Premierul Netanyahu: Sunt convins ca veto-ul american la ONU va opri incercarea de a recunoaste Palestina

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2011, 17:37 Actualitate | Internaţional

Benjamin Netanyahu
Foto: Reuters
Eforturile palestinienilor de a fi acceptati cu drepturi depline la ONU vor esua deoarece o astfel de initiativa trebuie sa treaca prin Consiliul de Securitate, iar Statele Unte isi vor exercita dreptul de veto in acest caz, a spus duminica premierul israelian Benjamin Netanyahu, citat de Jerusalem Post. Seful Executivului de la Ierusalim a spus ca nu este ingrijorat de Adunarea Generala a ONU unde palestinienii isi vor prezenta cazul: "E posibil sa treci orice rezolutie acolo".

Referindu-se la posibilitatea ca palestinienii sa incerce sa obtina aprobarea unei rezolutii in Adunarea Generala a ONU, Netanyahu a minimalizat importanta unui astfel de vot, insa a recunoscut ca orice rezolutie poate fi adoptata in acest organism: "Este posibil sa decida acolo ca soarele rasare in vest si apune in est. Aceasta rezolutie ar trece acolo, insa nu are nici aceeasi greutate, nici aceeasi importanta".
 
Premierul israelian urmeaza sa plece spre Statele Unite la sfarsitul acestei saptamani, pentru a se intalni cu presedintele american Barack Obama si a se adresa Adunarii Generale a ONU.

Netanyahu a spus ca vizita sa la ONU are doua obiective: "sa prezinte adevarul nostru... dorinta noastra de pace" si sa se asigure ca efortul palestinienilor de a fi acceptati cu drepturi depline la ONU nu serveste la evitarea negocierilor de pace sau ca va reusi sa treaca in Consiliul de Securitate.

"ONU nu este un loc unde Israelul este laudat, dar cred ca este important ca eu sa merg acolo pentru a prezenta atat statul Israel, cat si adevarul - iar adevarul este ca Israelul doreste pacea si adevarul e ca palestinenii fac tot ce pot pentru a distruge negocierile directe de pace", a spus Netanyahu.

Jeruslaem Post scrie ca, in afara deplasarii premierului Netanyahu la ONU, in zilele urmatoare va avea loc o intensa activitate diplomatica pentru a preveni incercarea palestinienilor de a fi recunoscuti la ONU cu drepturi depline. Trimisi special din cvartetul pentru Orientul Mijlociu se intalnesc duminica la New York pentru a discuta problema.


Israelul si SUA se opun eforturilor palestiniene la ONU

Presedintele Autoritatii Palestiniene, Mahmoud Abbas, a anuntat vineri ca va cere recunoasterea cu drepturi depline a Palestinei la ONU, atunci cand va lua parte saptamana viitoare la Adunarea Generala a Natiunilor Unite de la New York,
indicand ca va solicita un vot in aceasta chestiune in cadrul Consiliului de Securitate al ONU.

Atat Israelul, cat si Statele Unite se opun ferm unei astfel de decizii, afirmand ca un stat palestinian poate fi creat doar prin negocieri directe. Administratia de la Washington a anuntat deja ca isi va exprima dreptul de veto in cazul unui posibil vot in Consiliul de Securitate.

Joia trecuta, palestinienii au lansat oficial campania de recunoastere a statului lor ca membru cu drepturi depline al ONU, anuntand ca vor organiza o serie de demonstratii pasnice in zilele urmatoare, inainte de debutul Adunarii Generale a Natiunilor Unite, la 21 septembrie.

Reuters scria recent ca, deoarece negocierile de pace cu Israelul au inghetat din cauza controversei legate de constructia de asezari israeliene pe teritoriul palestinian, acestia din urma au anuntat ca vor cauta recunoasterea statului lor, compus din Fasia Gaza si Cisiordania, cu capitala in Ierusalimul de Est.

Israelul se opune efortului palestinian la ONU, afirmand ca discutiile sunt singurul mod de a rezolva conflictul si de a crea un stat palestinian. Pozitia guvernului de la Ierusalim este sustinuta de Statele Unite.

