Ayatolahul Ali Khamenei catre tarile arabe: Sa nu va incredeti in America, NATO, Marea Britanie, Franta si Italia!

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2011, 15:06 Actualitate | Internaţional

Ali Khamenei
Foto: Agerpres
​Liderul religios suprem iranian a avertizat tarile arabe care s-au confruntat cu revolte ale catetanilor impotriva regimurilor autocratice sa nu permita Statelor Unite sau NATO sa le influenteze sistemele politice create in urma revolutiilor populare, transmite HuffingtonPost. "Priviti-le cu suspiciune si nu va incredeti in zambetele lor. In spatele acelor zambete si promisiuni se afla conspiratia si tradarea", a spus ayatolahul Ali Khamenei in timpul unei conferinte islamice desfasurate la Teheran.

"Niciodata sa nu aveti incredere in America, in NATO si in regimuri criminale precum Marea Britanie, Franta si Italia, care, pentru o lunga perioada de timp, au impartit si au jefuit pamanturile voastre. Priviti-le cu suspiciune si nu va incredeti in zambetele lor. In spatele acelor zambete si promisiuni se afla conspiratia si tradarea", a spus liderul suprem iranian.

Khamenei a declarat ca SUA si NATO vor incerca sa domine viitaorele guverne din Egipt, Libia, Tunisia si din tarile  Orientului Mijlociu. El le-a cerut acestor natiuni sa nu permita acest lucru si sa mentina traditiile islamice: "Nu va lasati dusmanii sa scrie pentru voi principiile viitoarelor voastre guvernari. Nu lasati principiile islamice sa fie sacrificate pentru interese pe termen scurt".

Liderul iranian a cerut arabilor sa respinga liberalismul occidental si sa-si formeze guvernele doar pe baza Islamului: "Sa creati un sistem este datoria voastra mare si vitala. E un lucru complicat si dificil. Nu lasati modelele seculare, liberale si occidentale, ca si nationalismul extremist... sa va fie impuse".

Iranul a laudat revoltele din lumea araba, spunand ca schimbarile de guvern arata ca apare un Orient Mijlociu nou, care va duce la sfarsitul Israelului si la ruperea de interferenta americana.

AP scrie ca Guvernul de la Teheran a cautat sa prezinte revoltele arabe ca fiind o replica a Revolutiei islamice din 1979, care a rasturnat regimul pro-american si a adus la putere conservatorii. In opinia autoritatilor iraniene, prabusirea regimurilor pro-americane din Egipt si Tunisia a fost o lovitura puternica pentru influenta SUA in regiune si a reprezentat o "noua desteptare islamica".


Citeste mai multe despre   






















2370 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    :)) (Duminică, 18 septembrie 2011, 15:17)

    eegalmcpatrat [anonim]

    deci stam bine. vive la roumanie!
  • 0 (6 voturi)    
    "modelele seculare" (Duminică, 18 septembrie 2011, 15:40)

    Andrey [anonim]

    Este adevarat ca "secular" exista si in limba romana cu sensul de "laic", dar este foarte foarte putin folosit.
    De aceea s-ar putea usor confunda interpreta ca "vechi, care dureaza de secole" - nu asta vroia sa spuna Khamenei.
    Pentru claritatea traducerii, recomand deci "modelele laice" (adica non-religioase).
  • +7 (11 voturi)    
    Cine creeaza suspiciune? (Duminică, 18 septembrie 2011, 16:28)

    mircea [anonim]

    Declaratiile lui Khamenei si altii ca el ,ma fac sa nu am incredere in musulmani.Sa stea la ei acasa ,sa traiasca conform traditiilor lor.Sa ne lase in pace.Spar ca in curand ,tehnologia sa ne permita sa nu mai avem nevoie de petrol.
  • +2 (6 voturi)    
    Eu nici cand zambesc in oglinda nu ma cred! (Duminică, 18 septembrie 2011, 16:46)

    PoneiulTroian [utilizator]

    Da, nu va incredeti in zambetele alora, sunt niste banditi! Credeti in zambetele noastre, ale romanilor, sunt mai sincere si sexy, as putea zice...
  • -2 (12 voturi)    
    Un nebun (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:12)

