Protestele impotriva romilor devin violente in Cehia. Firmele de imobiliare platesc tiganii pentru a pleca din marile orase in regiuni izolate ale tarii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2011, 13:22 Actualitate | Internaţional

Proteste in fata unei locuinte ocupate de tigani, in Cehia
Foto: Reuters
Frontiera vestica a Cehiei este scena unor conflicte interetnice intre populatia locala si tiganii care s-au stabilit recent in zona, iar ceea ce a inceput ca o serie de lupte brutale, dar izolate, s-a transformat intr-o miscare populara de-a lungul granitei estice cu Germania, scrie Der Spiegel. Iar extremistii de dreapta profita de situatie pentru a alimenta ura.

Jindich Nestler nu se considera rasist. "Tiganii buni pot sa ramana. Dar cei mai multi dintre ei sunt puturosi, criminali si chiar teroristi. Acestia trebuie sa dispara".

Nestler, in varsta de 36 de ani, este unul dintre liderii partidului de extrema dreapta DSSS - Partidul muncitorilor pentru justitie sociala. DSSS este succesorul unui alt partid de extrema dreapta, care a fost interzis de justitia ceha.

Problemele au inceput in urma cu cateva luni, cand tot mai multi romi au inceput sa se mute in aceasta regiune a Boemiei, Sluknovsky vybzek.

Politia a inregistrat o crestere a criminalitatii - furturi, in principal - iar la inceputul lunii august mai multi tineri tigani inarmati cu macete au atacat un bar din Novy Bor, unde avusese loc anterior o lupta intre membrii acestei etnii si alti clienti. "Porci albi", ar fi strigat tiganii.

Romii si imobiliarele

In Cehia, tara cu 10 milioane de locuitori, traiesc aproximativ 250.000 de romi, si nu este o coincidenta faptul ca tot mai multi dintre ei se muta in zona de nord a Boemiei. In tara exista aproximativ 300 de mahalale de acest gen, unele dintre ele amplasate in centrul marilor orase.

Companiile imobiliare platesc tiganii - sau se ofera sa-i scuteasca de datorii - daca renunta la locuintele din orase si se multa in regiuni indepartate precum este cea de la granita cu Germania.

Unul din centrele violentelor este Novy Bor. Aproximativ 300 de neo-nazisti, majoritatea tineri rasi in cap cu geci negre de piele, au marsaluit saptamana trecuta prin micul orasel aflat la 50 de km de granita cu Germania, strigand "Afara cu tiganii" si slogane folosite de membrii partidului de extrema dreapta din Germania, (NPD).

Romii acuza discriminarea cehilor

Reprezentantii romilor se plang de discriminarea constanta cu care se confrunta. Neo-nazistii au aruncat trei coctailuri Molotov intr-o casa locuita de tigani in orasul estic Ostrava. O fetita de doi ani s-a ales cu arsuri grave.

Tiganii din Novy Bor stau in baraci, la marginea orasului.

Un asistent social, care a preferat sa nu-si decline indentitatea, arata spre casele darapanate: "Sigur ca muti romi sunt infractori. Inchizi oamenii in astfel de locuri si te intrebi de ce apar probleme sociale".

Jiri Moravec nu neaga cauza problemelor. Liderul DSSS din Varnsdorf, 20 km nord de Novy Bor, spune: "Un guvern puturos si firme destepte de imobiliare ne-au adus pe cap problema romilor. Acum trebuie sa aplicam legea cu mainile noastre".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

13061 vizualizari

  • +53 (59 voturi)    
    ... (Luni, 19 septembrie 2011, 13:33)

    un oarecare [utilizator]

    sunt singurul deranjat cand mereu trebuie sa explice strainilor ca eu si cei ca mine nu suntem tigani. Rom nu este tot una cu roman.
    Mai nou, vad ca tiganii de pretutindeni sunt numiti romi.
    Personal, nu cred in coincidenta.
    Sunt singurul deranjat de acest aspect?

