UPDATE Afganistan: Explozii si focuri de arma in Kabul, langa zona ambasadelor. Talibanii au atacat cartierul general al NATO

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 13 septembrie 2011, 12:33 Actualitate | Internaţional

Politistii afgani transporta cadavrul unui atentator sinucigas
Foto: Reuters
Cartierul general al fortei internationale a NATO din Afghanistan (ISAF) este tinta unui atac din partea talibanilor, marti, in centrul Kabulului, a declarat pentru AFP o sursa militara occidentala. Talibanii au revedincat atacul.
UPDATE 7 Ministerul sanatatii: Un civil a fost ucis, 16 raniti in atacul din apropierea ambasadelor.
UPDATE 6 Talibanii au revendicat si atacul din zona de vest si sustin ca au lansat un atac langa aeroport.
UPDATE 5 Ambasada americana a confirmat atacul din apropierea sa: nu exista victime.
UPDATE 4 O alta explozie a avut loc in vestul Kabul, langa sediul politiei de frontiera. Un politist a fost ucis iar alti doi raniti, in urma unui atentat sinucigas
UPDATE 3 In atac sunt implicati 5 talibani. Operatiunea este in desfasurare. Patru civili au fost raniti.
UPDATE 2 Un obuz a explodat in zona ambasadelor - martor.
UPDATE Ora 12.45 Talibanii au atacat cartierul general al NATO din Kabul, a declarat o sursa militara occidentala.

Talibanii au revendicat atacul: "Efectuam un atac sinucigas masiv care vizeaza birourile serviciilor de informatii externe si afghane", a scris Zabiullah Mujahid, purtatorul de cuvant al insurgentilor, intr-un SMS trimis agentiei AFP.

Potrivit BBC, atacatorii se afla intr-o cladira construita partial, inalta, de unde coordoneaza atacurile.

Secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a declarat ca atacurile din Kabul sunt o incercare a talibanilor de a incurca planurile de a transfera responsibilitatea securitatii autoritatilor afgane, insa acestea nu vor avea succes.

"Urmarim evenimentele indeaproape. Avem incredere  in abilitatea autoritatilor afgane de a face fata situatiei", a declarat el in Bruxelles.

Politia a blocat drumurile din jurul ambasadei SUA si altor misiuni diplomatice si au anuntat ca atacul a avut loc intr-o piata de langa acestea.

"Au fost explozii si focuri, sunt mai mult atacatori inarmati in Piata Abdul Haq", a declarat un oficial.  "Ar putea fi atentatori sinucigasi dar nu este clar pentru moment".

Talibanii au revendicat atacul: "Efectuam un atac sinucigas masiv care vizeaza birourile serviciilor de informatii externe si afghane", a scris Zabiullah Mujahid, purtatorul de cuvant al insurgentilor, intr-un SMS trimis agentiei AFP.




Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5536 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    cat cinism si desconsiderare fata de oameni (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:09)

    marius [anonim]

    "Efectuam un atac sinucigas masiv "... de parca ar da cu insecticid pe un musuroi de furnici!
    • -2 (18 voturi)    
      "insecticid pe musuroiul de furnici" (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:40)

      mda [anonim] i-a raspuns lui marius

      exact la fel suna si campaniile de "aseptizare" duse de americani contra rebelilor din zonele tribale de la granita cu Pakistanul.

      si da: razboiul inseamna "CINISM SI DESCONSIDERARE FATA DE OAMENI".

