Prabusirea aeronavei rusesti Tupolev din iunie: navigatorul era beat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2011, 11:07 Actualitate | Internaţional

Ramasitele avionului prabusit in Rusia
Foto: Reuters
Un navigator "usor beat" a cauzat partial prabusirea avionului Tupolev in nord-vestul Rusiei, tragedie in urma careia si-au pierdut viata 44 de persoane, in luna iunie, potrivit unui raport al comisiei de ancheta, citat de Ria Novosti.

Comisia arata ca echipajul a decis sa "nu mai efectueze inca un tur pentru o noua apropiere" inainte de aterizare, in conditiile in care avionul se afla deja sub "altitudinea minima de siguranta".

"Subordonarea capitanului catre navigator, care se afla intr-o stare de agitatie si era usor beat", a fost unul dintre factorii care au contribuit la acest accident, potrivit raportului publicat luni.

"Analizele au indicat un procent de 0,81% alcool etilic in sangele navigatorului , ceea ce corespunde unei stari de betie usoara", a precizat raportul Comisiei interstatele pentru aviatie (MAK), insarcinata cu anchetarea catastrofelor aeriene in tarile Comunitatii Statelor Independente (fostul URSS, cu exceptia tarilor baltice si a Georgiei).

Un al motiv a fost gestionarea slaba a echipajului (crew resource management - CRM) de catre capitan.

Aeronava RusAir Tupolev Tu-134, cu 43 de pasageri la bord si noua membri ai echipajului, efectua o cursa Moscova - Petrozavodsk, cel mai mare oras din regiunea Karelia.

Avionul, care a incercat sa aterizeze pe o vreme nefavorabila si in conditii slabe de vizibilitate, a atins arborii, inainte de a se zdrobi de un drum aflat in vecinatatea aeroportului.

44 de persoane au pierit in urma impactului, alti trei pasageri decedand ulterior.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

8275 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Ria Novosti vorbeste despre Navigator! (Luni, 19 septembrie 2011, 12:05)

    alex [anonim]

    Navigatorul si controlorul de trafic sunt doua profesii diferite!
  • +7 (7 voturi)    
    Protocolul(caietul de sarcini)ce prevede? (Luni, 19 septembrie 2011, 12:38)

    mircea [anonim]

    In Rusia nu exista asa zisele protocoale care sa arate cum sa procedezi in diferite situatii.Nici in Romania,aceste protocoale nu sunt introduse decat pe ici pe colo.Prin anii 2000 a inceput o actiune de implementare a ISO 9000 care impune existenta unor protocoale de proceduri pentru orice activitate si obligatoriu pentru societati comerciale,dar ca orice lucru in Romania,initiativa a pierdut din suflu pana nu se mai stie de ea.A fost abandonata in timpul guvernarii Tariceanu(prea erau vizibile hotiile),iar PSD a insitat pe renuntarea la proceduri pentru a sustine guvernarea Tariceanu.Asa ca ,si la rusi,si la noi,in caz de catastrofa vinovat este ori mortul,ori cineva care a suflat in biserica.Cand exista o procedura(protocol)se verifica respectarea acestora.Cand nu sunt,ce verifici?Si pe ce baza stabilesti niste concluzii?
  • +8 (8 voturi)    
    nu controlorul, navigatorul! (Luni, 19 septembrie 2011, 13:14)

    Adi [anonim]

    Cum spunea si Alex, mai sus, NU ESTE vorba despre controlorul de trafic, ci de navigator, care ar fi fost beat.
    Controlorul de trafic se afla la sol, navigatorul - la bord (Avioanele sovietice au inca in mare parte navigatori la bord pe langa Capt si FO, ba unele variante - chiar ale TU-134 - au si radiotelefonist si mecanic...).

    Si ca sa fie ca in bancul cu Volga, nu e vorba despre "subordonarea" capitanului catre "controlorul de trafic" (care era, de fapt, navigatorul de bord) ci de LIPSA subordonarii acestuia. Se pare ca omul (navigatorul etilizat) i-a zis sa nu mai coboare ca nu e OK, dar capitanul nu l-a ascultat (probabil pebtru ca era beat). Eh, eh.
  • +5 (5 voturi)    
    traducere pe intelesu' tutulor:-) (Luni, 19 septembrie 2011, 13:19)

    ivan turbinka [anonim]

    usor beat=1L vodka 100proof
  • +1 (1 vot)    
    Bine-nteles... (Luni, 19 septembrie 2011, 16:27)

    Cadillac [utilizator]

    ...ca vinovatul, este "acarul Paun"...
  • +1 (1 vot)    
    daca navigatorul era (usor) beat... (Luni, 19 septembrie 2011, 18:49)

    citizen X [anonim]

    ...capitanul aeronavei cum de n-a observat? Poate fiindca era mai beat decat el?
  • +1 (1 vot)    
    Moya rosskaya podrushka! (Luni, 19 septembrie 2011, 21:33)

    jos_iliescu [anonim]

    Normal ca era beat, ce asteptari aveati de la un rus??