    (as aprecia daca nu as fi cenzurat!)
    • +32 (32 voturi)    
      Ai dreptate.Corect! (Luni, 19 septembrie 2011, 14:45)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Nu stiu, etimologic de unde a aparut acest cuvant, rom, sau rrom. Oamenii acestia s-au numit, ei insisi, tigani. A fost si o discutie, in Parlament, finalizata cu declararea oficiala a termenului de rom. O mare confuzie care se creeaza la nivel european, cel putin.
      Vina nu este a lor, ci a noastra, a romanilor. Nu suntem in stare, prin organele legii, sa strunim pe oricine, de orice etnie ar fi, asa cum e normal intr-un stat.
      • +28 (28 voturi)    
        pai Nasul botezului e Iliescu (Luni, 19 septembrie 2011, 15:04)

        paard [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        pai eu stiu ca Iliescu le-a dat numele asta...frumos, dragutzilor nostri concetateni..
        Nu vreau sa speculez .....
        • +12 (12 voturi)    
          De fapt... (Luni, 19 septembrie 2011, 18:51)

          Zummm [utilizator] i-a raspuns lui paard

          Nenea Roman a inaintat formularea de "rom" imediat atunci in '90. El fiind alt "alb"
      • +4 (12 voturi)    
        etimologie (Luni, 19 septembrie 2011, 15:42)

        marii cai albastri [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        In the Romani language, rom is a masculine noun, meaning "man, husband", with the plural roma. Romani is the feminine adjective, while romano is the masculine adjective. Some Romanies use Rom or Roma as an ethnic name, while others (such as the Sinti, or the Romanichal) do not use this term as a self-ascription for the entire ethnic group.[21]
        Sometimes, rom and romani are spelled with a double r, i.e., rrom and rromani. In this case rr is used to represent the phoneme /ʀ/ (also written as ř and rh), which in some Romani dialects has remained different from the one written with a single r. The rr spelling is common particularly in Romania, in order to distinguish from the endonym for Romanians (sg. român, pl. români).[22]
        Etimologia cuvântului ţigan nu este clară: o teorie spune că numele de "ţigani" („zingari”, „tsigans”, „Zigeuner”, „cigani”, „cikani” în alte limbi) provine din grecescul "athinganoi", (tradus: "a nu se atinge"), numele unei secte din Bizanţ care practica izolaţionismul, cu care ţiganii (romii) au fost confundaţi;
        • +7 (7 voturi)    
          ... (Luni, 19 septembrie 2011, 15:51)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui marii cai albastri

          Asa e, nu e vina noastra. Si orice lege ar da parlamentul se aplica numai pe teritoriul Romaniei, deci nu-i putem obilga pe ceilalti sa nu mai foloseasca "roma"...
          • +6 (6 voturi)    
            De-am rezolva noi problema! (Luni, 19 septembrie 2011, 20:09)

            un român [anonim] i-a raspuns lui Aph

            Dar nu-i nimic, pt ca altii au si ei numele lor pt tigani: polonezii le spun tot tigani, englezii le spun gypsies. De-am rezolva problema la noi, ca se duce vestea!
            Ce spunea Pruteanu: http://www.pruteanu.ro/6atitudini/2008.02.28-tigani-religie.htm
            • -2 (2 voturi)    
              Nu-i chiar asa (Luni, 19 septembrie 2011, 22:21)

              Emil [anonim] i-a raspuns lui un român

              vezi si problema numelui Republici Macedonia. O gasesti pe net, spre exemplu in wikipedia. Nu dau linkul pentru ca nu se accepta:-)
        • +2 (2 voturi)    
          nu tine (Marţi, 20 septembrie 2011, 0:37)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui marii cai albastri

          in limba germana, German se zice Deutsch, iar Om Mensch; asta nu inseamna ca suntem obligati sa le zicem asa! de ce cu tiganii ar fi altfel?
      • +17 (17 voturi)    
        mda, tiganii (Luni, 19 septembrie 2011, 15:53)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Nu e vina romanilor, deoarece nu romanii au hotarat acest lucru ci niste viermi cu nume romanesti. Pe de alta parte noi, o mana de oameni de pe forumuri, putem da din maini si din picioare cat vrem ca nu suntem de acord, putem face petitii, insa acest lucru nu va rezolva niciodata problema.

        Solutia este ridicarea problemei in parlament, dar cine crezi ca ar putea MACAR pune pe masa problema asa cum se cuvine. TOTI sunt lingaii polical-correctness-ului, si nimeni nu va avea curajul sa faca acest lucru.