New York Times preciza zilele trecute ca oficialii de la Washington au lansat un efort diplomatic major pentru a evita o confruntare ce ar putea aparea ca urmare a incercarilor palestinienilor de a obtine recunoasterea ca stat cu dreptuti depline la ONU. Potrivit unor oficiali americani si diplomati straini, Administratia Obama a propus un plan de reluare a negocierilor directe dintre israelieni si palestinieni, pentru a incerca sa-l convinga pe Abbas sa renunte la intentia de a solicita recunoasterea la ONU, in cadrul Adunarii Generale din septembrie.​

Washingtonul insa nu beneficiaza de sustinere suficienta pentru a bloca un posibil vot in Adunarea Generala, care sa modifice statutul palestinienilor, de la un stat "observator fara drept de vot" la o "entitate fara drept de vot". Acest lucru ar permite palestinienilor sa adere la numeroase organizatii din cadrul ONU si sa deschida procese impotriva Israelului la Tribunalul Penal International.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5651 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    discutii?? (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:43)

    kiki [anonim]

    "Israelul se opune efortului palestinian la ONU, afirmand ca discutiile sunt singurul mod de a rezolva conflictul si de a crea un stat palestinian."


    Si daca Onu recunoaste Palestina, care-i problema??? La Onu nu se fac tot discutii??
    • +7 (19 voturi)    
      ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:24)

      unoarecare [anonim] i-a raspuns lui kiki

      "Si daca Onu recunoaste Palestina, care-i problema???"


      Problema cu admiterea Palestinei la ONU ar putea fi mai grava decat pare. In momentul in care Palestina este tara ONU, Mahmoud Abbas poate cere la International Criminal Court, Arrest Warrants pentru Benjamin Netanyahu si Avigdor Lieberman. Deasemeni pentru General Eyal Eisenberg, care a condus Razboiul din Gaza (Cast Lead Operation) in care au fost masacrati peste 1500 palestinieni; Eyal Eisenberg in prezent ameninta cu "Arab Spring Will Become The Arab Winter War" si va fi cu arme nucleare pe care Izraelul le are.

      Tumult of Arab Spring Prompts Worries in U.S.
      http://www.nytimes.com/2011/09/18/world/middleeast/tumult-of-arab-spring-prompts-worries-in-washington.html

      Arab Spring Will Become The Arab Winter War
      http://findalismonkeyinthemiddle.blogspot.com/2011/09/arab-spring-will-become-arab-winter-war.html
    • -3 (27 voturi)    
      Israel a recunoscut Kosovo?eu stiu ca nu ... (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:55)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui kiki

      inteleapta tara!Romania nu trebuie sa recunoasca un alt stat arab atat timp cat sunt atatea state arabe subpopulate ,care ii pot asimila lejer pe palestinieni....Israelul trebuie sa ramana evreu de la un capat la altul ! de exemplu artificiala Iordanie poate asimila usor palestinienii....
      • +6 (22 voturi)    
        Dupa logica ta (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:00)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        in evul mediu si dupa, romanii din Transilvania trebuiau alungati de acolo din moment ce existau alte state romanesti capabile sa ii absorbe.

        Tu ai idee ce se intampla acolo sau vorbesti din auzite?
        • -3 (19 voturi)    
          mai Doc Docentule, tu te sti la istorie? (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:12)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Doc

          Romanii erau in Transilvania cu mii de ani INAINTEA ungurilor deci daca unii trebuiau sa plece,aia erau ungurii care ca migratori ocupasera Panonia,ilogiculica!Am cel mai mare respect pentru Israel,nu am respect pentru evreii din diaspora care se fac ca nu inteleg ca Israel e tara lor!
          Iti recomand si tie respect pentru Israel,istoricule de doi bani!
          • +2 (18 voturi)    
            Serios? (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:19)

            Doc [anonim] i-a raspuns lui Eneas

            1. Mii de ani? De ce nu milioane?
            2. Nu imi dau seama ce anume nu intelegeti. Si palestinienii erau acolo inainte de formarea statului Israel.
            3. Am cel mai mare respect pentru evrei. Nu si pentru evreii zionisti criminali de razboi.
            4. Multumesc pentru recomandarea dumneavoastra. Voi tine cont de ea.

