declarat ca revocarea legii nu va diminua capacitatea de lupta a armatei. Unii membri ai Congresului se opun insa revocarii legii, afirmand ca ea va submina ordinea si disciplina.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2175 vizualizari

  • -3 (21 voturi)    
    How sweet ! (Marţi, 20 septembrie 2011, 19:06)

    paraipan [utilizator]

    In God we trust.
    • -1 (29 voturi)    
      So romantic! (Marţi, 20 septembrie 2011, 20:13)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui paraipan

      in Teba Antica era o unitate militara-Batalionul Sacru -compusa din 300 de perechi de homosexuali care erau foarte violenti in lupta!rai de tot!
      era un detaşament de elită al cetăţii Teba, creeat în anul 378 î.Hr. Crearea detaşamentului fusese inspirată de o lucrare a lui Platon, numită „Symposium” scrisă laînceputul secolului IV î.Hr. Doar câţiva ani după creearea sa, la Leuctra (371 î.Hr.),batalionul sacru alături de armata tebana, a zdrobit forţele Spartei mult superioare numeric. Din acest moment batalionul se afirmă ca fiind cel mai puternic detaşamentmilitar al lumii greceşti. Timp de 33 de ani acest batalion a fost neînvins-acest batalion de elită era format din homoxexuali. Ideea era că aceşti soldaţi vor lupta mai bine din două motive simple: pentru aşi proteja iubitul şi pentru a se arăta neînfricat în faţa lui,sau de ce nu, a lor. Raţionamentul s-a dovenit corect!
      probabil strategii americani au analizat si au ajuns la concluzia ca vor castiga toate razboaiele de azi inainte cu amatorii de sex cu tubul digestiv!
      Go on guys!
  • -3 (13 voturi)    
    mi-aduc aminte... (Marţi, 20 septembrie 2011, 19:12)

    Ionut [anonim]

    ..de o caricatura:
    http://errorinside.com/public/files/images/1230764461/i_cant_shoot_him_hes_gorgeous_1637.jpg
    • -1 (9 voturi)    
      Gay Bomb (Marţi, 20 septembrie 2011, 20:01)

      Mahmoud Ahmadinejad [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Se pare ca cei de la Ig Nobel Prize s-au inselat in 2007.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Gay_bomb
  • -3 (23 voturi)    
    abea astept ziua (Marţi, 20 septembrie 2011, 20:08)

    smen [anonim]

    cand ne vom putea casatorii cu animale,am un prieten la tara care isi iubestge vaca la nebunie pentru ca da lapte bun si dulce,oare se va putea casatorii cu ea in viitorul apropiat
    • +9 (13 voturi)    
      eu abia astept (Marţi, 20 septembrie 2011, 21:59)

      carbune [utilizator] i-a raspuns lui smen

      sa se revina la principiile biblice ale casatoriei. Imagineaza-ti cum e sa fii ca Solomon si sa ai 300 de neveste si 1000 de tiitoare. Cate una in fiecare zi. Sau la partea in care victima unui viol e obligata sa se casatoreasca cu violatorul si fapta e iertata. Reducem rata violurilor in felul asta.
      • -5 (9 voturi)    
        Multi vorbesc, putini citesc, si maiputini inteleg (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:44)

        Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui carbune

        Unde ai gasit tu ca ala e un "principiu biblic"??

        Unde ai gasit ca Solomon a facut bine ca avea 1000 de tiitoare? Daca ai fi avut curiozitatea sa citesti, ai fi descoperit contrariul.
  • -2 (20 voturi)    
    graba mare (Marţi, 20 septembrie 2011, 20:18)

    am [anonim]

    Ce graba mare pe ei.
    A.........am inteles mireasa era insarcinata si nu se cuvenea ca pruncul sa vina pe lume fara tata.
  • -4 (10 voturi)    
    Hmm ... (Marţi, 20 septembrie 2011, 22:01)

    Cipri [anonim]

    Ma indoiesc ca a treia persoana din poza e popa, ca arata ca dracu :)
  • +1 (11 voturi)    
    casa de piatra (Marţi, 20 septembrie 2011, 22:04)

    MirceaA [utilizator]

    casa de piatra si copii asisderea.
  • +13 (21 voturi)    
    toleranta voastra fata de semeni este incredibila (Miercuri, 21 septembrie 2011, 0:30)

    cristina [anonim]

    absolut remarcabil modul vostru de acceptare si iubire a aproapelui. Cine sunteti voi sa aruncati cu piatra? sunteti fara de pacat? Ura voastra va va asigura un loc in Rai? probabil ca nu. Ignorarea existentei homosexualilor nu a dus la disparitia acestora. Pana la urma si ei sunt un act al aceleasi creatii divine. Oamenii se nasc homosexuali, ei nu devin. Daca pui homosexuali intr-un ospiciu si-i izolezi sau tratezi, ei nu-si schimba orientarea sexuala.