      nici macar discutia cu "cine a inceput" nu-si mai are locul aici. pur si simplu cei mai puternici trebuie sa renunte. violenta naste intotdeauna violenta, iar pacea intretine pacea.
    • -5 (19 voturi)    
      Reactie normala (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:48)

      vasile pop [anonim] i-a raspuns lui marius

      tu cum ai reactiona daca cineva ar veni in tara ta cu aere de superioritate si ti-ar omora familia, din gresala, fara sa-si asume nici o raspundere deoarece sunt sub protectie internationala sau imunitate diplomatica. nu crezi ca ar exista o singura solutie sa se auda strigatul tau de disperare/ajutor?
      • +3 (17 voturi)    
        tu asa ai reactiona? (Marţi, 13 septembrie 2011, 14:29)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui vasile pop

        te-ai arunca in aer chiar daca actunea ta omori sau ranesti si oameni nevinovati?
        nu mai le inventati scuze de dragu de a parea cool ca sunteti antiamericani. ganditi inainte de a arunca perle de genul asta.
        ca au fost si cazuri de greseli de acord, dar asta nu justifica sa faci si tu si s-o faci si mai rau.
        atata timp cat pt ei a omora o femei cu pietre ca s-a uitat la un alt barbat inseamna justitie orice incercare de a le gasi o justificare in ceea ce fac este fara sens.
        ei fac asa si intre ei, nu numai cu americanii.
        dar va place voua sa va dati antiamericani. as fi vrut sa te vad traind acolo si apoi sa vii sa-mi spui ce rai sunt americanii.
        • +2 (16 voturi)    
          Idioti (Marţi, 13 septembrie 2011, 14:50)

          Neica [anonim] i-a raspuns lui sucaa

          Astia de posteaza in sustinatori ai cauzei talibane nu au nici cel mai mic habar de raul pe care l-au facut talibanii inca inainte de razboiul cu americanii.
          Trebuie sa le amintim de campaniile duse impotriva celor care aveau antene parabolice/televizoare si mai rau de distrugerile unor monumente care dainuiau acolo de mii de ani. (Cum ar fi ca niste cretini sa detoneze piramidele din Giza).
          Nu ii mai considerati pe talibani niste semeni ca nu sint. Cititi marturiile celor scapati din rindurile lor si veti vedea ca nu sint chiar normali la capatini.
        • +2 (14 voturi)    
          As reactiona si mai rau (Marţi, 13 septembrie 2011, 14:52)

          vasile pop [anonim] i-a raspuns lui sucaa

          Raspunsul e da: am locuit o perioada de timp in Egipt si stiu ca un regim democratic nu poate controla populatia de acolo.
          Soldatii nu intra sub protectia Declaratiei Universale a Drepturilor Omului tocmai pentru ca se considera normal sa raspunzi cu forta cand cineva te ataca. Sincer, nu m-as arunca in aer. Le-as face exact ce fac ei... cum ne invata Biblia: Iar de va fi și altă vătămare, atunci să plătească suflet pentru suflet,
          Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior,
          Arsură pentru arsură, rană pentru rană, vânătaie pentru vânătaie. Ti-as recomanda sa vizionezi si alte filme, de preferinta documentare, nu doar filme in care prietenii tai americani sunt niste eroi. O sa se construiasca scutul la Deveselu... o sa-ti recomand sa vezi sa vezi atitudinea soldatului american si sa vii sa-mi spui dupa accea ce parere ai.
          • +5 (7 voturi)    
            aia nu-i Biblia (Marţi, 13 septembrie 2011, 15:04)

            Filip [anonim] i-a raspuns lui vasile pop

            aia e Torah. Biblia spune sa intorci obrazul celalalt si sa te rogi pentru cei ce-ti vor raul.
            • +2 (10 voturi)    
              si cei care arunca bombe sunt teoretic crestini (Marţi, 13 septembrie 2011, 18:36)

              ? [anonim] i-a raspuns lui Filip

              tot dupa "Biblie" se ghideaza si SUA cand investesc in inarmare sume astronomice? cand trimit drone sa distruga sate intregi? cand "elimina" talibani impreuna cu familiile lor?

              da, Biblia spune sa intorci si obrazul celalalt, sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti... dar si religia evreilor sau a musulmanilor spune sa-ti iubesti aproapele si SA NU UCIZI. si totusi, nici o religie nu a reusit sa fie o stavila impotriva razboaielor si a crimelor.