        O alta solutie mai rapida ar fi adoptarea termenului de TIGAN in mass-media si renuntarea la termenul de ROM. Tigan e un termen vechi din dictionarul roman si poate fi folosit ca atare si nu creeaza confuzie.
    • +26 (26 voturi)    
      ... (Luni, 19 septembrie 2011, 14:55)

      Rares [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      nu, nu esti singurul este o nedreptae monstuoasa facuta abuziv de catre P. Roman romanilor si ar trebui reparata prin referendum fiindca daca si-au schimbat numele asta nu inseamna ca si-au schimbat si comportamentul. Daca eu ma numesc de maine neamt o sa muncesc si o sa ma comport ca nemtii ? Totusi nu trebuie bagati toti in aceeasi oala dar mizeria asta rrom-roman trebuie schimbata urgent. Culmea e ca tiganii la locul lor isi zic tot tigani iar ONGurile mint de ingheata apele fiindca nu are nimeni nimic cu tiganii care-si vad de treaba lor ci cu infractorii tigani.
    • +5 (9 voturi)    
      nu esti singurul (Luni, 19 septembrie 2011, 14:57)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      citeste tot carnatul asta de mesaje de mai jos si vei vedea ca nu esti singurul "deranjat".
    • +14 (14 voturi)    
      Denumirea este inventata (Luni, 19 septembrie 2011, 15:00)

      George 11 [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Numele de rrom este o inventie recenta si nu are absolut nici o sustinere istorica.
      Denumirea a inceput sa fie folosita de cercurile englezesti acum 80-90 de ani, atunci cand au inceput sa redeseneze harta si sa gaseasca camin pentru anumite popoare.
      Romania a fost aleasa drept patria tiganilor si din acest motiv a fost introdus numele mincinos.

      Este de datoria noastra sa aratam tuturor romanilor ca acest termen este mincinos, pentru ca nimeni sa nu il mai foloseasca niciodata.
    • +16 (16 voturi)    
      coincidenta? (Luni, 19 septembrie 2011, 15:05)

      obama [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      aceasta denumire a fost data de cel mai ne-discriminant prim-ministru de dupa revolutie, Petre Roman, sub binecuvantarea celui mai ne-discriminant presedinte de dupa revolutie, Ion Iliescu (da, ala care a chemat minerii sa-i bata pe studentii si intelectualii care faceau discriminari probabil). De ce au facut asta? Nu stiu daca se stie motivul adevarat..
      Ca Basescu a refuzat de curand sa aprobe proiectul lui Prigoana parca de schimbare a numelui in tigan, asta e o alta mare greseala!
      • +9 (9 voturi)    
        Nu Basescu a refuzat. (Luni, 19 septembrie 2011, 18:06)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui obama

        Ci partea din parlament numita USL care nu a vrut sa-l supere pe I.Iliescu care la incoronat pe Ciaba rege al "romilor"in batjocura casei regale romanesti si a romanilor.Cititi presa vremii.Nu sunt tanar si pana la ridicarea in rang a lui Cioaba ca rege,nu am auzit nicaieri ca tiganii s-ar numi si romi.Unii pe aici aiureaza cu englezii cu nustiu cine.Merita trimisi in satra impreuna cu Iliescu.
    • +13 (13 voturi)    
      Revenire la denumirea veche a etniei (Luni, 19 septembrie 2011, 15:38)

      willy [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Cand Prigoana a cerut in parlament revenirea la denumirea etniei de tigan, parlamentul in majoritate s-a declarat impotriva.
      Voturile lor sunt foarte pretioase pentru acestia.
      Mi-e rusine acum sa spun in afara tarii ca sunt roman. Imediat ma considera tigan.
      Rusine celor din parlament pentru votul lor.
      Daca tiganii doresc sa nu mai fie un popor hulit sa se zbata ei pentru a castiga simpatia lumii.
      Poate gresesc, dar eu stiu ca denumirea de rom au primit-o tiganii in timpul regimului Iliescu.
    • +4 (4 voturi)    
      daca nu am avea (Luni, 19 septembrie 2011, 22:11)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      asa multi "papagali" (vorba unui europarlamentar celebru!), ne-am uita si noi la GRECIA cuma procedat cu MACEDONIA: a refuzat ca aceasta tara sa poarte acest nume; s-a ajuns la FRMY, (the former Yugoslav Republic of Macedonia).
      http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_naming_disputeezi mai multe aici http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_naming_dispute
  • +31 (33 voturi)    
    Mda... (Luni, 19 septembrie 2011, 13:37)

    altu' [anonim]

