Un pasager al unei curse Mallorca-Newcastle a incercat sa deschida usa avionului la 11.000 de metri altitudine

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2011, 11:21 Actualitate | Internaţional

Un pasager al unei curse efectuate de un operator aerian britanic pe ruta Malllorca - Newcastle a incercat sa deschida usa aeronavei cand aceasta se afla o altitudine de 11.000 de metri, transmite FoxNews. Barbatul in varsta de 22 de ani tragea manerul iesirii de urgenta, in timp ce striga: "E OK, suntem doar intr-un simulator".

Potrivit informatiilor relatate de Newcastle Chronicle, avionul Thomson Airways decolase de circa 45 de minute de pe insula spaniola in momentul in care barbatul a inceput sa traga de manerul iesirii de urgenta, strigand: "E OK, suntem doar intr-un simulator".

Echipajul aeronavei a reusit sa-l imobilizeze pe tanarul extrem de solid, legandu-l cu opt centuri de siguranta. Pilotii au decis sa aterizeze imediat pe aeroportul Gatwick din Londra.

La sosirea in capitata britanica, barbatul a fost arestat de sase politisti, el fiind acuzat de punerea in pericol a sigurantei aeronavei.

Un pasager in varsta de 28 de ani a declarat ca, "deodata, toate luminile din avion s-au aprins, iar insotitoarele de zbor strigau. Am vazut un individ care incerca sa deschida iesirea de urgenta. Avionul a inceput sa se zgaltaie si am crezut ca ne vom prabusi. Prietenii sai au incercat sa-l traga inapoi, iar el a inceput sa-i loveasca.... Apoi, un barbat a venit de nicaieri si l-a lovit in cap".

Un alt pasager, Dan Alberts, a spus ca "am auzit un zgomot puternic si apoi individul a incercat sa deschida usa. Nu mi-a fost teama. N-am vazut in viata mea un program de distractie in timpul zborului asa cum a fost acesta. Insa una dintre fetele cu care eram a avut un atac de panica si destul de multi oameni plangeau".

O purtatoare de cuvant a companiei Thomson Airways a declarat ca incidentele de acest fel sunt extrem de rare: "Vrem sa ne asiguram clientii ca n-ar fi fost posibil ca pasagerul sa deschida usa aeronavei in timpul zborului".

Un reprezentant al politiei din Sussex a confirmat ca barbatul a fost arestat si este interogat.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6997 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    NEBUN (Vineri, 16 septembrie 2011, 11:43)

    GEORGE [anonim]

    BOLNAV
  • +2 (2 voturi)    
    Si a reusit (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:22)

    moucha [anonim]

    Sa miste tona?
  • -5 (15 voturi)    
    SE ZBOARA PREA MULT (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:23)

    pointless man [utilizator]

    Avionul nu-i autobuz sa se urce toti prostii. La fel cu permisul de conducere - el nu poate fi un drept pentru TOTI.

    In fondul fondului prea multi ciudati sint liberi sa faca ce vor. Nici libertatea nu ar trebui sa fie pentru TOTI. Un studiu al psihologilor americani dinainte de razboi constata ca media virstei mentale a cetatenilor SUA era 16 ANI. Deci unii nu se maturizeaza niciodata. Astazi nu e political correct sa spui asa ceva dar poti sa constati si singur. Ce discernamint are un individ cu barba sura si la cap de 16 ani ? Cum va vota, ce va intelege dintr-una din problemele foarte complicate ale societatii moderne ?

    Din pacate nu se poate face aproape nimic - orice restrictie va duce automat la abuzuri.
  • +10 (10 voturi)    
    Herba Buena (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:29)

    rambona [anonim]

    A tras tipul prea multe jointuri in Mallorca inainte de decolare...
  • +7 (9 voturi)    
    Degeaba tragea de usa (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:40)

    Mihai [anonim]

    Dcaa avionul e presurizat, usile nu se pot deschide.
    • +3 (7 voturi)    
      hmm (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:56)