            Shalom Aleichem.
        • +2 (12 voturi)    
          Idee buna (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:19)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Doc

          Ideea asimilarii teritoriale a Palestinei intr-o alta tara araba (Egipt, Iordania) nu este deloc rea. Ma gindesc la solidaritatea araba, care functioneaza impotriva Israelului. De ce n-ar functiona si in favoarea palestinienilor? Hamas si Hezbollah ar putea fi eliminate. Contradictiile cu Israelul s-ar diminua. Statul actual palestinian ar disparea, si n-ar mai avea nevoie de sustinere politica, financiara si militara internationala.
          • +5 (15 voturi)    
            de ce nu s-a aplicat in 1948? (Duminică, 18 septembrie 2011, 22:05)

            sictireanu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            Tot erau evreii prin Europa...de ce nu au fost asimilati in tarile in care locuiau de sute dea ni?
            De ce sa creezi un nou stat si sa aduci oameni care sa-l colonizeze?
    • 0 (8 voturi)    
      Stat? (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:22)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui kiki

      Palestina nu este recunoscuta ca stat. Recunoasterea acestui statut este problema pe care o ridica Israelul.
  • +1 (21 voturi)    
    FREE PALESTINE (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:51)

    Cristi [anonim]

    De ce sa nu recunoasca Palestina? De ce sa fie recunoscut Israelul ca stat? Pana acum asa zisele negocieri au dus numai la colonizari si confiscari de proprietati palestiniene. SUCCES PALESTINA.
  • +8 (16 voturi)    
    Onu a recunoscut Israelul? (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:02)

    ajiji [anonim]

    daca da, de ce n-ar recunoaste si Palestina??
  • +9 (17 voturi)    
    Pentru cei interesati de acest subiect (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:02)

    Doc [anonim]

    Nu va bazati doar pe informatiile venite prin canalele media principale atunci cand va formati o opinie.

    http://www.youtube.com/watch?v=ZHaBGe_OyIk
    http://www.youtube.com/watch?v=00DPOBIK2No&feature=related

    Stirile prezentate in media sunt distorsionate.

    In legautura cu subiectul stirii... Evreilor zionisti le-a fost dat dreptul de a-si forma propria lor tara. Palestinienii de ce nu au acelasi drept?
  • -2 (6 voturi)    
    sigur ca esti (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:15)

    adip [anonim]

    cum ai putea sa nu fii convins de votul sclavilor????
    • +1 (9 voturi)    
      Si de ce a facut declaratia? (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:58)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui adip

      Nu cumva se tem de un esec diplomatic iar Palestina va deveni membru ONU? Calea pe care a ales-o Mahmoud Abbas este una a discutiilor si negocierilor si este agreata si apreciata de mai toate statele lumii. Prin negocieri directe cu Israel se bate pasul pe loc de cam mult timp?
      • +2 (10 voturi)    
        exact!! (Duminică, 18 septembrie 2011, 22:38)

        si Sua a fost colonie! [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        E singura cale ce a mai ramas!
        Si chiar Usa va da veto, va fi singura! Iar istoria va retine asta.

        America a uitat cand era colonie si cand si-a castigat independenta prin lupta. Si cand independenta i-a fost recunoscuta de alte state, inclusiv de fostul ocupant, UK.
  • +8 (18 voturi)    
    vor pacea ? (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:29)

    serban [anonim]

    hai sa fim seriosi cu declaratia asta .... israelul vrea pacea dar vea pacea lui
  • +6 (28 voturi)    
    Statul Palestina trebuie recunoscut oficial (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:29)

    BiBi [anonim]

    Nu conteaza ce sustine Israelul.
    Sa nu uitam ca Israelul a ocupat teritoriile paalestiniene si nu invers.
    Da' cum sa recunoasca ocupatorul, independenta celui ocupat?
    Daca nu va fi recunoscut Statul Palestina, atunci sa se desfiinteze si Statul Israel.
  • 0 (22 voturi)    
    Nu ma votati in jos (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:35)