    Si pe la noi mocnesc astfel de probleme. Romanii s-au cam saturat si ei de tigania care a pus stapanire pe tara asta.
    • +23 (23 voturi)    
      ce facem? (Luni, 19 septembrie 2011, 14:33)

      cip [anonim] i-a raspuns lui altu'

      si ce facem noi, daca si noi suntem deranjati? ne dam la o parte si ii lasam sa blocheze strazile sa faca nunti si paranghelii pe bani furati ??? :) aia macar fac ceva ...
  • +12 (12 voturi)    
    viza (Luni, 19 septembrie 2011, 14:26)

    Protozaur [anonim]

    ...o fi nevoie de viza pt rezidenta in Cehia?
    • +7 (7 voturi)    
      Buna gluma! (Luni, 19 septembrie 2011, 15:00)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Protozaur

      Dragut comentariu!
  • +25 (25 voturi)    
    Not too bright... (Luni, 19 septembrie 2011, 14:27)

    martianu [anonim]

    Eu prevad un viitoare sumbru pentru aceasta etnie. Usor usor deranjeaza toata Europa, chiar si pe cei mai moralisti, cum sunt francezii care prin anii 90 ne tineau noua discursuri despre discriminarea tiganilor.
    Si-o fac cu mana lor si nu vad cum ar s-o scoata la capat.
    • +16 (16 voturi)    
      viitor sumbru ?? (Luni, 19 septembrie 2011, 15:02)

      math [anonim] i-a raspuns lui martianu

      Eu prevad un viitor sumbru pentru Romania nu pentru etnia lor. Pentru ca aici au in continuare conditii ideale de "munca de viata si de inmultire". Suntem cam singurul loc unde baietii vin si ocupa valea cu un fel de "sat" mizerabil si nu ii intreaba nimeni de sanatate. Ce buletin de identitate, ce contracte de alimentare cu energie, ce masuri de strangere a gunoaielor ? Apoi ajungem si la tonele de aur, masini de lux si turnulete. ce impozite mancati-as, crezi ca suntem prosti la cap ?
  • +19 (19 voturi)    
    aloooooo! (Luni, 19 septembrie 2011, 14:29)

    Alin [anonim]

    Pentru, ONG -uri va rog sa sesizati ambasada USA ca se fac discriminari asupra tiganilor si din alte tari, nu, numai la noi. Cui nu ii convine cu ce se intampla sa ii ieie acasa si sa ii invete ca nu este frumos sa te bati, sa furi, samd. Unde esti tu Tepes, Doamne!
  • +28 (28 voturi)    
    rom nu e tigan (Luni, 19 septembrie 2011, 14:30)

    gigi [anonim]

    rromi aia pe care ii fugareste toata europa sunt tigani! mam saturat sa ne ferim sa nu cumva sa ii lezam emotional pe saracii manelisti! sunt tigani si punct! cei care isi vad de treaba sunt prea putini. Pana si banel a zis ca e mandru ca e tigan!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Harta (Luni, 19 septembrie 2011, 14:35)

    hot news [utilizator]

    Cred ca articolul din Der Spiegelprezinta singura harta care se apropie de numarul adevarat al romilor.
  • +14 (14 voturi)    
    denumire 'rom' (Luni, 19 septembrie 2011, 14:48)

    nicu [anonim]

    Basescu a facut o mare greseala nevalidand denumirea de tigan. In Italia se numesc zingari, in Franta gitane, in orice alta parte se numesc tigani, numai la noi se numesc romi.
    Hai atunci sa schimbam denumirea tarii din Romania in Dacia, in felul acesta nu mai ne asociem denumirea tarii cu natia tiganeasca.
    Pun pariu ca in daca se intampla asa, in maxim 3 luni marile tari din europa vor schimba denumirea din romi in daci.
    • +11 (13 voturi)    
      daci? (Luni, 19 septembrie 2011, 15:06)

      Kor [anonim] i-a raspuns lui nicu

      mai degraba : ddaci :)
    • +1 (3 voturi)    
      Subscriu! (Luni, 19 septembrie 2011, 19:27)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Dacii au fost inhabitantii nativi de pe aceste meleaguri. Romanii au fost un imperiu cotropitor cu nimic mai prejos decat altele: Austro-Ungar, Otoman, Tzarist etc.
  • -1 (7 voturi)    
    Mai, sa fie! (Luni, 19 septembrie 2011, 14:55)