    Referitor la perspectiva civila a legii la care face referire articolul si a situatie in sine, ea este binevenita, pt ca se bazeaza pe dreptul de a nu fi discriminat. Mai mult, oamenii astia aleg sa-si oficializeze un legamant si nu o experienta amoroasa, un puseu de devianta sexuala. Ei au dreptul sa impartasesca aceleasi drepturi civile cu ale celorlalti cetateni. Legile si drepturile fundamentale sunt aceleasi pt toti cetatenii societatii. Dupa parerea voastra, cum ar tr tratat un caz de mostenire intervenit intr-un cuplu de homosexuali?! De despartire dupa 30 de ani de convietuire cu bunuri achizitionate la comun? Privarea partenerilor de drepturile lor legale? Pe ce considerente? Pe considerente ce tin de sfera religiei? Nu, pentru ca statul respectiv este un stat de drept, bazat pe suprematia legii civile. Noroc bun in ura voastra si bafta la judecata de apoi :P
    • -7 (15 voturi)    
      Somnul ratiunii naste monstrii incredibili (Miercuri, 21 septembrie 2011, 11:59)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Si tu cine este ca sa arunci cu pietre in cei care ti se pare ca arunca cu pietre?

      Daca nu suntem fara de pacat trebuie sa sustinem si alte pacate?

      "Drepturi, drepturi, drepturi...."

      Pe ce baza vrei tu atatea drepturi pentru orice deviatie? Cu drepturile mele cum ramane?

      "Ignorarea existentei homosexualilor nu a dus la disparitia acestora."

      Cine a zis sa ii ignoram? Ignorarea ratiunii, a legilor fizice si morale va duce in mod sigur la distrugerea si disparitia noastra.

      "Pana la urma si ei sunt un act al aceleasi creatii divine."

      Ei sunt, homosexualitatea nu.

      "Nu, pentru ca statul respectiv este un stat de drept, bazat pe suprematia legii civile."

      Legile sunt asa cum le facem si cum le votam.

      Oare infractorii, criminalii, bolnavii mintali nu sunt discriminati?

      "Mai mult, oamenii astia aleg sa-si oficializeze un legamant si nu o experienta amoroasa, un puseu de devianta sexuala. "

      Esti de-a dreptul penibila. Un legamant???? Bazat pe ce? Ce rezulta din legamantul ala? Mai ales ca e binecunoscuta "fidelitatea" homosexualilor. Puteau sa faca legamantul ala si cu o capra.

      Tu nu faci diferenta intre toleranta si prostie.
      Nici intre toleranta si desfrau.
      Probabil ca ti-ai luat definitia tolerantei dintr-o casa de toleranta.
      • +4 (8 voturi)    
        Hm. (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:32)

        urfe [utilizator] i-a raspuns lui Mens Sana

        Ete, dreptul de a fi fericit alaturi de o alta persoana, fara a provoca suferinta altora, inseamna 'ignorarea ratiunii' si a 'legilor fizice'? Fenomenal.

        Ia zi, mai, ca suntem mai mult de 7 miliarde si traim in medie cu 20 de ani mai mult decat acum 200 de ani - ce mare cataclism a fost provocat de homosexualitate? Ah, nu exista. Bun. Inseamna ca homosexualitatea e o inventie moderna.

        Ah, si daca nu poti face diferenta intre doua persoana care pot face ce vor atat timp cat nu ranesc pe nimeni si isi dau consimtamantul, pe de-o parte, si nebuni/maniaci/criminali pe de alta parte, ai mari probleme.

        Problema fidelitatii: am uitat. Homosexualli se culca cu orice barbat, iar heterosexualii cu orice femeie. Pentru ca, dupa cum bine zici, nu poti iubi fidel pe cineva daca te si culci cu el.
        • +2 (4 voturi)    
          hmm (Miercuri, 21 septembrie 2011, 16:56)

          Isis [utilizator] i-a raspuns lui urfe

          E adevarat ca nu ar trebui sa ne intereseze ce fac astia in privat...
          Problema mare apare cand astia vor copii, fie cu mame surogat fie ca infiaza.
          Cata instabilitate produce in mintea frageda a unui copil faptul ca nu stie care-i mama si care-i tata sau cand ajung intr-o colectivitate si incep ceilalti copii sa rada ca nu are o familie "normala"
          • +1 (3 voturi)    
            Da (Miercuri, 21 septembrie 2011, 17:20)

            urfe [utilizator] i-a raspuns lui Isis

            Da, asta e singurul punct sensibil pentru mine.

            Personal nu cred ca un copil crescut intr-o astfel de familie are sa le imparta neaparat preferintele sexuale - in fond, parintii lui (doi tati sau doua mame) au cescut in familii normale si totusi nu le-au mostenit heterosexualitatea.

            Dar, da, copiii pot fi foarte rai. Aici conteaza enorm si ce fel de idei preiau de la parinti (valabil pentru toti).

            Pe de alta parte, insa, o familie cu un singur parinte, sau deloc, are riscuri chiar mai mari: atentia de care copilul va avea parte si stabilitatea locului in care creste: casa de copii este o institutie, nu familie; faptul ca un singur parinte se poate imbolnavi, isi poate pierde serviciul sau muri; stabilitatea financiara... Doi sunt totusi un cuplu.

            PS: Din cate stiu eu, riscul ca un copil sa fie radical diferit de altii daca ar creste intr-o astfel de familie este insa mult discutat, dar nu neaparat corect.