    Radu [anonim]

    Gura nebunului adevar graieste!!
    • +10 (10 voturi)    
      daca le razi barbile ,descoperi tatuaje cu CIA (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:57)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Radu

      daca nu era fraierul de Carter presedinte si krva de Franta ,nu apucau aiatolahii puterea nici intro suta de ani!
  • 0 (8 voturi)    
    Curat vivre! (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:13)

    james bont [anonim]

    Omenirea, in sine, poate fi privita ca fiind criminala pentru ocuparea abuziva a planetei (cu exceptia, poate, a zulusilor, a eschimosilor si a triburilor amazoniene).
    Dominatia economiilor puternice este practic spontana, situindu-se deasupra vointei unuia sau altuia, probabil chiar si in afara vointei divine (tinind de lumea materiala).
  • +6 (8 voturi)    
    Suprematia (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:47)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dincolo de principiile biiguite, ayatolahul Khamenei si-ar putea pierde scaunul suprematiei. Cine o sa-i mai dea lectii si o sa-l mai umileasca public pe presedintele Iranului, daca puterea ayatolahului va fi spulberata de catre iranienii infuriati?

    Suprematia religiei asupra politicii este amenintata in Iran. Presedintele Ahmadinejad comploteaza cu alti politicieni, iranienii de rind freamata dornici de primavara araba, ceva se coace si-i gata sa explodeze. Colac peste pupaza, Israelul ar plati pe oricine oricit, ca sa se schimbe ceva si sa dispara amenintarea nucleara a Teheranului.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca te bazezi ... (Luni, 19 septembrie 2011, 9:00)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      ... pe Ahmadinejad, cu fruntea lui de doua degete latzime, sa intreprinda ceva contra Ghidului Suprem, iti faci vise desharte . Poate lideri mai liberali precum Mousavi sau clerici moderati sa intreprinda ceva ca sa-si salveze tzara de atacul unei aliantze USA+Israel .
  • +4 (10 voturi)    
    daca liderul religios suprem spune asta... (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:26)

    mary [anonim]

    ...ce pretentii sa mai ai de la amaratii aia mici, care stau cu gurile cascate la cuvantarile liderului lor spiritual.

    Auzit la el: conspiratia si tradarea vin din lumea occidentala...

    SI eu care credeam ca tocmai de la ei vin..
    Cat pe aici sa ma convinga...

    Oare cine introduce cenzura? USA sau Iran-ul?
    Oare cine se opune verificarilor nucleare? USA sau Iran-ul?

    Nicaieri in Coran nu cred ca se spune ceea ce spune Ayatolahul Ali Khammenei...

    Si atunci de unde le scoate? Probabil din mintea lui si probabil ca are o justificare.Oricare ar fi ea, este vadit lipsita de continut. Nu cumva tocmai ei, masterii/ monstrii puterii religioasa, sunt cei care combina, atata, instiga, indeamna la actiuni periculoase?

    Raspunsul ar trebui sa vina imediat din partea autoritatilor americane si occidentale.

    Cred ca merita punctate intr-un raspuns transparenta, democratia si bunastarea personala pe care un regim democratic le aduce, eventual cu exemple, nicidecum povestile
    horror imaginate de acest lider. Daca descompui mesajul si prezinti contra-argumente, eventual prin vocea localnicilor, poti construi o anti-propaganda la propaganda acestuia.

    Ca mare este gradina lui Allah...

    Ma intreb daca spusele acestuia nu intra in categoria mesajelor de instigare la ura, razbunare, nesupunere???

    Pus pe lista teroristilor, daca raspunsul este cu DA!
    Catch, kill, distroy! No regret!
  • +6 (8 voturi)    
    Ha! (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:47)

    George [anonim]

    Etalonul increderii fiind, desigur, Iranul. Nu? E de rasul lumii acest Iran teocratic-fundamentalist...
    • -1 (1 vot)    
      George prostu (Luni, 19 septembrie 2011, 19:41)

      dany [anonim] i-a raspuns lui George

      America e de rasul lumii cu politica ei si cu esecurile sale.