    Kimoto [anonim]

    "....de-a lungul granitei estice cu Germania..." Eu n-as vrea sa mor pana nu voi vedea ca o tarisoara ca Cehia are granita estica cu Germania. Mare este gradina "ziaristilor"!
    • +8 (8 voturi)    
      Der Spiegel... (Luni, 19 septembrie 2011, 15:33)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Kimoto

      e din Germania iar Cehia e la granita estica a Germaniei :-)
  • +10 (10 voturi)    
    Si noi.. (Luni, 19 septembrie 2011, 14:58)

    Florin [anonim]

    Si romanii s-au saturat de romi. In semn de protest asculta manele pe la toate colturile si arunca cu bani dupa lautari. Nu-i asa?
  • +13 (13 voturi)    
    Foarte bine le fac (Luni, 19 septembrie 2011, 15:02)

    Adina [anonim]

    Propun si la noi aceleasi masuri.
  • +12 (12 voturi)    
    Lasand rasismul de-o parte (Luni, 19 septembrie 2011, 15:08)

    sile [anonim]

    Inca astept o stire care sa anunte ca in jurul unei comunitati de romi a _scazut_ infractionalitatea, a crescut salariul mediu, ceva de genul asta.

    Eu n-am nimic cu ei, stiu ca cei care vor sa-si vada de treaba isi vad de treaba. Dar cand vorbim de organizarea in satra, ne intoarcem automat in evul mediu.
    • 0 (0 voturi)    
      Tare! (Marţi, 20 septembrie 2011, 20:16)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui sile

      Salariu mediu la tigani!
  • +20 (20 voturi)    
    Asta da tupeu (Luni, 19 septembrie 2011, 15:10)

    dum_i [utilizator]

    "Politia a inregistrat o crestere a criminalitatii - furturi, in principal - iar la inceputul lunii august mai multi tineri tigani inarmati cu macete au atacat un bar din Novy Bor, unde avusese loc anterior o lupta intre membrii acestei etnii si alti clienti. "Porci albi", ar fi strigat tiganii."

    Ce discriminare vorbim aici? Si in general, de unde obraznicia asta cu discriminarea, atunci cand oameni din toate tarile sunt agresati de aceasta etnie? De ce noi sa fim numiti xenofobi samd, cand noi suntem cei agresati?

    Chiar as vrea sa vad si eu filmulete cu un "biet tigan" scuipat si furat de o banda de "porci albi" ..ah...sau nu exista ?

    Logica imi spune atat..daca asa se comporta 90% din etnia asta cand este in minoritate, daca ar avea majoritate..cam cum ar fi?

    Un singur mesaj am : ongisti cu tupeu mult, dar rezultate putine, mai ciocu mic cu "discriminarea" si mai ciocu mare cu implicarea (reala)
  • +6 (12 voturi)    
    Boicotati tiganii (Luni, 19 septembrie 2011, 15:41)

    Nicolae [anonim]

    Tiganii nu trebuie lasati sa se dezvolte. Trebuie boicotati pentru ca ei sunt in marea lor majoritate niste jegosi, lenesi, hoti si cersetori.Oriunde se duc fac prapad pentru ca ei nu sunt un popor civilizat ci niste barbari nomazi. Ce pretentii sa ai de la niste barbari??? La noi s-au aciuat pentru ca suntem un popor tolerant si mai fraiestean, de aceea s-au imbogatit prin furturi si jafuri iar noi toti ne uitam cum isi ridica palate cu turnulete iar romanii mor de foame. Nici autoritatile nu iau masuri sa impoziteze palatele si limuzinele tiganesti!!
  • +5 (9 voturi)    
    Boicotati tiganii (Luni, 19 septembrie 2011, 15:41)

    Nicolae [anonim]

    Tiganii nu trebuie lasati sa se dezvolte. Trebuie boicotati pentru ca ei sunt in marea lor majoritate niste jegosi, lenesi, hoti si cersetori.Oriunde se duc fac prapad pentru ca ei nu sunt un popor civilizat ci niste barbari nomazi. Ce pretentii sa ai de la niste barbari??? La noi s-au aciuat pentru ca suntem un popor tolerant si mai fraiestean, de aceea s-au imbogatit prin furturi si jafuri iar noi toti ne uitam cum isi ridica palate cu turnulete iar romanii mor de foame. Nici autoritatile nu iau masuri sa impoziteze palatele si limuzinele tiganesti!!
    • -17 (17 voturi)    
      Serios ? (Luni, 19 septembrie 2011, 17:13)