    Robert+ [utilizator]

    daca nu sunteti documentati de situatia reala a acelei zone din 1967 pana acum .
    A fost o mare gresala infintarea statului evreu si doar media condusa de enorma influenta israeliana ii fac pe unii ( dezinteresatii superficiali si ignoranti care rostesc cu voce puternica neadevaruri si propagand niste lucruri pe care le aud o data si le iau de bune )
    Nu pot decat sa-i numesc milogi si criminali pe evrei si nu am picatura de respect pentru ei deoarece ar fi trebuit sa invete ceva din toata istoria lor ( nu doar din WW-uri ) , nicidecum sa faca si ei acelasi lucru altor popoare , chiar mai rau si pe un segment compact mult mai mare de timp .
    Pentru cei care stramba din nas la ce am scris eu acum ii rog doar sa citeasca si/sau sa se uite la documentare ( sunt o gramada pe youtube) .

    Free Free Palestine !
    Pace !
  • +7 (17 voturi)    
    "Israelul doreste pacea" (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:44)

    GIGI [anonim]

    Netanyahu chiar ii crede pe toti prosti! Asta dupa ce el duce politica implantarii de colonii si nu respecta acordul de la oSLO!!
  • -1 (9 voturi)    
    ironia sortii (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:20)

    democratieinvan [anonim]

    Nu mai crede nimeni in democratie si securitate, dar mai ales in dialog, gandind problema palestiniano-israeliana. Cel mai bine ar fi ca acei palestinieni ghetoizati de decenii, sa plece si sa-si salveze destinele. Odata consumata epoca Arafat + Sadat, epoca ce a prelungit iluzia unui stat palestinian, cred ca este doar o chestiune de timp ca palestinienii sa fie complet stersi din zona. Poate parea cinic, dar asta ne spune Netanyahu in mod consecvent...va urma un nou Sharon care sa mearga pe Zidul Plangerii si sa ne spuna ca Moscheea ierusalimiteana nu are niciun motiv istoric sa stea in coasta unui Templu ce trebuie recladit, iar dpv istoric, neinduios are dreptate. In fine, orice politician israelian nu poate milita decat astfel, gandind situatia instabila din Orientul Apropiat. Pe de alta parte, un stat nu poate avea negocieri la infinit cu o entitate politica quasi-inexistenta pe harta lumii, dar asta conteaza atat de putin ptr. opinia publica si ptr. politica israeliana!
  • +2 (12 voturi)    
    Israelul forteaza mana Americii ! (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:14)

    Radu Humor [anonim]

    Din toata povestea asta cei care vor pierde inimaginabil de mult nu sunt evreii, care pana la urma si merita, ci americanii, care-si pun in cap o lume intreaga.
    garantia pe care le-o ofera Israelul este una foarte toxica si-i va duce cu siguranta intr-un razboi pentru o cauza care nu este a lor !
  • -6 (14 voturi)    
    Israel putere biblica ! (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:48)

    ce copii mai scriu si aici [anonim]

    cand postati ceva , prima data trebuie sa va ganditi ce scrie in biblie . si ca sa stiti ce scrie trebuie sa o cititi. Israel trebuia sa se formeze trebuie sa existe pentru ca asa scrie in biblie ! si asta mai presrus de orice lege ! de ce sa existe Palestina ? ei nu stiu altceva decat sa atace Israelul cu rachete si cand Israelul raspunde , atunci toata lumea sare ca ce fac ei. da prima data trebuie sa studiati cauza ,si apoi efectul ! Palestinienii is aia ce fac rau, Israel doar contraataca. isi fac scuturi pentru rachetele nebunilor de palestinieni cu duhuri necurate in ei ! GANDITI INAINTE SA SCRIETI !
    • +3 (11 voturi)    
      hai sa gândim (Duminică, 18 septembrie 2011, 22:41)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ce copii mai scriu si aici

      Când spui "biblie" te referi la vechiul testament, cu siguranta. Spre exemplu, pentru ca Iisus se recunostea "trimisul" si nu facea nimic pentru statul evreu la modul în care unii se asteptau, a fost ucis. De mult timp încoace evreii cam "ucid" tot ce li se opune planului de a construi statul Israel. Mâna lui Dumnezeu adesea nu se vede în actiunile lor, pentru ca sunt actiuni oribile.
      • -2 (8 voturi)    
        Si Iisus a fost evreu (Duminică, 18 septembrie 2011, 23:33)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Iar ceea ce nu pot unii sa inteleaga este ca printre evrei sunt oameni de stiinta, antreprenori, sau pur si simplu oameni buni ca Iisus care vor sa aiba tara lor si conducerea lor, nu sa riste in continuare sa fie asupriti si umiliti de altii!