              sa luam un exemplu mai apropiat, extrem de relevant pentru cat de "oameni" sunt oamenii: comunismul. cum a putut o populatie destul de religioasa sa produca atatia turnatori si securisti? au fost suficienti oameni cu parintii in inchisori, sau la canal, care au calcat in picioare toata istoria familiala "ca sa nu aiba de sufierit". oameni care au imbratisat comunismul si delatiunea de frica alternativei. da, foarte multi tortionari nu erau romani, dar au fost si foarte multi romani. cei ce au avut parinti sau bunici in inchisorile comuniste poate stiu ca, in cazul unui detinut, familia nu era instiintata nici macar de moartea lui decat la expirarea pedepsei... au fost oameni care au ajuns in inchisori prin "bunavointa" unor colegi care voiau sa scape de ei...

              sunt crestin practicant si stiu ca presupune un efort supra-omenesc sa intorci si obrazul celalalt si sa ierti. dar ma straduiesc. nu as fi altfel nici daca nu as crede. asa am primit educatia, intr-o familie a-religioasa: sa fii corect cu ceilalti si, daca ei nu sunt, sa fii corect si in locul lor.
              dar daca familia nu-mi era un model? daca viata m-ar fi zdrobit atat de tare incat sa-mi anuleze toate principiile? habar n-am cum m-as fi comportat in cu totul alte circumstante.

              vorbiti de legea iubirii evanghelice ca opusa legii talionului. si totusi, carei legi credeti ca i se supune reactia disproportionata a SUA (dupa modelul Israelului de altfel)? - 3000 de morti in atentatele din SUA vs. jumatate de milion de oameni omorati in Irak? zeci de mii in Afghanistan?
            • +3 (9 voturi)    
              p.s. (Marţi, 13 septembrie 2011, 19:06)

              ? [anonim] i-a raspuns lui Filip

              si, s-o spunem pe-a dreapta: legea talionului nu suna foarte frumos, dar e mai aproape de realitate. crestinismul mi se pare cea mai spiritualizata religie, dar... a produs cel mai mare procent de ipocriti :D

              nu religiile sunt criminale, ci oamenii. si nici o religie nu a reusit sa combata natura umana. diferentele intre oameni nu sunt in functie de religie, ci in functie de caracter. drepti, buni, ipocriti, hoti, marsavi etc. si ce-i cel mai grav e ca trebuie sa te lupti sa RAMAI drept, in timp ce nedreptatea e intotdeauna comoda.
            • 0 (4 voturi)    
              chiar? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 8:53)

              DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui Filip

              uiti ca Biblia are atat Vechiul cat si Noul Testament, pseudo-crestinule, si ca ala vechi este perfect aplicabil, pe cand ala nou e sirop si atat?
              • 0 (0 voturi)    
                crestinismul se defineste prin Hristos (Joi, 15 septembrie 2011, 8:30)

                ? [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

                adica Evanghelia sau Noul Testament.

                nu-i nici o crima ca nu stiti despre ce-i vorba, dar e penibil sa dati lectii altora cand habar n-aveti.
          • -1 (11 voturi)    
            atunci subiectul e inchis (Marţi, 13 septembrie 2011, 16:26)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui vasile pop

            daca tu asa reactionezi atunci vorbim discutii. biblia nu te mai invata ochi pt ochi si dinte pt dinte. asta se intampla acum peste 2000 de ani. unii au mai evoluat.
            in romania un criminal nu este omorat in acelasi mod. sau asa doresti?
            daca da, orice alte comentarii sunt de prisos...
            faptul ca talibanii pt mine reprezinta subcultura si antidemocratie nu inseamna ca americanii sunt prietenii mei. renunta la procesele de intentie penibile.
            fara americani in zona aia, cu greselile lor cu tot, tu nu ai sta linistit acum cand talibanii s-ar plimba nestingheriti. nu ii absolv pe americani de vina, in razboi exista si victime colaterale dar asta nu inseamna ca nu ar trebui sa raspunda pt faptele lor. dar, americanii nu au intrat cu avioanele in hotelurile talibanilor omorand mii de oameni nevinovati.
            daca tot vrei sa faca ce americanii le-au facut. de ce nu poarta un razboi cu fortele armate si nu cu civilii? de ce folosesc atentate asupra civililor? sau asta nu mai intra la categoria ochi pt ochi si dinte pt dinte?
            nu-mi recomanda mie nimic. esti orbit de moda de a fi antiamerican ca pareti ca nu intrati in turma. dar argumentele sunt absolut stupide.
            nu-i iubesc, dar ii prefer pe americani in locul talibanilor. si aici nu ai cum sa aduci contraargumente.
            • +3 (5 voturi)    
              ori esti naiv ori pro american (Marţi, 13 septembrie 2011, 23:58)