      David [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Tu vorbesti ?
      Voi romanii nu vedeti paiul din ochiul vostru.
      Cei mai multi infractori din Romania sunt chiar romanii, pe cand romii reprezinta un procent mult mai mic.
      V-ati invatat sa dati vina pe alte etnii pentru neimplinirile voastre si acum invercati sa ii scoateti pe romi tapi ispasitori.
      Intai rezolvati-va propriile probleme si pe urma puteti avea pretentii de la alti oameni, deocamdata voi nu sunteti decat niste lupi moralisti.

      Nu ati dat romilor nici o sansa, v-ati bucurat sa ii tineti sclavi iar voi sa aveti bogatii.
      Acum roata istoriei se intoarce si voi sunteti cei saraci si invidiosi.
      Romii aduc o gramada de bani in tara, ei cumpara de aici produse si servicii la care oricum statul pune TVA.

      Invatati sa va purtati frumos cu celelalte etnii si sa nu mai marginalizati oamenii.
      Poporul vostru este bolnav, nu are puterea sa isi revina, peste cateva zeci de ani voi veti fi minoritari si atunci o sa vedeti cat de rau va va fi.

      Tu boicotezi romii cinstiti dar uiti ca ei au bani multi de afara.
      Nu o sa moara romii pentru ca tu nu mai cumperi flori din colt sau nu mai apelezi la ei pentru burlane.
      Aduna-ti bani pentru Logan si Cielo si priveste cum trec pe langa tine masinile scumpe ale romilor.

      Nu uita, roata se intoarce, in trecut bunicii nostrii au fost robi, in viitor copii vostri vor fi servitori la casele de romi.
      O sa vezi ca romii se vor purta mai frumos cu romanii decat s-au purtat bunicii vostrii rasisti.
      • +6 (10 voturi)    
        Asa e ... (Luni, 19 septembrie 2011, 17:25)

        fefe [anonim] i-a raspuns lui David

        roata istoriei se intoarce... si Germania si Polonia erau pline de evrei, pina la WW II. Acum doar cativa, putini.
      • +12 (12 voturi)    
        Uite cine vorbeste ! (Luni, 19 septembrie 2011, 17:58)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui David

        1. Tiganii dau cel mai mare procentaj de infractori. La 100.000 de tigani vom gasi de 3-4 ori mai multi oameni cu cazier juridic decat la 100.000 de romani sau evrei sau unguri sau turci etc.
        2. Tiganii dau cel mai mic numar de bogati, insa sunt foarte ostentativi si dau senzatia ca tot neamul lor e bogat. In plus, bogatia este bazata pe fraude uriase sau infractiuni.
        3. Banii adusi de tigani in tara sunt in majoritate rodul infractiunilor, nu al muncii cinstite.
        4. Tiganii nu stiu sa se poarte in Europa, ei au alte obiceiuri si legi, incompatibile cu regulile unanim acceptate pe continent :
        - comportamentul tribal
        - casatoriile intre copii
        - refuzul generalizat de a urma forme de invatamant organizat
        - violenta in gesturi si limbaj
      • +11 (11 voturi)    
        S-o crezi tu (Luni, 19 septembrie 2011, 18:09)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui David

        In primul rand tiganii nu platesc impozite, e greu de crezut pentru un roman ca un tigan nu va face o jmecherie ca sa ocoleasca aceste impozite. Asta in cazul improbabil in care el are un venit cinstit, pentru care sa se puna problema de a plati impozit.

        Nu suntem invidiosi in general pe tigani. Este un wishful thinking al acestei etnii care crede ca toti sunt ca ei, obsedati de avutie, de poleiala si sclipici. Majoritatea tiganilor traiesc in niste ghetouri, dupa principiul "omul sfinteste locul", se vede imediat o casa de tigani.

        Daca te referi la palatele unora dintre tigani, care intamplator mai iau si ajutor de somaj, s-a mai scris, au fact anchete si strainii. Concluzia a fost: nu au putut sa spuna din ce bani le-au ridicat. Ce putem spune atunci despre ei ? Saraci si cinstiti ? Nu, infractiune, spalare de bani, mita la politisti si judecatori...