        Arabii ii urasc de moarte pe toti evreii, nu ar ezita sa-i omoare pe unii ca Iisus Hristos sau Albert Einstein, oricate calitati ar avea! Sunt evrei si Allah ii uraste pe evrei, deci merita sa moara (dupa acceptiunea lor),

        E drept ca locatia aleasa pentru statul Israel s-a facut exclusiv pe criterii religioase (puteau foarte bine sa negocieze cu americanii un stat evreiesc in Hokkaido, de exemplu - pe atunci aflata sub ocupatie militara americana). Iar japonezii, desi ar fi fost inevitabil extrem de furiosi, nicidecum nu ar fi ales sa utilizeze in mod curent terorismul pentru a-si redobandi insula! Nu asta e natura japonezilor - insa este natura palestinienilor, indobitociti de imami care pun accentul pe pasajele teroriste din Koran si instiga la ura impotriva evreilor!

        Odata stabiliti pe acele pamanturi insa, nu se pot schimba lucrurile fara noi epurari etnice si deportari ale evreilor.
    • +5 (11 voturi)    
      strabunicule tu esti? (Duminică, 18 septembrie 2011, 22:45)

      Canada. [utilizator] i-a raspuns lui ce copii mai scriu si aici

      duhuri necurate? putere bliblica? mai presus de orice lege? revine inchizitia? o sa ne ducem cu totii in iad? internetul e magia neagra a necuratului din biblie? oamenii zboara? pamantul nu este in centrul universului? curat murdara lumea din capul tau strabunicule
    • +2 (6 voturi)    
      Mai usor cu pianul la vale (Luni, 19 septembrie 2011, 8:44)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui ce copii mai scriu si aici

      BIBLIA, primul si cel mai vechi si mai mare instrument de manipulare mass media. Si-a dovedit puterea timp de mii de ani folosita de evrei apoi si de crestini. Nimeni nu ne garanteaza ca ce se scrie acolo s-a si intimplat in fapt. E ca si cum asi scrie despre cineva acum ca este hot, bandit, sau sfint si peste sute de ani cineva ar lua de bun ce am scris si fara nici un suport, ar declara ca este adevarat, daca asa-i dicteaza interesul, chiar daca nu este asa.
      Nemaivorbind ca in numele acestor adevaruri-neadevaruri? s-au comis crime monstruase s-au facut averi imense prin exploatarea muncii altora s-au distrus civilizatii intregi.
      Oare degeaba evreii moderni, pe linga controlul banilor, controleaza intr-o proportie covirsitoare mijloacele mass media?
      Mai giniti-va!
  • -2 (14 voturi)    
    Interesul Romaniei (Duminică, 18 septembrie 2011, 23:05)

    eu [anonim]

    In Israel traiesc multi romani, evrei romani, care au contribuit intr-un trecut mai apropiat sau mai indeparta, la construirea societatii romanesti. Foarte multi inca trimit bani in romani - rudelor si prietenilor ramasi in tara, altii au afaceri in romania.
    In israel muncesc sau au muncit foarte multi romani, care au castigat bine si cred ca procentul de romani care au muncit in israel si s-au intors in romania multumiti de experienta avuta in israel este mai mare decat procentul de romani multumiti de conditiile primite in alte tari (in spania multi sunt sclavi pe plantatie, la fel si in germania).

    Stau si ma intreb: ce avantaje a avut romania de pe urma palestinienilor? Cu ce a contrinuit palestina (palestinienii) in romania? Cu ce au contrinuti palestinienii la dezvoltarea lunii, in general?

    Acum ma intreb: de ce atata ura din partea romenilor pentru Israel? De ce atata impotrivire pentru ceva ce nu priveste direct (si nici indirect) romania?