              noahh [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

              spune-mi cand au atacat talibanii America? A facut vreun rau Afganistanul vreunei alte tari?

              PS Intrebari valabile si in cazul irakului
        • +4 (10 voturi)    
          explicatii nu inseamna scuze (Marţi, 13 septembrie 2011, 15:26)

          ? [anonim] i-a raspuns lui sucaa

          stimate domn sau stimata doamna, faceti niste analogii de gradinita. "eu" sunt omul timpului si locului in care traiesc.

          americanii sunt cat se poate de responsabili pentru situatia de acolo.

          cat despre talibani, nu cred ca un om caruia ii omori toata familia si-i distrugi casa si satul mai poate fi numit om. majoritatea oamenilor care trec prin asa ceva se dez-umanizeaza. este un fapt previzibil. si, tocmai de asta, nu le mai poate fi imputata lipsa valorilor morale sau comportamentul "criminal". totul devine o lupta pentru supravietuire, iar alegerea taberelor - americani / talibani - tine de voia intamplarii.
          da, criminalii raman vinovati de crimele lor, dar faptul ca ei devin criminali tine deja de un fenomen social / psihologic.

          in rest, singura diferenta dintre americani si talibani este ca americanii nu se sinucid in atacurile lansate SI asupra copiilor si femeilor asuprite de catre talibani.
  • +2 (8 voturi)    
    daca scria o carte (Marţi, 13 septembrie 2011, 13:22)

    paraipan [anonim]

    probabil ca ar fi atins cu mai multa profunzime latura aia poetica, a sensibilitatii, cand se rup corpuri omenesti intr-o lumina alba orbitoare, pe cand asa, intr-un sms...practic n-a avut loc mai mult. Ma mir ca a avut credit pentru sms.
  • +9 (9 voturi)    
    Unde a ajuns OTAN ... (Marţi, 13 septembrie 2011, 14:07)

    Talibanu [anonim]

    "Talibanii au atacat cartierul general al NATO"

    "UPDATE 3 In atac sunt implicati 5 talibani. Operatiunea este in desfasurare.."
    • +2 (6 voturi)    
      Penal! (Marţi, 13 septembrie 2011, 18:01)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu

      4 dintre ei erau pe post de galerie :))))
  • +2 (8 voturi)    
    Nu-i nicio bucurie (Marţi, 13 septembrie 2011, 17:52)

    Prostu' satului [anonim]

    Dar nu ma pot abtine sa nu remarc comicul tragic al situatiei:
    Luni, 12 septembrie, oficial american la NATO declara pentru HN ca situatia in Adfghanistan s-a imbnunatiot "spectaculos".
    http://www.hotnews.ro/stiri-actualitate_11_septembrie-10103841-audio-joseph-manso-reprezentant-sua-nato-dupa-zece-ani-9-11-situatia-afganistanului-indreptat-mod-spectaculos-talibanii-nu-sunt-mare-amenintare-dar-reprezinta-inca-pericol.htm
    Iar azi, asta...
    • +2 (8 voturi)    
      deh (Marţi, 13 septembrie 2011, 19:18)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      haha... pai daca asculti toti mincinosii. Eu nu mai cred in declaratiile oficiale ale americanilor de cand cu armele de distrugere in masa. Astia mint din orice pozitie.