        Societatea occidentala,spre care tindem noi romanii este una a culturii si cunoasterii si a bunului simt. Avem si noi multe de invatat, insa noi mai avem un Eminescu, un Caragiale, desi comunistii ne-au tras in jos, facem parte din familia europeana, chiar daca suntem mai saraci si mai inculti ca cei din vest.

        Dar tiganii, care cred ca isi atarna un lant gros de aur la gat si toti cad pe spate, hm ce sa zic, nu cred ca mai pacalesc pe nimeni, oriunde va duceti in Europa vi se va intoarce spatele pentru ca nu sunteti de p-aici. Asa ca tiganii sa nu isi faca iluzii, ce se intampla acum in Cehia se poate intampla peste tot in Europa... sper sa nu ajungeti sa luptati cu sabiile alea pe care le aveti tot timpul la voi importiva tancurilor ....
      • +1 (1 vot)    
        ho cu tata! (Marţi, 20 septembrie 2011, 0:44)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui David

        infractionalitatea se socoteste ca procent din populatia grupului analizat, nu din total populatie! asa socotind, tiganii au o infractionalitate de 5-6 ori mai mare decat a oricarei alte etnii din tara asta! ti-o spun fiindca am acces la anumite date, pe care le tinem cu discretie, fiindca imbecilitatea politica zisa corectitudine ne interzice s-o facem oficial; deocamdata!
  • +11 (11 voturi)    
    Corect (Luni, 19 septembrie 2011, 17:54)

    gigel [anonim]

    Asa cum au sesizat si altii, ultima smecherie tiganeasca este sa sara la gatul nostru, al bastinasilor cu povestea cu discriminarea.
    Despre apretatii din vestul Europei nu ma mira ca fac confuzii/nedreptati majore cu noi, romanii majoritari, dupa cum le convine : ba ne fac pe noi romanii tigani, dintr-o "regretabila confuzie" - va asigur ca nu e nici o confiuzie, ci rautate, ba ne dau peste bot ca ii discriminam pe cei cu care ne confunda ...

    Cand spui ca tiganii sunt inculti, infractori, deranjanti si alte multe, si poti proba cu statistici, nu se mai numeste discriminare, ci o constatare sociologica. Nimeni nu are cum sa te acuze. Mai mult, in Romania, tiganii chiar au drepturi egale consfintite de lege si chiar se pot duce la scoala, spital ( chiar daca nu platesc asigurari ) si in celelate institutii...

    Referitor la situatia romilor, ei ar trebui sa inteleaga ca se discrimineaza singuri pentru ca nu vor, cu cateva mici exceptii, sa se integreze in valorile societatii noastre si nu vor sa inteleaga ca asta ii tine pe loc, la nivelul unui popor tribal. Daca alte minoritati mult mai rau discriminate ( gen negrii din US ) au inteles pana la urma ca problemele sunt si in curtea lor, ei care au avut drepturi de vreo 100 de ani incoace, o tin una si buna ca sunt discriminati. Nu va suna a jmecherie tiganeasca ?

    Ce s-a facut pana acum ( locuri la scoala speciale ) si ce mai vor ei, probabil o lege care sa oblige patronii sa angajeze rromi sunt deja in extrema cealalta, a discriminarii populatiei majoritare si profund impotriva egalitatii de sanse cu care se lauda...

    Ce nu am facut noi romanii pentru a-i ajuta, e ca nu i-am obligat cum se cuvine la respectarea legii : afara cu mafia tiganeasca din pietze, eradicarea clanurilor de interlopi rromi, a cersetoriei, eliminarea ajutoarelor sociale si inlocuirea cu deduceri la impozit ( trebuie sa muncesti ca sa beneficiezi de ceva de la stat ), etc. Cat timp vor trai in ilegalitate, parazitandu-ne, nu vor intelege nimic
  • +5 (5 voturi)    
    toti au devenit rromi? (Luni, 19 septembrie 2011, 18:28)

    Argus [anonim]