      Cifre [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      N-as fi chiar asa sigur.
      In cabina se mentine o presiune mai mare decat cea de la 11000m iar usa se deschide spre exterior. Daca era invers mai credeam, dar asa parca nu gasesc logica.
      Cred ca mai degraba exista securizare a usii in timpul zborului decat vreo implicatie a presiunii.
      • +8 (8 voturi)    
        @Cifre (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:16)

        bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui Cifre

        Usile avioanele de pasageri comerciale se deschid doar daca tragi de ele cativa centimetri si apoi le impingi spre exterior la un anumit unghi. Presiunea din interiorul cabinei le impinge in frame deci ca sa le deschizi tre sa depresurizezi avionul si pe urma sa incerci sa deschizi usa, care e tinuta inchisa si de sisteme mecanice cat timp avionul se afla in zbor. Este posibil ca usile sa fie deschise putin pentru a permite aerisirea cabinei pasagerilor in caz de incendiu, dar doar dupa ce avionul coboara sub altitudinea de presurizare a cabinei (altfel pasagerii s-ar putea sa ajunga oarecum... morti din lipsa de oxigen).
        Practic singura cale sa deschizi usa unui jetliner in zbor presurizat e sa ai un massive failure in fuselaj in zona usii sau sa fii superman.

        Zborurile comerciale care nu zboara la altitudini la care e necesara presurizarea cabinei in schimb sunt alta poveste. Acolo usile sunt tinute inchise de sisteme mecanice, care, daca cedeaza masiv, pot provoca prabusirea avionului.
  • +4 (4 voturi)    
    nelamurire (Vineri, 16 septembrie 2011, 12:47)

    unu_de_aiurea [anonim]

    Partea asta:
    "Avionul a inceput sa se zgaltaie si am crezut ca ne vom prabusi." are legatura cu faptul ca tanarul incerca sa deschida usa sau a fost de la ceva turbulentze venite intamplator in acelashi moment ?
    • +6 (8 voturi)    
      Cred ca a deschis-o partial (Vineri, 16 septembrie 2011, 13:09)

      Nicol [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

      Ori a deschis usa putin, asa cit sa se aeriseasca in avion, ori tragea cu atita putere ca zgiltia avionul ...
      Si avenit venit de nicaieri unul la un moment, dat si i-a ars una in cap si l-a linistit.
  • +3 (3 voturi)    
    supersonic?? (Vineri, 16 septembrie 2011, 14:44)

    gigi [anonim]

    Nu reiese din text cat a durat lupta cu individu'...
    Se spune doar ca la 45 de minute de la decolare din Mallorca a vrut unu sa deschida usa si ca pilotii au decis sa aterizeze imediat la Londra.
    Ori a durat lupta ceva, ori aterizarea nu s-a facut chiar "imediat"... Geografia mea imi spune ca zborul asta a durat cel putin vreo doua ore. Daca era ceva ce punea in pericol siguranta aeronavei si pasagerilor, de ce au asteptat pana au ajuns pe taram britanic?
    • +3 (3 voturi)    
      senzationalism (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:48)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gigi

      intr-adevar.
      foarte probabil erau deasupra frantei.
  • +4 (6 voturi)    
    Dom'le, traim in democratie sau cum ? (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:08)

    Je2 [utilizator]

    Daca a vrut omul sa coboare, de ce nu l-au lasat ?

    Avioanele de linie ar trebui dotate cu trape securizate care sa permita coborarea pasagerilor de acest gen din mers ! Asa ar fi fost fericit si el si ceilalti si avionul isi putea continua traseul normal.
  • +3 (3 voturi)    
    Multumim :) (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:13)

    Vizitiul [utilizator]

    "La sosirea in capitata britanica, barbatul a fost arestat de sase politisti, el fiind acuzat de punerea in pericol a sigurantei aeronavei."

    Siguranta aeronavei este cu adevarat mai importanta. Da, inteleg ca daca avionul pica, se duc dracului si pasagerii dar putea sa se exprime astfel:

    "La sosirea in capitata britanica, barbatul a fost arestat de sase politisti, el fiind acuzat de punerea in pericol a sigurantei pasagerilor aeronavei."
  • 0 (0 voturi)    
    banc (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 6:18)

    vali [anonim]

    omul a vrut sa fumeze o tigara ,.. si pentru ca in wc nu se putea ,in avion erau prea multi nefumatori (iar el are sapte ani de acasa), a decis sa iasa afara.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebarea (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 16:02)

      madonion [anonim] i-a raspuns lui vali

      care se pune este: ce era de fapt in tigara? :D
  • 0 (0 voturi)