    Incet, incet, populatia musulmana va ocupa romania, asa cum se intampla in europa de vest. Si din cate toti vad pe toate canalele de stiri (pro sau anti musulmane) religia pacii si iubirii este plina de atentate si violenta.
    • +4 (8 voturi)    
      A avut totusi un avantaj destul de mare (Duminică, 18 septembrie 2011, 23:36)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Numele lui este Raed Arafat.

      Din pacate, alte avantaje nu mai cunosc, dar e bine sa fim corecti si sa-i amintim si pe palestinienii care sunt OAMENI.
    • 0 (6 voturi)    
      Palestina nu e stat, inca (Luni, 19 septembrie 2011, 0:38)

      paly [anonim] i-a raspuns lui eu

      De la Israel avem numai avantaje, clar!

      Pai o sa avem si de la Palestina, ca muncitorii romani poit lucra si acolo, acre-i problema??
    • 0 (10 voturi)    
      da, in 1945 (Luni, 19 septembrie 2011, 0:39)

      walter roman jr. [anonim] i-a raspuns lui eu

      evreii au intrat pe tancurile sovietice in Romania sia u contribuit imens! Ar trebui sa-i facem statuir Anei Pauker, de exemplu!
    • +2 (6 voturi)    
      unde vezi tu ura?? (Luni, 19 septembrie 2011, 2:18)

      sine studio [anonim] i-a raspuns lui eu

      Unde e ura fata de Israel? Unde e impotrivire??

      Bati campii, avigdorboy!!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    conditii (Luni, 19 septembrie 2011, 12:10)

    curios [anonim]

    Israelul era de acord cu constituirea unui stat palestinian cu doua conditii:
    Palestinienii sa recunoasca existenta statului Israel si rezolvarea problemei statutului Ierusalimului.
    Prin apelarea la ONU se doreste escamotarea acestor probleme.
    Fereasca Dumnezeu de ce va urma apoi.
    • 0 (4 voturi)    
      recunoasterea (Luni, 19 septembrie 2011, 17:36)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui curios

      trebuie sa fie reciproca. israelul trebuie sa accepte statul palestinian ca egal, sa nu'l controleze si sa exercite blocade asupra lui.
      negocierile s'au blocat datorita continuarii constructiei de colonii evreiesti in teritoriul palestinian. ce vor evreii, este o palesitna ca un arhipelag, cu controlul trecerii dintro parte in alta. cu sapte-opt zone despartite de coloniile evreiesti, unde, normal, se va face control de frontiera.
      cum ar fi ca un roman, care pleaca dela rm valcea la bistrita, sa fie controlat la covasna, harghita si mures, in drum. si sa mai prezinte si pasaport.
      palestinienii vor sa se reintoarca la hotararea onu, prin care s'a infiintat statul israel. acea hotarare se referea la doua state, un stat evreu si unul arab, iar ierusalimul urma sa fie sub control onu.
      ghici cine a incalcat acea hotarare si n'a recunoscut niciodata dreptul arapilor palestinieni sa'si faca stat, cine a ciuntit teritoriul palestinian, cine a ocupat ierusalimul si cine intemeieaza colonii pe un pamant destinat vecinului !
      americanii au avertizat de nenumarate ori israelul sa sisteze colonizarea teritoriului palestinian din west bank, ar fi colonizat ei si in gaza, dar este mult mai compacta si periculoasa.
      multi dintre conducatorii sionisti si cei religiosi vor recosntruirea templului pe un loc unde si musulmmanii considera ca este locul lor sfant.
      turcii musulmani au acceptat intodeauna locurile sfinte crestine, d'aia si sunt asa de numeroase. statul israelian a bombardat si a luat cu asalt biserici crestine.
      de controalele repetate si absurde sunt afectati si crestinii care inca mai locuiesc in zona sfanta.
      statele arabe au cerut reintoarcerea israelului in teritoriile initiale, de dinainte de razboi, recunoasterea palestinei ca stat cu drepturi egale si rezolvarea problemei refugiatilor palestinieni, la schimb cu recunoasterea si garantarea israelului.
      cati ban au bagat americanii in ajutore catre israel, ar fi platit rascumpararea proprietatilor celor dislocati.