Prabusirea aeronavei rusesti Tupolev din iunie: navigatorul era beat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2011, 11:07 Actualitate | Internaţional

Ramasitele avionului prabusit in Rusia
Foto: Reuters
Un navigator "usor beat" a cauzat partial prabusirea avionului Tupolev in nord-vestul Rusiei, tragedie in urma careia si-au pierdut viata 44 de persoane, in luna iunie, potrivit unui raport al comisiei de ancheta, citat de Ria Novosti.

Comisia arata ca echipajul a decis sa "nu mai efectueze inca un tur pentru o noua apropiere" inainte de aterizare, in conditiile in care avionul se afla deja sub "altitudinea minima de siguranta".

"Subordonarea capitanului catre navigator, care se afla intr-o stare de agitatie si era usor beat", a fost unul dintre factorii care au contribuit la acest accident, potrivit raportului publicat luni.

"Analizele au indicat un procent de 0,81% alcool etilic in sangele navigatorului , ceea ce corespunde unei stari de betie usoara", a precizat raportul Comisiei interstatele pentru aviatie (MAK), insarcinata cu anchetarea catastrofelor aeriene in tarile Comunitatii Statelor Independente (fostul URSS, cu exceptia tarilor baltice si a Georgiei).

Un al motiv a fost gestionarea slaba a echipajului (crew resource management - CRM) de catre capitan.

Aeronava RusAir Tupolev Tu-134, cu 43 de pasageri la bord si noua membri ai echipajului, efectua o cursa Moscova - Petrozavodsk, cel mai mare oras din regiunea Karelia.

Avionul, care a incercat sa aterizeze pe o vreme nefavorabila si in conditii slabe de vizibilitate, a atins arborii, inainte de a se zdrobi de un drum aflat in vecinatatea aeroportului.

44 de persoane au pierit in urma impactului, alti trei pasageri decedand ulterior.


Citeste mai multe despre   






















8264 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Ria Novosti vorbeste despre Navigator! (Luni, 19 septembrie 2011, 12:05)

    alex [anonim]

    Navigatorul si controlorul de trafic sunt doua profesii diferite!
  • +7 (7 voturi)    
    Protocolul(caietul de sarcini)ce prevede? (Luni, 19 septembrie 2011, 12:38)

    mircea [anonim]

    In Rusia nu exista asa zisele protocoale care sa arate cum sa procedezi in diferite situatii.Nici in Romania,aceste protocoale nu sunt introduse decat pe ici pe colo.Prin anii 2000 a inceput o actiune de implementare a ISO 9000 care impune existenta unor protocoale de proceduri pentru orice activitate si obligatoriu pentru societati comerciale,dar ca orice lucru in Romania,initiativa a pierdut din suflu pana nu se mai stie de ea.A fost abandonata in timpul guvernarii Tariceanu(prea erau vizibile hotiile),iar PSD a insitat pe renuntarea la proceduri pentru a sustine guvernarea Tariceanu.Asa ca ,si la rusi,si la noi,in caz de catastrofa vinovat este ori mortul,ori cineva care a suflat in biserica.Cand exista o procedura(protocol)se verifica respectarea acestora.Cand nu sunt,ce verifici?Si pe ce baza stabilesti niste concluzii?
  • +8 (8 voturi)    
    nu controlorul, navigatorul! (Luni, 19 septembrie 2011, 13:14)

    Adi [anonim]

    Cum spunea si Alex, mai sus, NU ESTE vorba despre controlorul de trafic, ci de navigator, care ar fi fost beat.
    Controlorul de trafic se afla la sol, navigatorul - la bord (Avioanele sovietice au inca in mare parte navigatori la bord pe langa Capt si FO, ba unele variante - chiar ale TU-134 - au si radiotelefonist si mecanic...).

    Si ca sa fie ca in bancul cu Volga, nu e vorba despre "subordonarea" capitanului catre "controlorul de trafic" (care era, de fapt, navigatorul de bord) ci de LIPSA subordonarii acestuia. Se pare ca omul (navigatorul etilizat) i-a zis sa nu mai coboare ca nu e OK, dar capitanul nu l-a ascultat (probabil pebtru ca era beat). Eh, eh.
  • +5 (5 voturi)    
    traducere pe intelesu' tutulor:-) (Luni, 19 septembrie 2011, 13:19)

    ivan turbinka [anonim]

    usor beat=1L vodka 100proof
  • +1 (1 vot)    
    Bine-nteles... (Luni, 19 septembrie 2011, 16:27)

    Cadillac [utilizator]

    ...ca vinovatul, este "acarul Paun"...
  • +1 (1 vot)    
    daca navigatorul era (usor) beat... (Luni, 19 septembrie 2011, 18:49)

    citizen X [anonim]

    ...capitanul aeronavei cum de n-a observat? Poate fiindca era mai beat decat el?
  • +1 (1 vot)    
    Moya rosskaya podrushka! (Luni, 19 septembrie 2011, 21:33)

    jos_iliescu [anonim]

    Normal ca era beat, ce asteptari aveati de la un rus??