Politia berlineza, intrigata de aparitia unui adolescent vorbitor de engleza ce sustine ca a trait in padure timp de cinci ani

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2011, 21:13 Actualitate | Internaţional

Politistii din Berlin au declarat vineri ca ancheteza povestea unui adolescent vorbitor de limba engleza, care a aparut in capitala Germaniei saptamana trecuta, sustinand ca in ultimii cinci ani a trait in padure impreuna cu tatal sau, transmite MSNBC. Baiatul este in stare buna de sanatate. Autoritatile germane au lansat un apel in intreaga Europa pentru a incerca sa determine identitatea tanarului.

Un purtator de cuvant al politiei, Michael Maass, a declarat ca baiatul in varsta de circa 17 ani a aparut la Primaria din Berlin la 5 septembrie, fiind preluat apoi de un centru de urgenta pentru tineri.

Maass a spus ca baiatul sustine ca el si tatal sau au mers in padure in urma cu aproximativ cinci ani, dupa moartea mamei sale intr-un accident de masina. Tanarul a declarat ca au locuit intr-un cort si in colibe de pamant.

Oficialul l-a citat pe baiat care a spus ca in ultimii cinci ani a stat alaturi de tatal sau in padure, fara sa cunoasca exact locul in care se aflau.

Politistii au spus ca baiatul nu-si aminteste de unde este familia lui. El ar fi urmat nordul indicat de busola dupa ce tatal sau a murit, ajungand la Berlin dupa ce a mers pe jos circa doua saptamani.

Baiatul le-a spus politistilor ca-si aminteste doar ca tatal sau il striga Ray. Tanarul vorbeste fluent engleza si stie doar cateva cuvinte in germana.


Citeste mai multe despre   






















5445 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    nu mai folositi.. (Vineri, 16 septembrie 2011, 21:38)

    rugbist [anonim]

    google translate cand traduceti articole. compasul nu o sa indice nordul niciodata..poate busola (compass) ati vrut sa ziceti. nu sunt carcotas, dar m-am saturat sa vad articole scrise in graba dupa senzational.
    • -20 (24 voturi)    
      3 surse (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:04)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui rugbist

      Stai jos ca esti WARZA ! E cam sinonime cele 2 cuvinti. Capisci ? Nu asta e esenta articolului.

      Problema e ca intr-o tara presupus organizata unii au stat in colibi si corturi fara a ze bage nimeni de zama. Filtreaza si gandeste inainte de a da cu piatra !

      Com-passus cu pricina indica simultan nordu si sudul magnetic.....
      • -1 (3 voturi)    
        compasul si busola (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:53)

        jo3nys [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Se pare ca Alex are totusi dreptate in legatura cu compas folosit ca busola.
        Din dex:
        COMPÁS, compasuri, s. n. 1. Instrument de măsură şi de trasare a cercurilor sau a arcelor de cerc, formate din două braţe articulate, prevăzute la capete cu un vârf şi cu un dispozitiv de desenat (creion, trăgător, cretă etc.). 2. (Rar) Busolă.

        http://dexonline.ro/definitie/compas
    • +4 (6 voturi)    
      ba poate sa indice (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:06)

      nini [anonim] i-a raspuns lui rugbist

      daca-l pui cu grija pe un ac, fixat in centrul de greutate, o sa indice si compasul nordul :-)
      • +3 (3 voturi)    
        Un ac magnetizat (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:12)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui nini

        Vrei sa spui un ac magnetizat pe o frunza care pluteste sau de o sfoara, acul poate fi inainte frecat de o panza pt. a avea o energie statica.
      • +3 (3 voturi)    
        Poate (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:37)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui nini

        Dar numai daca il magnetizezi intai.
      • +5 (7 voturi)    
        cu care capat? (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 0:23)

        Columb [anonim] i-a raspuns lui nini

        Si care capat al compasului va indica nordul, cel cu ac sau cel cu creion? :)
        Lasati-o moarta ca oricine a facut scoala elementara stie ce e un compas, si ca nu iti indica nordul. Probabil sensul acela "(Rar) Busolă" a fost introdus in DEX in urma aparitiei unor articole prost traduse din engleza (ca cel de fata).
    • -1 (5 voturi)    
      te iertam, esti un rugbist (Vineri, 16 septembrie 2011, 23:04)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui rugbist

      desi se foloseste rar, e corect si termenul de "compas"

      http://dexonline.ro/definitie/%20compas
  • +3 (3 voturi)    
    Berlin (Vineri, 16 septembrie 2011, 22:16)

    Oscar [anonim]

    Amindoi au dreptate, dar eu regret cel mai mult erorile de dactilografiere (vezi ancheteza). Informatia e interesanta, trebuie verificata pas cu pas - identificat locul unde adolescentul a stat impreuna cu tatal sau etc. E posibil sa avem de a face si cu un mitoman sau un parior care provoaca autoritatile ca sa le faca de ras... Ar fi multe explicatii. mai putin ca e un extraterestru, o intoarcere in timp si spatiu, universuri paralele... poate e chiar Emil Boc deghizat...
  • -2 (4 voturi)    
    da-o naibii de padure (Vineri, 16 septembrie 2011, 23:35)

    neutrino [anonim]

    ca doar nu mai suntem in evul mediu...
    In 2 saptaman ajungea la un "luminis" localitate-prin Germania aia...
    daca imi povestea ca se ierdea cine stie prin ce munti (desi nemtii au aces mai putin la Alpi)...mai intelegeam...asa....ce naiba...nu s-au uitat si aia pe harta, nu au vazut cam ce suprata e "neluita"...
  • -1 (3 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 11:17)

    paul mavrogheni [anonim]

    a iesit mogli :))
  • -1 (1 vot)    
    engleza britanica sau americana? (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 16:42)

    bacal basha [anonim]

    ori erau romani expulzati, ori engleza chiar e limba nativa a lui E.T.