    Sunt neplacut surprins vazand ca tziganii din Cehia sunt tot "rromi" apelativ, din cate stiu, doar pt. tziganii din Romania. Dece oare, daca cehul ii spune tzigan, spaniolul ca si francezul de altfe, ii numesc "tzigani", presa de la noi nu foloseste acelasi termen? Vreti ca, pana la urma, perceptia lumii sa fie ca toti tziganii de la ei sunt de sorginta romana? Nici macar respectarea ca numele sa aiba doi "r"nu o respectati, creand astfel in continuare ca "rom"are radacina ded la "roman"! Macar atat9ica) sa faca presa, sa scrie auto-denumirea tziganilor corect, rrom!
    "Multumim dlui Basescu pt. a avut grija de ei, neacceptand propunerea legii prin care se revenea la denumirea de tzigan. A "ajutat" astfel romanii din strainatate, si nu numai, sa fie "mandrï de originea comuna cu tziganii". Bravos natiune, halal sa-ti fie, ar zice Conu |ancu.
  • -7 (7 voturi)    
    Prejudecati si lipsa de logica (Luni, 19 septembrie 2011, 20:54)

    muciflenduri [utilizator]

    Ma crucesc cand vad ce aberatii scriu bravii romani.
    Cat de batut in cap trebuie sa fii sa crezi ca daca se scoate cuvantul rrom din Dex, nu va mai exista asocierea intre romani si tigani?
    Ca le spunem rromi sau tigani, e tot un drac, ei tot pasaport romanesc au, tot in romania vor fi deportati, tot cetateni romani sunt.
    E de-a dreptul uluitor sa vad cat de multi tampiti chiar cred ca perceptia e data de prezenta unui cuvant in dictionar... ca si cum francezii, italienii, norvegienii, sau alte natii, citesc Dex-ul si ii confunda pe romani cu tiganii din cauza termenilor.
  • -2 (2 voturi)    
    articol lipsit de sens ! (Marţi, 20 septembrie 2011, 2:50)

    hbg [anonim]

    nu vad relevanta acestei stiri !

    sub nici o forma.

    de ce hotnews publica fiecare mic articolas de acest gen ?

    nu vad legatura si relevanta acestui tip de jurnalism sub nici o forma si in nici o circumstanta.

    e total lipsit de sens.
  • +3 (3 voturi)    
    Plaga (Marţi, 20 septembrie 2011, 7:03)

    AdiC [anonim]

    Muncesc in strainatate de mai multa vreme si am ocazia de a intra in contact cu oameni de diverse nationalitati in fiecare zi. Inevitabil se ajunge la intrebarea "dar tu de unde esti?". La auzul cuvantului Romania toti, dar absolut toti, fara exceptie, aduc in discutie tiganii si distrugerile pe care le provoaca in partea de lume de unde ei au venit. In mintea lor nu exista nici o diferenta intre roman si rom, eticheta este deja pusa si ma deranjeaza acest lucru. Romania ar trebui sa declanseze o campanie la nivel european pentru a-si proteja imaginea si proprii cetateni non-romi. Imi este rusine sa mai spun de unde vin din cauza acestor paraziti ce se inmultesc fara control.

    Oare Romania va avea vreodata o clasa politica capabila de a face ceva in afara intereselor proprii?
    • -2 (2 voturi)    
      Heheh (Marţi, 20 septembrie 2011, 9:58)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui AdiC

      Si toate astea din cauza prezentei cuvantului 'rrom', nu? Sa scoatem cuvantul si se rezolva problema!
  • +2 (2 voturi)    
    izolare? (Marţi, 20 septembrie 2011, 9:55)

    gigi [anonim]

    "Inchizi oamenii in astfel de locuri si te intrebi de ce apar probleme sociale"

    Aha, deci izolarea nu-i solutia.
    Io zic sa-i intrebam pe frantzuji, ca ei stiu sa rezolve astfel de probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    Bine le face (Marţi, 20 septembrie 2011, 14:29)

    Gabriel [anonim]

    Eu locuiesc in Cehia (partea de sud) si va pot spune ca pe aici tiganii nu prea misca deoarece cehii nu stiu de gluma. Este aici un cartier de romi linistiti fara probleme. Ce se intampla in nord mi se pare normal si bine le face. In momentul in care incearca sa faca ce au facut tiganii romani in Romania au fost pusi la punct ( bataie cu sabii, taxe de protectie...) si bine le-au facut. In Romania au fost lasati sa faca ce vor si uite unde s-a ajuns. Craiova e la mana lu Bercea Mondial, Iasul la Corduneni. Mi se pare normal daca esti prins la furat , santaj,.... sa fii batut pana nu mai poti ca data viitoare sa nu mai faci.